Krakowianie będą uczestniczyć w pierwszej noworocznej mszy w Sanktuarium bł. Jana Pawła II


Po raz pierwszy krakowianie oraz turyści będą mogli uczestniczyć w nabożeństwie noworocznym w Sanktuarium bł. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który złoży Polakom noworoczne życzenia.
W sobotę, 31 grudnia o godz. 16.30 zostaną odprawione uroczyste Nieszpory na zakończenie 2011 roku. Po nabożeństwie o godz. 17 będzie sprawowana dziękczynna Msza św.

- Nowy Rok powitamy w Sanktuarium bł. Jana Pawła II Mszą św. o godz. 7.00 rano sprawowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza – informuje Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. „Podczas uroczystej Eucharystii podczas metropolita krakowski złoży Polakom życzenia noworoczne i udzieli Bożego błogosławieństwa” – dodaje.

Od nowego roku w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w każdą niedzielę o godz. 12 odbywać się będą specjalne msze św. dla dzieci. Będzie to Eucharystia skierowana przede wszystkim do najmłodszych i ich rodzin.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ks. Lombardi: Pierwsze miesiące 2011 upłynęły na oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II


Pierwsze miesiące 2011 upłynęły na oczekiwaniu na beatyfikację Jana Pawła II, stwierdził w podsumowaniu kończącego się roku dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego, którego jest też dyrektorem, włoski jezuita nazwał wyniesienie na ołtarze papieża Polaka wydarzeniem „niezwykle ważnym”, ponieważ dotyczyło ono całego Kościoła.
„Powiedziałbym, że wydarzenie to przeżywane było z ogromną radością, która była wyrazem wiary Kościoła w obecność Błogosławionego wśród nas, co oznacza, że Jan Paweł II jawi się jako osoba żywa i obecna w marszu Kościoła” – powiedział ks. Lombardi i dodał, że tak to widzi i odczuwa „wielka liczba wiernych, którzy go odwiedzają, nawiedzając jego grób w bazylice św. Piotra”. Rzecznik watykański zaznaczył, że „beatyfikacja nie była punktem dojścia, ale w pewnym sensie etapem pewnej drogi: wielu już czeka na kanonizację, spodziewając się, że niewątpliwie nastąpi!”. Wielu też, podkreślił ks. Lombardi, „niezależnie od tego odczuwa relacje z nim jako coś niezwykle pocieszającego i napełniającego entuzjazmem”. Zauważył, że „Jan Paweł II jest kimś specjalnym, ponieważ zna go cały świat”.

Bilans kończącego się roku z punktu widzenia pontyfikatu Benedykta XVI dyrektor biura prasowego rozpoczął od omówienia jego zagranicznych podróży. Zwrócił szczególnie uwagę na dwie: do Niemiec i do Hiszpanii. Ta pierwsza była jego zdaniem dla papieża okazją do przypomnienia „o prymacie Boga szczególnie w kontekście europejskim, w jego kraju”, a przemówienie wygłoszone w Bundestagu „pozostanie jednym z wielkich przemówień tego pontyfikatu”.

W Hiszpanii, przypomniał ks. Lombardi, papież był w związku ze Światowym Dniem Młodzieży w Madrycie, którym tak wiele uwagi poświęcił niedawno podczas wymiany życzeń świątecznych z Kurią Rzymską.

Rzecznik watykański przypomniał też spotkanie w Asyżu, „bardzo wyczekiwane”, ponieważ „od dawna powątpiewano, czy Benedykt XVI zechce podjąć orędzie Asyżu swego poprzednika, czy nie zechce uczynić kroku wstecz”. „Nie było to zwykłe powtórzenie poprzednich spotkań w Asyżu, lecz krok naprzód, otwarcie nowego horyzontu, ponieważ papież uznał temat poszukiwania prawdy za coś jednoczącego i dlatego mógł zaprosić do Asyżu nie tylko przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich czy innych religii, ale też szczerych poszukiwaczy prawdy, choć nie uznają oni żadnego Boga” - wyjaśnił ks. Federico Lombardi.

Podsumowując wszystkie te wydarzenia – wśród których wymienił także m.in. wizytę w rzymskim więzieniu Rebibbia i rozmowę z astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej wyraził przekonanie, że „papież Benedykt XVI rzeczywiście towarzyszył nam i prowadził nas w tym roku poprzez wielkie przesłania, intensywną działalność, ale także ze spokojem”. „Rzekłbym, że w porównaniu z poprzednimi latami, które były bardziej burzliwe z powodu kryzysów czy napięć, ten rok był bardzo piękny, pozytywny” - zakończył ks. Lombardi.
sal (KAI Rzym) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kalwaria Zebrzydowska: oryginalny relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II


Srebrny relikwiarz w kształcie otwartego kapłańskiego brewiarza z relikwiami krwi bł. Jana Pawła II ma sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Oryginalny relikwiarz przygotowany z wotów kalwaryjskich pielgrzymów wdzięcznych za otrzymane od Boga łaski umieszczono na klęczniku, na którym klęczał papież Polak, modląc się w Cudownej Kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej prawie 10 lat temu. Wtedy właśnie Ojciec Święty odprawił wówczas swoją ostatnią Mszę św. na ojczystej ziemi.
To pierwsze relikwie I stopnia bł. Jana Pawła II w miejscu, z którym był on tak mocno związany jeszcze od lat dzieciństwa, kiedy wraz z ojcem przybywał do sanktuarium z pobliskich Wadowic. Relikwiarz, który ma rozmiar prawdziwego brewiarza, znajduje obecnie w Cudownej Kaplicy. Jak zaznaczają opiekujący się sanktuarium kalwaryjskim bernardyni, szczególny kształt relikwiarza, inspirowany jest przykładem „ufnej i żarliwej modlitwy błogosławionego”.

Bł. Jan Paweł II podczas swego pontyfikatu odwiedził Kalwarię Zebrzydowską kilkakrotnie. Pierwszy raz 7 czerwca 1979 r. Drugi raz był tu 14 sierpnia 1991 r. Jechał wtedy z Krakowa do Wadowic i zatrzymał się na obrzeżach sanktuarium, przy kościele parafialnym pw. Św. Józefa. Tam czekała na niego grupa pielgrzymów, mieszkańców Kalwarii i oo. bernardyni z przełożonym i z kopią Matki Bożej Kalwaryjskiej. Ojciec Święty wygłosił wtedy krótkie przemówienie i pobłogosławił wszystkich. 19 sierpnia 2002 r. papież przybył do Kalwarii z okazji jej 400-lecia.

W 1987 r. Jan Paweł II nie odwiedził kalwaryjskiego sanktuarium, ale wziął udział w jubileuszu 100-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej na krakowskich Błoniach. Obraz ten został do Krakowa przywieziony i tam właśnie Ojciec Święty ofiarował Kalwarii złotą różę papieską, najwyższy wyraz hołdu składany przez papieży najważniejszym sanktuariom świata.

W kaplicy sanktuarium znajdują się także inne dary ofiarowane przez bł. Jana Pawła II. Jest tu krzyż papieski przekazany przez Jana Pawła II podczas jego ostatniej pielgrzymki do Kalwarii w 2002 r. oraz perłowy różaniec przekazany sanktuarium w 1997 r. Są też świeca papieska, dar z pierwszej pielgrzymki do Polski i Kalwarii w 1979 r., oraz monstrancja przekazana w styczniu 1979 r.

W sanktuarium znajdują się również: papieski fotel oraz ornat, w którym odprawił ostatnią w Polsce Mszę św., sutanna oraz piuska.
rk / Kalwaria Zebrzydowska
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz: co zrobiliśmy z orędziem Jana Pawła II?


„Zapytajmy w tę dzisiejszą noc, co zrobiliśmy z orędziem Ojca Świętego. Z bólem dostrzegamy niechęć i wrogość do Kościoła, a nawet do Ewangelii i krzyża” - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Pasterki sprawowanej w nocy w katedrze na Wawelu. „Już najwyższy czas, abyśmy odpowiedzieli zbiorowo, czy otworzyliśmy drzwi Chrystusowi, czy – przeciwnie – zamykamy je przed Nim” - apelował hierarcha.
Podczas homilii kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że światłość wkraczająca w ludzkie dzieje stała się źródłem radości i nadziei. Kardynał zwrócił uwagę na to, że dla Maryi nadszedł czas rozwiązania w niegościnnym miejscu.

„Zabrakło miejsca dla brzemiennej Matki, noszącej w swoim łonie Pana wszechświata. Uderza nas brak zwykłej, ludzkiej wrażliwości” - mówił metropolita krakowski. Jego zdaniem Ewangelia o narodzeniu Jezusa skierowana jest do nas i powinna poruszyć nasze serca. „Jaką drogą my sami kroczymy? Czy jest to droga i styl Jezusa? Czy jest to droga miłości i solidarności z drugim człowiekiem? Czy jest to droga zatroskania o każde życie, zwłaszcza życie kruche i bezbronne? Czy jest to troska o matkę oczekującą potomstwa?” - pytał kard. Dziwisz.

Kardynał podkreślił, że katedra na Wawelu, w której sprawowana jest Pasterka każe pomyśleć o naszych polskich sprawach, ponieważ była zawsze i jest szczególnym świadkiem naszych narodowych doświadczeń, naszych zwycięstw i porażek, naszych rozczarowań i nadziei. „To tutaj w sposób szczególny rodziła się i pogłębiała świadomość, że los i przyszłość Polski powinniśmy budować na mocnej Skale, którą jest narodzony w Betlejem Pan, Jezus Chrystus” - powiedział metropolita krakowski.

W trakcie homilii kard. Dziwisz pytał: jak przedstawia się dzisiaj nasze polskie Betlejem? Czy Jezus znajduje miejsce w gospodach naszych serc i rodzin, naszych środowisk i naszego życia społecznego? Czy nie spotyka się niekiedy z zamkniętymi drzwiami i odmowną odpowiedzią? Czy rzeczywiście jest dla nas „drogą i prawdą, i życiem”?

"Czy chcemy budować cywilizację miłości i solidarności, czy też cywilizację partykularnych interesów, walki o władzę oraz niechęci wobec inaczej myślących? Czy atmosfera braterstwa wigilijnej i betlejemskiej nocy nie mogłaby trwać zawsze, umacniając nadzieję i gotowość dzielenia się z innymi tym, co mamy i kim jesteśmy?" - pytał kard. Dziwisz.

Przypominając słynne słowa Jana Pawła II sprzed 33 lat - „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” - hierarcha zachęcał: "Już najwyższy czas, abyśmy odpowiedzieli zbiorowo, czy otworzyliśmy drzwi Chrystusowi, czy – przeciwnie – zamykamy je przed Nim”.

„Zapytajmy w tę dzisiejszą noc, co zrobiliśmy z orędziem Ojca Świętego. Z bólem dostrzegamy niechęć i wrogość do Kościoła, a nawet do Ewangelii i Krzyża. Nie zbudujemy szczęśliwej przyszłości bez Boga i życia według Jego przykazań” - przestrzegł kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski skierował życzenia do papieża Benedykta XVI. „Wyrażamy mu wdzięczność za jego posługę umacniania braci w wierze i przypominanie światu o prymacie Boga w życiu człowieka i każdej ludzkiej wspólnoty” - mówił. „Szczególnie dziękujemy Ojcu Świętemu za wyniesienie w tym roku do chwały ołtarzy Jana Pawła II. Tym samym błogosławiony Papież jest jeszcze bardziej obecny w życiu współczesnego Kościoła” - podkreślił.

Przekazał także życzenia wszystkim rządzącym i pełniącym odpowiedzialne zadania w naszym kraju. „Niech Bóg darzy ich mądrością i roztropnością w pomnażaniu dobra, w trosce o polskie rodziny, zwłaszcza o ubogich i potrzebujących wsparcia całej wspólnoty narodowej” - powiedział metropolita krakowski. Hierarcha złożył również życzenia kapłanom i osobom konsekrowanym, by pomagali swoim braciom i siostrom być „solą ziemi i światłością świata”.

Polskim rodzinom kardynał życzył, by były wspólnotami życia i miłości, by wyrastało w nich nowe pokolenie dobrych uczniów Jezusa Chrystusa. Zaś chorym, starszym i niepełnosprawnym życzył niezachwianej nadziei, życzliwości bliźnich oraz świadomości, że swoim cierpieniem i doświadczeniem ubogacają wszystkich.

Metropolita krakowski życzył parlamentarzystom, aby mieli odwagę podejmować decyzje zgodne z własnym sumieniem i wolą narodu. „Niech przymus partyjny nie niszczy ludzkich sumień – zwłaszcza w sprawach moralnych” - podkreślił hierarcha.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: pierwsze Boże Narodzenie w Sanktuarium bł. Jana Pawła II


Żywą szopkę z figurami Świętej Rodziny będzie można po raz pierwszy obejrzeć przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!” w Krakowie–Łagiewnikach. Po raz pierwszy również odprawiona zostanie w nim pasterka, uroczyste nieszpory, a także Msza św. na rozpoczęcie Nowego Roku, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz.
W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach po raz pierwszy odprawiona zostanie Pasterka, a 31 grudnia uroczyste nieszpory. Po nich na zakończenie 2011 roku odprawiona zostanie Msza św. W okresie Świąt Bożego Narodzenia nabożeństwa będą celebrowane według stałego porządku o godz. 8.00, 10.00, 12.00, 17.00.

„Po raz pierwszy przy Sanktuarium bł. Jana Pawła II będzie można zobaczyć stajenkę z figurami Świętej Rodziny oraz żywymi zwierzętami” - informuje Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie. „Nad szopą zostanie umieszczony 2-metrowy podświetlany Anioł i gwiazda betlejemska. Szopkę będzie można podziwiać od Wigilii (od godz. 16.00) przez dwa kolejne świąteczne dni” - dodaje.

W Sanktuarium odprawiona zostanie również uroczysta msza św. 1 stycznia o godz. 7.00, której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisława Dziwisza. Eucharystia będzie transmitowana przez 1 program TVP. Podczas tej Mszy św. metropolita krakowski złoży życzenia noworoczne wszystkim Polakom i udzieli Bożego błogosławieństwa na Nowy Rok.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Andrychów: kolejna parafia ma relikwie bł. Jana Pawła II


Parafia pw. św. Stanisława BM w Andrychowie dołączyła do wspólnot diecezji bielsko-żywieckiej, które mają relikwie krwi. bł. Jana Pawła II. Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonał w niedzielę 18 grudnia biskup pomocniczy diecezji Piotr Greger.
Relikwie krwi przekazał andrychowskiej parafii metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. W specjalnym piśmie hierarcha zaświadczył autentyczność relikwii I stopnia oraz to, że przekazuje je „z możliwością ich przetrzymywania i publicznego wystawiana, aby wierni mogli oddawać im cześć zgodnie z normami Prawa Kanonicznego”.

Już ponad 10 kościołów i kaplic w diecezji bielsko-żywieckiej ma relikwie wyniesionego na ołtarze 1 maja br. Karola Wojtyły.
rk / Andrychów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Największy dar – UKSW obchodzi 10-lecie wręczenia doktoratu hc Janowi Pawłowi II


Wspólnota uniwersytecka złożyła Janowi Pawłowi II największy dar, jakim dysponuje – powiedział kard. Józef Glemp 15 grudnia w Warszawie. Prymas senior przewodniczył Mszy św. inaugurującej obchody 10-lecia wręczenia tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Janowi Pawłowi II.
W kazaniu kard. Glemp przypomniał zapiski ze swojego dziennika, w którym opisuje tamte wydarzenia, emocje, towarzyszące delegacji UKSW, której przewodniczył ks. rektor Roman Bartnicki – autor wygłoszonej laudacji. Obecność abp Szczepana Wesołego, abp Edwarda Nowaka, kard. Zenona Grocholewskiego. Wieczorem około stuosobowa grupa, która przybyła z okazji ceremonii wręczenia tytułu Ojcu Świętemu spotkała się w tytularnym kościele prymasów Polski – w kościele Santa Maria in Trastevere, po czym odbyło się spotkanie ze Wspólnotą św. Idziego oraz bp Stanisławem Dziwiszem.

Nawiązując do fragmentu Ewangelii, w której Jezus pyta ludzi, przychodzących zobaczyć św. Jana: coście przyszli oglądać? – kard. Glemp stwierdził, że to samo pytanie można byłoby zadać delegacji, przybyłej wręczyć tytuł uczelni Ojcu Świętemu. Przybyli na uroczystość podziwiali piękno Sali Klementyńskiej, a zobaczyli starszego człowieka, który umocnił ich i wypowiedział słowa ojcowskiej zachęty. Kard. Glemp życzył zebranym żeby głębokie treści, które płyną z rocznicy tego wydarzenia oraz adwentowego wyczekiwania kształtowały świat i zmienia jego brzydotę w piękno.

Po Mszy, koncelebrowanej przez księży – profesorów UKSW odbyła się sesja, w trakcie której rektor uczelni ks. prof. Henryk Skorowski mówił o dumie i wdzięczności dla osób, które doprowadziły do wręczenia doktoratu Ojcu Świętemu. Przypomniał, co Jan Paweł II mówił o roli uniwersytetów. Uważał on, że każdemu badaczowi powinna towarzyszyć świadomość uniwersalności wiedzy, że nauka powinna być uprawiana w duchu uniwersalnym, w powiązaniu i kontakcie z pozostałymi dziedzinami nauki. Wspólnotę uniwersytecką widział Jan Paweł II jako wspólnotę poszukiwań i wzajemnego szacunku. Uniwersytet katolicki ma zaś cechować w papieskiej wizji wysoki poziom badań, dostrzeganie ostatecznego sensu zjawisk w Chrystusie, świadczenie wiary wobec świata. "Jan Paweł II pragnął też, aby UKSW kształtowała duchowe oblicze nie tylko Polski, ale i całej Europy" – przypomniał ks. rektor Skorowski.

Ks. prof. Roman Bartnicki, który jako rektor UKSW wręczył tytuł doktora honoris causa przypomniał wydarzenia sprzed lat, zaś dominikanin o. Maciej Zięba wygłosił referat o Janie Pawle II jako człowieku dialogu.

Na uroczystości obecny był nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Teresa Liszcz, kadra naukowa UKSW, studenci uniwersytetu.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa filatelistyczna "Papież - Pielgrzym Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata 1978-2005". Wszystkie eksponaty pochodzą z kolekcji ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, który jako prorektor był członkiem delegacji UKSW i uczestniczył w ceremonii wręczenia doktoratu Ojcu Świętemu.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II nie rozmawiał z Gorbaczowem o stanie wojennym


"Stanowczo stwierdzam, że Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z panem Gorbaczowem, a ocena papieża stanu wojennego była zdecydowanie negatywna" - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kard. Stanisław Dziwisz. Odniósł się w ten sposób do fragmentu wywiadu Ewy Ewart z Michaiłem Gorbaczowem, w którym były prezydent Rosji wspomina rozmowę z Janem Pawłem II. Papież miał stwierdzić, że decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego była słuszna. Wywiad wyemituje stacja tvn24 dwukrotnie: 25 i 26 grudnia. najbliższy współpracownik Jana Pawła II podkreśla, że ocena stanu wojennego przez Ojca Świętego była zdecydowanie negatywna.
Publikujemy treść nadesłanego oświadczenia:

Kraków, dnia 14 grudnia 2011 roku

Oświadczenie metropolity krakowskiego

W imię prawdy historycznej czuję się w obowiązku sprostować – informacje podawane przez media – że były prezydent Michaił Gorbaczow usłyszał z ust Ojca Świętego Jana Pawła II, że wprowadzenie stanu wojennego było decyzją słuszną.

Po konsultacjach z osobami uczestniczącymi w spotkaniach Papieża z prezydentem Gorbaczowem – stanowczo stwierdzam, że Ojciec Święty nie rozmawiał o stanie wojennym z Panem Gorbaczowem. Papieska ocena stanu wojennego była zdecydowanie negatywna. W pamięci nosimy słowa Jana Pawła II: „Coście zrobili z tym narodem. Nie zasługiwał na takie potraktowanie”.

W drugim dniu stanu wojennego Jan Paweł II rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ronaldem Reaganem i prezydentem Sandro Pertinim w atmosferze ubolewania i współczucia dla Narodu polskiego.

Stanisław Kardynał Dziwisz
Metropolita Krakowski
ks.rn/im, tk / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ostrów Wielkopolski: bp Napierała poświęcił pomnik Jana Pawła II


Wieczorem 13 grudnia w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim została odprawiona msza św. pod przewodnictwem biskupa Stanisława Napierały, po której hierarcha poświęcił pomnik Jana Pawła II upamiętniający 35. rocznicę pobytu kard. Karola Wojtyły w tym mieście. "Cieszmy się, że mamy wolność i niepodległość, ale te wartości trzeba strzec, bo można je stracić w części, a nawet całości" – mówił biskup kaliski w homilii.
Bp Napierała stwierdził, że wprowadzenie w Polsce stanu wojennego 30 lat temu było interwencją, która miała zablokować zryw wolnościowy Polaków. Dodał, że nie byłoby zrywu wolnościowego, gdyby nie papież Jan Paweł II. - Już samo wyniesienie Polaka na stolicę Piotrową, a przede wszystkim jego pierwsza podróż do ojczyzny dała Polakom odwagę. Polacy przełamali lęk, zaczęli organizować się i domagać, aby w Polsce były prawa stanowione przez naród – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że szczególne znaczenie dla zrywu wolnościowego miało przemówienie Jana Pawła II 2 czerwca 1979 r. w Warszawie, kiedy to Papież uprzytomnił Polakom, że siłą narodu jest Bóg. Biskup przytoczył pamiętne słowa wypowiedziane przez papieża: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

- I stało się. Duch Święty zstąpił i zaczął odnawiać Polskę. Polacy przełamali lęk i instynktownie zaczęli walczyć, ale to była walka oparta o moce ducha. Wkrótce pojawiła się Solidarność i miliony Polaków do niej włączały się. Wtedy zadrżały posady socjalizmu i nastąpił dzień 13 grudnia 1981 r., ale żadna interwencja nie dała rady. Polacy poczuli się mocni, przełamali lęk i doprowadzili do narodzenia się wolności i niepodległości – stwierdził bp Napierała.

Przypomniał, że po 1989 r. Jan Paweł II mówił Polakom, że wolność to wielka wartość, ale też zadanie. – Nieraz wskazywał nam na szatana i wiedział, że ta inteligencja zła może tę wolność zagospodarować, a wtedy zło będzie oddziaływało na duszę narodu i będzie naród odwracał się od źródła mocy, czyli od Chrystusa. Papież mówił Polakom, żeby uważali, bo ta Polska po 1989 r. będzie potrzebowała ludzi sumienia – wskazał biskup kaliski.

O poświęcenie pomnika Jana Pawła II, w imieniu mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, poprosił biskupa kaliskiego prezydent miasta Jarosław Urbaniak. - Dziś 30. rocznica stanu wojennego, ale dziś też radosny dzień dla Ostrowa i ostrowian, bo poświęcony zostanie pomnik osoby szczególnej – człowieka, który miał wielki wkład w przełamanie tej krzywdy, jaką był stan wojenny dla polskiego narodu, ale także osoby szczególnej dla nas ostrowian, bo to nasz Honorowy Obywatel Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – mówił prezydent Urbaniak.

Po mszy św. bp Stanisław Napierała poświęcił pomnik Jana Pawła II, który postawiono obok Domu Katolickiego przy ostrowskiej konkatedrze. Pomnik stoi w miejscu, w którym 7 listopada 1976 r. kard. Karol Wojtyła odprawił mszę św. na rozpoczęcie peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji poznańskiej. W ten sposób mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego uczcili 35. rocznicę tej wizyty oraz ogłoszenie błogosławionym Jana Pawła II.

Inicjatywa upamiętnienia tego wydarzenia wyszła od parafian konkatedry. Proboszcz ks. prał. Tomasz Ilski proponował, aby w ścianę Domu Katolickiego wmurować tablicę pamiątkową. Z tym pomysłem zwrócił się do ostrowskiej rzeźbiarki Agnieszki Lisiak „Skórki”. – Wskazane miejsce na ścianie Domu Katolickiego nie było dobrym miejscem do ekspozycji tablicy, dlatego zaproponowałam kilka projektów przestrzennych w miejscu odprawianej mszy św. - od płaskorzeźb po popiersia. W czasie ustaleń proboszcz zdecydował się jednak na wykonanie popiersia Papieża – powiedziała KAI Agnieszka Lisiak „Skórka”. Przed pomnikiem zamontowano dodatkowo kamienny postument z Ewangelią, która na trumnie papieża symbolicznie zamknęła swą treść.
ek / Ostrów Wielkopolski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Prymas senior Glemp: Jan Paweł II ogromnie przeżywał wprowadzenie stanu wojennego


Jan Paweł II, oddalony od Polski, ogromnie przeżywał wprowadzenie stanu wojennego - powiedział dziś prymas senior kard. Józef Glemp w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie podczas Mszy św. upamiętniającej 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. - 13 grudnia był dniem płaczu, niepewności, bólu i rozdrażnienia. Trzeba było się wtedy dużo modlić” – wspominał kard. Glemp.
W homilii prymas senior Glemp podkreślił, że rok 1981 obfitował w wydarzenia „bliskie Kościołowi i bardzo zakorzenione w Kościół”. Wspomniał przy tym o zamachu na Jana Pawła II i śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego oraz rozpoczęciu przez niego samego posługi prymasowskiej. - Potem przyszedł okres wahania i niepewności, stopniowe zbliżanie się stanu wojennego, to się wyczuwało. Przedtem mieliśmy nadzieję, że to napięcie da się rozładować – mówił kard. Glemp.

Zdaniem prymasa seniora, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego „wydawało się, że wszystko odbędzie się łagodnie, ale nie – wiadomo było, że musi nastąpić wstrząs, który zmieni nie tylko Polskę, ale i inne kraje bloku sowieckiego”. – Wymagało to wielkiej ofiary i ludzie się na to przygotowywali, modląc się – powiedział. – Niemniej jednak, ten dzień przyszedł niespodziewanie – dodał kard. Glemp.

„13 grudnia był dniem przykrej, bolesnej niespodzianki, dniem płaczu, niepewności, bólu i rozdrażnienia. Trzeba było się wtedy dużo modlić” – wspominał kaznodzieja.

Rankiem tego dnia prymas Glemp udał się do Częstochowy. - Na Jasnej Górze zebrała się młodzież. Chcieliśmy wywołać skupienie, które by nam pozwoliło modlić się do Matki Najświętszej, ale przy zdenerwowaniu i rozdrażnieniu nie było to łatwe – mówił dalej prymas senior.

Gdy popołudniu wrócił do Warszawy, udał się do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. - Wygłosiłem tam zachętę do tego, by przetrzymać, zaufać Panu Bogu i nie podejmować bratobójczej walki. Nie było to łatwe, bo przemoc dosięgła wielu ludzi. Wielu było internowanych, pozamykanych w zimnych pomieszczeniach. Trzeba było szukać pomocy u Boga, ale i wspólnego wysiłku, który pozwoliłby na zorganizowanie pomocy w postaci zarówno cieplejszej odzieży, jak i lektury Pisma Świętego dla tych, którzy byli pozbawieni wolności – wspominał kard. Glemp. Przypomniał przy tym o działalności Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, zorganizowanym w warszawskim kościele św. Marcina w reakcji na internowanie działaczy politycznych i ludzi kultury.

„To cierpienie uczyło nas, jak zaufać Bogu i tego, że nie można ufać jedynie własnym siłom” – mówił prymas senior, zwracając uwagę, że uciążliwości związane z wprowadzeniem stanu wojennego miały wpływ na codzienne życie całego społeczeństwa. – Potrzeba było poczucia się wspólnotą, wiele wytrwałości i cierpliwości w cierpieniu, szczególnie dużo odwagi i poświęcenia w niesieniu pomocy internowanym i ich rodzinom – dodał.

Jak zaznaczył, świadomość tego, że w tym trudnym okresie trzeba przetrwać, znana była także poza granicami kraju. – Nie tylko w Polsce modliliśmy się i pomagaliśmy sobie, wiedząc, że to nie może trwać długo, że przyjdzie koniec, który da zwycięstwo wolności nad systemem zakłamania. Ośrodek myśli i modlitwy o Polsce znajdował się tam, gdzie przebywał Jan Paweł II – największy z Polaków – podkreślił prymas senior.

Jak wspominał, 13 grudnia podczas modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II „przypomniał nam, żebyśmy wszyscy zachowali ufność Matce Bożej – naszej Opiekunce i Wspomożycielce”. – Tego samego dnia w godzinach wieczornych na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież ze wspólnoty Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie), by modlić się wspólnie z wikariuszem diecezji rzymskiej kard. Ugo Polettim. Ojciec Święty ukazał się wtedy w oknie i wypowiedział słowa zachęty i pociechy – mówił kard. Glemp.

Jak dodał, Jan Paweł II śledził wydarzenia w kraju, ale „oddalony od Polski, przeżywał to w sposób ogromny”. - My tu sobie, na miejscu, radziliśmy jak mogliśmy, i wiedzieliśmy, że przetrzymamy, a Ojciec Święty był bardziej zaniepokojony krzywdami, które musiał znosić jego naród – powiedział prymas senior Glemp.

Po Eucharystii odbyła się wieczornica pt. „Requiem dla Niepokonanych” zorganizowana przez Stowarzyszenie 13 Grudnia. W domu parafialnym można było obejrzeć wystawę zdjęć pt. „Za chleb i wolność”, dokumentującą okres tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego.
lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Min. Zdrojewski zapowiada zwiększenie dotacji na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego


Rząd będzie nadal wspierał budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – zadeklarował 12 grudnia podczas spotkania przedświątecznego w Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Muzeum, obok Panteonu Wielkich Polaków i monumentalnego kościoła, będzie jednym z elementów Centrum Opatrzności Bożej. „Wsparcie od ministerstwa będzie w 2012 r. jeszcze większe niż w tym roku” - obiecał minister.
„Jestem przekonany, że wyścig z czasem i przeszkodami przy powstawaniu muzeum dobiega końca” – dodał Zdrojewski. Wyraził także nadzieję na podpisanie w przyszłym roku dokumentu w sprawie zagospodarowania tej placówki kulturalnej. Jest to, zdaniem min. Zdrojewskiego przykładem na to, że także w obszarze inwestycji kulturalnych można czegoś dokonać i to na najwyższym poziomie.

Za osobiste zaangażowanie dziękował ministrowi kard. Kazimierz Nycz. „To pan mister włączył się w ideę wyodrębnienia muzeum jako instytucji kulturalnej, dzięki czemu można było ją współfinansować z budżetu państwa” – wyjaśnił kard. Nycz. „To jest pomoc wielka, idąca w miliony złotych” – mówił z wdzięcznością metropolita warszawski.

Kard. Nycz z satysfakcją podkreślił, że wzrasta liczba ludzi zainteresowanych wznoszeniem Świątyni Opatrzności Bożej, zarówno na poziomie ministerialnym i samorządowym, jak wśród wielu różnych środowisk. Wszystkim tym ludziom należy się słowo dziękuję, „które powinno się wypowiadać z najgłębszym przekonaniem” – stwierdził kard. Nycz.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł, poinformował, że w tym roku zakończono budowę kopuły świątyni w stanie surowym. Wyzwaniem przyszłorocznym będzie kompletne ukończenia kopuły, na której, na wysokości 75 m, wznosi się już krzyż. Dzięki ministerstwu kultury i dziedzictwa narodowego trwają też prace nad zadaszeniem kompleksu muzealnego – informował prezes Gaweł.

Pomoc w budowę Centrum Opatrzności Bożej zadeklarował także argentyński biznesmen Ricardo Nunez, prezes Fundacji Argentyńskiej, który wspierał projekty w pobliskim kościele Ofarowania Pańskiego na Ursynowie. Jego zdaniem budowa Centrum Opatrzności w czasie kryzysu „wyraża moc narodu polskiego.” „Ja bardzo kocham Polskę” – deklarował prezes Nunez. „My kochamy Argentynę” – zrewanżował się kard. Nycz.

Po przemówieniach uczestniczący w spotkaniu oficjele, darczyńcy, pracownicy i sympatycy Centrum Opatrzności Bożej dzielili się opłatkiem.
gp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Czechowice-Dziedzice: jezuicka parafia otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II


Jezuicka parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Czechowicach-Dziedzicach ma od dzisiaj relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wprowadzenia dokonał 10 grudnia biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
Hierarcha w homilii zaapelował, by naśladując wyniesionego na ołtarze rodaka podejmować w Adwencie trud pracy u podstaw – „bez maski, ale z własnym, prawdziwym obliczem”.

Kaznodzieja przypomniał, że relikwie pozwalają człowiekowi wierzącemu przekroczyć próg świata widzialnego, by dotknąć wieczności. „Wszystkie relikwie, również i bł. Jan Pawła II, mają przypominać człowiekowi o głównym celu jego ziemskiej egzystencji, jakim jest osiągniecie świętości przez doskonałość i świętość swego życia” – dodawał.

Analizując znaczenie postaci św. Jan Chrzciciela, bp Greger zauważył, że ten prorok żyjący w czasach głębokiego kryzysu w historii narodu wybranego, okazuje się specjalistą w rozwiązywaniu wszelkich ludzkich problemów. „Jan ma świadomość, że jest tylko jedna jedyna skuteczna droga przezwyciężania kryzysu, a jest to droga pracy u podstaw. Wszelkie kryzysy mają bowiem źródła w sercu człowieka. Jeśli chcemy je pokonać, musimy doskonalić swoje serca, a jeśli tego nie zrobimy, to żaden kryzys sam się nie rozwiąże, co gorzej, te kryzysy się jeszcze bardziej pogłębią” – mówił duchowny, podkreślając, że praca u podstaw musi by poparta mocną nadzieją na lepsze jutro oraz muszą ją podejmować ludzie „gotowi ukazać swoją własną twarz”.

Zwracając uwagę na fakt, że Adwent jest czasem, kiedy mamy okazję ujawnić przed Bogiem swoją własną twarz, nie skrywać jej pod żadną maską, kaznodzieja zaznaczył, że bł. Jan Paweł II był człowiekiem, który przed światem ukazywał „jasną twarz”. „I wtedy kiedy się radował, i wtedy kiedy przeżywał bóle cierpienia, i wtedy kiedy doświadczał choroby, która mocno ograniczała jego możliwości ruchowe, a potem nawet wydawania głosu z siebie - niczego nie ukrywał. Do końca zachował twarz” – podkreślał biskup.

Czechowicka parafia jest dziewiątą wspólnotą w diecezji bielsko-żywieckiej, która ma relikwie wyniesionego na ołtarze 1 maja br. Jana Pawła II.
rk / Czechowice-Dziedzice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Nowy Targ: proboszcz z parafii bł. Jana Pawła II ufundował stypendia dla uczniów


Już po raz piąty w Szkole Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej wręczone zostały stypendia naukowe. Wśród osób, które przekazały środki na ten cel jest ks. Jan Karlak, proboszcz nowotarskiej parafii pw. bł. Jana Pawła II.
- Każdy z nas posiada jakiś talent, który musi odnaleźć i rozwijać. Stypendia naukowe to nie tylko środek finansowy, ale przede wszystkim możliwość rozwijania swoich zdolności i umiejętności – powiedział dyrektor Robet Furca przed wręczeniem stypendiów. Dodał, że liczy na to, iż w przyszłym roku szkolnym będzie więcej stypendiów. - Każdy z was przez najbliższe dwanaście miesięcy będzie starał się zrobić wszystko, aby osiągnąć najwyższy cel przede wszystkim pod względem nauki i wychowania – dodał dyrektor.

Ośmiu uczniom wręczył wręczyli stypendia ks. Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II i dyrektor Roberta Furca.

Stypendia w wysokości 500 zł zostały wręczone już po raz piąty. Wśród ofiarodawców, obok proboszcza z parafii bł. Jana Pawła II, znaleźli się jeszcze m.in. dyrektor szkoły, rada rodziców i anonimowy sponsor. Niedawno delegacja szkoły z pocztem sztandarowym uczestniczyła w uroczystości poświęcenia kościoła bł. Jana Pawła II w stolicy Podhala, czego dokonał kard. Stanisław Dziwisz.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz przekazał relikwie bł. Jana Pawła II Kopalni Soli w Wieliczce

Z okazji Barbórki kard. Stanisław Dziwisz przekazał górnikom z Kopalni Soli w Wieliczce relikwie bł. Jana Pawła II. Ampułka z kroplą krwi papieża umieszczona została w znajdującej się 101 metrów pod ziemią kaplicy św. Kingi.
„Przychodzę tu do was z Janem Pawłem II. Cieszę się, że On będzie tu z nami, że będzie wspierał nasze modlitwy. Ta kopalnia jest szczególna, to niezwykłe muzeum, ceniona placówka lecznicza, sanktuarium. To świadectwo pracy wielu pokoleń górników oraz świadectwo ich wiary” – powiedział kard. Dziwisz 5 grudnia podczas wieczornej Mszy św. w kopalni.

Hierarcha podkreślił, że Jan Paweł II cenił ludzi pracy i wielokrotnie podczas pontyfikatu odwiedzał kopalnie. „Górnicy oraz turyści, pielgrzymi zwiedzający to miejsce będą nie tylko oddychać zdrowym powietrzem solnym, ale również świętością” - mówił metropolita krakowski.

Relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II umieszczona została w ołtarzu w kaplicy św. Kingi, 101 metrów pod ziemią. W podziemnej kaplicy znajdują się również relikwie św. Kingi, którą Jan Paweł II kanonizował. Tam też znajduje się jedyny na świecie wykutym w soli i znajdującym się pod ziemią pomnik Jana Pawła II.

Podczas Barbórki odczytano list prezydenta Bronisława Komorowskiego do górników wielickich, w którym prezydent wyrażał uznanie dla działań, które czynią z podziemnej Wieliczki nie tylko muzeum i ośrodek lecznictwa, ale też ważne centrum kultury. Wręczono także odznaczenia zasłużonym górnikom.

Kopalnia w Wieliczce działa od połowy XIII wieku. Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Trasa turystyczna obecnie liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kopalnię rocznie odwiedza ponad 1 mln turystów z całego świata.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 grudnia 2011

Włochy: relikwie Jana Pawła II wystawione w Genui

W kościele pod wezwaniem Santa Maria del Prato w Genui wystawione są od dziś relikwie błogosławionego Jana Pawła II – ampułka z kroplą jego krwi. Wierni mogą modlić się przy nich codziennie od 7.30 do 21.00.
W czwartek, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny uroczystą Mszę św. odprawi przy nich arcybiskup Genui, kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący episkopatu Włoch.

Nazajutrz relikwie przeniesione zostaną do genueńskiej katedry, gdzie o 21.00 kard. Bagnasco przewodniczyć będzie nieszporom.
sal (KAI Rzym) / Genua
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: przedstawiono plany budowy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na 2012 r.

Oddanie do użytku budynku Instytutu Jana Pawła II i rozpoczęcie prac projektowych dotyczących powstania wieży widokowej przy Kościele Relikwii - to główne plany rozbudowy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach, które zaplanowano na 2012 r.
5 grudnia odbyło się posiedzenie Zarządu Centrum oraz Rady Nadzorującej, które dotyczyło planów budowy i promocji Centrum „Nie lękajcie się!” w 2012 roku. W posiedzeniu udział wzięli m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, bp Józef Guzdek, przewodniczący rady Centrum, a także ks. Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

„W 2012 r. do użytku oddany zostanie budynek Instytutu Jana Pawła II, do którego przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II” - poinformował KAI Piotr Sionko z Centrum „Nie lękajcie się!”. „Ponadto w stanie surowym oddany zostanie budynek Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II, które będzie miało ponad 10 tys. m kw.” - dodał.

Na spotkaniu rozmawiano także o bieżących sprawach budowlanych. W 2012 r. górna część Kościoła Relikwii zostanie przykryta dachem. Zaplanowano także rozpoczęcie prac projektowych dotyczących budowy wieży widokowej, która będzie również pełnić rolę dzwonnicy. Będzie ona przylegać do Kościoła Relikwii. Ruszą ponadto prace projektowe kładki pieszej, która połączy teren Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Centrum „Nie lękajcie się!”. Podczas zebrania rozmawiano także na temat zagospodarowania terenu, m.in. przygotowywania parkingów, dróg dojazdowych oraz linii autobusowych.

Zaplanowano również zorganizowanie kolejnych szkoleń dla wolontariuszy.

Centrum Jana Pawła II ma służyć utrwalaniu pamięci o papieżu i promocji jego dziedzictwa. Zostało powołane 2 stycznia 2006 roku. W ramach Centrum powstał już Kościół Dolny, w którym znajdują się relikwie bł. Jana Pawła II oraz płyta z jego grobu z Watykanu. W kompleksie znajduje się Centrum Szkolenia Wolontariatu. W budowie jest m.in. Instytut Jana Pawła II i multimedialne muzeum. Koszt całej inwestycji szacuje się na 200 mln zł.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Koszalin: relikwie błogosławionego papieża na Górze Chełmskiej

Do szensztackiego sanktuarium Przymierza zostały uroczyście wprowadzone relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystościom na Górze Chełmskiej przewodniczył bp pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik.
- Jan Paweł II, który 1 czerwca 1991 r. dokonał poświęcenia sanktuarium Przymierza, po dwudziestu latach wraca na Górę Chełmską jako błogosławiony. Tutaj będzie odbierał część i będzie cieszył się kultem. W świecie pogubionych wartości i idei potrzeba nam takiego świętego, który będzie nam pokazywał jak żyć, cierpieć i umierać by dojść do domu Ojca. Obecność relikwii błogosławionego papieża pomoże nam otwierać drzwi serca na Chrystusa – mówił w homilii bp Cieślik.

Hierarcha mówiąc o pontyfikacie „niestrudzonego pielgrzyma” przypomniał, że dzięki niemu zmieniło się nie tylko „oblicze naszego kraju, ale i całego świata. Zaapelował o dobre wykorzystanie spuścizny pozostawionej przez bł. Jana Pawła II. - Nadszedł czas, żeby się zastanowić, jaki ślad w naszym życiu pozostawił Jan Paweł II. Przez tyle lat obecny obok nas, w tylu miejscach był siewcą Bożego słowa. Co stało się z tym zasiewem? Czy spotkania z Janem Pawłem II, choćby te za pośrednictwem telewizyjnych transmisji, poruszyły coś w sercu, pobudziły do modlitwy i działania? Czy jego słowa, lektura pism, świadectwo życia, wydały już jakiś plon w moim życiu? – pytał retorycznie bp Paweł Cieślik.
Hierarcha wyraził także nadzieję, że obecność relikwii na Górze Chełmskiej przyczyni się również do przemiany życia przybywających do sanktuarium pątników. - Ufajmy, że modlitwa w tym sanktuarium pomoże nam zrozumieć, jak wielkie może być promieniowanie świętości nawet jednego człowieka do końca oddanego Bogu – dodał bp Cieślik.

Kropla krwi błogosławionego papieża umieszczona została w relikwiarzu – replice papieskiego krzyża, która od sześciu lat jest w sanktuarium. Relikwiarz umieszczony jest nad tabernakulum. – W życiu Jana Pawła II misterium Krzyża, misterium paschalne odgrywało olbrzymią rolę. Był wielkim świadkiem życia z Chrystusem i w Chrystusie, żyjąc Eucharystią – wyjaśnia s. Paulina Kopacz, przełożona wspólnoty sióstr szensztackich na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Podczas liturgii odmówiono litanię do bł. Jana Pawła II. Po Mszy św. zaś wierni zebrani w sanktuarium oddali cześć relikwiom błogosławionego papieża.
Relikwie krwi bł. Jana Pawła II Szensztacki Instytut Sióstr Maryi otrzymał od kard. Stanisława Dziwisza. – Nie musiałyśmy długo czekać na odpowiedź na list naszej siostry prowincjalnej. Kardynał przychylił się do naszej prośby bardzo szybko. Argumentem za tym, by do Koszalina trafiły relikwie błogosławionego papieża z pewnością był fakt, że sam poświęcił nasze sanktuarium 1 czerwca 1991 r. – mówi s. Paulina.

Uroczystość wprowadzenia relikwii poprzedziły trzydniowe przygotowania z Janem Pawłem II. Od czwartku na Górze Chełmskiej podczas wieczornej Eucharystii przybliżane było nauczanie papieża Polaka, odmawiano litanię do błogosławionego oraz proszono o wstawiennictwo i wypraszanie potrzebnych łask. – To nie tylko wydarzenie dla nas, kustoszek sanktuarium, ale dla mieszkańców Koszalina i całej diecezji. Tym bardziej cieszymy się, że w tę niedzielę, która rozpoczyna wielką modlitwę za nasza diecezję, mogłyśmy modlić się w jej intencji przy relikwiach bł. Jana Pawła II – nie ukrywa radości przełożona z Góry Chełmskiej.

Zgodnie z dokumentem instalacji relikwii, wierni będą mieli możliwość oddawania czci kropli krwi błogosławionego papieża w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II oraz szczególne dni naznaczone jego wspomnieniem, we wspomnienie dnia obecności papieża na Górze Chełmskiej oraz w pierwsze soboty miesiąca.
kap / Koszalin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Nowy Targ: kard. Dziwisz poświęcił kościół bł. Jana Pawła II i prosił o modlitwę za kard. Macharskiego

Podczas uroczystości poświęcenia kościoła pw. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz przekazał parafii relikwie z krwią błogosławionego następcy św. Piotra i w sposób szczególny prosił o modlitwę za zdrowie kard. Franciszka Macharskiego, który przebywa w szpitalu. Emerytowany metropolita krakowski uległ niegroźnemu wypadkowi w swoim mieszkaniu.
Kard. Dziwisz przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której poświęcił nowy kościół, należący do parafii pw. bł. Jana Pawła II. – Dziękując za dar tego kościoła, pamiętajcie, że Jan Paweł II jest zwiastunem radosnej nowiny. On nas inspiruje do działań przeciwko nieustannej sekularyzacji życia publicznego. Proszę was również, abyście bronili krzyża, który jest symbolem miłości Boga do człowieka – podkreślił kard. Dziwisz. Metropolita krakowski wyraził nadzieję, że nowy kościół nie będzie nigdy pusty, a wierni usłyszą w nim przesłanie wzywające do przebaczania i pojednania.

W czasie liturgii kard. Stanisław poświęcił nowy kościół. Przekazał także piękny relikwiarz z krwią bł. Jana Pawła II. W koncelebrowanej Mszy św. uczestniczyło bardzo wielu kapłanów z patronackich dekanatów, dekanatu Nowy Targ, przyjaciół parafii i kapłanów tam pracujących. Były też siostry sercanki, posługujące Janowi Pawłowi II. W procesji z darami górale w strojach regionalnych przynieśli m.in. symboliczny chleb i regionalne produkty. Metropolita krakowski odprawiał Mszę św. w specjalnym ornacie z wizerunkiem Jana Pawła II, a kapłani koncelebrujący Eucharystię mieli ornaty z papieskim krzyżem.

W czasie modlitwy wiernych kard. Stanisław Dziwisz poprosił wszystkich zebranych na uroczystości o szczególną modlitwą w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Uległ on niegroźnemu wypadkowi w swoim domu i obecnie przebywa w jednym z krakowskich szpitali. W uroczystości poświęcenia kościoła wziął udział ks. Andrzej Fryźlewicz, pochodzący z Nowego Targu, który pełnił posługę osobistego sekretarza kard. Franciszka Macharskiego.

Na uroczystości poświęcenia kościoła przybyli bardzo licznie parafianie i zaproszeni goście. Wśród nich władze miasta, powiatu nowotarskiego, wszyscy posłowie z Podhala, oraz delegacje z pocztami sztandarowymi nowotarskiego Związku Podhalan i Szkoły Podstawowej nr 11 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu.

Historię parafii przypomniał ks. proboszcz Jan Karlak. Podziękował on z całego serca wszystkim obecnym na uroczystościach, a także wszystkim, którzy pomogli w jakikolwiek sposób w powstawaniu parafii i budowie kościoła. Znaleźli się wśród nich wierni z nowotarskiej parafii pw. NSPJ, z której została wydzielona nowa wspólnota. Proboszcz podziękował ponadto parafiom patronackim, rodakom w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ks. Karlak wymienił też wielu podhalańskich przedsiębiorców. Wspomniał wszystkich odpowiedzialnych za budowę kościoła i otrzymał od zebranych gromkie i długie brawa. Swoją wdzięczność wyrazili także parafianie. Delegacja wiernych wręczyła wiązanki kwiatów kard. Stanisławowi Dziwiszowi, księdzu proboszczowi i księdzu wikaremu – Wojciechowi Nitce.

Do uroczystości poświęcenia kościoła parafianie przygotowywali się poprzez uczestnictwo w misjach parafialnych, prowadzonych przez ks. bpa Grzegorza Rysia i ks. kanonika Józefa Gubałę. Do każdego domu trafiła specjalna odezwa proboszcza i zaproszenie na uroczystości poświęcenia kościoła. Zaś z okazji poświęcenia kościoła została wydana specjalna książeczka, a także specjalny numer parafialnego miesięcznika „Opoka”.

Najmłodsza parafia w Nowym Targu została erygowana 5 lat temu. Początkowo nie miała wyznaczonego patrona, przyjęto urzędową nazwę: parafia „Na Równi Szaflarskiej”. 1 maja 2011 r. odbyło się uroczyste nadanie wezwania parafii bł. Jana Pawła II. Była to pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia polskiego papieża i jedna z pierwszych w Polsce. Delegacja parafii na czele z proboszczem uczestniczyła w Mszy św. beatyfikacyjnej w Watykanie.

Świątynia w Nowym Targu jest też najnowocześniejszym kościołem w Polsce - pierwszym tego typu obiektem w Europie wykonanym w technologii tzw. budownictwa pasywnego. Architekci twierdzą, że to „pasywny kościół dla aktywnych wiernych”, jego bryła nawiązuje do historycznego stylu regionu, ale wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym świątynia będzie energooszczędna.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: szopka na Placu św. Piotra inspirowana beatyfikacją Jana Pawła II

Inspiracją wystroju szopki, która w tym roku stanie na Placu św. Piotra, stała się beatyfikacja 1 maja br. Jana Pawła II, poinformowały służby techniczne Watykanu. Gubernator Państwa Watykańskiego podał, że główną postacią monumentalnej sceny Narodzenia Chrystusa będzie Maryja, której papież-Polak był tak bardzo oddany.
W chwili obecnej trwają jeszcze prace związane z wystrojem szopki ustawionej przed obeliskiem na Placu św. Piotra. Tradycyjnie już zostanie ona odsłonięta o zmroku 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia. Samo Narodzenie będzie przedstawione w scenerii i architekturze Palestyny. W szopce znajdą się też różne sceny biblijne z życia Matki Bożej: zwiastowanie, odwiedziny brzemiennej Marii u również brzemiennej kuzynki Elżbiety i ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej.

Figury, które zostaną tam pokazane, podarował w 1842 założyciel zakonu pallotynów św. Wincenty Pallotti rzymskiemu kościołowi św. Andrzeja della Valle.
ts (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Relikwie bł. Jana Pawła II w parafii św. Karola Boromeusza w Poznaniu

Do uczenia się od bł. Jana Pawła II silnej i wielkodusznej wiary, która prowadziła osobę Ojca Świętego do zbawienia wezwał abp Stanisław Gądecki podczas uroczystego wprowadzenia relikwii błogosławionego papieża do kościoła w parafii św. Karola Boromeusza w Poznaniu. Parafia ta jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za pontyfikat papieża Polaka.
Wprowadzenie relikwii odbyło się wieczorem 1 grudnia podczas Mszy św., której przewodniczył abp Gądecki. Uroczystość rozpoczęła się w kaplicy św. Karola Boromeusza, która od czterech lat służy wiernym jako miejsce modlitwy. Następnie w procesji przeniesiono relikwie do usytuowanego tuż obok, wznoszonego właśnie kościoła, który otrzyma wezwanie bł. Jana Pawła II.

Jak przypomniał ks. Grzegorz Szafraniak, proboszcz tej parafii, relikwie krwi bł. Jana Pawła II zostały ofiarowane abp. Gądeckiemu przez kard. Stanisława Dziwisza podczas pielgrzymki dziękczynnej archidiecezji poznańskiej za beatyfikację papieża Polaka do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach, która odbyła się we wrześniu tego roku.

„Ksiądz arcybiskup przekazał je naszej wspólnocie, która jest wotum wdzięczności Poznania i archidiecezji poznańskiej za pontyfikat Jana Pawła II i za jego dwukrotną obecność w stolicy Wielkopolski” – wyjaśnił ks. Szafraniak dodając, że do tej uroczystej chwili parafia przygotowywała się poprzez trwające od niedzieli rekolekcje.

W homilii abp Gądecki przybliżył postać bł. Jana Pawła II wskazując przede wszystkim na jego silną i wielkoduszną wiarę, która prowadziła go do zbawienia. Zachęcił też wiernych papieskiej parafii w Poznaniu, aby właśnie takiej wiary uczyli się od bł. Jana Pawła II, obecnego wśród nich w znaku relikwii. Papież zresztą, jak zaznaczył kaznodzieja, „sam swoim cierpieniem dał nam przykład zaufania Bogu do końca”.

„Wiara to jednak coś więcej niż przekonanie o istnieniu Boga. To całkowite Jemu zawierzenie” – podkreślił abp Gądecki tłumacząc, że wiara „nie jest jedynie irracjonalnym uczuciem”, ale polega na „całkowitym oparciu się na Chrystusie”.

Metropolita poznański podziękował również proboszczowi parafii i jej mieszkańcom za ich trud związany z budową kościoła i podejmowany codziennie wysiłek tworzenia wspólnoty tak szczególnej, bo stanowiącej wotum wdzięczności całej archidiecezji za pontyfikat Jana Pawła II.

Zamysł powołania do istnienia parafii św. Karola Boromeusza na os. Pod Lipami w Poznaniu, jako wotum wdzięczności dla Ojca Świętego, wyraził poznański biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak podczas Mszy św., która 8 kwietnia 2005 r., kilka dni po odejściu papieża do domu Ojca, zgromadziła archidiecezjan po Poznańskimi Krzyżami.

Parafia utworzona została ostatecznie dekretem metropolity poznańskiego z 1 stycznia 2007 r. Trzy miesiące później, w Niedzielę Palmową, abp Gądecki poświęcił plac pod budowę nowego kościoła, na którym znajdowała się tymczasowa kaplica postawiona z metalowych kontenerów.

W marcu 2008 r. ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajdują się w nim pomieszczenia duszpasterskie i biurowe oraz mieszkania dla księży, a także pierwsza na terenie parafii stała kaplica, którą poświęcił abp Gądecki w Wielki Wtorek, 7 kwietnia 2008 r.

Natomiast 4 listopada 2010 r., w liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, metropolita poznański wmurował w ścianę wznoszonej świątyni parafialnej kamień węgielny przywieziony z Ziemi Świętej.
bt / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Piotrków Trybunalski: błyskawiczny start witryny parafii bł. Jana Pawła II

Erygowana w niedzielę 27 listopada parafia bł. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim ma już swoją stronę internetową. Poza niezbędnymi danymi teleadresowymi, zawiera też materiały multimedialna i wspomnienie o wizycie Karola Wojtyły w tym mieście.
Dzięki witrynie parafianie wiedzą już, jak będzie wyglądać ich tymczasowa kaplica. - Będzie przeniesiona z Łasku, z parafii św. Faustyny Kowalskiej, w której służyły od początku jej istnienia - mówi proboszcz, ks. Tomasz Bartczak. Aktualne zdjęcie drewnianej kaplicy można oglądać w dziale "Nasze plany".

Witryna od początku ma charakter multimedialny - internauci oglądają na powitanie film informujący o powstaniu parafii, jest też aktualizowany codziennie "Bedeker Adwentowy", cykl rozważań o istocie Adwentu (zrealizowany przez portal Archidiecezji Łódzkiej i Radio Plus).

Na stronie można też znaleźć dział poświęcony patronowi parafii, bł. Janowi Pawłowi II oraz jego wizycie, jeszcze jako metropolity krakowskiego, w Piotrkowie Trybunalskim. - Oba działy będą rozwijane, także o materiały multimedialne - zapowiada ks. Bartczak.

Strona parafii bł. Jana Pawła II w Piotrkowie Trybunalskim znajduje się pod adresem http://www.jp2piotrkow.pl.
łg / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: odbędzie się konferencja „Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły/Jana Pawła II”

Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły/Jana Pawła II – to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się 14 stycznia w Krakowie, w auli sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach.
Po Mszy św. i powitaniu uczestników przez ks. kard. Stanisława Dziwisza i rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Władysława Zuziaka, dr Wanda Półtawska będzie mówić o współpracy ks. Karola Wojtyły z lekarzami i pielęgniarkami, a o. prof. Karol Meissner OSB o początki myśli bioetycznej i Instytutu Bioetyki w Krakowie. Prof. dr hab. med. Zbigniew Chłap przypomni polskie początki „Akademii Pro Vita”, zaś ks. dr Wacław Gubała wygłosi referat nt. duszpasterstwa lekarzy w Kościele krakowskim jako pokłosiu Vaticanum II. Pierwszą część konferencji, poświęconej aspektowi biograficzno-historycznemu poprowadzi ks. dr hab. Andrzej Muszala z UPJPII.

W czasie popołudnowych obrad, prowadzonych przez ks. prof. Tadeusza Biesagę z UPJPII, poświęconych rozwojowi idei etyczno-bioetycznych, ks. dr Bogusław Mielec będzie mówił o polskim tle encykliki Humanae vitae, ks. dr Tomasz Kraj wyjaśni różnicę między Naturalnym Planowaniem Rodziny a antykoncepcją i wskaże na aspekt moralny problemu, dr Jerzy Umiastowski poświęci swoje wystąpienie wkładowi Karola Wojtyły/Jana Pawła II w upowszechnienie właściwego modelu etyki lekarskiej, zaś prof. dr hab. Zdzisław Ryn porówna cierpienie psychiczne w ujęciu Karola Wojtyły i Antoniego Kępińskiego. Ks. abp Henryk Hoser wypowie się nt. przyszłości i promocji myśli bioetycznej Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

Po przerwie planowany jest panel dyskusyjny prowadzony przez ks. dr Antoniego Świerczka, w którym wezmą udział dr Teresa Kramarek, bp rzeszowski Kazimierz Górny, ks. inf. Władysław Gasidło, dr n. med. Tadeusz Wasilewski.

Całości konferencji towarzyszyć będzie wystawa/ekspozycja zdjęć, rękopisów oraz kiermasz książek.

Organizatorami wydarzenia są Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII
Katedra Teologii Moralnej Ogólnej UPJPII oraz Fundacja Życie i Płodność
aw / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Leśna: Roraty z relikwiami bł. Jana Pawła II - kolejne rodziny zabierają je do domu

Na Mszach roratnich w parafii pw. św. Michała Archanioła w Leśnej na Żywiecczyźnie dzieci losują relikwie III stopnia z fragmentem ubioru liturgicznego bł. Jana Pawła II, aby następnie zabrać relikwiarz do domu i zgromadzić całą rodzinę na wspólnej modlitwie. Następnego dnia relikwie trafiają do kolejnej rodziny. Roraty w leśniańskej świątyni odbywają się według programu przygotowanego przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego", w którym dzieci poznają postać błogosławionego papieża Polaka.
Proboszcz parafii, ks. Piotr Sadkiewicz uważa, że dobrym dopełnieniem tego roratniego scenariusza z katolickiego tygodnika jest możliwość zabrania na 24 godziny do domu relikwii bł. Jana Pawła. „Od kilku dni oprócz relikwii I stopnia posiadamy też relikwie III stopnia podarowane przez rodzinę Wojtyłów z Czańca naszej parafiance, która przekazała część tych relikwii do naszego kościoła. Jest to fragment pasa od sutanny, który należał do bł. Jana Pawła II” – wyjaśnia duchowny w rozmowie z KAI. „W ten sposób w ciągu całego Adwentu relikwie trafią do około 23 rodzin” – dodaje.

Kościół w Leśnej, w którym znajduje się ponad sto relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego, w lipcu br. otrzymał od metropolity lwowskiego, arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, relikwie I stopnia bł. Karola Wojtyły – zamknięte w kapsule włosy papieża Polaka. W leśniańskim kościele są też m.in. relikwie św. Pawła, św. Jana z Dukli, św. Brata Alberta, bł. Matki Teresy z Kalkuty, św. Jacka Odrowąża czy bł. Matki Celiny Borzęckiej. To prawdopodobnie jedyna świątynia w Polsce, w której zgromadzono tak dużą liczbę relikwiarzy z doczesnymi szczątkami ludzi wyniesionych na ołtarze.

Licząca ok. 3 tys. mieszkańców wioska na Żywiecczyźnie zasłynęła w całej Polsce z bezprecedensowej inicjatywy rejestracji osób chętnych do oddania szpiku kostnego. Organizowane są tutaj cykliczne akcje zbiórki krwi, a ks. Sadkiewicz znany jest w całym kraju jako propagator idei transplantacji.
rk / Leśna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bydgoszczanie mogą odwiedzać „Mobilne Muzeum Jana Pawła II”

Osobiste pamiątki, zdjęcia oraz filmy można oglądać w „Mobilnym Muzeum Jana Pawła II”, które gości w Bydgoszczy. To projekt stworzony przez krakowskie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, mający na celu promowanie myśli i nauczania błogosławionego papieża.
Organizatorem wizyty muzeum jest Sanktuarium Królowej Męczenników „Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku” oraz Fundacja „Wiatrak”.

Muzeum mieści się w 18-metrowym pojeździe o wysokości czterech metrów i powierzchni wystawienniczej 62 m2. – Każda rzecz, która się tutaj znajduje jest na swój sposób cenna i wyjątkowa. W dzieciach i młodzieży duże zainteresowanie wzbudza gablota sportowa. Z kolei w osobach starszych wiele emocji wywołuje gablota z osobistymi pamiątkami po Janie Pawle II. To różaniec, na którym się modlił, brewiarz w języku łacińskim, pióro z czasów kardynalskich – mówi Barbara Gajda z muzeum.

Ważną częścią ekspozycji są prezentacje multimedialne, które dotyczą trzech etapów życia Karola Wojtyły, a później Jana Pawła II. Pierwsza ściana prezentuje czasy Wadowic, kolejna wydarzenia z Krakowa, trzecia z Rzymu.

Muzeum stanęło najpierw przed Zespołem Szkół Katolickich – Pomnikiem Jana Pawła II. W tym miejscu będzie można je odwiedzać do 2 grudnia. – Sądzę, że taka forma multimedialnego przekazu na pewno ciekawi młodych ludzi. Wyjątkowe jest to, że muzeum przyjeżdża do nas. Ono działa nie tylko na intelekt, ale i na wyobraźnię, uczucia, emocje. Młody człowiek w ten sposób ma możliwość głębszego spotkania się z osobą, ideą, według której żył Jan Paweł II – powiedział dyrektor szkoły, ks. dr Waldemar Różycki.

Pamiątki zostały przekazane przez: kardynała Stanisława Dziwisza, Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Odwiedziny muzeum są również okazją do wsparcia modlitewnego i finansowego, które jest niezbędne w trakcie budowy Centrum Jana Pawła II. Powstaje ono w pobliżu sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach.

Muzeum będzie można odwiedzić również w sobotę przed Galerią Fordon w Bydgoszczy oraz w niedzielę przy Sanktuarium Królowej Męczenników.
jm / Bydgoszcz
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bożewo: parafia św. Jakuba otrzymała relikwie krwi bł. Jana Pawła II

Parafia św. Jakuba w Bożewie otrzymała od kard. Stanisława Dziwisza relikwie pierwszego stopnia – z krwią bł. Jana Pawła II. Zostały one wprowadzone do kościoła 27 listopada.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. kan. Andrzej Zakrzewski, dziekan dekanatu tłuchowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii ks. Andrzej Świderski. Podkreślał w nim, że życie bł. Jana Pawła II było w niezwykły sposób związane z tajemnicą Bożego Miłosierdzia i istotnym elementem jego pontyfikatu.

„Jan Paweł II ustanowił Niedzielę Bożego Miłosierdzia, a później w to święto kanonizował siostrę Faustynę Kowalską. Dnia 2 kwietnia 2005 roku, a więc w przeddzień tego święta, odszedł do domu Ojca. Łączymy więc nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego z jego największym orędownikiem” – akcentował ks. Andrzej Świderski.

Przypomniał także, że wierni z parafii św. Jakuba przygotowywali się do przyjęcia relikwii podczas specjalnych nabożeństw, natomiast uczniowie przygotowywali okolicznościowe inscenizacje. Od chwili przyjęcia relikwii w parafii w każdy 22 dzień miesiąc będą się w niej odbywały nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.
eg / Bożewo
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Piotrków Trybunalski: parafia pw. bł. Jana Pawła II

Parafia pw. błogosławionego Jana Pawła II od pierwszej niedzieli Adwentu oficjalnie istnieje w Piotrkowie Trybunalskim. Dekret powołujący wspólnotę podpisał arcybiskup łódzki Władysław Ziółek. Tymczasowo Msze święte odprawiane będą w parafiach Miłosierdzia Bożego i Najświętszego Serca Jezusowego. W tej ostatniej działa też kancelaria nowej parafii.
Proboszczem parafii pw. bł. Jana Pawła II został mianowany ks. Tomasz Bartczak. Granice parafii stanowią ulice Wojska Polskiego, Kostromska i Słowackiego. Nowa wspólnota liczyć będzie około 7,5 tysiąca wiernych, z czego większość (5 tysięcy) do tej pory należała do parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Dlatego, jak wyjaśnia ks. Bartczak, sprawy urzędowe tymczasowo będzie można załatwić w kancelarii tej właśnie parafii.

W dni powszednie Msze święte odprawiane będą w kaplicy w dolnym kościele Najświętszego Serca Jezusowego o godz. 7.00. W niedziele i święta liturgia sprawowana będzie dwukrotnie - o godz. 10.30 i 12.00. Ks. proboszcz Bartczak będzie też odprawiać niedzielną Mszę świętą w kościele Miłosierdzia Bożego (o godz. 8.30).

„Mam nadzieję, że wszystkie nasze plany i zamierzenia uda się zrealizować za przyczyną błogosławionego patrona, Jana Pawła II” - mówi ks. Bartczak. Piotrkowska parafia jest pierwszą wspólnotą pw. bł. Jana Pawła II w archidiecezji łódzkiej.
łg / Piotrków Trybunalski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Nowy Targ: kard. Dziwisz poświęci nowy kościół w parafii pw. bł. Jana Pawła II

W 5. rocznicę powstania parafii kard. Stanisław Dziwisz poświęci 3 grudnia nowy kościół pw. Jana Pawła II. To jedna z pierwszych w Polsce i pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia, której patronuje papież Polak.
Najmłodsza parafia w Nowym Targu, która została erygowana 5 lat temu początkowo nie miała wyznaczonego patrona, przyjęto urzędową nazwę: parafia „Na Polanie Szaflarskiej”. Nazwę wzięto m.in. od nowego osiedla, powstającego nieopodal świątyni.

1 maja 2011 r. odbyło się uroczyste nadanie wezwania parafii bł. Jana Pawła II. Była to pierwsza w archidiecezji krakowskiej parafia pod wezwaniem polskiego papieża i jedna z pierwszych w Polsce.

Do uroczystości poświęcenia kościoła parafianie przygotowują się poprzez uczestnictwo w misjach parafialnych, prowadzonych przez bp. Grzegorza Rysia i ks. kanonika Józefa Gubałę.

"Oddając Bogu na własność, a ludziom na pożytek kościół materialny, pragniemy zadbać także o naszą duchową świątynię. Tylko człowiek pojednany z Bogiem i bliźnimi jest w stanie przeżyć to wydarzenie w sposób owocny" – napisał w liście do parafian ks. Jan Karlak, proboszcz parafii pw. bł. Jana Pawła II. Do każdego domu trafiła specjalna odezwa proboszcza i zaproszenie na uroczystości poświęcenia kościoła.

Kościół zostanie poświęcony 3 grudnia przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza pod uroczystej Mszy św. W liturgii wezmą udział parafianie, władze miasta, przedstawiciele różnych instytucji i wspólnot parafialnych, które wspomagały materialnie budowę kościoła.

Świątynia w Nowym Targu jest też najnowocześniejszym kościołem w Polsce - pierwszym tego typu obiektem w Europie wykonanym w technologii tzw. budownictwa pasywnego. Architekci twierdzą, że to „pasywny kościół dla aktywnych wiernych”, jego bryła nawiązuje do historycznego stylu regionu, ale wykorzystuje nowoczesne rozwiązania ekologiczne, dzięki którym świątynia będzie energooszczędna.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Benedykt XVI: bł. Jan Paweł II uczył nas cierpieć po chrześcijańsku

„Cenne dziedzictwo nauczania bł. Jana Pawła II” - tymi słowami Benedykt XVI określił głoszoną przez Papieża Polaka „Ewangelię życia”, przemawiając do uczestników dorocznej konferencji zorganizowanej dla środowisk medycznych przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. To już 26. międzynarodowe spotkanie zostało tym razem poświęcone służbie życiu w świetle nauczania i świadectwa Jana Pawła II.
Benedykt XVI przypomniał, że jego poprzednik w 1985 r. utworzył watykańską dykasterię ds. służby zdrowia, przed 20 laty ustanowił Światowy Dzień Chorego, a na koniec założył Fundację Dobrego Samarytanina, wspierającą chorych na AIDS.

– W długich, intensywnych latach pontyfikatu Jan Paweł II głosił, że służba osobie chorej co do ciała i ducha jest stałym zadaniem ewangelizacyjnym całej kościelnej wspólnoty. Szczególnie w liście apostolskim „Salvifici doloris” z 11 lutego 1984 r. mój czcigodny poprzednik stwierdza: „Cierpienie zdaje się przynależeć do transcendencji człowieka: jest jednym z tych punktów, w których człowiek zostaje niejako skazany na to, ażeby przerastał samego siebie, i zostaje do tego w tajemniczy sposób wezwany” – mówił Benedykt XVI.

Podkreślił, że „tajemnica cierpienia zdaje się przesłaniać oblicze Boga, tak jakby był On obcy czy nawet odpowiedzialny za doznawany przez człowieka ból”. – Jednak oczy wiary potrafią spojrzeć w głąb tej tajemnicy. Bóg się wcielił, stał się bliski człowiekowi również w jego najtrudniejszych sytuacjach. Nie wyeliminował cierpienia, ale w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Synu Bożym, który cierpiał aż do śmierci, i to krzyżowej, objawia, że Jego miłość zstępuje również w najgłębszą otchłań człowieka, by dać mu nadzieję – tłumaczył papież.

Wskazał, że „oblicze Zbawiciela umierającego na krzyżu, Syna współistotnego Ojcu, który cierpi jak człowiek za nas, uczy nas chronić i wspierać życie, w jakimkolwiek stadium i stanie się znajduje, uznając godność i wartość każdej ludzkiej istoty, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, a powołanej do życia wiecznego”. – Świadectwo tej wizji bólu i cierpienia, oświeconej śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa, bł. Jan Paweł II dał nam powolną kalwarią, która naznaczyła ostatnie lata jego życia, a do której można zastosować słowa św. Pawła: „w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół”. Mocna i pewna wiara przenikała jego słabość fizyczną, sprawiając, że jego choroba, przeżywana z miłości do Boga, do Kościoła i do świata, była konkretnym udziałem w drodze Chrystusa na Kalwarię. Naśladowanie Chrystusa nie oszczędziło Janowi Pawłowi II brania na siebie aż do końca własnego krzyża, by być takim, jak jego jedyny Mistrz i Pan, który na krzyżu przyciągnął do siebie i zbawił ludzkość oraz objawił swą chwałę – podkreślił Benedykt XVI.
RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bp Kaszak: zima demograficzna pokazuje, że Jan Paweł II miał rację

Jan Paweł II był obrońcą „ordo Dei” czyli porządku ustanowionego przez Stwórcę – przypomniał bp Grzegorz Kaszak w czasie sympozjum naukowego, jakie 26 listopada odbywa się w Będzinie. W inauguracyjnym przemówieniu sosnowiecki ordynariusz stwierdził, że brak zastępowalności pokoleń powoduje coraz cięższą sytuację bytową, o czym mówił błogosławiony Jan Paweł II.
„Patrząc na nauczanie Jana Pawła II, możemy powiedzieć, że nasz Papież był niestrudzonym głosicielem i obrońcą >ordo Dei<, czyli ładu i porządku ustanowionego przez samego Boga Wszechmogącego. Głosicielem i obrońcą systemu praw i rzeczy, który nie tylko obowiązuje w świecie materialnym, ale także określa relacje międzyludzkie. W >ordo Dei< chodzi o szczęście człowieka” – przypomniał bp Grzegorz Kaszak, otwierając konferencję naukową zorganizowaną m.in. przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego i Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej.

Zdaniem prelegenta przekazywanie życia ludzkiego ma się dokonywać z woli Boga, w rodzinie, poprzez akt małżeński. „Skutki niewypełniania tej misji przez rodzinę są katastrofalne” – podkreślił sosnowiecki ordynariusz.

„Gdy społeczeństwo starzeje się i nie ma wymiany pokoleń, zaczyna brakować rąk do pracy, które mogłyby utrzymywać osoby w starszym wieku. Niesie to ze sobą niepewność jutra, zachwianie systemu emerytalnego. (…) Przykład tzw. „zimy demograficznej” dobitnie pokazuje, że Jan Paweł II miał całkowitą rację, proponując człowiekowi uczynienie >ordo Dei< fundamentem swojego bytowania na ziemi. Panu Bogu wyrażamy wdzięczność za takiego wiernego i odważnego Papieża” – mówił bp Grzegorz Kaszak.

Inicjatorem będzińskiej konferencji „Ordo Dei – inspiracje myślą bł. Jana Pawła II” jest ks. dr Grzegorz Noszczyk. Wśród prelegentów jest wykładowca m.in. z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, Uniwersytetu Warszawskiego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
kjk / Sosnowiec
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykańska konferencja medyczna o Janie Pawle II

W Rzymie rozpoczęła się 24 listopada doroczna konferencja dla środowisk medycznych, zorganizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Tym razem tematyka obrad nie jest ściśle medyczna. Mowa jest bowiem o nauczaniu i świadectwie bł. Jana Pawła II.
Czym Papież Polak może zainteresować środowisko medyczne? Zdaniem jednego z polskich uczestników - ks. Piotra Krakowiaka SAC, świadectwo życia bł. Jana Pawła II ukazała jego własna relacja do chorych. „Mówił o tym na konferencji kard. Stanisław Dziwisz – zaznaczył krajowy duszpasterz hospicjów. – Karol Wojtyła osobiście doświadczył straty: matki, brata, który był lekarzem i zmarł, pomagając innemu, potem straty ojca i wszystko to w wieku młodzieńczym czy dziecięcym. A później ta wrażliwość na chorych, która się przewijała w pracy księdza, arcybiskupa i kardynała Wojtyły, a nade wszystko w jego posłudze papieskiej w tak wielu formach. To jest również okazja, żeby przypomnieć, że doświadczenie cierpienia i nauczania o cierpieniu, którego syntezą był list apostolski «Salvifici doloris», to rzeczywiście jest sposób na nową ewangelizację w służbie zdrowia i pomocy społecznej".

Zdaniem ks. Krakowiaka "jest to miejsce, gdzie Kościół może dziś spotkać najwięcej ludzi, bo coraz mniej przychodzi ich do kościoła i coraz mniej ludzi przystępuje do sakramentów". "A w chili cierpienia, czasie uprzywilejowanym, możemy spotkać nie tylko tych gorliwych, ale także tych poszukujących” – dodał pallotyn.

W watykańskiej konferencji uczestniczy 800 osób. Dziś głos zabrał m.in. pierwszy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, 95-letni obecni kard. Fiorenzo Angelini. Obrady potrwają do 26 listopada, kiedy z uczestnikami konferencji spotka się Benedykt XVI.
RV / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Meksyk: Kościół błaga o cud pokoju za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II

O cud pokoju za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II modli się Kościół Meksyku. Relikwie papieża, który pięciokrotnie odwiedził ten kraj, pielgrzymują od 25 sierpnia po 90 tamtejszych diecezjach. W licznych miastach gromadzą się wielotysięczne tłumy a ulice są specjalnie dekorowane. Wydaje się, jakby Meksyk przeżywał szóstą podróż papieską.
Z tej okazji przygotowano woskową figurę Ojca Świętego, którą umieszczono w kryształowym sarkofagu. Podobizna błogosławionego ubrana jest w strój pontyfikalny, a w rękach trzyma krzyż i różaniec.

Pielgrzymka z relikwiami krwi Papieża Polaka dotarła 23 listopada do półmilionowego miasta Saltillo na północy Meksyku. Wcześniej odwiedziła już naznaczone terrorem gangów narkotykowych miasto Juarez, okrzyknięte najniebezpieczniejszą metropolią planety.

23 bm. tamtejszy Kościół wspomina męczennika z czasów meksykańskiej rewolucji, której ofiarą padali katoliccy duchowni. Bł. Michał Augustyn Pro SJ został rozstrzelany przez antyklerykalnych rewolucjonistów w 1927 r. Beatyfikował go Jan Paweł II w 1988 r.

Rozpoczęta 25 sierpnia peregrynacja relikwii papieskich po Meksyku potrwa do 15 grudnia i zakończy się w stolicy. W większości miast i stanów relikwie przebywają po jednym dniu, ale w większych ośrodkach ich pobyt trwa dwa-trzy dni. Tak było na początku nawiedzenia, gdy przez 3 dni relikwiarz z krwią błogosławionego Jana Pawła II był wystawiony w narodowej bazylice Matki Bożej z Guadalupe. Podobnie będzie od jutra w Monterrey - tam relikwie pozostawać będą do 26 listopada.

Przypomnijmy, że trwają obecnie konsultacje watykańsko-meksykańskie w sprawie ewentualnej przyszłorocznej podróży apostolskiej Benedykta XVI do tego kraju.
kg (KAI/RV) / Miaso Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Toruń: Dzień Jana Pawła II na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

Nie można oddzielać ekonomii od człowieka – powiedział prof. Józef Stawicki podczas sympozjum naukowego „Człowiek i ekonomia w nauczaniu społecznym Jana Pawła II”. Sympozjum odbyło się w ramach Dnia Jana Pawła II obchodzonego na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Dzień Jana Pawła II został zorganizowany na UMK po raz drugi. Pierwszy odbył się na Wydziale Teologicznym w 2010 r.

Decyzją Senatu toruńskiego uniwersytetu dzień 23 listopada, w którym Jan Paweł II przyjął z rąk przedstawicieli uczelni w Rzymie w 2004 r. doktorat honoris causa, co roku obchodzony jest na uniwersytecie jako Dzień Jana Pawła II. Mottem tegorocznych obchodów są słowa Jana Pawła: „Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Wydziału Teologicznego. Drugą odsłoną było sympozjum naukowe poruszające problem ekonomii w nauczaniu społecznym papieża. Trzecią częścią obchodów był koncert d-moll J. S. Bacha w wykonaniu prof. Tadeusza Trzaskalika z Katowic.

Biskup Andrzej Suski skierował do uczestników sympozjum list odczytany przez prof. Józefa Stawickiego, dziekana wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. – Dzień Jana Pawła II to podniosłe wydarzenie w życiu naszej uczelni. Podczas wizyty w Toruniu 7 czerwca 1999 r. Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami uniwersytetów polskich i podkreślił, że troska o sumienie moralne ze strony ludzi nauki jest podstawowym imperatywem, bo na tym poziomie dokonują się najważniejsze decyzje dotyczące losów całej ludzkości – napisał bp Suski.

Prof. Józef Stawicki, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w słowie wstępnym zaznaczył, że mówiąc o ekonomii nie można zapomnieć o personalistycznej wizji człowieka. - Nie można oddzielać ekonomii od człowieka. Wszak miłość jest związana jest z człowiekiem – powiedział prof. Stawicki. Dziekan WNEiZ podkreślił, że ekonomia nierynkowa związana jest z rodziną, zagospodarowaniem czasu, a więc w konsekwencji dotyczy kwestii zbawienia człowieka.

„Związki ekonomii z nauką społeczną Kościoła” to temat wystąpienia prof. Bożeny Klimczak z Uniwersytetu Ekonomicznego z Wrocławia. Prelegentka podkreśliła, że scholastyka była prekursorem zarówno katolickiej nauki społecznej, jak też ekonomii. Problem gospodarowania jest problemem człowieka. Nie można więc uprawiać ekonomii w oderwaniu od kwestii dotyczących życia ludzkiego. Pracownicy naukowi powinni zatem zajmować się etyczną stroną gospodarowania. - Zarówno w katolickiej nauce społecznej, jak też w ekonomii obecne jest odwołanie się do uniwersalnej natury człowieka i jego celów życiowych – powiedziała prof. Klimczak.

Podczas obchodów Dnia Jana Pawła II odbyła się promocja książki pt. „Jan Paweł II. Związki z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z okazji beatyfikacji”. Publikacja powstała pod redakcją ks. prof. Jerzego Bagrowicza i prof. Włodzimierza Karaszewskiego.

Wśród prelegentów byli: prof. Bożena Klimczak z Wrocławia, dr Mirosław Bochenek z Torunia, ks. prof. Piotr Moskal z Lublina oraz prof. Tadeusz Trzaskalik z Katowic.
xpb / Toruń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Duszpasterstwo Służby Zdrowia w służbie życiu w świetle nauki Jana Pawła II – konferencja w Watykanie

Duszpasterstwo Służby Zdrowia w służbie życiu w świetle nauki Błogosławionego Jana Pawła II – jest tematem XXVI Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Odbędzie się ona w dniach 24-26 listopada z udziałem biskupów, duchowieństwa i świeckich odpowiedzialnych za duszpasterstwo ludzi chorych, którzy przyjadą do Rzymu z ponad 40 krajów świata. Dzisiaj w Watykanie z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady, abp Zygmunta Zimowskiego odbyła się konferencja prasowa na temat spotkania.
“1 maja 2011 r. pozostanie w historii Kościoła i świata dniem szczególnym ze względu na ważne wydarzenie, jakim była beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II, Papieża który przez 26 lat swojego pontyfikatu niestrudzenie głosił światu Ewangelię Chrystusa. Ojciec Święty Benedykt XVI, podczas Mszy św. beatyfikacyjnej powiedział o tym dniu, że „przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony. Przedstawiając postać nowego Błogosławionego, Benedykt XVI podkreślił, że jest on żywym świadkiem cierpienia: „Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem, pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne” – mówił abp Zimowski.

Watykański hierarcha zaznaczył, że w ramach konferencji zaprezentowane zostaną wykłady i świadectwa o charakterze teologiczno-duszpasterskim inspirowane nauczaniem błogosławionego papieża-Polaka odnoszącego się do “Ewangelii Życia i chrześcijańskiej wartości cierpienia”. “W centrum uwagi znajduje się Jan Paweł II Wielki: wielki w życiu, wielki w cierpieniu, wielki w śmierci i wielki w świętości” – powiedział polski hierarcha kurialny.

Wśród uczestników konferencji będą kard. Fiorenzo Angelini, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds.Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który będzie mówił na temat: “Błogosławiony Jan Paweł II cierpiący miedzy cierpiącymi”.

W pierwszym dniu obrad szczególnie interesująco zapowiadają się wystąpienia: brata Enzo Bianchi, przeora klasztoru z Bose we Włoszech, który będzie mówił na temat: „W jego ranach jest nasze zdrowie”: Chrystus, lekarz ciała i duszy”. O “roli instytucji i rządów w obronie życia” powie dr. John Dalli z Belgii, Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów. “Namaszczenie chorych lekarstwem zbawienia” będzie tematem wystąpienia o. Eugenio Sapori M.I., profesora Międzynarodowego Instytutu Teologii Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia “Camillianum” w Rzymie. Natomiast kard. Antonio Caňizares Llovera, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wygłosi wykład pt. “Eucharystia lek nieśmiertelności”.

W obradach wezmą także udział wybitni przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji zaangażowanych w duszpasterstwo chorych. Są wśród nich duchowni i świeccy pracownicy służby zdrowia oraz wolontariusze.

Abp Zimowski przypomniał, że zeszłoroczna konferencja Papieskiej Rady była poświęcona encyklice Benedykta XVI “Caritas in Veritate”. Także w tym roku podjęta zostanie refleksja nad treścią kolejnej encykliki papieża “Spe Salvi” a szczególnie myśl: „Zasadniczo miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego” . Zdaniem abp Zimowskiego “w słowach tych widać wyraźnie kontynuację nauczania bł. Jana Pawła II, które jest wciąż bardzo aktualne”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyraził nadzieję, że “nauczanie papieża Polaka o Ewangelii Życia, będzie stanowić trwały punkt odniesienia w pracy i działalności duszpasterzy i pracowników służby zdrowia oraz wszystkich ludzi dobrej woli”.

“Naszym pragnieniem jest, aby refleksje podjęte w ramach XXVI Konferencji Międzynarodowej doprowadziły do pobudzenia sumień i wspólnego wysiłku na rzecz medycyny całkowicie oddanej służbie życiu od jego początku aż do naturalnej śmierci. W świecie, w którym zmagają się ze sobą kultura życia z cywilizacją śmierci, duszpasterstwo służby zdrowia jest do tego szczególnie wezwane” – powiedział abp Zimowski i zaznaczył, że zasadniczym celem konferencji jest “promocja chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej, życia małżeńskiego i rodzinnego oraz wezwanie do wielkiej odpowiedzialności za otrzymany dar życia i miłości.

Na zakończenie abp Zimowski obrady konferencji polecił Najświętszej Maryi Pannie Uzdrowienia Chorych oraz bł. Janowi Pawłowi II.
tom (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Otwock-Świder: relikwie bł. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze ma od 17 listopada relikwie bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wniesienia dokonał biskup warszawsko-praski Henryk Hoser.
W trakcie Mszy św. celebrowanej w kaplicy Szensztackiego Instytut Sióstr Maryi arcybiskup zwrócił uwagę na stosunek bł. Jan Pawła II do krzyża. Jego zdaniem, pontyfikat Jana Pawła II był drogą krzyżową a on oddał Bogu swoje życie na wzór o Boskiego Mistrza.

Tłumacząc znaczenie kultu relikwii abp Hoser powiedział, że są one odpowiedzią na ludzką potrzebę materialnego kontaktu z tym, co jest niewidzialne czy wręcz nieosiągalne. Zwrócił przy tym uwagę, że odpowiedzią na to jest także sama natura sakramentów, w tym w sposób szczególny w Eucharystii. - Tam potrzeba kontaktu z Bogiem wyrażona jest poprzez widzialną postać chleba i wina, która jest żywą relikwią, żywym Ciałem i Krwią Pana Naszego Jezusa Chrystusa - mówił biskup warszawsko-praski. Abp Hoser zachęcał też członków ruchu szensztackiego do odczytania swojego posłania w świetle nauczania bł. Jan Pawła II.

Relikwie Jana Pawła II zostały umieszczone w posrebrzanym krzyżu papieskim i postawione w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze. Dla samego Ruchu Szensztackiego w tym w sposób szczególny dla Szensztackiego Instytut Sióstr Maryi relikwie błogosławionego to nie tylko znak obecności i wstawiennictwa papieża Polaka, ale przede wszystkim inspiracja do naśladowania go w codziennym życiu. Zwłaszcza w jego wierności chrześcijańskim korzeniom, narodowej historii oraz powołaniu - podkreśliła s. Karola.
mag / Otwock-Świder
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kanada: polonijna książka o tym, jak świat pamięta o Janie Pawle II

W środowisku Polonii kanadyjskiej powstała oryginalna książka „Jak świat pamięta Ojca Świętego? Moje podróże śladami zagranicznych pielgrzymek Jana Pawła II w trzydziestą rocznicę papieskich wizyt”. Autorem 169-stronicowej publikacji jest zamieszkały od 20 lat w Kanadzie Polak, Tomasz Wójcik.
W styczniu 2009 r. wyruszył on w prywatnym hołdzie dla Ojca Świętego, śladami części jego pielgrzymek w latach 1979-1981, do 9 krajów: Meksyku, Polski, USA, Francji, Brazylii, Niemiec, Filipin, Japonii i Włoch. Jego praca zawiera osobiste refleksje, wspomnienia, a nawet przygody z pobytu w tych krajach. W Meksyku na przykład został on wraz z żoną okradziony z wszystkich dokumentów, pieniędzy i biletów lotniczych. W ich sytuacji było to wyjątkowo bolesne. Większość z tych rzeczy zaraz niemal cudem się odnalazła. Prowadzący sprawę inspektor policji powiedział wówczas, wskazując ręką na niebo, że „musicie mieć tam jakiegoś możnego protektora”. Następnie on, a także inni pracownicy posterunku, gdy dowiedzieli się, że mają do czynienia z Polakami, poprosili ich o poprawną polską wymowę „Karol Wojtyła”.

Na część pracy składa się dokumentacja fotograficzna. Są tam pomniki, popiersia i pamiątkowe tablice dotyczące papieskich pielgrzymek. Są także reprodukcje artykułów, ogłoszeń o sztukach teatralnych, sympozjach naukowych itp., które odbyły się w związku z nimi po 30 latach.

W zakończeniu autor pisze, że „świat pamięta Ojca Świętego przede wszystkim w krajach, w których pamięć o nim jest pielęgnowana ze szczególną troską. Widać to w Meksyku, Włoszech i oczywiście w Polsce”. – Szczególnie więc w tym kontekście widać, jak bardzo potrzebna była beatyfikacja Ojca Świętego i teraz potrzebna jest jego kanonizacja. Aby ludzie sobie przypomnieli. Aby odżyła ich pamięć. Aby świat nigdy nie zapomniał, jak piękny człowiek żył wśród nas – zauważa Wójcik.

Swą książkę napisał z myślą przede wszystkim o Polakach mieszkających na emigracji. - Sam należę do polskiej parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary, a moja książka ukazała się dzięki pomocy naszego proboszcza, o. Czesława Rybackiego (chrystusowca), a także dwóch polskich parafii w Edmonton, prowadzonych przez oblatów – o. Andrzeja Sowę (parafia Różańca Świętego) i o. Romana Majka (parafia Matki Bożej Królowej Polski) – powiedział KAI Tomasz Wójcik.
o. pj (KAI Tokio) / Calgary
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Płock: bł. Jan Paweł II jako autorytet wychowania - sympozjum (zapowiedź)

Dzieło bł. Jana Pawła II jako autorytetu w wychowaniu młodego pokolenia będzie tematem sympozjum naukowego, które Akcja Katolicka Diecezji Płockiej organizuje 19 listopada w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Gośćmi spotkania będą m.in. dziennikarz Krzysztof Ziemiec i aktorka Małgorzata Kożuchowska. Odbędzie się także koncert pieśni religijnej Antoniny Krzysztoń.
Sympozjum AK rozpocznie się Mszą św. koncelebrowaną w katedrze płockiej. Po niej uczestnicy przejdą do Opactwa Pobenedyktyńskiego, gdzie słowo wprowadzające wygłosi Danuta Janicka, prezes Akcji Katolickiej DP. Kolejne referaty wygłoszą: ks. dr Mirosław Nowosielski (wychowanie jako pomoc w rozwoju), dziennikarz TVP1 Krzysztof Ziemiec (Jan Paweł II do rodzin) i ks. prał. Jan Drob (Dzieło Nowego Tysiąclecia żywym pomnikiem Jana Pawła II).

Po referatach zaplanowano czas świadectw. Wygłoszą je: aktorka Małgorzata Kożuchowska, płocczanie Maria Stępniak i Kazimierz Cieślik i stypendysta Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W programie sympozjum znajdzie się również dyskusja panelowa z udziałem gości oraz podsumowanie konkursu „Kto z kim przestaje, takim się staje. Jan Paweł II papież młodych”. Słowo kończące sympozjum wygłosi ks. Piotr Marzec, asystent kościelny AK DP.

Podsumowaniem spotkania będzie koncert pieśni religijnej w wykonaniu Antoniny Krzysztoń, w katedrze płockiej.

Organizatorem sympozjum naukowego „Błogosławiony Jan Paweł II autorytetem w wychowaniu młodego pokolenia” jest Akcja Katolicka Diecezji Płockiej. Poprowadzi je ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.
eg / Płock
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski