Leśna: kościół pełen pamiątek po świętych otrzymał relikwie bł. Jana Pawła II

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Leśnej, w którym znajduje się ponad sto relikwiarzy z doczesnymi szczątkami patronów Kościoła katolickiego, ma już cenną pamiątkę po bł. Janie Pawle II. Relikwie pierwszego stopnia - zamknięte w kapsule włosy papieża Polaka - przekazał parafianom z Leśnej o. Sławomir Zieliński – delegat arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.
Grupa 46 wiernych z Żywiecczyzny uczestniczyła 6 lipca w uroczystej Mszy św. w katedrze we Lwowie w ramach pielgrzymki po Ukrainie.

Jak podkreśla proboszcz leśniańskiej parafii ks. Piotr Sadkiewicz, już niedługo relikwie Ojca Świętego zyskają odpowiednią oprawę w postaci relikwiarza. Kapłan przypomina, że pierwszymi relikwiami w kościele były doczesne szczątki św. Faustyny. Jej relikwie zainstalowano tu w 2000 r.

Duchowny zauważa, że postawy świętych stanowią bardzo często inspirację do konkretnych działań i inicjatyw. Na przykład akcja podpisywania deklaracji woli i wykorzystania organów do transplantacji była – jak wspomina ksiądz – próbą naśladowania ofiarnej postawy św. ojca Pio.

W leśniańskim kościele umieszczono już m.in. relikwie św. Pawła, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jacka Odrowąża czy bł. Matki Celiny Borzęckiej. Włosy bł. Jana Pawła II to 106. relikwia w tej prawdopodobnie jedynej świątyni w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego.

Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Organizowane są tutaj cykliczne akcje zbiórki krwi, a ks. Sadkiewicz znany jest w całym kraju jako propagator idei transplantacji.
rk / Leśna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kostaryka otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II

Sekretarz kard. Stanisława Dziwisza, ks. Dariusz Raś przekazał 2 lipca w Kostaryce relikwie bł. Jana Pawła II. Są nimi: kropla krwi papieża, pobranej dzień przed jego śmiercią, i mały fragment jednej z alb, którą używał.
Relikwie zostały przyjęte podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (popularnie zwanej Virgen del Rescate) w Paraíso koło Cartago przez tamtejszego ordynariusza.

Bp José Francisco Ulloa Rojas zapowiedział, że ta jedyna w Ameryce Łacińskiej relikwia pierwszego stopnia (część ciała) bł. Jana Pawła II odwiedzi wszystkie parafie diecezji Cartago.

Relikwie zostały podarowane za sprawą zawiązanej podczas studiów w Niemczech przyjaźni ks. Rasia z ks. Dónaldem Solano z Kostaryki.

Jan Paweł II odwiedził Kostarykę w dniach 2-4 marca 1983 r. Przebywał wówczas w stolicy kraju, San José.
pb (KAI/ACI/www.nacion.com) / Cartago
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Słowacja: pielgrzymki w duchu dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II

W duchu dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II na pątnicze szlaki Słowacji wyruszyły pierwsze w tym roku pielgrzymki. Rozpoczęły się one od podtatrzańskiej Lewoczy, gdzie wierni wzięli udział w święcie Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone jest w tym kraju 2 lipca.
Ogromne rzesze pielgrzymów na Maryjną Górę w pobliżu Lewoczy przyciąga pochodząca z XV w. figura Matki Bożej. Przedstawia ona Maryję witającą się ze św. Elżbietą – z otwartymi, wyciągniętymi ramionami i z lekkim uśmiechem na twarzy.

Mimo przelotnego deszczu i bardzo niskich temperatur na Spiszu, fenomen gromadzenia się na uroczystościach na tym miejscu około półmilionowej rzeszy wiernych powtórzył się i w tym roku. W sobotni wieczór liturgii w obrządku wschodnim przewodniczył słowacki jezuita, abp Cyril Vasiľ, sekretarz watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a głównym celebransem i kaznodzieją na niedzielnej sumie był metropolita koszycki, abp Bernard Bober.

Uroczystości w tym roku przeżywano w duchu dziękczynienia za dar beatyfikacji Jana Pawła II i w obecności relikwii Błogosławionego przeniesionych na tę okazję z katedry w Spiskiej Kapitule. W sobotni wieczór pielgrzymi obejrzeli film dokumentalny o pobycie Jana Pawła II w Lewoczy podczas podróży apostolskiej na Słowację w 1995 r.

Kolejna narodowa pielgrzymka Słowaków przybędzie się w najbliższy wtorek do Nitry na uroczystość śś. Cyryla i Metodego, obchodzoną tutaj, podobnie jak w sąsiednich Czechach, 5 lipca. Z Nitrą jako arcybiskup związany był św. Metody, a tamtejsza katedra przechowuje relikwie św. Cyryla.
RV / Lewocza
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Abp Zimowski poświęcił Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II

Abp Zygmunt Zimowski poświęcił 2 lipca Centrum "Ostra Brama" im. błogosławionego Jana Pawła II w Skarżysku-Kamiennej. Inwestycja została zrealizowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Dzisiaj mija 6. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i 25. rocznica powstania parafia Matki Bożej Ostrobramskiej. W uroczystościach uczestniczyli biskupi: Henryk Tomasik, Wacław Depo z Zamościa i biskup-senior Edward Materski, inicjator wybudowania skarżyskiego sanktuarium, które jest jedyną wierną kopią wileńskiej Ostrej Bramy.

W homilii abp Zimowski dziękował Bogu za 25 lat miejscowej parafii, na terenie której znajduje się maryjne sanktuarium. - To święte miejsce, skrawek nieba na ziemi, aby ludzie z całego świata przychodzili tutaj i szukali z Maryją Chrystusa w swoich sercach. Radujmy się tym miejscem i dziękujmy tym wszystkim, dzięki którym to sanktuarium powstało, szczególnie trzeba dziękować bp. Edwardowi Materskiemu - powiedział abp Zimowski. Nawiązał również do 6. rocznicy koronacji Matki Bożej Miłosierdzia. Wizerunek maryjny koronowano 2 lipca - tego samego dnia, co oryginał w Wilnie, w roku 1927. Celebrans dziękował również za beatyfikację Jana Pawła II mówiąc, że papież-Polak stale przypominał, że "święci żyją wśród nas i wołają o naszą świętość".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia nawiązał też do 60. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich przez Benedykta XVI. - Kapłan to jest ten, który ma podzielać troskę Boga o ludzi. Jest to zadanie, które w pewnym sensie może być streszczeniem misji kapłańskiej. Jestem przekonany, że 60. rocznica przyjęcia święceń kapłańskich przez Benedykta XVI, pozwoli wzmocnić to uczestnictwo wszystkich kapłanów w trosce Boga o ludzi - powiedział hierarcha watykański.

Odnosząc się do wybudowania Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II powiedział, że będzie to miejsce miłosierdzia. - Znajduje się ono na ziemi świętokrzyskiej. To piękna ziemia od tysiąca lat związana z krzyżem Chrystusa. To znak Bożej mądrości, miłości i łaski. Pod krzyżem często stajemy sami, ale nie jesteśmy osamotnieni, bo pod krzyżem stała Matka Boża. Starajmy się mieć serce dziecka wobec Boga - powiedział abp Zimowski. Na koniec zaapelował do wiernych, "aby wypraszali Boże miłosierdzie przez Matkę Miłosierdzia dla wszystkich, którzy tej łaski tak bardzo potrzebują".

Inwestorem wybudowania Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II było Bractwo Matki Bożej Miłosierdzia, działające przy sanktuarium, które na ten cel otrzymało z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ponad 3,8 mln zł. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych.

W skarżyskim sanktuarium znajdują się wota, które podarował Matce Bożej Jan Paweł II. Są to: złoty różaniec i piuska. Sanktuarium przechowuje także własnoręcznie napisany przez papieża-Polaka tekst: "Matce Miłosierdzia Skarżysko-Kamienną zawierzam". Powstał on z okazji ogłoszenia Matki Bożej patronką miasta w 1995 r. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się corocznie procesja zawierzenia ulicami miasta z obrazem Matki Bożej Miłosierdzia.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholowych i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

W sanktuarium przebywał prezydent Polski Lech Kaczyński. U Matki Bożej Miłosierdzia gościli także: Krzysztof Kolberger, Jacek Wójcicki, Eleni i Alicja Majewska. W 2008 r. bp Edward Materski przekazał w darze dla sanktuarium Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał z rąk prezydenta Kaczyńskiego za udział w Powstaniu Warszawskim.
rm / Skarżysko-Kamienna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wielka Brytania: adaptacja sztuki Karola Wojtyły na festiwalu teatralnym

Sztukę Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera” zaprezentował podczas londyńskiego festiwalu „Spirit in the City” Ten Ten Theatre – chrześcijański zespół teatralny z Londynu.
W recenzji na portalu internetowym „Bridges and Tangents” Stephen Wang podkreśla, że prawdziwym tematem sztuki jest „nieopisana tęsknota”, która przebija przez zaprezentowane w dramacie różne relacje ludzkie i historie. Zdaniem recenzenta w przedstawieniu, zrealizowanym przez Martina O’Briena, artystycznego dyrektora Ten Ten Theatre, udało się uniknąć trywializacji tematu i moralizatorstwa. Zamiast tego pokazano, „w jaki sposób łaska Boża działa w zwykłym ludzkim doświadczeniu”.

Wang podkreśla, że Karol Wojtyła właśnie poprzez codzienne ludzkie relacje ukazał „niejednoznaczną tęsknotę serc”. „Została ona wyrażona tak jasno, że widzimy przebłysk rzeczywistości Boskiej; to tylko szept - na tyle cichy, że można go przegapić; na tyle czytelny, by zaniepokoił i zachwycił” – pisze Wang.
rk / Londyn
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Licheń: odpust i dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II

Dziś w Licheniu odbyły się podwójne uroczystości - odpust, związany z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej został połączony z dniem dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Bp włocławski Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. w licheńskiej bazylice mniejszej.
Przed rozpoczęciem sumy odpustowe w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II, które ks. Biskup przywiózł ze sobą z Włocławka. Ampułka z kilkoma kroplami krwi papieża – Polaka została przekazana ordynariuszowi diecezji w ubiegłym tygodniu przez kard. Stanisława Dziwisza w trakcie uroczystości 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.

W imieniu Księży Marianów - opiekunów licheńskiego sanktuarium, przybyłych księży, pielgrzymów i parafian powitał ks. Wojciech Sokołowski, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej. Wraz z bp Meringiem Eucharystię koncelebrowali abp Jan Paweł Lenga, marianin, który przez 20 lat pełnił posługę pasterską w Azji Środkowej oraz bp. Eduardo Hiiboro z południowego Sudanu, który przybył do Polski na zaproszenie organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”.

Wierni ze wzruszeniem witali budowniczego licheńskiej bazyliki i kustosza – seniora sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego, który został przywitany gromkimi brawami.

W homilii bp Mering nawiązał do relikwii bł. Jana Pawła II znajdujących się bazylice: „Jak niezwykła jest wymowa tych relikwii krwi naszego błogosławionego wielkiego papieża Jana Pawła II. (…) Ta krew, ta kropla, którą będziemy dzisiaj czcili, została pobrana tydzień przed Jego śmiercią. Dlatego możemy powiedzieć, jak to ks. kard. Dziwisz wyraził na Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku, że Jan Paweł II jest dzisiaj z nami. Ale zależy mu nie tyle na naszych wzruszeniach, pocałunkach, uniesieniach ducha, ile na tym, czego niedoścignionym wzorem była Maryja. Na takiej wierze, takiej miłości, takiej gotowości do przyjęcia cierpienia i takiego oddania, jakie było w Jej życiu. I jakie było w jego życiu”.

„Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy z naszym chrześcijaństwem. Jesteśmy odpowiedzialni za entuzjazm wiary. Za jej obecność w świecie. (…). Wielcy jesteśmy nie dzięki naszej bylejakości i grzechom, tylko dzięki temu, że w naszych sercach jest jakiś odblask tego światła, które było w sercu Matki Jezusa. Dzisiaj właśnie to serce w szczególny sposób czcimy”.

Przed zakończeniem Eucharystii bp Eduardo Hiiboro z Sudanu podziękował za wszystko, co uczyniła dla Jego kraju organizacja „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Dodał, iż w przyszłym tygodniu Sudan po wielu latach wojny, zostanie podzielony na cześć północną, gdzie w zdecydowanej większości panuje islam oraz na katolickie południe. Prosił także o modlitwę i wsparcie dla kościoła w powstającej Republice Południowego Sudanu, skąd pochodzi.

Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej obchodzone 2 lipca zostało ustanowione przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2004 roku. Od tego czasu dzień co roku jest obchodzony w diecezji włocławskiej jako wspomnienie, a w samym sanktuarium jako uroczystość. Dziś przypada 7. rocznica konsekracji licheńskiej świątyni.

Bazylika licheńska została konsekrowana 2 lipca 2004 roku przez abp. Józefa Kowalczyka - nuncjusza apostolskiego. Jest to największy kościół katolicki w Polsce i jeden z największych na świecie. W 1999 roku budującą się świątynię poświecił papież Jan Paweł II. Co roku Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odwiedza ok. 1,5 mln pielgrzymów z Polski i zagranicy.
ra / Licheń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kostaryka otrzyma relikwie bł. Jana Pawła II

Sekretarz kard. Stanisława Dziwisza, ks. Dariusz Raś przekaże 2 lipca w Kostaryce relikwie bł. Jana Pawła II. Są nimi: kropla krwi papieża, pobranej dzień przed jego śmiercią, i mały fragment jednej z alb, którą używał.
Zostaną one przyjęte podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (popularnie zwanej Virgen del Rescate) w Cartago przez tamtejszego ordynariusza.

Bp José Francisco Ulloa Rojas zapowiedział, że ta jedyna w Ameryce Łacińskiej relikwia pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II odwiedzi wszystkie parafie diecezji Cartago.
pb (KAI/ACI) / Cartago
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: nowy dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II

Dotychczasowa małopolska wicekurator oświaty Agata Szuta objęła 1 lipca funkcję dyrektora Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Zadaniem Instytutu jest utrwalanie dziedzictwa, które pozostawił papież oraz rozwijanie dialogu między religiami i kulturami.
Jak podkreśliła Szuta, jako nowy dyrektor będzie zabiegać o to, by skupić wokół Instytutu różnorodne środowiska, związane nie tylko z Krakowem, ale z całym regionem. „Chcę organizować seminaria i warsztaty propagujące nauczanie Jana Pawła II – mówiła nowa dyrektor Instytutu.

Agata Szuta jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Od 1999 r. pełniła funkcją dyrektora Szkoły Podstawowej w Chrzanowie, od 2004 r. - dyrektora Zespołu Szkół w Babicach. Dwa lata później została wicekuratorem oświaty w Krakowie.

Misją Instytutu jest zachowanie i promowanie dziedzictwa, które pozostawił po sobie Jan Paweł II oraz inspirowanie dialogu między religiami i kulturami. Oprócz działalności kulturalnej i edukacyjnej swoje cele Instytut realizuje poprzez wspieranie różnorodnych inicjatyw wpisujących się w szeroko pojęty dialog międzykulturowy oraz organizację spotkań, konferencji i sympozjów.

Został powołany w 2009 r.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Obrońcy życia na całym świecie chcą, by patronem ich ruchu był bł. Jan Paweł II

Obrońcy życia na całym świecie chcą, by oficjalnym patronem ruchu został bł. Jana Paweł II. W liście do Benedykta XVI przedstawiciele Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) podziękowali za niedawną beatyfikację papieża-Polaka, podkreślając wielkie zaangażowanie błogosławionego w obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Poprosili także Ojca Świętego, by ustanowił Jana Pawła II oficjalnym patronem obrońców życia.
Ks. Franka Pavone, dyrektor organizacji „Księża za Życiem” przypomniał w rozmowie z portalem LifeSiteNews, że oddanie i entuzjazm Jana Pawła II w sprawie obrony życia kształtowały cały jego pontyfikat. Judie Brown, przewodniczącą organizacji American Life League i członkini Papieskiej Akademii „Pro Vita”, zwróciła z kolei uwagę, że beatyfikacja zmarłego ponad 6 lat temu papieża „nadaje wagę jego wysiłkom jako faktycznego lidera światowego ruchu obrony życia”. W liście do Benedykta XVI obrońcy życia określają encyklikę Jana Pawła II „Evanagelium vitae” jako „proroczą”, będącą „drogowskazem w służbie obrony życia”. Członkowie Światowej Krucjaty Modlitwy wezwali wszystkie organizacja pro-life, by wsparły prośbę do Benedykta XVI, która ma na celu ustanowienie bł. Jana Pawła II patronem obrońców życia na całym świecie.

Światowa Krucjata Modlitwy w intencji obrony życia człowieka została zapoczątkowana na II Światowym Modlitewnym Kongresie dla Życia, który odbył się w Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w 2007 roku. Inicjatywę tę pobłogosławili kardynałowie i biskupi z całego świata, m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Tadeusz Rakoczy – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajdował się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau.

13 października 2007 roku, w 90. rocznicę Objawień Fatimskich, w łagiewnickim sanktuarium obrońcy życia rozpoczęli modlitwę w intencjach przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia każdego człowieka oraz zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
rk/LifeSiteNews / Kraków, Nowy Jork
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 lipca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski