Abp Ziółek zaprasza na dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

"Cechą ludzi wrażliwych i szlachetnych jest wdzięczność, dlatego powinniśmy uczynić wszystko, by tegoroczne Święto stało się najpiękniejszym wyrazem podziękowania dobremu Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz z serca płynącym aktem hołdu dla wielkiego Papieża i Świętego" - napisał abp Władysław Ziółek w odezwie przed Świętem Eucharystii. Spotkaniu będzie 12 czerwca przewodniczyć w Łodzi nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
Święto Eucharystii obchodzone jest już po raz 23. i, jak podkreśla metropolita łódzki, od początku związane jest z osobą Jana Pawła II, "który zaszczycił nas swoją wizytą w 1987 r., podczas odbywającego się II Krajowego Kongresu Eucharystycznego". Papież-Polak przewodniczył wtedy Mszy św. z udziałem milionowej rzeszy wiernych, podczas której półtora tysiąca dzieci przyjęło Pierwszą Komunię Świętą.

"Pod wpływem tych przeżyć, a szczególnie wygłoszonej wtedy homilii papieskiej zorganizowany został następnego roku II Diecezjalny Kongres Eucharystyczny, a rok później odbyło się po raz pierwszy Święto Eucharystii. A zatem, obchody tego Święta, będące stałym wydarzeniem w życiu religijnym Kościoła łódzkiego, początkami swymi sięgają papieża Jana Pawła II, który w Roku Eucharystii przekazał nam dar niezwykły, gdy dla uczestników naszego Święta przesłał z Watykanu pozdrowienie i błogosławieństwo apostolskie" - napisał abp Ziółek.

Właśnie dlatego archidiecezja łódzka w sposób uroczysty dziękować będzie za beatyfikację Jana Pawła II 12 czerwca. "Gdy dziś uświadamiamy sobie to wszystko, co zawdzięczamy jako Kościół łódzki błogosławionemu Janowi Pawłowi II, głębiej rozumiemy, że jesteśmy Jego wielkimi dłużnikami. Staraliśmy się to podkreślać, również w ten sposób, że obchodom naszego Święta Eucharystii przewodniczyli wielokrotnie najbliżsi współpracownicy Jana Pawła II" - napisał metropolita łódzki.

"Cechą ludzi wrażliwych i szlachetnych jest wdzięczność, dlatego powinniśmy uczynić wszystko, żeby tegoroczne Święto stało się najpiękniejszym wyrazem podziękowania dobremu Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz z serca płynącym aktem hołdu dla wielkiego Papieża i Świętego" - podkreśla abp Ziółek.

Tegorocznym obchodom Święta Eucharystii przewodniczyć będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. "Przybędą biskupi z innych diecezji. W orszaku procesyjnym będą szli, otaczając Najświętszy Sakrament liczni kapłani. Jak zawsze, niezawodną obecnością zwracać będą uwagę siostry zakonne. W uroczystości wezmą udział członkowie katolickich ruchów i stowarzyszeń. Będą również, jak zawsze, przedstawiciele tych osób, które w obecności błogosławionego Jana Pawła II przyjęły Pierwszą Komunię Świętą. Wszak tamto wyróżnienie nadal zobowiązuje" - wylicza metropolita łódzki.

"Dlatego nie może zabraknąć nikogo z nas w tym uroczystym podziękowaniu Kościoła Łódzkiego za beatyfikację Jana Pawła II, który zechciał przyjąć tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi" - apeluje.

Abp Ziółek prosi w odezwie o przekazanie informacji o Święcie Eucharystii i jego wyjątkowym znaczeniu sąsiadom, przyjaciołom, znajomym, współpracownikom "oraz tym, którzy powinni się włączyć do uroczystego dziękczynienia Kościoła łódzkiego za beatyfikację Jana Pawła II". Zapowiada również, że wszyscy uczestnicy Święta otrzymają wyjątkowe pamiątki.

Święto Eucharystii rozpocznie się 12 czerwca o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, spod którego ruszy uroczysta procesja eucharystyczna do placu Katedralnego, gdzie przy ołtarzu polowym sprawowana będzie dziękczynna Eucharystia.
łg / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kielce: ołtarz bł. Jana Pawła II i korony dla patronki miasta

Dobiegły końca prace przy ołtarzu bł. Jana Pawła II, który powstał w katedrze w Kielcach. Złote korony zyskał też umieszczony w bazylice cudowny wizerunek Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej, koronowany 20 lat temu przez papieża-Polaka.
W głównym miejscu papieskiego ołtarza umieszczono obraz bł. Jana Pawła II, we wnęce - obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a pośrodku figurę Matki Bożej Fatimskiej, w nawiązaniu do cudownego ocalenia z zamachu 13 maja 1981 r., czyli w rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Stąd decyzja kustosza bazyliki, ks. prałata Stanisław Kowalskiego o umieszczeniu ołtarza w kaplicy fatimskiej.

Przy ołtarzu zostaną umieszczone relikwie bł. Jana Pawła II, podarowane przez kard. Stanisława Dziwisza. – „W małym relikwiarzu jest krew błogosławionego, w dużym srebrnym - włosy, pektorał i papieska piuska podarowana przez bp. Kazimierza Ryczana” – wyjaśnia ks. Kowalski.

Dziękczynieniem kielczan za bł. Jana Pawła II będzie ukoronowanie wkrótce złotymi koronami obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej z Dzieciątkiem. Korona wotywna powstała z obrączek i pierścionków zaręczynowych podarowanych przez kielczan. Złota korona przez jakiś czas postanie na skroniach Maryi i Jezusa na wzór innych polskich sanktuariów. Nowym elementem w kaplicy Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej będzie także duża monstrancja na specjalnym postumencie - jest to dar Marii Więckowskiej z Kielc.

Kielecka kolegiata katedralna - od 1971 r. posiadająca tytuł bazyliki mniejszej - stoi na wzgórzu w centrum miasta w miejscu dawnej romańskiej świątyni ufundowanej w 1171 r. przez biskupa Gedeona. Datę tę jako ścisłą podaje Jan Długosz i wszelkie przewodniki. Dzisiejszy kształt i wygląd bazylika – od 1982 r. sanktuarium matki Bożej Łaskawej Kieleckiej - zyskała po wielu przebudowach. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989-1990. Wizerunek ukoronował osobiście Jan Paweł II 3 czerwca 1991 podczas Mszy św. na lotnisku w Masłowie. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej, gdzie codziennie modlą się kielczanie.
dziar / Kielce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: kard. Dziwisz poświęcił kaplicę bł. Jana Pawła II

Poświęcenia nowej kaplicy bł. Jana Pawła II dokonał 31 maja kard. Stanisław Dziwisz. Na czas uroczystości kardynał użyczył relikwie Jana Pawła II: kawałek tkaniny z jego ubrania oraz relikwiarz z kroplą krwi. Kaplica znajduje się podziemiach budynku dydaktycznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 1.
„Symboliczny jest fakt, iż ta kaplica powstała w podziemiach budynku, przy jego fundamentach. Przypomina nam to, iż modlitwa i trwanie w bliskości z Bogiem powinno znajdować się u podstaw naszego życia, stanowić podwaliny naszych codziennych działań” – mówił rektor UPJP2, ks. prof. Władysław Zuziak.

„Nowo powstała kaplica stanie się teraz centrum naszej uczelni, miejscem, gdzie wszyscy będziemy mogli odnawiać swoje siły i czerpać energię do dalszego wypełniania misji Uniwersytetu Papieskiego, którą jest m. in. zgłębianie i promowanie myśli naszego patrona, Jana Pawła II” – podkreślił rektor UPJP2. „Kaplica ta, jako serce uniwersytetu, będzie nadawała rytm jego życiu, będzie miejscem wielu ważnych dla niego wydarzeń. Od dnia dzisiejszego będzie uczestniczyć w tworzeniu jego historii” – zaznaczył ks. prof. Zuziak.

W kaplicy znajdują się tabernakulum i ikony Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowane przez kard. Stanisława Dziwisza. „Przedmioty te znajdowały się w kaplicy Kurii Metropolitarnej przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie wiele czasu na modlitwie spędzał Ojciec Święty: najpierw jako arcybiskup krakowski, Kardynał Karol Wojtyła, a później także jako papież Jan Paweł II w czasie swoich pielgrzymek do Polski” – wyjaśniał metropolita krakowski. Hierarcha podarował także przedmioty niezbędne do odprawiania Mszy Świętej - kielich, pateny, a także ornaty, alby i stuły. Na czas uroczystości kardynał użyczył relikwie Jana Pawła II: kawałek tkaniny z jego ubrania oraz relikwiarz z kroplą krwi.

Nowa kaplica jest miejscem, w którym studenci będą mogli się pomodlić, a także pobyć w ciszy, skupieniu i kontemplacji. Będą się w niej odbywać także niektóre, ważne dla uczelni uroczystości. W kaplicy codzienne o godz. 13.15 będą odprawiane Msze św., w przerwie między zajęciami.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ludźmierz: prezydent Komorowski na pielgrzymce dziękczynnej dzieci za beatyfikację Jana Pawła II

Wspólnym wypuszczeniem żółto-białych balonów do nieba oraz gołębi przy pomniku papieża - Polaka w ogrodzenie różańcowym zakończyła się dziękczynna pielgrzymka dzieci za dar beatyfikacji Jana Pawła II. W pielgrzymce wziął udział Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z małżonką.
Parę prezydencką powitał ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Wyraził wielką wdzięczność, że tak dostojny gość zechciał odwiedzić dom Gaździny Podhala. Pan prezydent wraz z małżonką wpisali się do księgi pamiątkowej i modlili się przed cudowną figurą Gaździny Podhala, która znajduje się w ołtarzu głównym ludźmierskiej bazyliki mniejszej.

Mszy św. przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym przewodniczył ks. bp Wacław Depo, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W homilii przytoczył fragmenty Listu Jana Pawła II do dzieci. – To nasze dzisiejsze pielgrzymowanie do Matki Boskiej Ludźmierskiej jest duchową pieczęcią tych wielkich wydarzeń – mówił bp Depo. Hierarcha wezwał dzieci, aby nie zapominały o modlitwie różańcowej, którą nieustannie odmawiał Jan Paweł II. – Niech w waszych sercach i umysłach brzmią słowa tej modlitwy, niech ona pełni rolę sternika w waszym życiu – mówił bp Depo.

Liturgię Mszy św. uświetniła kapela góralska oraz schola Promyczki z Nowego Targu. Nie brakło wielu symbolicznych gestów pary prezydenckiej wobec dzieci, którymi był otoczony w czasie Eucharystii. Bronisław Komorowski podszedł do kilkunastu dzieci i uścisnął im dłoń w czasie Znaku Pokoju. Podobnie uczyniła Anna Komorowska.

Para prezydencka wzięła też udział w odsłonięciu specjalnej wystawy obrazów małych górali z okazji beatyfikacji Jana Pawła II.

Po Mszy św. w uroczystej procesji para prezydencka wraz z dziećmi pierwoszokomunijnymi i ubranymi w stroje regionalne przeszła pod pomnik Jana Pawła II. Prezydent złożył wiązankę kwiatów, zostały też zapalone znicze. Następnie – przy dźwiękach „Barki” w niebo zostały wypuszczone gołębie i biało-żółte balony.

W pielgrzymce dziękczynnej do Ludźmierza wzięli udział małopolscy parlamentarzyści, władze samorządowe z powiatu nowotarskiego i Gminy Nowy Targ.

Podczas pobytu na Podhalu pan prezydent spotkał się ze społecznością Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, gdzie otrzymał insygnia Honorowego Członka Społeczności Akademickiej. Górale nazywają tę uczelnię Podhalańską Wszechnicą lub Podhalańską Alma Mater. Uczelnia w tym roku obchodzi 10-lecie. Jak podkreśla rektor prof. Stanisław Hodorowicz, przekazane insygnia panu prezydentowi przypominają jego wolę i zaangażowanie dla spraw szkolnictwa wyższego. Prof. Stanisław Hodorowicz wręczył prezydentowi góralski kapelusz, uchwałę senatu i statuetkę nawiązującą do symboliki orlich skrzydeł, gór i ciupagi. - To nie przypadek, że region całego Podhala potrafi korzystać z tego, co niesie Polska samorządna - zaznaczył prezydent.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas pobytu na Podhalu modlił się również na grobie ks. profesora Józefa Tischnera w Łopusznej. Kazimierz Tischner, brat księdza profesora przypomina w rozmowie z KAI, że niedawno górale z Łopusznej odwiedzili polski parlament, gdzie przedstawili program o autorze „Etyki Solidarności”. – Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że pan prezydent odwiedzi Łopuszną. Mój brat zawsze miał trzeźwe spojrzenie na politykę. Jego komentarz – zapisany w różnych dziełach – jest nadal aktualny – podkreśla w rozmowie z KAI Kazimierz Tischner.
jg / Ludźmierz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Radom: w sobotę rodzinna majówka w prograie dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II

Ulicami Radomia przejedzie papamobile, czyli replika pojazdu, którym podróżował Jan Paweł II po Polsce w 1979 roku. Będzie to jeden z punktów diecezjalnych obchodów dziękczynienia za beatyfikację papieża - Polaka, które odbędą się 4 czerwca w Radomiu. Tego dnia mija bowiem 20. rocznica wizyty Ojca Świętego w Radomiu. Szczegóły uroczystości przedstawiono na konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj w siedzibie Kurii Biskupiej w Radomiu.
- Wspólnie spędźmy ten piękny dzień przy Seminarium Duchownym. Jako miasto, jako radomianie, mieliśmy ten przywilej, mogliśmy dotknąć wzrokiem, a niektórzy nawet osobiście uścisnąć dłoń Ojca Świętego. Teraz w jednym miejscu będziemy mieć okazję jeszcze raz przeżyć i wspominać tamten czas - mówił rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. dr Jarosław Wojtkun.

Program uroczystości przewiduje przejazd papamobile. Pojazd wyruszy o godzinie 10.00 tzw. drogą papieską, od lotniska na Sadkowie do Wyższego Seminarium Duchownego ulicami: Lubelską, Żeromskiego, 25-go Czerwca, Sienkiewicza, Mickiewicza, Narutowicza, Limanowskiego, Starokrakowską i Młyńską. Po drodze przewidziane są dwa krótkie postoje w miejscach, gdzie w 1991 roku zatrzymał się papież: przy Pomniku Czerwca 1976 roku oraz przed Katedrą Opieki Najświętszej Maryi Panny. Papamobile poprzedzać będzie grupa rowerzystów, zaś za nim ma jechać grupa motocyklistów. Gdy dojedzie do celu, pojazd będzie można oglądać na placu seminaryjnym. - Uroczystości mają charakter religijny, ale chcemy, by była to także rodzinna, radosna majówka – zaznacza ks. Piotr Walkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego kurii diecezjalnej.

Centralnym punktem obchodów będzie Msza święta celebrowana o godzinie 13.00 przez abp. Stanisława Nowaka z Częstochowy, natomiast homilię wygłosi abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. - Będzie ten sam ołtarz i ambona co dwadzieścia lat temu. Arcybiskup Nowak odprawi Mszę w tych samych szatach liturgicznych, jakie miał na sobie Jan Paweł II. Po liturgii można będzie zwiedzić pokój, w którym przebywał Ojciec Święty. Będzie też film o wydarzeniach sprzed dwudziestu lat - powiedział ks. Wojtkun. Eucharystię będzie transmitowało Radio Plus Radom.

O 15.30 odbędą się kolejne koncerty z udziałem m.in. Grandioso i zespołu kleryckiego. Będzie również możliwość zwiedzania pokoju papieskiego w seminarium duchownym oraz wystawy pamiątek związanych z Ojcem św. Na godzinę 18.00 zaplanowano koncert "Arki Noego" a o 19.30 Apel przy pomniku bł. Jana Pawła II. Harcerze i wolontariusze Arki rozdadzą przybyłym blisko 1500 porcji darmowego posiłku. Przy tej okazji można będzie złożyć dobrowolną ofiarę na budowę świątyni pod wezwaniem bł. Jana Pawła II w Radomiu na Sadkowie.

Na teren seminarium będzie można dojechać komunikacją miejską oraz specjalnie wynajętymi przez diecezję darmowymi autobusami. Ruszą one o godz. 12.15 z końcowego przystanku linii 7 na Michałowie, końcowego "16" i "9" w kierunku seminarium. Organizatorzy rocznicy proszą, by zmotoryzowani nie parkowali na placu seminaryjnym oraz wzdłuż ulicy Młyńskiej. Parkingi zorganizowano przy ul. Limanowskiego i Dębowej. Z tych miejsc również będą kursować bezpłatne autobusy.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Z Radomia do Watykanu na rowerach - dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

Trzech radomian jedzie rowerami do Rzymu. - Do Wiecznego Miasta wybieramy się z przesłaniem dziękczynnym za beatyfikacje Jana Pawła II - mówi jeden z uczestników wyprawy 72-letni Marian Figura. Razem z nim pojadą: 45-letni Mariusz Walas i 57-letni Franciszek Glinka.
Marian Figura powiedział, że pomysł rowerowej pielgrzymki zrodził się podczas ostatniego rajdu z Kraśnika do Lwowa. - Wówczas ktoś rzucił hasło: jedziemy do Watykanu. I od tamtej chwili cały czas trwamy w przygotowaniach do tej wyprawy. Rowery mamy sprawne. Mamy nadzieję, że cała wyprawa zakończy się sukcesem. Dla mnie to życiowe marzenie. Jedziemy dziękować Bogu na dar beatyfikacji Jana Pawła II - powiedział Marian Figura.

Pielgrzymka potrwa 29 dni. Do pokonania jest ponad 1800 kilometrów. Trasa wiedzie przez Słowację, Austrię i Włochy. Po drodze pielgrzymi planują zwiedzić kilka miast, m. in. Wiedeń. - Obawy są zawsze, szczególnie musimy uważać na rowery, pogoda również może sprawić pewne problemy - podkreśla Marian Figura.

Pielgrzymka rozpocznie się 8 czerwca. O godzinie 6.30 w kościele św. Rodziny w Radomiu odbędzie się Msza św. w intencji uczestników wyprawy.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Podhale: jutro prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Ludźmierz i Łopuszną

Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II w sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu, złożenie kwiatów na grobie ks. profesora Józefa Tischnera w Łopusznej, spotkanie z małymi góralami i ze studentami Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu – tak m.in. wygląda program wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na Podhalu, która odbędzie się 31 maja.
Spotkanie Prezydenta RP z młodzieżą studencką oraz szkolną z Podhala odbędzie się w siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Podczas spotkania Głowa Państwa otrzyma insygnia „Honorowego Członka Społeczności Akademickiej”. Z Nowego Targu prezydent Bronisław Komorowski uda się do sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu, gdzie o godz. 11 będzie uczestniczył w Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II. – Bardzo się cieszymy z tego spotkania. Przypomnę, że w Ludźmierzu gościł prezydent Lech Kaczyński – mówi KAI ks. Tadeusz Juchas, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Po Mszy św. Bronisław Komorowski spotka się z dziećmi z Podhala. W czasie tego spotkania nie zabraknie pokazu tańca góralskiego i pozdrowień w gwarze góralskiej.

Z Ludźmierza prezydent uda się do Łopusznej. Na tamtejszym cmentarzu złoży wiązankę kwiatów na grobie ks. prof. Józefa Tischnera. Kazimierz Tischner, brat księdza profesora, przypomina w rozmowie z KAI, że niedawno górale z Łopusznej odwiedzili polski parlament, gdzie przedstawili program o autorze „Etyki Solidarności”. – "Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że pan prezydent odwiedzi Łopuszną. Mój brat zawsze miał trzeźwe spojrzenie na politykę. Jego komentarz – zapisany w różnych dziełach – jest nadal aktualny" – podkreśla w rozmowie z KAI Kazimierz Tischner.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rycerze Kolumba podejmują modlitwę o kanonizację bł. Jana Pawła II

Rycerze Kolumba podejmują modlitwę o kanonizację bł. Jana Pawła II. Jest to jedna z rezolucji przyjętych podczas ubiegłotygodniowej rady stanowej w Częstochowie. Rycerze Kolumba podkreślili w dokumencie, że postawa i słowa papieża Polaka "były kamieniem węgielnym dla upadku komunizmu i odzyskania przez nasz kraj wolności na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku".
Członkowie Zakonu przyrzekli, że "będą w swoim działaniu świadkami nauczania papieskiego i będą realizować to dziedzictwo w Polsce". Postanowili także modlić się o kanonizację błogosławionego Jana Pawła II. - Zważywszy, że papież Polak jest dla nas duchowym ojcem rozwoju naszego kraju, który przez najbliższe lata będzie inspirował odnowę naszego Kościoła, a także nas jako katolików w swoim codziennym życiu - głosi rezolucja.

Rycerze Kolumba zobowiązali się też do wspierania wszelkich inicjatyw podejmowanych przez Konferencję Episkopatu Polski, aby budować Kulturę Życia. Podjęto również decyzję odnośnie promowania działań w sprawach dotyczących ochrony życia ludzkiego i zachowania jego godności.

Podczas konwencji zostały wybrane nowe władze stanowe w Polsce. Delegatem stanowym został wybrany Krzysztof Orzechowski, wykładowca akademicki z Radomia. Utworzenie Rady Stanowej było historycznym momentem dla Polski oraz Rycerzy Kolumba na całym świecie. Stając się Radą Stanową, Polska osiągnęła pełne uznanie na mocy Statutu, Konstytucji i Praw rządzących Zakonem. Jest to ważny krok naprzód w rozwoju Rycerzy Kolumba w Polsce - rozwoju, który stanowi pierwszą międzynarodową ekspansję Zakonu w ciągu 100 lat, a pierwszą w Europie.

Organizację założył pod koniec XIX wieku w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, 29-letni ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć bezpieczeństwo finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: kard. Martini uważał bl. Jana Pawła II za człowieka niezwykłego

Poznałem błogosławionego Karola Wojtyłę na początku lat siedemdziesiątych i chociaż czasami nie podzielałem jego idei, uważałem go za człowieka niezwykłego. Tak Jana Pawła II wspomina emerytowany arcybiskup Mediolanu kard. Carlo Maria Martini w swej ukazującej się raz w miesiącu na łamach „Corriere della Sera” rubryce odpowiedzi na listy czytelników.
Papież "był poetą, filozofem, człowiekiem czynu, mistykiem, który twardo chodził po ziemi. Łączył w sobie wizję nieskończoności z praktycznością" - napisał 84-letni obecnie włoski hierarcha, który wcześniej nie komentował ani procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ani ogłoszenia daty wyniesienia go na ołtarze. Jednocześnie zaznaczył, że "jeśli chodzi o styl, bliższy był mi jego poprzednik, papież Albino Luciani”.

Kardynał dodaje, że nie podobało mu się „mnożenie świętych i błogosławionych” przez polskiego papieża i że jego proces beatyfikacyjny „posuwał się naprzód w pośpiechu”. Mimo to, podkreśla, „nie mogę nie podziwiać działania w nim Ducha Świętego”. „Widzę go, jak przez długi czas opiera czoło na urnie św. Karola w czasie wizyty w Mediolanie w 1984 roku albo jak zmusił biskupów Lombardii do klęczenia na ziemi przez pół godziny, gdy modlił się na klęczniku w świątyni św. Alojzego Gonzagi" - wspomina były metropolita Mediolanu.

Zwrócił uwagę, że papież "podczas swoich podróży nie odczuwał pragnienia, by rozejrzeć się naokoło czy spojrzeć w dół z helikoptera na okoliczną przyrodę, podobnie jak nie interesowały go rozmaite dzieła sztuki czy techniki. Gdy kontakt z ludźmi dobiegał końca, powracał do milczenia, które było dla niego czasem długiej kontemplacji”.

Sędziwy włoski kardynał nie dziwi się, że na beatyfikację Jana Pawła II przybyły tłumy, ale zaznacza jednocześnie, że "nie mówi to nic o innych mężach Bożych, którzy byli potężnymi punktami odniesienia w naszej historii”. „Nie odmawia się cnót papieżowi Lucianiemu, którego i ja znałem, gdy był patriarchą Wenecji” - wyjaśnił autor artykułu.

Na pytanie czytelnika mediolańskiej gazety, dlaczego Bóg chciał, by po krótkim pontyfikacie Jana Pawła I przyszedł rekordowo długi pontyfikat jego następcy, kardynał opowiada, że „błędem jest dokonywanie porównań między świętymi, podobnie jak snucie hipotez na temat planów Bożych czy historii z gatunku ludowej fantazji”.

„Bóg pozwolił, aby losy papieża Lucianiego i papieża Wojtyły były odmienne. Winniśmy w wdzięcznością przyjąć dary Boga i pozwolić, aby to On kierował historią. Każdy z tych dwóch papieży przez własne decyzje i przy wsparciu Ducha osiągnął własne miejsce na drodze ludu Bożego” - kończy swe uwagi emerytowany arcybiskup Mediolanu.
sal (KAI Rzym) / Mediolan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: poświęcenie ołtarza Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

W Kościele Środowisk Twórczych bp Piotr Jarecki poświęcił 29 maja nowy ołtarz błogosławionego Jana Pawła II i Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Ołtarz, znajdujący się w bocznej nawie świątyni, zawiera wspólny portret obu wielkich mężów Kościoła oraz relikwie Jana Pawła II w formie szkaplerza karmelitańskiego, który nosił przez lata.
Nowy ołtarz ma formę klasycystycznego portalu. Pomiędzy dwoma kolumnami umieszczony został wspólny portret kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II na tle wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Autorami obrazu są Maciej Milewski i Andrzej Tryzno. Po lewej stronie znajdują się relikwie błogosławionego Jana Pawła II w formie karmelitańskiego szkaplerza, który nosił. Ołtarz znajduje się w lewej nawie kościoła pw. św. Brata Alberta św. Andrzeja Apostoła przy Placu Teatralnym, który jest siedzibą Duszpasterstwa Środowisk Twórczych, prowadzonego przez ks. Wiesława Niewęgłowskiego.

Uroczystego poświęcenia ołtarza w obecności kilkuset artystów, literatów, intelektualistów dziennikarzy dokonał bp Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Wcześniej w homilii bp Jarecki przypomniał, że zarówno Prymas Tysiąclecia jak i Jan Paweł II są dlań osobami, którym szczególnie wiele zawdzięcza. Pierwszy z nich udzielił mu święceń kapłańskich, a drugi konsekrował na biskupa. Mówiąc o kard. Wyszyńskim, nazwał go „pokornym majestatem”. Wyjaśnił, że ci, którzy bliżej nie znali kardynała, dostrzegali w nim przede wszystkim majestat, natomiast ci, którzy mieli okazję bliżej z nim współpracować doświadczali, jak bardzo Sługa Boży był człowiekiem pokornym oraz darzącym miłością każdego spotkanego człowieka.

Swą homilię skierowaną do twórców bp Jarecki skoncentrował – w nawiązaniu do czytań dnia - na roli Ducha Świętego. Po pierwsze wyjaśnił, że bez pomocy Ducha Świętego nikt nie jest w stanie autentycznie wychwalać Boga. Następnie ukazał rolę Ducha Świętego w tworzeniu i dawaniu życia wspólnocie Kościoła.

Wreszcie podkreślił, że Duch Święty działający nieprzerwanie w świecie jest „Duchem Prawdy, którego świat nie zna”. Wyjaśnił, że „współczesny świat z prawdą ma wielki problem”. Dominującym trendem jest dążenie do „subiektywizacji prawdy”, czego konsekwencją jest – charakteryzującą dzisiejszego człowieka - trudność w przyjęciu prawdy o charakterze obiektywnym. Wynikiem tego jest także narastający kryzys współczesnej demokracji, która staje się coraz bardziej „demokracją opartą na procedurach”, a nie na autentycznych wartościach.

Podkreślił, że poznanie prawdy obiektywnej, tej, którą zawiera Boże Objawienie, dokonuje się zawsze przy pomocy Ducha Świętego, który uzdalnia nas do przyjęcia tej Prawdy.

Bp Jarecki powtórzył za Benedyktem XVI, iż „chrześcijaństwo jest teraźniejszością”, a nie przeszłością bądź przyszłością. Podkreślił przy tym, że czymś jeszcze nawet ważniejszym od „ortodoksji” jest „ortopraksja”, czyli świadectwo dawane w praktyce przez każdego chrześcijanina. „Winno być to świadectwo miłości, w którym dzisiejszy człowiek może spotkać Chrystusa” – powiedział. Dodał, że wzorcem takiej właśnie postawy w świecie byli zarówno Prymas Tysiąclecia jak i Jan Paweł II, których ołtarz tego dnia zostaje poświęcony.

Z warszawskim Duszpasterstwem Środowisk Twórczych Jan Paweł II spotkał się kilkakrotnie. 13 czerwca 1999 r. osobiście poświęcił nowo wybudowany ich kościół św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.
mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Hoser odprawił Mszę dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II

Kościół ma przed sobą wielką przyszłość, zapowiada wiosnę tego świata – podkreślił abp Henryk Hoser.
W kościele pod wezwaniem Św. Apostołów Jana i Pawła na warszawskim Gocławiu odbyła się druga stacja dziękczynienia diecezji warszawsko-praskiej za beatyfikacje Jana Pawła II. W trakcie uroczystości odczytano dekret ustanawiający 22 października (kiedy obchodzimy wspomnienie bł. Jana Pawła II) dniem odpustu parafialnego.
Abp Hoser zobowiązał tym samym wiernych do przechowywania pamięci o papieżu - Polaku – by - jak zaznaczył - „to dziedzictwo, które nam zostawił nie zmarnować, byśmy tym żyli ubogacając siebie i bliźnich”.
Bp warszawsko-praski przypomniał, że Karol Wojtyła przyjmując po konklawe imię Jan Paweł II chciał nawiązać do dziedzictwa pozostawionego przez swoich poprzedników na Stolicy Piotrowej - Jana XXIII, Pawła VI i Jana Pawła I.
Podkreślił, że „Jan XXIII doskonale wiedział, że Kościół musi na nowo odczytać świat, który jest nam dany w swoim historycznym momencie XX wieku”. Dlatego pierwszym krokiem w tym kierunku było otwarcie Soboru Watykańskiego II, a pontyfikaty kolejnych papieży były kontynuacją tej linii - zauważył hierarcha. - Niestety - stwierdził – „zła aplikacja postanowień soborowych doprowadziła do kryzysu w Kościele. Natomiast przykład właściwego wprowadzania jego postanowień dał nam Sługa Boży, Prymas Tysiąclecia – zauważył bp warszawsko-praski.

Hierarcha przypomniał także, że Ojciec Święty Jan Paweł II, jako pierwszy zobowiązał Kościół do ‘nowej ewangelizacji’ w duchu Jana XXIII. - „On nas wprowadził w trzecie tysiąclecie i zapowiedział ‘Wiosnę Kościoła’ wbrew wszelki posępnym wypowiedziom o jego upadku, rozkładzie i stracie autorytetu” - podkreślił abp Hoser.

Jak zaznaczył - „Kościół ma przed sobą wielką przyszłość, ponieważ jest wiosną tego świata. On nosi w sobie żywego Chrystusa, Chrystusa Zmartwychwstałego” - tłumaczył hierarcha.
W trakcie uroczystości abp Henryk Hoser poświęcił nową chrzcielnicę i pobłogosławił obraz przedstawiający wizerunek bł. Jana Pawła II.

Ojciec Święty w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku nawiedził prawobrzeżną część stolicy. Udał się wówczas do Radzymina, aby oddać hołd poległym w Bitwie Warszawskiej 1920 roku i modlił się przed kościołem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, dziś katedrą warszawsko-praską.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Koronowo: Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

W Koronowie k. Pelplina trwa w dniach 27 i 28 maja XXIV Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W piątek Mszy św. w bazylice Koronowskiej przewodniczył biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, który stwierdził, że Jan Paweł II „uczył Chrystusa, odpowiadając na pytania ludzi”. W Zjeździe uczestniczy 70 szkół i ponad 140 uczestników z całej Polski.
Zjazd rozpoczęła prezentacja szkół obecnych na zjeździe. Wśród gości jest reprezentacja szkoły podstawowej im. Jana Pawła II z Wilna. Szkoła ma duży wkład w zachowywanie polskości na Litwie i jest wspierana przez Zarząd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, jak powiedziała jej dyrektor Janina Wysocka.

Szefowa szkoły poinformowała, że następny, XXV Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbędzie się w Wilnie. Jednocześnie poinformowano na zjeździe, że rektor KUL-u także zaprasza, aby kolejne spotkanie szkół odbyło się na Uniwersytecie w Lublinie.

Specjalny list do uczestników skierował biskup radomski Henryk Tomasik. Delegat Episkopatu ds. młodzieży.

Podczas zjazdu zainaugurowano zbiórkę środków na budowę szkoły im. Jana Pawła II w Togo, w Afryce.

Po południu Mszę św. celebrował biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. W homilii zauważył, że świat i Kościół odkrywał stopniowo Jana Pawła II. Najpierw jako humanistę, potem pasterza, nauczyciela i świadka wiary. Ostatecznie stał się Karol Wojtyła wzorem cierpliwości i umiłowania cierpienia. Hierarcha przypomniał, że papież, gdy „gasły jego siły, wielki stawał się jego duch”. Kaznodzieja zauważył, że właśnie wtedy mocno przy nim stali ludzie młodzi.

Biskup pelpliński stwierdził, że „szkoły Jana Pawła II to szkoły uczenia się świadectwa Jana Pawła II, ażeby jego idea nie zaginęła” a on uczył przede wszystkim nauki Chrystusowej. To człowiek, który „uczył Chrystusa, odpowiadając na pytania ludzi”, mówił hierarcha i dodał, że budował tę wiedzę na modlitwie.

„To jest wasz nauczyciel wiary”, wskazywał bp Szlaga. Stwierdził, że zjazd szkół imienia Jana Pawła II to zjazd rodzinny szkół, które „wybrały sobie patrona wielkiego, dzielnego, odważnego, bohaterskiego i pogodnego dla każdego człowieka”.

Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II ma w programie pracę w grupach, panele dyskusyjne, rejs po Zalewie Koronowskim a także zwiedzanie Koronowa i pobliskiego Sanktuarium Maryjnego w Byszewie.

Zjazdy szkół noszących imię Jana Pawła II odbywają się od 1998 roku. Obecnie w Polsce jest ponad 1200 takich placówek, najwięcej na południu kraju.
ks. is / Koronowo
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice: pierwszy Bieg Śladami bł. Jana Pawła II

Pierwszy uliczny Bieg Śladami bł. Jana Pawła II odbył się 27 maja w Wadowicach. W zawodach udział wzięło około 550 zawodników z terenu Małopolski i Śląska. Na najdłuższym dystansie 10 km zwyciężył Wojciech Baczyński z Pszczyny. Trasę pokonał w 31 minut.
Zorganizowany po raz pierwszy Bieg Śladami bł. Jana Pawła II to połączenie dotychczasowych imprez sportowych: biegu wadowickiej "Solidarności" oraz podobnej biegu organizowanego w na ulicach papieskiego miasta w październiku. Dzisiejsze zawody to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Integracji Społecznej Klub Abstynentów Victoria oraz NSZZ "Solidarność".

Biegacze zaczynali piątkową rywalizację startem z ulicy Wojtyłów. Trasa biegu prowadziła przez miejsca związane z życiem najsłynniejszego wadowiczanina.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Nakło n. Notecią: wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II

Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Nakle nad Notecią otrzymała relikwie pierwszego stopnia (z kropli krwi) bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wprowadzenia dokonał dzisiaj podczas wizytacji kanonicznej wspólnoty bp Jan Tyrawa.
Ksiądz Krzysztof Barczyński, który odebrał relikwie z rąk kard. Stanisława Dziwisza, podkreślił, że jest to historyczna chwila dla całego miasta i okolic. – Relikwie pierwszego stopnia Jana Pawła II, o które prosi cały świat, otrzymują tylko nieliczne parafie. Cały proces jest często inicjowany przez parafian. Inaczej mówiąc, kult musi być zawsze przed relikwią, a nie odwrotnie – podkreślił.

Relikwie polskiego błogosławionego zostały umieszczone obok relikwii św. Faustyny Kowalskiej i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki. – Od tej pory nasza parafia ma zaszczyt obcować i dzielić się z innymi pielgrzymami obecnością największych Apostołów Miłosierdzia Bożego – dodał kapłan.

Warto dodać, że inną wspólnotą w diecezji, która otrzymała relikwie Ojca Świętego, była bydgoska parafia Świętego Łukasza Ewangelisty. Ich przekazanie odbyło się 9 maja w siedzibie arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

– Każdego drugiego dnia miesiąca gromadziliśmy się w świątyni na wspólnej modlitwie o rychłe wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Dzięki licznym pielgrzymkom poznawaliśmy także miejsca, w których żył Karol Wojtyła. Dzisiaj cieszymy się z jego obecności w naszej wspólnocie – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski.

Ważnym elementem, który wpisał się w uroczystość wprowadzenia relikwii do bydgoskiej parafii, był moment odnowienia przez pary przysięgi małżeńskiej. – Papież przez cały swój pontyfikat wskazywał na rodzinę chrześcijańską jako wspólnotę dialogu z Bogiem, wspólnotę wierzącą i ewangelizującą oraz wspólnotę w służbie człowiekowi – dodał ks. Mirosław Pstrągowski.
jm / Nakło
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

IV Święto Dziękczynienia – podziękowanie za beatyfikację Jana Pawła II

Za beatyfikację Jana Pawła II oraz posługę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego dziękować będą warszawiacy podczas obchodzonego już po raz czwarty Święta Dziękczynienia. Jego główne uroczystości, w tym procesja z relikwiami papieża Polaka i Msza dziękczynna pod przewodnictwem nuncjusza abp. Celestino Migliore, odbędą się 5 czerwca przy Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie.
Program Święta Dziękczynienia przedstawiono 25 maja w Pałacu Arcybiskupów Warszawskich.

W przeddzień Święta Dziękczynienia w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się nocne czuwanie przy relikwiach Jana Pawła II. W niedzielę 5 czerwca rano zostaną one przeniesione na plac Piłsudskiego przez kleryków Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego.

Po krótkim nabożeństwie o godz. 8.00 z placu Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy dziękczynna procesja z relikwiami bł. Jana Pawła II, nazwana w tym roku Białym Marszem. Na jego poszczególnych odcinkach relikwie będą nieśli przedstawiciele m.in. duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Anny, Drogi Neokatechumenalnej, Rodzin Nazaretańskich i Ruchu Światło-Życie. Na ostatnim odcinku przy parafii św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Sobieskiego) do procesji dołączy kard. Kazimierz Nycz oraz prezydenci i burmistrzowie miast papieskich z całej Polski. Procesji towarzyszyć będą orkiestry reprezentacyjne Wojska Polskiego i Policji.

Procesja przybędzie na Pola Wilanowskie tuż przed południem. O godz. 12.00 przed Świątynią Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczysta Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II. Będzie jej przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore z udziałem kilkudziesięciu przedstawicieli Episkopatu Polski. Homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

„Eucharystie odbędą się w tym dniu we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej, ale to dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II oraz za posługę prymasowską kard. Wyszyńskiego ma charakter ogólnopolski i będzie przeżywane we wszystkich parafiach w naszym kraju” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

„Pierwsza niedziela czerwca już zawsze będzie dziękczynieniem za wielkie dzieła Bożej Opatrzności, ale co roku towarzyszą mu inne, szczegółowe motywy podziękowania” – dodał metropolita warszawski, przypominając poprzednie obchody Dnia Dziękczynienia.

Tuż po Mszy św. relikwie bł. Jana Pawła II zostaną przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Po południu będzie można zwiedzić Panteon oraz pomodlić się przed relikwiami papieża Polaka i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godz. 13.30 dla najmłodszych zostanie otwarte miasteczko papieskie. Będzie po nim oprowadzał aktor ubrany w strój gwardzisty, zatrzymując dzieci przy symbolicznych punktach-miastach z życia Karola Wojtyły: w Wadowicach najmłodsi poznają małego Lolka, w Krakowie – młodego kapłana Karola Wojtyłę, w Rzymie muppety-gołębie opowiedzą jak na co dzień żył papież, a w Wilanowie dzieci dowiedzą się, dlaczego został świętym. – Postanowiliśmy powtórzyć pomysł z miasteczkiem papieskim, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas obchodów beatyfikacyjnych. W ten sposób uczymy najmłodsze pokolenie, kim był Jan Paweł II – wyjaśnił Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.

Pielgrzymi będą mogli też zobaczyć Wielki Portret Jana Pawła II (złożony ze 105 tys. zdjęć), który 1 maja został odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej.

Tradycyjnie o godz. 15.00 do nieba poszybują tysiące błękitnych baloników – symbol wdzięczności za łaski otrzymane od Bożej Opatrzności w minionym roku. Do wieczora potrwają koncerty m.in. Arki Noego i Skaldów. Po zmroku Świątynia zabłyśnie specjalną iluminacją.

Dzień przed Świętem Dziękczynienia, w sobotę 4 czerwca, o godz. 17.00 na placu przed Świątynią odbędzie Archidiecezjalne Spotkanie Młodzieży pod hasłem „Czas to miłość”. Program spotkania (modlitwy, śpiewy, wykłady ewangelizacyjne), które poprowadzi Rafał Porzeziński, poświęcone będzie wartościom, jakimi w swojej posłudze kierowali się Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński.

W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej odbędzie się także zbiórka do puszek na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki funduszom zebranym w ub. roku (ok. 9 mln zł) udało się zamknąć stan surowy otwarty, wykonać część betonową i stalową kopuły oraz ustawić w niej 5-metrowy krzyż. Do ukończenia stanu surowego zamkniętego (m.in. przykrycie kopuły, ocieplenie, elewację zewnętrzną, przygotowanie ołtarza) potrzeba jeszcze ok. 20 mln zł. Z kolei na ukończenie części muzealnej potrzeba 25 mln zł, a na wypełnienie jej ekspozycją 20 mln zł.
lk (KAI) / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: wspólnota Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego u grobu bł. Jana Pawła II

Watykan: wspólnota Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego u grobu bł. Jana Pawła II
Bł. Jan Paweł II wzywa świat akademicki do świętości i wierności prawdzie – podkreślił rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Studenci tej uczelni wraz z profesorami zorganizowali wczoraj wieczorem w Bazylice św. Piotra szczególne dziękczynienie za beatyfikację. Jak zauważa rektor uczelni, bp Enrico Dal Covolo, była to inicjatywa oddolna, zaproponowana przez studentów zaangażowanych w duszpasterstwo akademickie.
W Grotach Watykańskich, gdzie wcześniej spoczywał Jan Paweł II, odbyło się czuwanie modlitewne. Czytania biblijne przeplatały się ze śpiewem. Prał. Konrad Krajewski, ceremoniarz papieski mówił o swej pracy z Janem Pawłem II i o ostatnich chwilach papieża. Całość zakończyła modlitwa wiernych, oparta na modlitwie bł. Jana Henryka Newmana.

Następnie studenci i profesorowie w ciszy przeszli do kaplicy, gdzie spoczywa bł. Jan Paweł II. Modlili się tam, klęcząc u jego grobu.

Młodzi podkreślali papieskie wezwanie do świętości, do niezadowalania się półśrodkami i półprawdami, bo tylko droga świętości prowadzi do lepszego, odnowionego świata.

Bp Enrico Dal Covolo zaznacza, że jeśli studenci będą chcieli, wspólna modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II będzie mogła na stałe wejść do kalendarza Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.
RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Cała Polska na rowerach – dla Jana Pawła II

Rowerowy Szlak Papieski jest w Polsce jeden. Ale w lipcu taki charakter będą miały wszystkie trasy, którymi będą zdążać na Jasną Górę pielgrzymki rowerowe. Pielgrzymi na kółkach będą dziękować za beatyfikację Jana Pawła II i wspominać Wielkiego Pielgrzyma, który też kiedyś wybierał się na rowerowe wyprawy.
Ogólnopolska pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę pod patronatem Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek organizowana jest od pięciu lat. – W tym roku chcemy uczcić błogosławionego Jana Pawła II jako wielkiego pielgrzyma – mówi ks. Jerzy Grochowski, koordynator pielgrzymki.

Pielgrzymka rowerowa jest pielgrzymką gwiaździstą. Nie wyznacza się daty początkowej, a jedynie datę zakończenia. VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zakończy się w sobotę 16 lipca. Wówczas przed katedrą częstochowską spotkają się grupy rowerowe z całej Polski. Po wspólnej modlitwie i zapoznaniu pielgrzymi na kółkach ruszą na Jasną Górę, by o godz. 12.00 uczestniczyć w Eucharystii.

Rowerowi pielgrzymi zwiedzają różne kościoły i poznają życie wspólnot zakonnych znajdujących się na trasie klasztorów, biorą udział w Mszy św. i wspólnie się modlą. Każde z odwiedzanych miejsc to również okazja, by zdobyć pieczątki i wpisy, potrzebne później, by otrzymać Kolarską Odznakę Pielgrzyma.

Rower marki Amator – to jeden z eksponatów jeżdżącego po Polsce mobilnego muzeum, które gromadzi pamiątki związane z postacią Jana Pawła II. Rowerowe początki księdza Wojtyły nie były wcale łatwe, o czym świadczy „Piosenka o wyprawach rowerowych”, jaką przytacza Janusz Skowroński na łamach pisma „Rowertour” (sierpień/2009). „Wujek”, czyli ks. Karol Wojtyła, jak dowiadujemy się z tekstu: „Poćwiczywszy w wielkiej biedzie,/ Nakręciwszy się do woli,/ W lewo zamiast w prawo jedzie, / Lecz nie koniec to niedoli./ Gdy Wuj przez Las Wolski jechał, / Nagle krzyknął: «A to dramat!»./ Wielka dla nas stąd uciecha,/ Bo Wuj kierownicę złamał...”.

Jazdy na rowerze uczył ks. Wojtyłę sługa Boży Jerzy Ciesielski. Instruktorem okazał się na tyle skutecznym, że dwa lata później, we wrześniu 1956 r., ks. Karol Wojtyła z grupą młodych ludzi, m.in. Stanisławem Rybickim i Jerzym Janikiem, wybrali się na rowerową eskapadę na Dolny Śląsk. Wyprawa trwała pięć dni, a dziś upamiętnia ją Dolnośląski Rowerowy Szlak Papieski. Ks. Wojtyła odprawił Msze św. w kościołach w Bolesławcu i Jeleniej Górze, uczestnicy zwiedzili kościoły w Kamiennej Górze i Krzeszowie, odwiedzili też siostry Notre Dame.

– Przebieg Szlaku Papieskiego został odtworzony na podstawie notatek i wspomnień uczestników wycieczki z września 1956 r. oraz wpisów ks. Wojtyły do parafialnych ksiąg posług kapłańskich – tłumaczy Urszula Własiuk, założycielka Fundacji Szlaki Papieskie, na łamach „Niedzieli”. Na trasie Szlaku znajdują się: w diecezji legnickiej – Bolesławiec, Lubomierz, Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Sobieszów i Chojnik, Jelenia Góra, Karpacz i Karpacz Górny, Kowary, Kamienna Góra – Krzeszów, a w diecezji świdnickiej: Szczawno-Zdrój – Wałbrzych – Świebodzice – Książ i Świdnica, skąd po modlitwie w dzisiejszej katedrze ks. Wojtyła pociągiem wrócił do Krakowa. Trasa liczy około 250 km i znaczy ją 300 tabliczek.

W 2003 r. Jan Paweł II otrzymał Kolarską Odznakę Pielgrzyma w stopniu najwyższym – „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Jest to odznaka ustanowiona przez PTTK w porozumieniu z Episkopatem Polski. Jej zdobywanie wymaga, aby podczas wędrówek rowerowych poznawać obiekty kultu religii chrześcijańskiej, zarówno dowolnie wybrane, jak i uznane w regulaminie odznaki za obowiązkowe.

Na wędrujących śladami papieskimi czeka m.in. Krajoznawcza Odznaka im. Jana Pawła II. Troska o istniejące szlaki papieskie i tworzenie nowych udokumentowanych papieskich szlaków turystycznych jest jednym z celów Fundacji Szlaki Papieskie z Krakowa, działającej pod patronatem kard. Stanisława Dziwisza.
BP KEP / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2011

Bp Napierała do kapłanów: wzorem dla was ma być Jan Paweł II

Miłość jest sensem życia kapłana - powiedział bp Stanisław Napierała udzielając 26 maja święceń kapłańskich 15 diakonom diecezji kaliskiej. Wezwał ich do wzorowania się na bł. Janie Pawle II. W uroczystości w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu uczestniczyli licznie zgromadzeni kapłani, rodzice i krewni neoprezbiterów.
W homilii bp Napierała odwołał się do słów Jezusa wypowiedzianych do apostołów: „Umiłowałem was”, które, jak stwierdził, dziś kieruje do nowych kapłanów. Wskazał na miłość eklezjalną i miłość kapłańską. – Napełnieni miłością eklezjalną macie budować Kościół, macie zgromadzać ludzi, macie dawać siebie w tej posłudze. W miłości kapłańskiej tak jak Jezus Chrystus macie stawać się żywą ofiarą przebłagalną za swoje grzechy i grzechy całego świata – mówił hierarcha.

Nawoływał do zachowywania przykazań Bożych. – My pierwsi jako kapłani musimy zachowywać przykazania i zanim uczymy ludzi, jak je zachowywać, powinniśmy swoim życiem i postępowaniem pokazać, co znaczy zachowywać przykazania. Pokazywać, że są to drogowskazy, które ukazują wśród zamętu tę drogę, która prowadzi człowieka do celu – zaznaczył biskup kaliski.

Stwierdził, że kapłan powinien być człowiekiem radości. – Radość, którą Pan Jezus daje swojemu kapłanowi jest Jego radością. Jest to radość w Duchu Świętym. Kapłan raduje się w Duchu Świętym, jeśli tylko miłością trwa w Jezusie Chrystusie – powiedział bp Napierała.

Wskazał, że wzorem dla kapłana ma być bł. Jan Paweł II. – Jan Paweł II trwał w miłości Jezusa Chrystusa. W Nim była radość w Duchu Świętym i w nim było cierpienie – zauważył kaznodzieja. Dodał, że Jezus oczekuje od kapłana ofiary. – Jan Paweł II jest argumentem, że ten rys ofiary w życiu kapłana jest sensowny i on dopiero nadaje kapłanowi wielkość i skuteczność – stwierdził ordynariusz kaliski. Wskazał, że Jan Paweł II promieniował świętością.

Podkreślił, że „narodziny” 15 nowych kapłanów odbywają się w niezwykłym czasie, ponieważ jest to rok, kiedy w diecezji kaliskiej w szczególny sposób jest obecna Maryja – Matka Jezusa, Matka kapłanów, która nawiedza parafie w kopii wizerunku jasnogórskiego. Zachęcał kapłanów do zawierzenia swojego kapłaństwa Maryi i św. Józefowi. Przypomniał, że w diecezji dobiegają końca trwające 9 lat misje Miłosierdzia Bożego. – Ukazujcie Boga ludziom, który jest i kocha. Nigdy nie straszcie Bogiem, tylko pokazujcie Go jako Miłość Miłosierną. To jest wasze posłanie, które wyrasta z czasów waszych święceń kapłańskich – powiedział biskup kaliski.

W uroczystości uczestniczyli m.in. ks. dr Aleksander Gendera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, wykładowcy, klerycy, krewni nowo wyświęconych kapłanów. Uroczystość uświetnił chór katedralny i schola seminaryjna. Po Mszy św. kapłani otrzymali dekrety kierujące ich na pierwsze parafie w diecezji kaliskiej.

Nowo wyświęceni neoprezbiterzy to: ks. Sebastian Baran z Kobierna, ks. Łukasz Ciesielski z Wieruszowa, ks. Witold Dolny z Witaszyc, ks. Dominik Juszczak z Kierzna, ks. Zbigniew Kołodziejczyk z Grabówka, ks. Michał Korach z Ostrowa Wielkopolskiego, ks. Adam Kraska z Witaszyc, ks. Adam Marczyński z Kalisza, ks. Marcin Nowicki z Ostrowa Wielkopolskiego, ks. Przemysław Patkowski z Baranowa, ks. Mateusz Puchała z Mikstatu, ks. Krzysztof Raj z Burzenina, ks. Szymon Rybak z Żdżar, ks. Marcin Szymczak z Gorzyc Wielkich, ks. Marcin Świgoniak z Ostrowa Wielkopolskiego.
ek / Kalisz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bp Dajczak: honorowe obywatelstwo Jana Pawła II to dla Koszalina zadanie

„Udział w uroczystościach jubileuszowych 20-lecia wizyty Jana Pawła II w Koszalinie to nasza powinność serca i okazja do świętowania” – powiedział w rozmowie z KAI bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak. Papież jest honorowym obywatelem Koszalina, ale zdaniem biskupa to nadal bardziej zadanie, niż spełnienie.
W Koszalinie i całej diecezji trwają przygotowania do obchodów 20-lecia wizyty Jana Pawła II. Centralnym punktem obchodów jubileuszowych będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystia rozpocznie się w niedzielę 29 maja o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Dzień wcześniej o godz. 20.00 odbędzie się tam koncert Stanisława Soyki, który wykona „Tryptyk rzymski”.

W środę 1 czerwca o godz. 20.00 w koszalińskiej katedrze odbędzie się modlitwa różańcowa i apel jasnogórski z udziałem bpa Edwarda Dajczaka. W sobotę 4 czerwca o godz. 17.00 na Górze Chełmskiej z okazji jubileuszu zaplanowano Mszę św. w sanktuarium, której przewodniczył będzie biskup pomocniczy Paweł Cieślik.

Na zakończenie obchodów jubileuszowych 5 czerwca odbędzie się „Marsz dla życia i rodziny”. Uczestnicy marszu wyruszą o godz. 14.00 sprzed kościoła pw. Ducha Świętego i przejdą na plac przed koszalińskim ratuszem. Tam, około godz. 16.00 rozpocznie się koncert muzyczny zespołu ICON oraz piknik rodzinny. W marszu udział wezmą przede wszystkim rodziny, ale także studenci, harcerze, przedstawiciele hospicjum, rodziny z Wioski Dziecięcej w Karlinie. Organizatorami są Wydział Duszpasterski kurii biskupiej w Koszalinie, Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło- Życie, Akademia Rodziny, Ruch Szensztacki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

„Trzeba świętować ludzi dobrych, a wydarzenia pozytywne zachowuje się w świętowaniu.” – przekonuje bp Dajczak. Zdaniem hierarchy koszalinianie jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę, co to znaczy dla Koszalina honorowy obywatel Jan Paweł II. „Łatwiej nam wypisywać hasła na sztandarach, niż wziąć je na serio”- uzasadnił biskup i dodał, że my ciągle musimy dorastać do tej zgody, jakiej uczył nas papież.

„To wielki dar, zaszczyt i łaska, że papież odwiedzając cały świat, wielomilionowe miasta, przyjechał także do Koszalina”- tłumaczył ordynariusz i jednocześnie zaznaczył, że z tym darem coś trzeba zrobić. „Honorowy obywatel, to ktoś, kto w tym mieście jest świadkiem pewnego stylu bycia, jest jednym z nas i to jest zobowiązujące. To nadal dla naszego miasta bardziej zadanie, niż spełnienie”- przekonywał.

Zdaniem bpa Dajczaka tak piękne dzieła, jak wybudowane hospicjum stacjonarnego w Koszalinie, szkoły katolickiej czy „Koszalińska Barka”, która wspiera zdolną, ubogą młodzież, to są żywe pomniki Jana Pawła II. „Papież zawsze stawał po stronie człowieka, broniąc jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a droga do chorych była pierwszą na wszystkich spotkaniach świata i pokazał jak się starość przeżywa. Jeżeli czegoś mamy się uczyć w Koszalinie i diecezji od błogosławionego Jana Pawła II, to relacji do drugiego człowieka, pełnej miłości i szacunku. Pomimo ciągłego mówienia o wolności, humanizmie, to wcale nie jest dziś nasz priorytet” - wyjaśnił bp Dajczak. „To wielka szkoła, jaką założył na świecie Jan Paweł II i mamy nad czym pracować także w Koszalinie”.

Bp Dajczak zapytany, ile jest oklaskiwania, a ile naśladowania Jana Pawła II, odpowiedział, że oklaskiwanie może być inspiracją do działania. „Miłość nie rodzi się przy biurku z przemyślenia, że opłaca mi się ktoś, bo wtedy nie mówimy o miłości. Nie można racjonalizować kontaktów międzyludzkich, a z dobrych emocji mogą się rodzić dobre postawy”- tłumaczył biskup, a jednocześnie przyznał, że wielu oklaskujących, mimo zachwytu nad papieżem, nie zgłębia jego nauczania.

Media z całego świata relacjonowały uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, prowadząc przy tym debatę na temat dziedzictwa tego pontyfikatu. Nie zabrakło krytyki. Zdaniem bpa Dajczaka, każdy może, a nawet powinien być ambasadorem Jana Pawła II. „Jeżeli chcemy zachować to dziedzictwo i święty ma nas inspirować, to mądrość nasza polega na tym, by to przesłanie papieża docierało do nieprzekonanych. Mamy czas na analizy i nie musi być tak, że każdy z nas będzie chodził z encykliką papieską pod pachą. Warto jednakże zgłębiać nauczanie i dokumenty Jana Pawła II, a jeśli chcemy być jego ambasadorami, to konieczne”- przekonywał biskup.

Papież odwiedził Koszalin 1 czerwca 1991 roku podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski. Poświęcił wówczas Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Wilkowie k. Koszalina. Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. na placu przed kościołem pw. Ducha Świętego i odmówił różaniec w koszalińskiej katedrze, który był transmitowany na cały świat przez Radio Watykańskie. To była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do wolnej Polski. Na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, gdzie wylądował samolot z papieżem na pokładzie, powitał Ojca Świętego prezydent RP Lech Wałęsa, prymas Polski kard. Józef Glemp oraz bp Ignacy Jeż, wówczas ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. To było pierwsze spotkanie Papieża z Wojskiem Polskim.

Tytuł honorowego obywatela miasta Koszalina Jan Paweł II otrzymał z rąk prezydenta Koszalina Mirosława Mikietyńskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Koszalinie Ryszarda Wiśniewskiego 12 marca 2004 roku.

Honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszowymi objęli: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Patronat medialny objęli: Radio Plus Koszalin, „Gość Niedzielny”, TVP3, „Głos Koszaliński”, Radio Koszalin, TV Max oraz „Magazyn Familia”.
alg / Koszalin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

"Wyniesiony na ołtarze" - wystawa o bł. Janie Pawle z Muzeum Kapitolińskiego od dziś także w Warszawie

Od dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać wystawę unikalnych zdjęć dokumentujących życie Jana Pawła II. Ich autorem jest Vittoriano Rastello, wybitny włoski fotograf. Ekspozycja pt.„Wyniesiony na ołtarze” równolegle jest prezentowana w Muzeum Kapitolińskim w Rzymie. Po raz pierwszy pokazano też w dużym formacie „Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym” wykonane podczas Mszy na krakowskich Błoniach w 2002 r.
Wystawa przedstawia papieża Jana Pawła II jako człowieka przekazującego innym siłę i odwagę do podejmowania wyzwań w codziennym życiu. Jest wyrazem uznania dla niezwykle mu bliskich wartości moralnych. Zdjęcia oraz nagrania filmowe ukazują prywatne oblicze papieża, który całe życie poświęcił szerzeniu miłości i pomocy bliźnim. Przypominają najbardziej wzruszające chwile działalności misyjnej Ojca Świętego.

„Jestem zaszczycony, że mogę mieć swój wkład w organizację tej prestiżowej wystawy, której już sama nazwa streszcza wszystkie aspekty wszechstronnej i niezwykłej osobowości Jana Pawła II. Ta inicjatywa umacnia w jeszcze głębszy sposób więzi między dwoma stolicami, zjednoczonymi w imieniu Papieża Wojtyły – Rzymem i Warszawą. W pewnym sensie przypieczętowuje też przyjaźń, przywiązanie i szacunek, które łączą naród włoski i polski” – podkreśla Giovanni Alemanno, burmistrz Rzymu, który objął patronat nad wystawą.

Unikalne zdjęcia i materiały filmowe przygotowane przez włoską telewizję RAI układają się w wyjątkowy obraz życia Papieża wszystkich ludzi. Specjalne efekty dźwiękowe budują wzruszającą atmosferę i skłaniają do zadumy. Wystawa jest hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji. Podzielono ją na trzy główne kategorie tematyczne, szczególnie bliskie Papieżowi: młodzież, ludzie oraz podróże. Dodatkowo przygotowano także część skoncentrowaną na spontanicznych ekspresjach papieża.

„Wiemy, jaką siłę mogą mieć słowa, ale nie ma nic bardziej sugestywnego od obrazów, które pozostają w pamięci, a przede wszystkim w sercu. Należy tu oddać sprawiedliwość talentowi Vittoriano Rastelliego, który pokazuje nam papieża w najlepszych latach pontyfikatu: człowieka o wewnętrznym pięknie i sile” – zaznacza Lorenzo Gulli, prezes Fundacji „Duc in Altum”, która wsparła organizację wystawy równolegle w Rzymie i Warszawie.

Ekspozycję zdjęć i nagrań filmowych będzie można oglądać w Warszawie od 25 maja do 11 września, natomiast w Rzymie udostępniona jest zwiedzającym Muzeum Kapitolińskie od 28 kwietnia do 25 września 2011 roku.

Zorganizowanie wystawy równolegle w Warszawie i Rzymie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji „Duc in Altum” oraz patronów wystawy Stołecznego Miasta Rzymu i wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego. Organizatorem wystawy jest włoski partner przedsięwzięcia 06EVENT.

„Autorzy zdjęć potrafili pokazać niesamowite emocje, które towarzyszyły nam podczas każdego ze spotkań z Ojcem Świętym” – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Na wystawie zaprezentowane zostanie po raz pierwszy w dużym formacie „Rodzinne zdjęcie Polaków z Ojcem Świętym”, autorstwa Sławomira Pultyna i Stanisława Radosa. Zdjęcie to zostało wykonane podczas ostatniej mszy celebrowanej w Polsce, przez Jana Pawła II 18 sierpnia 2002 r. na Błoniach w Krakowie. Na zdjęciu tym może się odnaleźć niemal 2 miliony osób uczestniczących wówczas w tym spotkaniu.
jp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: czy nowy błogosławiony wesprze piłkarzy swojej uczelni?

Występująca po raz pierwszy w turnieju piłkarskim papieskich uczelni Wiecznego Miasta „Clericus Cup”, drużyna dominikańskiego Angelicum zmierzy się w finale, 28 maja o godz. 10.30 z drużyną jezuickiego Uniwersytetu Gregoriańskiego. Po raz pierwszy od wielu lat, tym razem na boisku jezuici zmierzą się z dominikanami.
Doroczny turniej piłkarski organizowany jest przez Centro Sportivo Italiano, a jego celem jest ożywienie tradycji sportowej we wspólnocie papieskich uczelni Rzymu. Otworzył go zapalony kibic piłki nożnej, watykański sekretarz stanu, kard. Tarcisio Bertone. Drużyna „Angelicum” nie kryje, że liczy na wsparcie dawnego studenta tej uczelni – bł. Jana Pawła II. W jej skład wchodzi m.in. o. Mirosław Sander z polskiej prowincji zakonu.
st (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Adoracja Najśw. Sakramentu przez internet

 http://adoracja.blogspot.com


Wadowice: relikwiarz z krwią Jana Pawła II już w kaplicy ku czci błogosławionego

Krew błogosławionego, która jest zawsze znakiem życia, powinna wydobywać w ludziach moc – podkreśla wadowicki proboszcz, ks. infułat Jakub Gil, który na swoim blogu internetowym opisuje dokładnie relikwiarz z krwią Karola Wojtyły, który został już umieszczony w kaplicy bł. Jana Pawła II w bazylice.
W rozmowie z KAI infułat zaznaczył, że relikwiarz został umieszczony na ołtarzu w kaplicy za specjalną pleksą. „W przyszłości w klęczniku przy kaplicy chcemy też zamontować na stałe pamiątki po Janie Pawle II, które wierni będą mogli dotknąć. Może to być np. specjalny różaniec ofiarowany naszej parafii przez papieża” – zapowiada duchowny.

Kapłan przyznaje, że kaplicę chętnie odwiedzają i modlą się tutaj parafianie oraz turyści. „Pragnieniem moim jest, aby ten czytelny znak papieża, jakim są krople krwi papieskiej, był blisko każdego, który przyjdzie do kaplicy. Krew zawsze jest znakiem życia. Ona podtrzymuje życie. Proszę Boga poprzez przyczynę błogosławionego, by każdy, który przyjdzie do naszej kaplicy ożywił wiarę, nadzieję i miłość, by nabrał ochoty do życia. Niech z kaplicy Jana Pawła II wydobywa się moc: Sursum corda!” – pisze na blogu ks. Gil.

Relikwiarz, który 15 maja przekazał wadowickiej parafii podczas uroczystości dziękczynnych kard. Stanisław Dziwisz ma kształt monstrancji o wysokości 40 cm i podstawie 20 na 20 cm. Na zewnętrznej podstawie relikwiarza znajduj się napis: „Joannes Paulus II. Pontifex maximus 1978 – 2005” /Jan Paweł II. Najwyższy Kapłan 1978 – 2005/. W centrum relikwiarza, który zawiera krople krwi jest napis: „Ex sangvine beati Joannis Pauli II Papae” /Krew błogosławionego Jana Pawła II Papieża/. Rękojeść relikwiarza stanowi herb Papieża.

W relikwiarzu znajduje się krew Ojca Świętego pobrana w dniu jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku. Oprócz relikwii w kaplicy bł. Jana Pawła II umieszczono obraz przedstawiający papieża Polaka. Portret powstał w 1979 roku na zamówienie wadowickiego proboszcza ks. dr. Edwarda Zachera. Są tu również pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. tron papieski, na którym siedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, dary ołtarza. Jest makieta domu rodzinnego Josepha Ratzingera z Marktl – dar Bawarczyków. Kaplica swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza watykańskiego domu Jana Pawła II. Miejsce to pobłogosławił podczas wizyty w Wadowicach w maju 2006 roku papież Benedykt XVI.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brazylia: Polonia dziękowała za beatyfikację Jana Pawła II

Brazylijska Polonia dziękowała za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się w Kurytybie, stolicy stanu Paraná i zarazem stolicy brazylijskiej Polonii. Uroczystej Mszy przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji Kurytyba, Rafael Biernaski, wnuk polskich emigrantów. Uroczystości zorganizowała Polska Misja Katolicka w Brazylii.
Polonijne dziękczynienie odbyło się w centrum tego nowoczesnego miasta, w parku im. Jana Pawła II, gdzie znajduje się polski skansen. Jan Paweł II odwiedził Kurytybę podczas swej pierwszej podróży do Brazylii. 5 lipca 1980 r. spotkał się na stadionie Couto Pereira z Polonią brazylijską. Na tę okazję został ustawiony oryginalny dom polskich emigrantów, zbudowany z drzewa i bez użycia gwoździ. Na progu tego domu przedstawiciele Polonii powitali Papieża solą i chlebem. Na pamiątkę tego historycznego spotkania Jan Paweł II podarował Polonii duży obraz Pani Jasnogórskiej, na którym umieścił swój podpis. Obecnie dom, w którym witano papieża, znajduje się w parku jego imienia. Stał się kaplicą, gdzie gromadzą się polonusi i inni Brazylijczycy na osobistą modlitwę.

Obraz Pani Jasnogórskiej był niesiony do ołtarza w uroczystej procesji przez członków straży miejskiej w galowych mundurach. W homilii polonijny biskup wypunktował cnoty nowego Błogosławionego. Podkreślił jego wpływ na umocnienie wiary w krajach, które odwiedzał jako Następca św. Piotra, a także przyczynek do przemian politycznych i kulturowych.
RV / Kurytyba
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: kard. Dziwisz ustanowił kapitułę przy Bazylice św. Floriana

Dla "owocnego szerzenia kultu św. Floriana i bł. Jana Pawła II" oraz dla "większego pożytku duchowego kapłanów i wiernych świeckich" kard. Stanisław Dziwisz specjalnym dekretem powołał przy krakowskiej Bazylice św. Floriana kapitułę kolegiacką. Jej skład zostanie ogłoszony w środę 25 maja.
"Biorąc pod uwagę wielowiekowe tradycje istnienia Kapituły przy Kościele św. Floriana w Krakowie (1184-1786), z dniem 4 maja 2011 roku, na większą cześć i chwałę Boga w Trójcy Świętej Jedynego, dla owocnego szerzenia kultu św. Floriana, Męczennika i bł. Jana Pawła II, Papieża, niegdyś wikariusza tej parafii, oraz dla większego pożytku duchowego kapłanów i wiernych świeckich ustanawiam Kapitułę przy Bazylice św. Floriana w Krakowie" - brzmi dekret kard. Dziwisza.

W związku z reaktywacją Kapituły, Bazylice św. Floriana w Krakowie przysługuje również tytuł Kolegiaty.

Uroczyste ogłoszenie składu Kapituły i instalacja jej członków w obecności metropolity krakowskiego odbędzie się 25 maja o godz. 12.30 w Bazylice św. Floriana.

Fundacja kościoła w 1184 r. związana była ze sprowadzeniem z Włoch do katedry na Wawelu relikwii św. Floriana, patrona chroniącego od pożarów. Według legendy, wzniesienie świątyni nastąpiło w miejscu zatrzymania się wozu z relikwiami, ciągnionego przez woły, które nie chciały ruszyć dalej. Kościół został konsekrowany w 1226 r. przez biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka. Od 1401 r. na mocy przywileju króla Władysława Jagiełły kolegiata objęta była patronatem Akademii Krakowskiej. Kapitułę kolegiaty stanowili kanonicy wybierani z grona zasłużonych profesorów Wydziału Teologicznego uczelni. W 1999 r. kościół parafialny św. Floriana podniesiony został przez Jana Pawła II do godności bazyliki mniejszej.
lk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Bagnasco: Jan Paweł II ukształtował swe życie na Ewangelii

W epoce łatwo ulegającej pozorom i ulotności byliśmy świadkami wyniesienia autentycznego męża Bożego, którego świętość w sposób rygorystyczny uznana została przez autorytet Kościoła - mówił dziś o beatyfikacji Jana Pawła II przewodniczący episkopatu Włoch kard. Angelo Bagnasco, otwierając jego 63. zgromadzenie plenarne w Watykanie.
Jego zdaniem wydarzenie to było jakby dalszym ciągiem tego, czego świadkami byliśmy w 2005 r. po śmierci papieża. Całe Triduum Paschalne oraz Wielkanoc upłynęły w tym roku pod znakiem „wzniosłego świadectwa Jana Pawła II” - powiedział włoski kardynał.

Mówiąc o nowym błogosławionym arcybiskup Genu zauważył, że „choć na ogół świętość nie polega na czynieniu rzeczy zdumiewających – jakkolwiek Jan Paweł II coś nadzwyczajnego uczynił – należy podkreślić, że został on błogosławionym, ponieważ chciał zjednoczyć się z Jezusem Chrystusem, żył Jego tajemnicami, starał się utożsamić z Jego myślami i Jego postawą, jednym słowem ukształtował swe życie na Ewangelii”.

„My biskupi patrzymy na Jana Pawła ze szczególną uwagą i poczuciem odpowiedzialności: przyjął on bowiem pontyfikat, ale nie prosił, by mógł zejść z krzyża. Przeżywając przeznaczony sobie los, okazał się wiarygodnym świadkiem i został wysłuchany” - wskazał hierarcha.

Cytując kazanie, które Benedykt XVI wygłosił podczas beatyfikacji swego poprzednika, kard. Bagnasco podkreślił, że „dzięki niemu wielu ludzi na świecie zainteresowało się, po raz pierwszy bądź ponownie, chrześcijaństwem, «z mocą giganta odwrócił bowiem tendencję, która mogła wydawać się nieodwracalna»". Szedł na wszystkie agory świata, by głosić Słowo, w którym jedynie jest zbawienie. „Wobec rozmaitych audytoriów występował w obronie sprawy człowieka, obejmując tą obroną nadprzyrodzony charakter jego godności: na tej mapie antropologicznej oparł cały swój pontyfikat. Na różnych szerokościach geograficznych był apostołem niezbywalnych praw człowieka, w głoszeniu ich nie podporządkowując się dyplomatycznej taktyce ani konwenansom. Sprawa człowieka zbiegła się w nim ze sprawą Ewangelii, aż do stopienia się z nią” - wskazał przewodniczący episkopatu Włoch.

Przypomniał o przyjaźni, jaką łączyła Jana Pawła II z jego następcą i przytoczył wystąpienia, w których sam Benedykt XVI mówił na ten temat. „A 1 maja poszedł dalej, jakby upływ czasu zamiast osłabić uczucia, jeszcze je wzmocnił. Wzruszające było bowiem jego pochylenie się – jakby to, aby stopić się z ludem chrześcijańskim (...) - kiedy w odruchu serca zakończył: «Ojcze Święty, błogosław nam». Coś więcej niż zwykła kontynuacja: istnieje nieustanny duchowy podziw, który staje się zdumiewającą lekcją stylu, pokory i szczerości, których mamy obowiązek się uczyć (...) Wyczuli to wszyscy. Dlatego i my wyrażamy Benedyktowi XVI nasz duchowy podziw, ponawiając najszczersze podziękowanie za beatyfikację” - stwierdził kard. Bagnasco.

Nawiązał następnie m. in. do pisma okólnego w sprawie pedofilii, jakie Kongregacja Nauki Wiary wystosowała do episkopatów na całym świecie. Przyznając, że „istnieje na tym froncie nieprzezwyciężony jeszcze haniebny kryzys, który wyrządza nieobliczalne szkody młodym życiom i ich rodzinom”, zapewnił, że od ponad roku, na życzenie prezydium episkopatu Włoch, trwają prace międzydyscyplinarnej grupy ekspertów, która ma za zadanie "przetłumaczenie" dla naszego kraju wskazówek pochodzących z Kongregacji. Rezultat tej pracy zostanie niebawem przedłożony komisjom episkopatu.

„Już dziś jednak powtarzamy wołanie, które rozległo się na posiedzeniu plenarnym w ubiegłym roku: nie możemy być pobłażliwi dla naszych kapłanów, gdy chodzi o wymóg prawości, choćby to wiele kosztowało. Nawet jeden przypadek w tej dziedzinie to byłoby za dużo. Kiedy zaś przypadki powtarzają się, udręka jest niewypowiedziana, a upokorzenie całkowite. Jednakże nawet najcięższe i najboleśniejsze chmury nie mogą przyćmić dobra, jakie istnieje. Raz jeszcze wiec my, biskupi, ponawiamy szacunek i wdzięczność dla naszego duchowieństwa, które z wiernością, ofiarnością i radością troszczy się o chrześcijańskie wspólnoty” - powiedział kard. Bagnasco.
sal (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ukraina: lwowski tydzień dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II

Koncertem zespołu dziecięcego „Promyczki” z Nowego Sącza w bazylice metropolitalnej we Lwowie zakończył się 22 maja Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, który przebiegał pod patronatem abp. Mieczysława Mokrzyckiego i był dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II.
Polski Teatr Ludowy we Lwowie pokazał w katedrze łacińskiej fragmenty dramatu Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Jednym z głównych wydarzeń Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej stała prezentacja tłumaczenia na język ukraiński rozmowy Brygidy Grysiak z abp. Mokrzyckim pt. „Najbardziej lubił wtorki”. Książka została wydana w Katolickim Media-Centrum w Kijowie.

W ramach dziękczynienia koncerty muzyki duchowej zaprezentowały: Chór Katedralny im. Jana Pawła II i Chór „Echo” Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Do występu w katedrze zgłosili się też uczniowie Szkoły Muzycznej im. S. Kruszelnickiej we Lwowie oraz zespół dziecięco-młodzieżowy „Sancta Musica” z Tczyna. W sobotę odbył się Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej pt. „Na chwałę Boga” oraz uroczysta Msza św. z okazji stulecia harcerstwa.

Wielu pielgrzymów oraz turystów z różnych terenów Ukrainy, również z Polski i innych krajów, uczestniczyło w Tygodniu Kultury Chrześcijańskiej – powiedział KAI ks. Jan Nikel, proboszcz katedry lwowskiej. Wszyscy składają kwiaty przed płaskorzeźbą bł. Jana Pawła II.

Tymczasem Kościół we Lwowie przygotowuje się do obchodów w czerwcu 10. rocznicy jego wizyty na Ukrainie.
kcz (KAI Lwów) / Lwów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bydgoszcz: niewidomi dziękują za beatyfikację Jana Pawła II

Niewidomi i słabo widzący z regionu spotkali się 22 maja w bydgoskim kościele Świętego Antoniego, aby podziękować za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Tradycyjną majówkę poprzedziła Msza św., w czasie której zaśpiewała niewidoma Daria Barszczyk. Gimnazjalistka jako jedyna Polka, zaśpiewała wraz z chórem koronkę do Miłosierdzia Bożego na Placu Świętego Piotra 1 maja.
Diecezjalny duszpasterz niewidomych ks. Piotr Buczkowski podkreślił przede wszystkim otwartość Jana Pawła II na każdego człowieka. Przypomniał również, że Ojciec Święty napisał specjalny wiersz dla niewidomych. – Niewidomi, podkreślam mocno, widzą w Ojcu Świętym przykład człowieka, który pomimo własnego krzyża nigdy nie narzekał. Dawał wielkie świadectwo, w jaki sposób naśladować Chrystusa. Gdy popatrzymy na herb Jana Pawła II, widzimy rys jego całej duchowości. Należy trwać pod krzyżem jak Maryja i naśladować Chrystusa – mówił.

Do Bydgoszczy przyjechał również z Gniezna długoletni duszpasterz tego środowiska, dziś przyjaciel wielu osób, ks. kanonik Benon Kaczmarek. Kapłan, kierując swoje słowo do wiernych, mówił, że Jan Paweł II wielokrotnie przypominał człowiekowi, że wszystko, co otrzymuje od Pana Boga, jest darem. – Nawet i ta droga kalectwa, utraty wzroku może być ścieżką, która prowadzi do świętości. Dlatego jesteśmy świadomi, że naszym najważniejszym posłannictwem jest dawanie świadectwa, które prowadzi do najróżnorodniejszych powołań – mówił kapłan, poruszający się na wózku.

Niewidoma Daria Barszczyk zaznaczyła, że będąc na Placu Świętego Piotra w Rzymie, czuła wielką radość, spokój oraz pogodzenie się z własnym krzyżem. – To wielkie wydarzenie w moim życiu. Byłam świadkiem beatyfikacji tak wielkiego człowieka. Trzeba żyć z dnia na dzień, mieć nadzieję, być blisko Boga. Bo jak powiedział Jan Paweł II, kiedy Bóg będzie na pierwszym miejscu, to wszystko inne na właściwym – podkreśliła.

W majówkę dla niewidomych z regionu wpisał się również program słowno-muzyczny przygotowany przez uczestników. Był czas na zabawę, a także dziękowanie za 60 lat Polskiego Związku Niewidomych.
jm / Bydgoszcz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Pierwsza w diecezji sandomierskiej świątynia pod wezwaniem bł. Jana Pawła II

Pierwszą w diecezji sandomierskiej świątynię dedykowaną bł. Janowi Pawłowi II poświęcił bp Krzysztof Nitkiewicz 21 maja w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowy kościół na osiedlu Koszary od 2007 roku wznosiła wspólnota parafii pw. św. Józefa.
Uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem ordynariusza sandomierskiego koncelebrowali kapłani z diecezji sandomierskiej, a także z diecezji radomskiej, lubelskiej i zamojsko-lubaczowskiej.

Podczas homilii bp Krzysztof Nitkiewicz przypomniał zebranym, że każdy wierzący na mocy sakramentu chrztu staje się żywą świątynią Boga i jest wezwany do ciągłego doskonalenia się w świętości.

- Świątynia - Dom Boży, którą dzisiaj przez obrzędy liturgiczne oddajemy na wieczne posiadanie Najwyższemu Bogu, przewyższa swoją wielkością i pięknem ludzkie domy i mieszkania. Wraz z upływem czasu będzie się ona stawała jeszcze piękniejsza dzięki nowym obrazom, rzeźbom czy witrażom, które do niej ofiarujecie – mówił bp Nitkiewicz.

- Spoglądając na nią musimy sobie jednocześnie uświadamiać, że każdy z nas jest świątynią Boga żywego. On chce w niej mieszkać i odbierać cześć. Musimy, więc oczyścić nasze serce i oddać je na nowo we władanie Bogu. Niech poprzez dobre uczynki i szlachetne myśli stają się one coraz piękniejsze, niech będą godną Boga świątynią - podkreślił ordynariusz.

Po homilii hierarcha udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży gimnazjalnej.

Następnie odbył się obrzęd poświęcenia świątyni, który rozpoczął gest namaszczenia olejem Krzyżma ołtarza eucharystycznego i ścian świątyni, po czym nastąpiło okadzenie ołtarza oraz wnętrza świątyni, jako miejsca, gdzie wierni wznoszą swoje modlitwy do Boga. Kolejnym elementem obrzędu było zapalenie świec ołtarzowych, jako symbol iluminacji świątyni przepełnionej obecnością Boga.

W uroczystościach poświęcenia świątyni wzięli udział: liczni parafianie, samorządowcy, leśnicy, młodzież gimnazjalna, dzieci, architekci, budowniczowie, ofiarodawcy zaangażowani w budowę oraz poseł Jarosław Rusiecki, prezydent miasta Jarosław Wilczyński.
Ostrowiecka świątynia powstała na niełatwym terenie miasta, gdzie społeczeństwo boryka się z wieloma problemami. Zdaniem ks. proboszcza Dariusza Kowalskiego, powierzenie kościoła i parafian opiece wielkiego papieża - Polaka jest niewątpliwie okazją do odnowy moralnej i religijnej parafii.

- Od początku wolą parafian było, aby tę świątynię ofiarować Bogu, jako wotum za pontyfikat wielkiego papieża Polaka. Myślę, że to dzięki Jego wstawiennictwu na tym skrawku trudnej do uprawy ziemi wyrasta piękne dzieło, które miejmy nadzieję przyniesie stokrotny plon - -mówił ks. Kowalski.

Kościół wybudowano w większości metodą gospodarską angażując w prace wielu parafian. Projekt wykonany został przez architekta Zygmunta Drzymalskiego. Pierwszą Mszę św. w jeszcze nienakrytym dachem kościele odprawiono już podczas Pasterki w 2008 roku.
apis / Ostrowiec Świętokrzyski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Prymas Kowalczyk: niech Jan Paweł nie pozwoli nam trwać w byle jakim życiu

Niech Jan Paweł II nas niepokoi, niech nie pozwoli nam trwać w byle jakim życiu – powiedział 21 maja w Bielsku-Białej prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, która była kulminacyjnym momentem diecezjalnych uroczystości dziękczynnych za beatyfikację Jana Pawła II. Uroczystości odbyły się w przeddzień 16. rocznicy pielgrzymki Ojca Świętego do diecezji bielsko-żywieckiej 22 maja 1995 r. Wspólnie z prymasem Eucharystię celebrował bp Tadeusz Rakoczy oraz kilkudziesięciu księży.
Rozpoczynając liturgię, ordynariusz bielsko-żywiecki przypomniał, że abp Kowalczyk był bliskim i oddanym współpracownikiem bł. Jana Pawła II. „Cieszę się, że w tej posłudze mogłem i ja przez wiele lat uczestniczyć i ta bezpośrednia współpraca z bł. Janem Pawłem głęboko wpisała się w nasze życie oraz nadal kształtuje naszą posługę pasterską” – mówił ordynariusz, nawiązując do lat, kiedy wspólnie z abp. Kowalczykiem pracowali w sekcji polskiej Sekretariatu Stanu w Watykanie.

Duchowny zaznaczył, że dziękczynienie wobec całego pontyfikatu i życia Karola Wojtyły najpełniej może przejawiać się w trosce o dobre życie. „O to by nie zawieść pokładanego w nas zaufania. Jesteśmy przecież pokoleniem Jana Pawła II. Wszyscy, starsi i młodzi, dziękujemy mu za to, kim dla nas był, kim jest teraz w tajemnicy świętych obcowania, kiedy patrzy na nas z Bożego okna i oręduje za nami w niebie” – mówił biskup zwracając uwagę, że diecezja bielsko-żywiecka po Wadowicach i Krakowie należała do najbliższych Janowi Pawłowi II

Abp Kowalczyk w homilii podkreślał, że dążenie do świętości polega, by być najpierw normalnym, uczciwym, i prawym człowiekiem. Przypomniał też słowa Jana Pawła II, który mówił, że „święci są po to, aby nas niepokoić”. „Niech i on nas teraz niepokoi, niech nie pozwoli trwać w życiu byle jakim, niech prowokuje nas do zdobywania własnej świętości na co dzień. W ludziach świętych Bóg staje się widzialny i bliski. Na ich twarzach widnieje blask Bożego piękna. Taki był właśnie Jan Paweł ” – podkreślał prymas.

Arcybiskup odwołał się też do najważniejszego przesłania Jana Pawła II podczas wizyty Jana Pawła w diecezji bielsko-żywieckiej w 1995 r. jaki był jego apel o ludzi sumienia wygłoszony na skoczowskiej Kaplicówce. „Jakże ta treść jest aktualna. Jest ona niejako testamentem błogosławionego, skierowanym do wszystkich, którzy Polskę stanowią. Dlatego będziemy autentycznymi ludźmi i pokoleniem Jana Pawła II, jeśli te słowa znajdą elementarną realizację w naszym życiu. W przeciwnym wypadku będziemy niegodni jego pontyfikatu” – dodał hierarcha.

Prymas z rąk bielskiego senatora Rafała Muchackiego odebrał nagrodę „Patrimonium Crucis” Stowarzyszenia„Evangelium vitae”, przyznawaną za propagowanie nauczania papieskiego i podejmowanie inicjatyw mających na celu upamiętnienie pontyfikatu Jana Pawła II.

Po Mszy odbył się koncert w wykonaniu zespołów Bielskiego Centrum Kultury: Bielskiej Orkiestry Festiwalowej, Bielskiego Chóru Kameralnego oraz Chóru Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Jako solista wystąpiła Małgorzata Walewska. W programie obok utworów muzyki poważnej pojawiały się fragmenty filmowe z homiliami Jana Pawła II wygłoszonymi podczas pielgrzymek do Polski. Koncert zakończyło wykonanie „Barki” .

Następnie duchowni i wierni oraz towarzyszące im poczty sztandarowe przeszli pod pomnik Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii diecezjalnej. Tam modlono się słowami litanii do bł. Jana Pawła II, złożono kwiaty, zapalono znicze. W sobotniej uroczyści udział wzięli m.in. przedstawiciele sejmu i senatu RP, władz miejskich i samorządowych, członkowie licznych wspólnot diecezjalnych i organizacji katolickich.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Michalik w „Niedzieli”: uczmy się Polski od Jana Pawła II

Mamy na nowo uczyć się Polski od Jana Pawła II. Trzeba się zdobywać na wierność Ewangelii, trzeba zdobywać się na budowanie razem, a nie oddzielnie – pisze w najnowszym numerze „Niedzieli” (nr 21 z 22 maja) abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
W tekście pt. „W szkole nowego Błogosławionego” abp Michalik przyznaje, że naśladowanie Papieża nie jest proste w czasie, gdy naród jest podzielony, „gdy rośnie liczba ludzi schodzących na margines życia społecznego i politycznego, a zdecydowana większość narodu zostawia ideały na boku i ucieka w doraźność życia”. Zauważa jednak, że dla Jana Pawła II Polska była darem i szczególnym miejscem, które „zostało nam dane i zadane”.

Metropolita przemyski stwierdza, że istnieje obecnie mocna tendencja ku zafałszowywaniu prawdy oraz brak porozumienia wśród polskich elit. „Trzeba się zdobywać na wierność Ewangelii, trzeba zdobywać się na budowanie razem, a nie oddzielnie, trzeba poszerzać pola sukcesów, eliminować zło, zaniedbania i pomagać sobie wzajemnie, a bronić podstawowych zasad etycznych, jednakowo ważnych w życiu społecznym i w ekonomii” – pisze abp Michalik.

Hierarcha wyraża też niepokój, że coraz mniej Polaków na emigracji podtrzymuje polskie tradycje. „Elity polskie na emigracji są bardzo potrzebne Polsce. Mają wielkie zasługi dla narodu z ubiegłych dziesięcioleci. Bez nich dzisiejsza młoda emigracja nie będzie sobą, a i Polska nad Wisłą duchowo zubożeje” – przestrzega przewodniczący KEP. Przypomina, że warto dzisiaj zadać pytanie o wierność papieskiemu nauczaniu oraz czy „my, katolicy, myślimy po chrześcijańsku”.
pab / Przemyśl
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz konsekrował pierwszy w Rumunii kościół pw. bł. Jana Pawła II

„Nie można zrozumieć dziejów Europy, jej kultury i cywilizacji bez Chrystusa i Jego ewangelicznego orędzia. Na przyjęcie Ewangelii musi się otwierać każdy człowiek i każde pokolenie – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w homilii podczas dzisiejszej konsekracji świątyni ku czci bł. Jana Pawła II w Poiana Mikului. Jest to pierwsza w Rumunii świątynia pod wezwaniem błogosławionego papieża Polaka.
W homilii metropolita krakowski zaznaczył, że „chrześcijaństwo to nie tylko tradycja”. „Chrześcijaństwo to żywy Jezus Chrystus, którego każdy z nas wybiera jako swego Pana i Zbawiciela. On każdego powołuje po imieniu. On każdemu wyznacza zadanie do spełnienia. On każdego prowadzi drogami zbawienia” - mówił.

Metropolita krakowski zauważył, że „wspólnota uczniów Chrystusa potrzebuje świątyni, która jest domem Bożym, szkołą świętości, która pomaga zjednoczyć się głębiej z Bogiem, a także szkołą braterstwa i solidarności, w której realizuje się przykazanie miłości”

Kardynał wskazał na bł. Jana Pawła II jako na „człowieka Boga i człowieka Kościoła, dla którego Jezus Chrystus stał się największą miłością życia” i nazwał go też „gigantem wiary”.

„Jego wielkim ideałem i programem była nowa ewangelizacja. Wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Przemawiał na wielu areopagach współczesnego świata i kultury. Tworzył i publikował ważne dokumenty, by dostarczyć wspólnocie Kościoła powszechnego prawdy o sprawach Boga i człowieka, by rozpraszać wątpliwości, by wskazywać kierunek i cel. Zachęcał nas wszystkich, byśmy wypływali na głębię i byli zaczynem Ewangelii we współczesnym świecie. Liczył zwłaszcza na młodych, na ich entuzjazm. A kiedy już nie mógł mówić, przemawiał swoim cierpieniem i wreszcie błogosławioną śmiercią. Odszedł do domu Ojca i tam oręduje za nami. I nadal towarzyszy nam swoim przykładem, swoją nauką i swoją świętością. Jego beatyfikacja ujawniła nam, jak bardzo jest on obecny w życiu wiary ogromnych rzesz ludzi na całym świecie” – mówił kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania świątyni w Poiana Mikului. „Dziękujemy i modlimy się za wszystkich, którzy wznieśli ten kościół. Dziękujemy za hojność ich serc. Niech ta świątynia, którą dziś oddajemy na własność Bogu, będzie ważnym punktem odniesienia w waszym życiu osobistym i rodzinnym, w życiu waszej wspólnoty parafialnej i społeczności, jaką tworzycie. (...) Niech nowy dom Boży będzie miejscem spotkania ze świętym Bogiem i niech zawsze przypomina o powołaniu do świętości każdego z nas – zakończył kazanie kard. Dziwisz.

Osobisty sekretarz Jana Pawła II przekazał wiernym parafii relikwiarz z kawałkiem pokrwawionej sutanny błogosławionego.

W uroczystości wzięli udział: biskup Jassy, Petru Gherghel, który 18 czerwca 2008 poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni, biskup pomocniczy Aurel Percă, który dokonał inauguracji budowy w dniu 6 sierpnia 2010, oraz kapłani i licznie zgromadzona społeczność polonijna. Gości powitał ks. Gabriela Bucura, proboszcz z Poiana Mikului.

Po uroczystości kardynał udał się z wizytą do monastyru Voroneţ i sanktuarium maryjnego w Cacica. Wieczorem spotka się jeszcze ze społecznością polonijną w Nowym Soloniecu, po czym powróci do Suczawy.

Od 18 do 22 maja br. metropolita krakowski przebywa w Rumunii na zaproszenie nuncjusza apostolskiego i władz uczelni Uniwersytetu w Bukareszcie. W czwartek 19 maja br. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie i wziął udział w sympozjum na temat Jana Pawła II, które odbyło się w Rumuńskiej Akademii Nauk.
ks. rp (KAI Poiana Mikului) / Poiana Mikului
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

"L'Osservatore Romano": nieudany pomnik Jana Pawła II

Miażdżącej krytyce poddał "L'Osservatore Romano” pomnik Jana Pawła II, odsłonięty przed dworcem Termini w Rzymie w 91. rocznicę jego urodzin, to jest w środę 18 maja.
Współpracujący z watykańskim dziennikiem historyk sztuki Sandro Barbagallo stwierdza, że statua nowego błogosławionego, “dzieło rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego, jest rzeźbą wyjątkową: rozdarta przez wiatr przypomina otwarty namiot albo, jak ktoś powiedział, klosz”. W zamierzeniu artysty, dodaje autor, miała przedstawiać “symboliczne objęcia, jakie papież otwierał przed wiernymi swojej diecezji oraz licznymi pielgrzymami i gośćmi”. “Jednakże jego oblicze, usytuowane na szczycie tej struktury, nie bardzo przypomina oblicze papieża. W sumie rezultat nie stoi na wysokości zamiarów, dlatego pojawiły się już głosy krytyki”, pisze Sandro Barbagallo. Ujawnia, że makieta pomnika wyglądała nieco inaczej: “To, co dziś wygląda jak klosz, było czerwoną peleryną, otwartą w naturalny sposób, tak jak to widać na licznych sugestywnych wizerunkach Jana Pawła II... Tymczasem na placu mamy przed sobą dokonany przemocą wyłom, jak po bombie, który sprawia, że peleryna przypomina strażnicę, zwieńczoną przez przesadnie okrągła głowę papieża”.

Nie da się ukryć, konkluduje krytyk watykańskiego dziennika, że Jan Paweł II jest “trudno rozpoznawalny”. “Wychodzącym z dworca może się bowiem wydać nieokreślonym pomnikiem, a nie natychmiast rozpoznawalnym wyrazem hołdu dla Jana Pawła II”, uważa włoski historyk sztuki. Włoska telewizja publiczna informując o tych uwagach w głównym wydaniu wieczornych wiadomości, zakończyła życzeniem: “Teraz czekamy na cud, aby uwolnić się od tego niezgrabnego rzymskiego suweniru”.
sal(KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski