Senat RP: konferencja nt. wskazań Jana Pawła II dla polityków

Ukrycie się za autorytetem Kościoła czy papieża stanowi wygodne alibi dla zmagania się ze zmienną i wieloaspektową rzeczywistością społeczną – przestrzegała prof. Aniela Dylus z UKSW. W Senacie RP odbyła się dziś konferencja pt. „Myśl społeczno-polityczna Jana Pawła II. Wskazania dla polityków”.
Prof. Dylus podkreśliła, że politycy inspirujący się nauczaniem społecznym Kościoła powinni nie tyle myśleć podobnie jak papież, lecz - myśleć z papieżem. Przypomniała, że papieskie nauczanie jest kierowane do wszystkich ludzi dobrej woli. – Ślepą uliczką okazywały się różne próby bezpośredniego odnoszenia religijnych prawd wiary do praktyki życia politycznego i gospodarczego, podejmowane np. przez niektóre nurty teologii wyzwolenia – mówiła.

Zdaniem prof. Dylus, zasady etyczne, na które wskazywał papież, mogą pomagać w kształtowaniu ładu społeczno-politycznego. Etyka społeczna dostarczając politykowi „punktów orientacyjnych” w postaci zasad społecznych, dobrze uzasadnionych celów i priorytetów, pozostawia mu jednak szerokie pole dla własnych decyzji. – Godność osobowa człowieka, jego prawa – w tym – do wolności religijnej czy do własności prywatnej, podmiotowość i uczestnictwo, zasady: pomocniczości, dobra wspólnego i solidarności – to elementy chrześcijańskiego dorobku myślowego, bez którego budowa porządku społeczno-politycznego i gospodarczego jest niemożliwa – wskazała.

Prelegentka przestrzegała przed instrumentalizowaniem wskazań społecznego nauczania Kościoła i papieża. – Poszczególne grupy interesów, np. związki zawodowe, organizacje pracodawców i przedsiębiorców, ruchy ekologiczne itp. podlegają pokusie akcentowania tych fragmentów encyklik, które najlepiej odpowiadają ich interesom, pozostawiając na uboczu inne, niewygodne.

Z kolei ks. prof. Józef Krukowski z UKSW podkreślił, że Jan Paweł II nauczał, iż celem działalności politycznej winno być osiąganie dobra wspólnego osoby ludzkiej, jako istoty społecznej, w wymiarze krajowym, regionalnym i uniwersalnym.

Wybitny prawnik przypomniał, że katolicy świeccy mają prawo do podejmowania działalności politycznej na równych prawach z innymi współobywatelami – ale na własną odpowiedzialność. Natomiast od innych winni wyróżniać się tym, że kierują się duchem Ewangelii i wskazaniami Magisterium Kościoła.

Ks. prof. Krukowski wymienił też zasady życia społecznego, które – według Jana Pawła II, winny mieć zastosowanie w sprawowaniu władzy publicznej. Są to: zasada służenia pomocą człowiekowi, zasada ochrony praw człowieka, zasada sprawiedliwości, zasada prymatu prawa naturalnego przed prawem stanowionym”. Za Janem Pawłem II przypomniał, że „zawód polityka w zasadzie jest powołaniem”.

Prelegent zwrócił też uwagę, iż w dobie pluralizmu politycznego, który jest nieodłącznym elementem demokracji – w podejmowaniu decyzji politycznych konieczne są kompromisy. Jednakże Jan Paweł II głosił, że nie można iść na kompromis bez granic, za cenę rezygnacji z wartości etycznych w stanowieniu ustaw. Polityk winien nieustannie w sumieniu pytać siebie o tę moralną granicę, za którą jego działania stają się niegodziwe, cyniczne bądź koniunkturalne – zaznaczył.

Konferencję w Senacie RP z udziałem przedstawicieli świata nauki, polityki i duchowieństwa zorganizowała senacka Komisja kultury i środków przekazu.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz