Raciąż: parafia otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II

Parafia Trójcy Świętej w Raciążu koło Tucholi otrzymała 13 listopada relikwie bł. Jana Pawła II. Przed laty, podczas spływów kajakowych Brdą, ks. Karol Wojtyła wraz młodzieżą przepływał przez teren tej parafii.
Biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, który przewodniczył uroczystej Mszy z wprowadzeniem relikwii nazwał Jana Pawła II „wzorem umiejętnego gospodarowania życiem i licznymi talentami, którymi Bóg go obdarzył”.

Uroczystości rozpoczęła koronka do Miłosierdzia Bożego, po której wniesiono do kościoła relikwiarz z krwią błogosławionego papieża. Po oddaniu czci relikwiom w świątyni rozległy się oklaski. Po umieszczeniu relikwiarza w specjalnie przygotowanej niszy w ołtarzu bocznym, proboszcz parafii ks. kanonik Henryk Fetke odczytał list od kard. Stanisława Dziwisza, który wydał specjalny certyfikat autentyczności relikwii. Witając relikwie, proboszcz powiedział, że „parafia jest dumna, iż posiada relikwie papieża, który pokazywał, że można żyć będąc przyjacielem Boga”.

Bp Szlaga zachęcał wiernych do aktywnego życia chrześcijańskiego i wykorzystywania talentów, które Bóg daje każdemu. Kaznodzieja zauważył, że zdolności a także walory ducha człowieka należą „wielkich wartości”, którymi Bóg obdarza ludzi.

Biskup pelpliński apelował do wiernych parafii Raciąż, żeby uczyli się od Jana Pawła II „gospodarowania wszystkim, co Bóg zleca w ich ręce". Wyraził też nadzieję, że obecność relikwii papieża pomoże im „otwierać drzwi serc na Chrystusa”, jak wołał Jan Paweł II podczas Mszy św. inaugurującej pontyfikat.

Ks. proboszcz ogłosił, że od tej pory każdy czwartek w parafii Raciąż będzie dniem szczególnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Po Mszy św. biskup pelpliński poświęcił pomnik bł. Jana Pawła II przed świątynią parafialną.

Na uroczystość wprowadzenia relikwii parafianie przygotowywali się duchowo przez rekolekcje prowadzone przez o. Melchiora Królika, paulina. Ponadto cała miejscowość została udekorowana na dzisiejsze święto.

Raciąż jest miejscowością liczącą ponad tysiąc mieszkańców, leżącą w Borach Tucholskich. Podczas wędrówek z młodzieżą ks. Karol Wojtyła pływał Brdą, która przepływa przez teren parafii.
ks. is / Raciąż
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: rozpoczął się cykl wykładów promujących myśli i nauczanie bł. Jana Pawła II

„Jan Paweł II. Posługa myślenia” - to cykl wykładów organizowanych w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Ich celem jest propagowanie myśli i nauczania papieża.
Pierwszy wykład pt. „Polska Jana Pawła II” wygłosił ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, redaktor naczelny kwartalnika ETHOS, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Lublinie.
Ks. prof. Wierzbicki mówił m. in. o obecności „polskiego doświadczenia” w uniwersalnym nauczaniu Jana Pawła II.

„Historia naszego kraju, czerpanie z jego, co w niej najcenniejsze miało bardzo mocny wpływ na kształt papieskiego nauczania, na jego wizję świata, relację między religią a państwem, między indywidualnym człowiekiem a społeczeństwem i między narodami” - mówił ks. Wierzbicki. Jego zdaniem polskość papieża było widać szczególnie w homiliach wygłaszanych podczas pielgrzymek do Polski.

„Była to tak naprawdę interpretacja polskości. Jan Paweł II aktywnie uczestniczył w sporze o polskość, czerpał z polskiej kultury, ale również ją tworzył. Swój patriotyzm definiował za Norwidem. Nadawał ojczyźnie pierwiastek personalistyczny” - podkreślał prof. Wierzbicki. Po wykładzie odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy współczesną definicją patriotyzmu a tą, którą proponował Karol Wojtyła. Rozmawiano także na temat roli kultury i literatury w życiu Jana Pawła II.

Kolejny wykład odbędzie się 17 listopada. Na temat podstaw filozofii i teologii mówił będzie dr Dariusz Radziechowski. Natomiast na grudzień zaplanowano wykład o dr. Rafała Wilka OSPPE, który wygłosi wykład pt. „Człowiek – istota wolna” - informuje Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. „Celem tych spotkań jest propagowanie nauczania i myśli bł. Jana Pawła II” - dodaje.

W ramach spotkań zaplanowano również wykład Izabeli Drobotowicz-Orkisz pt. „Aktor w teatrze słowa. Papież na scenie świata”, o. Michała Chaberka OP, pt. „Jan Paweł II, teoria ewolucji i inteligentny projekt”. Zaś dr Maria Zboralska będzie mówić o przekraczaniu siebie jako kluczu do antropologii Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Odbędą się również wystąpienia na temat wadowickich korzeni Jana Pawła II oraz koncepcji miłości w nauczaniu Karola Wojtyły.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Organizatorami spotkań są Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: „Beatyfikacja i co dalej”? - dyskusja w ramach Dni Jana Pawła II

O znaczeniu i szansach, jakie przyniosła beatyfikacja bł. Jana Pawła II, o tym, które kwestie podjęte przez papieża pozostały otwarte i powinny być rozwijane i dyskutowane w Kościele – rozmawiali uczestnicy dyskusji panelowej pt. „Beatyfikacja i co dalej?”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach 6. Dni Jana Pawła II, które odbywają się w Krakowie.
Podczas spotkania redaktor naczelny miesięcznika „Więź” Zbigniew Nosowski podkreślił, że jednym z niebezpieczeństw, jakie grożą po beatyfikacji Jana Pawła II, jest poprzestanie na tym co zewnętrzne, czyli wnoszenie pomników i zamknięcie pamięci w kamieniu czy traktowanie relikwii jako tylko czegoś zewnętrznego, co staje się celem samym w sobie. Kolejnym niebezpieczeństwem, na które wskazał redaktor jest fragmentaryczne traktowanie nauczania Jana Pawła II. „Nie należy poprzestać na powtarzaniu pobożnych cytatów, ale trzeba stosować nad nimi refleksję” - mówił.

Redaktor „Więzi” wskazał także trzy szanse jakie jego zdaniem przyniosła beatyfikacja. „Choć pontyfikat Jana Pawła II trwał bardzo długo to wielu spraw nie zakończył, ale w wielu zagadnieniem otworzył drzwi, dobrze byłoby ich nie przymykać, ale kontynuować” - podkreślił. „To pontyfikat zakończony, ale nie zamknięty” - dodał.

Jedną z szans są także duchowe dzieci, pokolenie Jana Pawła II. „Dla mnie są to osoby, które świadomie wybrały Jana Pawła II jako swego przewodnika” - tłumaczył. Szansą jak sam określił redaktor jest też czynnik „avanti”, czyli „naprzód”. Odnosząc się do niego wspominał swoją modlitwę przy grobie Jana Pawła II w Watykanie. Będąc tam słyszał jak strażnicy ze względu na tłumy ludzi zwracali się do pielgrzymów, by nie zatrzymywali się przy grobie papieża, ale płynnie przechodzili. „Wówczas pomyślałem, że Jan Paweł II chce, abyśmy szli naprzód, nie zatrzymywali się przy kamieniu, nie zamykali się na przeszłość” - zaznaczył Nosowski.

Podczas dyskusji uczestniczyli zastanawiali się o jakich tematach mówiło się po śmierci papieża, że będą trwałym dziedzictwem wymagającym pogłębienia. Ks. prof. José Noriega Bastos z Papieskiego Instytutu Jana Pawła II w Rzymie wskazał, że tym zagadnieniem jest m.in. kwestia miłości – w jaki sposób ona przestaje być sprawą prywatną, a staje się publiczną.

W trakcie dyskusji bp Grzegorz Ryś odniósł się do ostatniego spotkania przedstawicieli różnych religii w Asyżu i podkreślił, że papież Benedykt XVI poszedł w tej kwestii krok dalej niż Jan Paweł II, ponieważ na to spotkanie zaprosił także niewierzących. „Zauważyłem, że obecnie główny podział nie jest podziałem na ludzi religijnych i niereligijnych, ale na tych, którzy mają potrzeby duchowe i na takich, którzy od nich uciekają” - tłumaczył biskup. „Pieniądze, bałwochwalstwo to zdaniem obecnego papieża główne zagrożenia dla świata” - zwrócił uwagę hierarcha.

Z kolei ks. prof. Maciej Ostrowski z UPJP2 podkreślił, że Karol Wojtyła nie bał się dialogu ze światem, dlatego też nie należy gorszyć się światem, obrażać się na niego. „Trzeba starać się zrozumieć dzisiejszą młodzież, czy małżonków, którzy niekoniecznie żyje wartościami wskazywanymi przez Kościół, oczywiście nie akceptować zła, ale starać się zrozumieć takie sytuacje, pomagać – taka też była myśl Jana Pawła II” – mówił ks. prof. Ostrowski.

Odnosząc się do tego ks. prof. Adam Kubiś powiedział, że Kościół powinien cały czas stawać się znakiem i narzędziem zjednoczenia ludzi. Natomiast ks. prof. José Noriega Bartos wyznał, że wiele przesłań Jana Pawła II jest aktualnych dla współczesnego świata, prawdziwych i owocnych. „Najważniejsza jest kwestia rodziny, to zagadnienie papieża stanowi klucz do innych tematów” – powiedział. Na pytanie jak dzisiaj dawać światło młodym hierarcha odpowiedział, że należy tak jak Jan Paweł II ukazywać doświadczenie miłości, a także analizować go. „To Jan Paweł II wyjaśnił czym jest miłość” – podkreślił.

Natomiast dr Tomasz Żukowski z Uniwersytetu Warszawskiego przyznał, że nie istnieje jedno pokolenie JP2, ale w polskim społeczeństwie istnieją federacje pokoleń, dla których papież jest ważny. „Jesteśmy społeczeństwem grzesznym, ale zapewne społeczeństwem Jana Pawła II” – mówił.

Organizatorami spotkania był Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego w Krakowie.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: jutro rozpoczną się VI Dni Jana Pawła II

„Godność” to hasło przewodnie VI Dni Jana Pawła II, które rozpoczną się w poniedziałek w Krakowie. W ramach wydarzenia zaplanowano sesje naukowe, dyskusje, wystawy i koncerty. Ich celem jest popularyzacja myśli i nauczania bł. Jana Pawła II, głównie wśród młodych ludzi.
„Hasłem przewodnim VI Dni Jana Pawła II jest 'Godność'. Osobiście uważam, że odbywające się corocznie Dni są bardzo potrzebne, gdyż upamiętniają bł. Jana Pawła II i propagują jego nauczanie, głównie wśród młodzieży. Jest to bardzo ważne zadanie, gdyż młodzi ludzie, żyjący w niestabilnych czasach, obeznani ze zdobyczami biotechnologicznymi, czy informatycznymi, powinni także zgłębiać naukę katolicką, szukać sprawdzonych punktów oparcia w Ewangelii i bogatej tradycji chrześcijańskiej” - powiedział KAI rektor Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II ks. prof. Władysław Zuziak. „Wtedy dopiero możemy wychowywać człowieka w duchu humanizmu integralnego. Zgłębianie myśli Jana Pawła II bardzo korzystnie wpływa na harmonijny rozwój młodego człowieka” - dodał.

Zdaniem rektora, bardzo ważne miejsce w nauczaniu papieża zajmuje godność. „Ogromny szacunek do godności ludzkiej pokazywał on nie tylko w swoim nauczaniu, ale także potwierdzał całym swoim życiem. Chronienie jej za wszelką cenę jest programem pracy, jaki zlecił Kościołowi, gdyż człowiek jest jego drogą” - powiedział ks. prof. Zuziak. Według niego, temat Dni Jana Pawła II jest bardzo potrzebny i aktualny, gdyż bardzo ważne jest przypominanie o wartości ludzkiej godności i czyhających na nią zagrożeniach.

W ramach Dni Uniwersytet Jana Pawła II wspólnie z Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przygotowały sympozjum poświęcone beatyfikacji papieża z udziałem m.in. postulatora procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Sławomira Odera i bp. Grzegorza Rysia. Po niej odbędzie się dyskusja panelowa „Beatyfikacja i co dalej?”.

Z kolei na Uniwersytecie Ekonomicznym odbędzie się dyskusja o "Biznesowym obliczu godności", na Akademii Wychowania Fizycznego o godności w kulturze fizycznej, a na Uniwersytecie Rolniczym warsztaty pt. "Żyj godnie". Odbędzie się także konferencja „Godność w perspektywie nauk”.

W ramach wydarzenia zaplanowano spotkanie m.in. z szefową Polskiej Akcji Humanitarnej Janiną Ochojską. Zaś przyjaciółka Karola Wojtyły, Halina Kwiatkowska na scenie PWST przedstawi monodram "Wielki kolega Jan Paweł II".

Dni organizowane są przez krakowskie uczelnie od 2006 r., a ich celem jest popularyzacja nauczania i myśli Jana Pawła II. Tegoroczne wydarzenia koordynuje Politechnika Krakowska. W organizację dni włączyły się także: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu i Oświęcimiu, które przygotowują debaty i koncerty.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kiezmark na Pomorzu: wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II

W piątek, 4 listopada w Kiezmarku na Pomorzu odbyła się uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II do kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Wierni do tego wydarzenia przygotowywali się przez cały październik poprzez modlitwę różańcową oraz rekolekcje. Uroczystości przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
W imieniu parafian, relikwie krwi bł. Jana Pawła II powitał w progu świątyni ks. Jan Świstowicz, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kiezmarku.

- Jan Paweł II przez lata posługi Kościołowi i światu towarzyszył we wszystkich poczynaniach i towarzyszył nam - mówił abp Sławoj Leszek Głódź. - Wielu z nas spotkało go czy to na szlaku papieskich podróży czy pielgrzymując do Rzymu. Dziś Ojciec Święty pielgrzymuje do nas w relikwiach, w swojej cząstce krwi, która jest wśród nas w tym relikwiarzu - mówił metropolita gdański. Zaznaczył, że te relikwie Jana Pawła II "pozostaną na zawsze, by odbierać cześć i chwałę, by wstawiać się za nami wszystkimi". - Nam wciąż trzeba się wsłuchiwać w jego głos i w jego naukę - mówił abp Głódź.

Z kolei abp Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że cieszy się z tego, że "nasze serca i cały świat nie zapomniał o Janie Pawle II. Mówił, że po beatyfikacji wiele osób prosi o relikwie i modlitwę przy jego ołtarzu. - Ojciec Święty jest nadal żywy tyle, że w nas. Myślimy o nim wiedzeni nakazem serca, pragnieniem bycia człowiekiem bożym tak jak był nim nasz Ojciec Święty. Zarazem w ten sposób chcemy wyrazić dziękczynienie Bogu, że możliwe jest być człowiekiem pięknym i dobrym. W naszym wspominaniu Jana Pawła II kryje się prośba, abyśmy i my sami stali się lepsi - mówił metropolita lwowski.

Jak zaznaczył, warto naśladować bł. Jana Pawła II. - Mogliśmy oglądać jak wygląda dążenie do świętości. Ta bliskość błogosławionego Jana Pawła II niech nas zachęca do świętego życia, do spowiedzi i komunii świętej, do codziennej modlitwy w domach, kościołach i podczas odpoczynku - podkreślał abp Mokrzycki.

Kiezmark znajduje się przy drodze krajowej numer 7, jadąc z Gdańska w kierunku Warszawy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się przy wjeździe do Kiezmarka.

W polskich kościołach i kaplicach znajduje się obecnie ok 80. relikwii Jana Pawła II, najczęściej w postaci kropli krwi.
alg / Kiezmark
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wenezuela: skradziono kwiaty i znicze spod pomnika Jana Pawła II

W nocy z 2 na 3 listopada skradziono kwiaty i znicze spod pomnika bł. Jana Pawła II stojącego w dzielnicy Chacao stołecznego Caracas. Pod monument swego rodaka przynieśli je Polacy, mieszkający w stolicy Wenezueli, pragnąc w ten sposób uczcić zarówno Jana Pawła II jak i dać wyraz pamięci o swych bliskich spoczywających w kraju.
Stowarzyszenie Polaków w Wenezueli wezwało wenezuelską Polonię, by pod pomnikiem bł. Jana Pawła II złożyło kwiaty i znicze, pamiętając także o swoich bliskich. Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny są w Wenezueli zwykłymi dniami pracy. Odzew na apel był spory. Przyniesiono kwiaty i znicze. Można było zaobserwować ludzi zbliżających się do pomnika, przysiadających na ławce, kreślących znak krzyża, odchodzących w milczeniu. Jeszcze w nocy, 2 listopada, przy pomniku paliły się znicze i leżały kwiaty. Następnego dnia rankiem, czyli 3 listopada, pomnik był już ogołocony. Złodzieje pozostawili tylko jeden jedyny znicz: ten na którym widnieje godło Polski, Orzeł Biały! Ksiądz z pobliskiej parafii uważa, że kradzież ta jest przejawem ciągle narastającego w Wenezueli kultu Jana Pawła II. Pomnik Jana Pawła II może być przez niektóre osoby postrzegany jako święta figura, a pałace się przy niej znicze lub leżące kwiaty- mogą stanowić coś w rodzaju relikwii. Taka jest mentalność przeciętnego Wenezuelczyka - wyjaśnia duchowny. „Osoba, która zabrała znicze z wizerunkiem błogosławionego i kwiaty położone u jego stóp, może nawet nie mięć świadomości, że popełniła grzech kradzieży" - uważa.

Pomnik usytuowany jest w dzielnicy Chacao, uważanej za jedną z bezpieczniejszych w Caracas. Jednakże nie był on tej nocy jedyną ofiarą kradzieży. Jak informuje policja, kilkadziesiąt metrów dalej okradziono sklep ze sprzętem elektronicznym, rozpruwając żelazną kratę i rozbijając grubą kryształową szybę. Wenezuela zalicza się do najbardziej niebezpiecznych krajów świata. W samym tylko stołecznym Caracas w każdy weekend z rąk przestępców traci życie kilkadziesiąt osób.
jzd (KAI) / Caracas
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: inauguracja Akademii Rodzinnej z Janem Pawłem II

Rozpoczynająca 6 listopada swą działalność Akademia Rodzinna z Janem Pawłem II to bezpłatne zajęcia dla osób w każdym wieku: dzieci, ich rodziców i dziadków. Celem przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, jest promocja osoby i nauki Ojca Świętego oraz wzmocnienie więzi rodzinnych poprzez wspólne spędzanie wolnego czasu.
W ramach ponad 80 godzin zajęć przygotowano warsztaty dziennikarskie, kursy pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci, Szkołę dla Rodziców i Wychowawców, warsztaty umiejętności wychowawczych, zajęcia plastyczne, taneczne i wycieczki. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w konsultacjach psychologicznych, pedagogicznych i prawnych. Zaplanowano ponadto międzykulturowe warsztaty kulinarne, naukę jazdy na nartach, kurs żeglarski i wiele konkursów.

„Odbywać się będą również zajęcia rekreacyjno-turystyczne, w których będą uczestniczyć całe rodziny, nie zabraknie też zajęć dla rodziców i dziadków. W tym czasie dzieci będą pod opieką opiekunów uczestniczyć w zajęciach dla nich, np. warsztatach plastycznych” – mówi Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Inauguracja Akademii odbędzie się w niedzielę 6 listopada w Centrum Wolontariatu przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie. W ramach inauguracji Akademii będzie można obejrzeć występ zespołu BAŁA-GUN - grupy absolwentów Technikum nr 26 Specjalnego Ośrodka dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Udział w zajęciach Akademii Rodzinnej jest bezpłatny, przewidziano miejsca dla ok. 100 osób. Zapisać można się drogą mailową: akademia.rodzinna@idmjp2.pl.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: "Od Abrahama..." - koncert z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża (zapowiedź)

Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II oraz Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają na nadzwyczajny koncert „Od Abrahama…”, organizowany z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Odbędzie się on w czwartek, 3 listopada, o godz. 19.15 na placu Grzybowskim w Warszawie, w pobliżu kościoła Wszystkich Świętych.
Wśród utworów, które będzie można tego dnia usłyszeć, są m.in. „Adagio” Albinoi Tomaso, „Largo” Francesco Maria Veracini, „Pie Jesu (Requiem)” Gabriela Faure, a także gawot z „Partity E-dur” Jana Sebastiana Bacha. Poza muzyką, wyemitowany zostanie materiał filmowy, dokumentujący wizytę Jana Pawła II w synagodze, do której doszło w kwietniu 1986 roku.

Ponadto odczytane zostaną: tekst „Czego nauczyłem się od Jana Pawła II” rabina Michaela Schudricha w wykonaniu Jerzego Zelnika, a także fragmenty książek Jana Pawła II – „Przekroczyć próg nadziei” oraz „Tryptyk Rzymski” – które odczyta Maja Komorowska. Przed koncertem słowo wstępne wygłosi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Wśród artystów, obok Maji Komorowskiej i Jerzego Zelnika, pojawią się: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Izabella Kłosińska (sopran), Izabella Rzeszowska (śpiew), Emanuel Bączkowski (organy).

Idea przyświecająca w tym roku koncertowi „Od Abrahama…” pochodzi z trzech cytatów. Pierwszy „Na wieki będę opiewał łaski Pana” to Psalm 89. Drugim są słowa Jana Pawła II: „Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i można nawet powiedzieć starszymi braćmi”. Trzeci cytat to słowa rabina Michaela Schudricha, które padły dzień po śmierci Ojca Świętego, w 2005 roku: „Jego miłość, wrażliwość i serce wobec nas nigdy nie zostaną zapomniane”.

– Pomysł koncertu koresponduje ze spotkaniem, jakie w Asyżu poprowadził ostatnio papież Benedykt XVI, kontynuując ekumeniczne dzieło Jana Pawła II – twierdzi dk. Bogdan Sadowski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II.

Przed koncertem o godz. 18.00 w kościele Wszystkich Świętych odbędzie się uroczysta Msza św., odprawiona przez kard. Kazimierza Nycza. Z kolei w czasie koncertu prowadzona będzie zbiórka na rzecz stypendystów Fundacji Jana Pawła II.

– Z zebranych środków Towarzystwo włącza się w dzieło miłosierdzia, o które zawsze apelował Jan Paweł II – wyjaśnia Ewa Bednarkiewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II. – Do naszych zadań należy opieka nad domem samotnej matki w Rzeszowie, do którego trafiają paczki z artykułami dla niemowląt i matek. Ze zbiórki, która odbędzie się w czasie koncertu, możemy wspomóc stypendystów Jana Pawła II w Lublinie, pozostających w potrzebie.

Towarzystwo włącza się w ten sposób w program formacji i kształcenia młodych ludzi ze wschodu, zgromadzonych wokół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
asin / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Nycz: Chrystus wzywa każdego z nas do świętości

Chrystus wzywa każdego z nas do świętości – powiedział kard. Kazimierz Nycz 1 listopada w Warszawie. W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
W kazaniu kard. Nycz przypomniał, że w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie czczony jest nowy błogosławiony – ks. Jerzy Popiełuszko – w muzeum, poświęconym jego pamięci, pokazana jest jego droga do męczeństwa i świętości. Ostatnia sala obrazuje zmartwychwstanie i dokumentuje beatyfikację, a na drzwiach wyryte są słowa błogosławieństw z Kazania na Górze: błogosławieni, którzy cierpią za sprawiedliwość. A także słowa, które wciąż powtarzał ks. Jerzy: Zło dobrem zwyciężaj. Przejście przez to muzeum obrazuje drogę do świętości ks. Popiełuszki, ale także drogę, każdego z nas – stwierdził kaznodzieja.

W Kazaniu na Górze zawarta jest istota chrześcijaństwa i wskazana droga do świętości – podkreślił kard. Nycz. Przypomniał, że najważniejszym sposobem obecności Kościoła w świecie jest świętość i święci. Wchodzą oni w doczesność, w profanum, by pokazać autentyczne wartości, sposób życia. Dzięki takiej świętości Kościół przemienił Europę – mówił metropolita warszawski. Dziś wspominamy wszystkich świętych, ważnych dla Europy i świata, ale też bezimiennych świętych, którzy żyli blisko nas i wstawiają się dziś za nas do Boga. – To był święty – słyszy się nieraz na pogrzebach, choć taki człowiek nigdy nie zostanie wyniesiony na ołtarze. – To dla nich jest to święto, dla naszych orędowników w niebie – mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski przypomniał, że jutro także będziemy wspominać zmarłych, ale tych, którzy jeszcze potrzebują naszych modlitw, bo jeszcze potrzebują oczyszczenia. Te dwa dni to modlitwa do świętych i za zmarłych. – Nie ma innej drogi niż przez Chrystusa, święci są ci, którzy obmyli swe szaty we krwi Baranka.
Święci pokazują nam jaką drogą mamy iść, dają świadectwo, pokazują błogosławieństwa, pokazują, że zło trzeba zwyciężać dobrem. Ks. Jerzy też proponował światu wartości, niczego nie niszczył, jedynie przeciwstawiał się złu.

Ośmioma błogosławieństwami żyli ks. Jerzy, Jan Paweł II, św. Maksymilian, Matka Teresa, którzy zostawili ślad dzięki życiu Błogosławieństwami – mówił kard. Nycz. Przypomniał, że dziś na cmentarzach całej Polski ludzie przychodzą, modlą się, a atmosfera sprzyja, by pytać o sens życia. Czas sprzyja by szukać odpowiedzi na pytanie po co żyjemy? Metropolita warszawski ubolewał, że panuje dziś kult doczesności, że ludzie zamykają się na wieczność. Tymczasem świętość jest niezwykle pociągającym sposobem na życie. Taki był Jan Paweł II – normalny, radosny, patrzący na świat pozytywnie, choć widział to, co jest w tym świecie do przemienienia.

Kard. Nycz przywołał Jana Pawła II, o. Pio, Matkę Teresę, ks. Jerzego – to tacy święci, których dotykaliśmy, oni żyli w naszych czasach, sześć lat po śmierci Kościół wyniósł Jana Pawła II na ołtarze. Dzięki temu możemy dostrzec, że świętość jest pociągająca, do zrealizowania przez każdego z nas. Zaś Krew Chrystusa, która obmyła każdego z nas w czasie chrztu , otworzyła nam drogę do świętości. – Także nas Chrystus wzywa do świętości – zakończył kard. Nycz.

Po Mszy św. metropolita warszawski poprowadził tradycyjną procesję i modlił się przy mogiłach zmarłych, pochowanych na Powązkach.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz zaprasza do Ziemi Świętej na dziękczynną pielgrzymkę za dar beatyfikacji Jana Pawła II

Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski oraz franciszkański Komisariat Ziemi Świętej organizują archidiecezjalną pielgrzymkę do ziemskiej Ojczyzny Jezusa. Jest ona dziękczynieniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 16-23 kwietnia 2012 r.
W pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, Archidiecezja Krakowska pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, pragnie w Ziemi Świętej podziękować Bożej Opatrzności za dar beatyfikacji oraz wypraszać rychłą kanonizację błogosławionego Rodaka.

Szczegółowy program pielgrzymki:

1 dzień: Przejazd pielgrzymów autokarem z Krakowa na międzynarodowe lotnisko Okęcie
w Warszawie. Odlot do Tel Awiwu. Zakwaterowanie w Betlejem.

2 dzień: Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Bożego Narodzenia, Grota Mleczna. Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie bazyliki Bożego Grobu i Kalwarii. Msza święta w kościele św. Katarzyny
w Betlejem.

3 dzień: Jerozolima. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”, „Dominus Flevit”, Ogród Oliwny, bazylika Agonii, Grób Maryi. Stara Jerozolima: Kościół św. Anny i sadzawka Betesda. Kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy.

4 dzień: Msza święta w bazylice Bożego Grobu. Mur Płaczu. Góra Syjon: Wieczernik, kaplica „przy Wieczerniku”, kościoły: Zaśnięcia NMP i św. Piotra „in Gallicantu”. Czas na prywatną modlitwę w bazylice Bożego Grobu i Kalwarii.

5 dzień: Jerozolima. Msza święta w bazylice Agonii w Ogrodzie Oliwnym. Przejazd przez Pustynię Judzką. Kąpiel w Morzu Martwym. Góra Tabor. Sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Zakwaterowanie w Nazarecie.

6 dzień: Nazaret. Msza święta w bazylice Zwiastowania. Grota i bazylika Zwiastowania, kościół świętego Józefa, muzeum franciszkańskie oraz Nazaret z czasów Pana Jezusa. Hajfa. Góra Karmel – sanktuarium Stella Maris. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa – odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Po kolacji – udział w procesji Maryjnej i międzynarodowej modlitwie różańcowej w bazylice Zwiastowania.

7 dzień: Góra Ośmiu Błogosławieństw. Tabgha. Sanktuarium Prymatu św. Piotra – Msza święta i przekazanie relikwii bł. Jana Pawła II franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej przez Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Kafarnaum – miasto Jezusa. Przepłynięcie statkiem do Ein Gev. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego.

8 dzień: Odlot do kraju. Lądowanie w Warszawie. Przejazd autokarem z Warszawy do Krakowa. Zakończenie pielgrzymki.


Cena pielgrzymki wynosi 600 zł i 960 USD (dopłata za pokój jednoosobowy - 250 USD)

Osoby, które ukończyły 65 rok życia oraz przewlekle chore zobowiązane są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, którego koszt wynosi 200 zł


Organizatorzy zapewniają:

• przejazd autokarem na trasie Kraków-Warszawa i Warszawa-Kraków
• przelot samolotem na trasie Warszawa-Tel Awiw i Tel Awiw-Warszawa
• pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja)
• zakwaterowanie w hotelach (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
• autokar do dyspozycji grupy, przewodnik po miejscach świętych
• wszystkie bilety wstępu, taksówka na Górę Tabor, statek po Jeziorze Galilejskim
• ubezpieczenie, przewodnik-śpiewnik, znak grupy, certyfikat pielgrzyma


Informacje i zapisy:

Fundacja Komisariat Ziemi Świętej
ul. Reformacka 4, 31-012 Kraków
tel. 12-421-68-06; tel. kom. 0-666-39-82-14

www.terrasancta.pl e-mail: biuro@terrasancta.pl

biuro czynne: od poniedziałku do piątku: 9.00-16.45


ks. Robert Pietrzyk, koordynator pielgrzymki
ks. Robert Pietrzyk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: modlitwy przy grobie rodziców i brata Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim

Krakowianie modlą się, przynoszą kwiaty i palą znicze przy grobie rodziców i brata Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim. W dniu Wszystkich Świętych przy grobowcu czuwają m.in. księża, siostry zakonne, a także całe rodziny, osoby starsze oraz młodzież. Tradycja odwiedzin rodzinnej mogiły Wojtyłów zrodziła się spontanicznie po tym, jak kard. Karol Wojtyła został papieżem.
Dla krakowian odwiedzanie rodzinnego grobowca Wojtyłów na Cmentarzu Rakowickim w dniu Wszystkich Świętych stało się już tradycją. Gest ten zrodził się spontanicznie po wyborze kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Przy grobowcu rodziny Wojtyłów czuwają i modlą się w tym dniu m. in siostry zakonne, księża, rodziny, osoby starsze i dzieci. Przynoszą świeże kwiaty, wiązanki i palą znicze.

Znicze płoną też przy pomniku Jana Pawła II, który stanął po jego śmierci niedaleko głównego wejścia na Cmentarz Rakowicki. Od 1978 roku grobem rodziców i brata Jana Pawła II opiekują się siostry albertynki. Kard. Karol Wojtyła często odwiedzał sanktuarium "Ecce Homo" św. Brata Alberta w Krakowie, głosił rekolekcje i rozmawiał z siostrami.

Matka Jana Pawła II, Emilia zmarła, gdy Karol miał 9 lat. Jego brat Edmund, lekarz, zmarł 4 lata później. W Miejskim Szpitalu w Bielsku, gdzie pracował, zaraził się tyfusem od swojego pacjenta. Przed Karolem Wojtyłowie mieli też córkę, która zmarła zaraz po urodzeniu.

Ojciec papieża, również Karol Wojtyła, był oficerem wojska austriackiego, a następnie armii polskiej i sam opiekował się Karolem, starając się zastąpić mu pełną rodzinę. Zmarł w 1941 r. w Krakowie.

Jeszcze jako metropolita krakowski abp Wojtyła przeniósł ciała matki i brata z Wadowic do Krakowa.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski