Kalisz: modlitwy w intencji rodzin pod hasłem "Krzyż w życiu Jana Pawła II"

Pod hasłem: „W oczekiwaniu na beatyfikację: Krzyż w życiu Jana Pawła II”, w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wierni z całej Polski modlili się 7 kwietnia – jak w każdy pierwszy czwartek miesiąca - w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych. Modlitwom przewodniczył biskup pomocniczy z Gliwic Gerard Kusz a gościem specjalnym spotkania był rzeźbiarz Stanisław Rafalski, autor krzyża, przy którym Jan Paweł II modlił się w Wielki Piątek 2005 roku. Kopia tego krzyża została przekazana kaliskiemu sanktuarium.
Przed Mszą św. konferencję o cierpieniu Jana Pawła II wygłosił jezuita o. dr Aleksander Jacyniak, wykładowca teologii duchowości na Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Bobolanum w Warszawie i w Instytucie Teologiczno-Katechetycznym na Ukrainie.

Następnie rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Kusza. W kazaniu przypomniał on papieskie dokumenty poświęcone rodzinie. Wskazał, że w czasie pielgrzymek do różnych krajów wyczuwało się ogromną troskę papieża o życie rodzinne i o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Mówił również o tym, że Jan Paweł II wielokrotnie ostrzegał przed niebezpieczeństwami, które zagrażają współczesnej rodzinie, a największe niebezpieczeństwo widział w legalizacji zabójstwa dzieci nienarodzonych. Biskup przypomniał fragment homilii papieża Jana Pawła II wygłoszonej w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r., w której cywilizację odrzucającą bezbronnych nazwał barbarzyńską.

Bp Kusz zauważył też, że Ojciec Święty zwracał często uwagę na wychowanie młodego pokolenia w duchu trwałych, chrześcijańskich zasad i dodał, że jest to jedno z podstawowych zadań rodziny. Wiele uwagi poświęcił potrzebie dialogu w rodzinie między rodzicami a dziećmi. - Dialog wymaga wysiłku od jego uczestników. Rodzice, z powodu braku czasu, nie potrafią nawiązać kontaktu z młodymi, nie potrafią ich wysłuchać i nie są w stanie ich zrozumieć. Zaspokajają potrzeby materialne, ale w życiu młodych są nieobecni. Zaspokajanie potrzeb materialnych rodzi atmosferę nudy w rodzinie. Rodzi się wówczas pokusa wyzwolenia z tej atmosfery poprzez ucieczkę w agresję, narkotyki i wiele innych złych rzeczy – mówił hierarcha.

Zachęcał do dialogu w rodzinie, szkole i parafii. - Prośmy św. Józefa o prawdziwy dialog wychowawczy w rodzinach, o dialog wychowawczy w szkołach, szczególnie w ramach katechezy. Potrzebny jest dialog w grupach aktywnego laikatu, w parafiach, w radach duszpasterskich. Trzeba zastanowić się, co zrobić, aby zachęcić młodych do zaangażowania się w życie parafii – powiedział bp Kusz.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice odmówili akt zawierzenia św. Józefowi rodzin i poczętego życia. Przemówił też biskup kaliski Stanisław Napierała, który dziękował Bogu, za to, że „krzyż ma prawo istnienia w przestrzeni publicznej, ma prawo być w szkole”. Trybunał Praw Człowieka w drugiej instancji w Strasburgu tak to ogłosił i Bogu za to dziękujemy – mówił biskup kaliski.

Nawiązał też do cierpienia Jana Pawła II. - Ojciec Święty Jan Paweł II mówił, że bez Chrystusa nie można zrozumieć człowieka, a dzisiaj przypomnieliśmy sobie, że bez Chrystusa nie można zrozumieć cierpienia człowieka. Jan Paweł II rozumiał swoje cierpienie poprzez cierpienie Jezusa Chrystusa i pozostawił nam ten testament, że cierpienie ma sens wtedy, gdy się je widzi, czyta i rozumie w cierpieniu Jezusa Chrystusa – podkreślił bp Napierała.

Na spotkaniu obecny był o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Nabożeństwo transmitowała Telewizja Trwam.
ek / Kalisz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz