Kard. Dziwisz w Gnieźnie: Jan Paweł II filarem wiary i polskiej tożsamości (rozszerzenie)

„Św. Wojciech i św. Stanisław to dwa filary, które przez całe wieki podtrzymywały nasza wspólnotę wiary, nadziei i miłości, naszą polską tożsamość. Dziś wyrasta nam jeszcze jeden filar – Jan Paweł II, który w święto Miłosierdzia Bożego dostąpi chwały ołtarzy” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w homilii uroczystej Sumy odpustowej sprawowanej 25 kwietnia na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie.
W swoim słowie metropolita krakowski wielokrotnie nawiązał do osoby Papieża Polaka, który – jak mówił – odwiedzał Gniezno jeszcze jako arcybiskup krakowski i tutaj „uczył się, czym ono było i jest w dziejach naszej Ojczyzny i Kościoła”. Przybył tutaj także dwukrotnie jako papież.

„Człowiek, którego znaliśmy, z którym spotykaliśmy się i którego słuchaliśmy, także tutaj w Gnieźnie, a który odszedł do wieczności zaledwie sześć lat temu, na nowo i jeszcze głębiej wkroczy w naszą codzienną rzeczywistość jako towarzyszysz na naszych drogach wiary, jako nauczyciel, jako wzór świętości i jako nasz skuteczny orędownik u tronu Najwyższego” – mówił kard. Dziwisz.

Dodał również, że Jan Paweł II podobnie jak św. Wojciech i św. Stanisław zaświadczył swoją krwią o Chrystusie. Stało się to 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra w Rzymie.

„Dziś widzimy w nim patrona wolności, jedności i solidarności, a więc tych wartości i postaw, których tak bardzo potrzebuje Kościół i nasza Ojczyzna” – stwierdził hierarcha. Prosił również: „Janie Pawle II, Ojcze Solidarności prowadź nas nadal do jedności dla dobra naszej Ojczyzny”. Wyraził również nadzieję, że Kościołowi w Polsce przybędzie jeszcze jeden filar w osobie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

W swoim słowie metropolita krakowski przypomniał także dwie pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna i doniosłe słowa, jakie wówczas padły. Jak mówił w 1979 roku na Wzgórzu Lecha papież wygłosił homilię, która „dała początek wolności i suwerenności narodom wschodniej Europy, wolności od marksizmu w całym świecie”. Tutaj także, podczas spotkania z młodzieżą, poruszył niezmiernie ważny temat kultury, do którego wracał podczas całego swojego pontyfikatu i który podejmował na najważniejszych areopagach współczesnego świata.

Przypominając drugą pielgrzymkę Jana Pawła II do Gniezno w 1997 roku kard. Dziwisz podkreślił, że to właśnie u grobu św. Wojciecha Jan Paweł II dziękował Bogu „za wielki dar wolności, jaki otrzymały narody Europy”. Wówczas także wołał o zburzenie murów w ludzkich sercach i stąd przestrzegał, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

Na koniec dziękował obecnemu prymasowi Polski abp. Józefowi Kowalczykowi oraz jego poprzednikom kard. Józefowi Glempowi oraz abp. Henrykowi Muszyńskiemu, który – jak podkreślił: „zrozumiał geniusz tego miejsca na mapie współczesnej Europy” i z którego inicjatywy organizowane są Zjazdy Gnieźnieńskie „wpisujące się w troskę wielu światłych umysłów i wrażliwych sumień, by Europa nie zatraciła swoich korzeni i swojej tożsamości i umacniała swoją kulturę na mocnym fundamencie wartości wywodzących się z Ewangelii”.
bgk / Gniezno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz