Święty Krzyż: spektaklem–medytacją samorządowcy uczczą beatyfikację Jana Pawła II

Spektaklem-medytacją pt. „Jak wartownik, co winnicy strzeże” samorządowcy powiatu kieleckiego uczczą beatyfikację Jana Pawła II. Premiera widowiska odbędzie się w sobotę 30 kwietnia w świętokrzyskim klasztorze o godz. 18. Autorem pomysłu scenicznego i muzyki jest Piotr "Kuba" Kubowicz z „Piwnicy pod Baranami”.
Spektakl powstał w oparciu o tekst "Testamentu" Jana Pawła II oraz kompozycje Piotra "Kuby" Kubowicza do utworów Ignacego Krasickiego, Czesława Miłosza, ks. Wacława Oszajcy, Rainera Marii Rilkego, Mariana Janusza Kawałko i Jana Gajzlera.

Krakowskiemu artyście towarzyszyć będą: Joanna Kasperek (aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), Andrzej Nowak (instrumenty klawiszowe), Wiesław Wilczkiewicz (gitara) oraz chóry: Towarzystwa Przyjaciół Bielin Sabbaton, Chór Szkolny Cantata z Chęcin, Chór Męski „Chorał” przy Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany w Rakowie.

Piotr „Kuba” Kubowicz – kompozytor, krakowski bard związany jest z „Piwnicą pod Baranami”. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej Wydziału Wokalno-Aktorskiego w Gdańsku. Jest także laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antoniego Dworaka w Karlovych Varach. Był solistą Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Wiedeńskiej Opery Kameralnej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.

Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
apis / Święty Krzyż
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz