Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II w TVP

Bogaty program transmisji na żywo, rozmów w studiu oraz produkcji dokumentalnych i fabularnych w związku z beatyfikacją Jana Pawła II przygotowuje od 30 kwietnia do 2 maja Telewizja Polska.
„Pontyfikat Jana Pawła II był pod wieloma względami przełomowy i rekordowy, dlatego obsługa medialna uroczystości beatyfikacyjnych musi być wyjątkowa” – wyjaśnia KAI ks. Rafał Sztejka SJ, szef redakcji programów katolickich TVP.

TVP wysyła do Rzymu 82 pracowników realizujących programy dla wszystkich anten, w tym 30 dziennikarzy i 52 pracowników technicznych.

TVP będzie tam dysponowała czterema wozami transmisyjnymi (dwa polskie i dwa włoskie) obsługującymi trzy studia specjalne oraz stanowiska live, a także 8-12 ekipami zdjęciowymi realizującymi materiały filmowe z wszystkich miejsc, gdzie dotrą polscy pielgrzymi.

W Watykanie TVP współpracuje w szerokim zakresie z Eurowizją przy realizacji transmisji z Mszy beatyfikacyjnej oraz specjalnego studia na Placu św. Piotra.

Najwięcej relacji z uroczystości beatyfikacyjnych przeprowadzi TVP1. Emisja specjalnych bloków „na żywo” pod wspólnym tytułem „Jestem z Wami – Beatyfikacja Jana Pawła II” wzbogacona będzie 30 kwietnia i 1 maja wspomnieniami o życiu i dokonaniach Karola Wojtyły jego przyjaciół.

Studia plenerowe TVP1 będą zlokalizowane w miejscach bliskich Janowi Pawłowi II: Watykanie, Wadowicach, Łagiewnikach, Krakowie, Zakopanem oraz przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. – Chcemy w tych wszystkich miejscach towarzyszyć Polakom w świętowaniu beatyfikacji – dodaje ks. Sztejka.

W ramach bloku „Jestem z Wami – Beatyfikacja Jana Pawła II” TVP1 zaprezentuje m.in. wspomnienia kard. Angelo Amato i kard. Tarcisio Bertone, którzy jedynie dla Jedynki zgodzili się na nagranie swoich refleksji. Wśród gości programu będą również koledzy Karola Wojtyły z czasów szkolnych. – Będą to goście unikalni, którzy spędzili z papieżem wiele lat życia, a do tej pory nie wypowiadali się przed kamerami, starali się unikać dziennikarzy – zapewnia ks. Sztejka.

Uroczysty charakter będzie miał także przygotowany na 30 kwietnia program „Ziarno”, relacjonujący wizytę grupy dzieci u kard. Stanisława Dziwisza, który opowie im o niezwykłym papieżu.

W dniach 30 kwietnia – 2 maja specjalne wydania „Wiadomości” TVP1 z Watykanu poprowadzą Małgorzata Wyszyńska i Piotr Kraśko.

30 kwietnia, w przeddzień beatyfikacji, TVP1 zaprezentuje także oczekiwaną z ogromnym zainteresowaniem „Santo Subito – niewyjaśnione uzdrowienie” - unikatowy film o siostrze Marie Simon Pierre, której uzdrowienie jest zasługą Jana Pawła II. TVP to jedyna stacja, której zakonnica uzdrowiona za sprawą cudu papieża nie odmówiła zgody na współpracę.

W sobotę 30 kwietnia TVP1 pokaże również film Giacomo Battiato pt. „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” z pamiętną rolą Piotra Adamczyka jako Karola Wojtyły.

Zwieńczeniem dnia będzie uroczyste orędzie papieża Benedykta XVI do Polaków nadane o godz. 20.15 po głównym wydaniu „Wiadomości”.

1 maja TVP1 pokaże „na żywo” odsłonięcie na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej największego na świecie (wymiary: 22 m na 42 m) portretu Jana Pawła II składającego się z indywidualnych zdjęć Polaków.

Na 1 maja TVP1 planuje cztery specjalne wydania „Wiadomości” poświęcone beatyfikacji.

O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja Mszy św. beatyfikacyjnej z Watykanu opatrzona komentarzami ojców Andrzeja Majewskiego i Dariusza Kowalczyka.

W planach są także: emisja drugiej części dyptyku „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” a także „Świadkowie świętości” – cykl 5-minutowych dokumentów opowiadających o poszczególnych etapach życia Karola Wojtyły. Opowiadają osoby, które przyjaźniły się z Janem Pawłem II m.in. Danuta Michałowska, Zofia Zdybicka, kard. Marian Jaworski, Stanisław Rybicki i Krzysztof Globisz.

Szczególny charakter będzie miała tego niezwykłego dnia „Wieczorynka”, w ramach której TVP1 opowie najmłodszym o dzieciństwie Karola Wojtyły, spędzonym w podkrakowskich Wadowicach.

Telewizyjna Dwójka stanowić będzie 1 maja programowe uzupełnienie TVP1 m.in. o film dokumentalny Marka Adamiaka i Stanisława Wolnego „Papież nie tylko polski” oraz „Jan Paweł II” – obraz biograficzny Johna Kenta Harrisona z Johnem Voightem w roli tytułowej. W uroczystej tonacji zostanie również utrzymana oprawa dnia święta beatyfikacji.

TVP Info będzie w Rzymie już od piątku 29 kwietnia, rozpoczynając swój program specjalnym wydaniem „Poranka Info”. 30 kwietnia wieczorem relacjonować będzie czuwanie pielgrzymów, zaś uroczystą Mszę beatyfikacyjną transmitować będzie również z tłumaczeniem na język migowy. Specjalne wydania programów (m.in. „Rozmowa dnia”, „Info Poranek”, „Info Dziennik”) planowane są do poniedziałku 2 maja.

Pod adresem beatyfikacja.tvp.pl działa już specjalny serwis internetowy TVP poświęcony beatyfikacji.

Postać i dzieło Karola Wojtyły wypełnią także audycje kanałów tematycznych Telewizji Polskiej: TVP Historia wyemituje od 29 kwietnia do 2 maja wiele programów archiwalnych z zasobów telewizji publicznej, w tym „Zanim stąd odejdę, proszę was...” Aliny Czerniakowskiej, „Zwykły, święty człowiek” Joanny Linczuk i Krzysztofa Tadeja oraz „Ja, papież” Pawła Woldana.

TVP Kultura ma w planach uczczenie beatyfikacji m.in. poprzez emisję filmu dokumentalnego Grzegorza Tomczaka „Twarzą w twarz z Papieżem”, premierowy cykl dokumentalny „Od początku do końca i początku. Projekt życia wg Jana Pawła II” czy cykl „O wartości życia” oparty na papieskim przesłaniu.

Z myślą o Polakach mieszkających za granicą ofertę programową związaną z beatyfikacją opracowała TVP Polonia. Będą to przede wszystkim interesujące filmy dokumentalne, które zostaną wyemitowane już w kwietniu, w tym „Buty do nieba” Moniki Górskiej, „Jan Paweł II i Jego przyjaciel” Pawła Pitery, „Dobry człowiek na złe czasy” Leszka Wasiuty, „Moje życie dla Niego” Ewy Świecińskiej, „Spotkałem Papieża” Grzegorza Sadurskiego czy „Tajemnice Watykanu” Pawła Pitery i Krzysztofa Talczewskiego.
lk/TVP / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz