Relikwie bł. Jana Pawła II w sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej

Relikwie bł. Jana Pawła II trafiły do maryjnego sanktuarium w Skarżysku-Kamiennej. Uroczystość zbiegła się z zakończeniem obchodów 25-lecia polskiej kopii Ostrej Bramy w Wilnie.
W homilii biskup radomski Henryk Tomasik podkreślał, że błogosławiony Jan Paweł II przez cały pontyfikat rozsławiał imię Polski. Dziękował również, że ten wielki pontyfikat oraz za obecność błogosławionego w relikwiach, które przekazał kardynał Stanisław Dziwisz. Jest to ampułka z krwią papieża-Polaka.

Bp Tomasik przypominał słowa Jana Pawła II o potrzebie dobrego wykorzystania daru wolności. - Kiedyś klaskaliśmy, wzruszaliśmy się słuchając tych słów, a dzisiaj pytamy ile zrealizowaliśmy z tego nauczania. Tę lekcję musimy odrobić i nadrobić. Nam Polakom potrzebna jest mocna świadomość bycia chrześcijaninem. Dzisiaj, gdy tak różnie mówi się o Kościele, potrzebna jest nam duma z tego, że jesteśmy chrześcijanami. Ponadto Eucharystia buduje Kościół. O tym mówił bł. Jan Paweł II - tymczasem zagubiliśmy szacunek dla niedzieli. Dlatego potrzebne jest nam przypomnienie, że Msza święta jest w jej centrum - podkreślił ordynariusz radomski.

Od wielu lat przy skarżyskim sanktuarium rozwija się działalność charytatywna. W Domu Miłosierdzia przy sanktuarium prowadzona jest m.in. jadłodajnia dla ubogich, która wydaje codziennie kilkadziesiąt posiłków, noclegownia dla bezdomnych, mieszkania chronione dla absolwentów szkół specjalnych, świetlica środowiskowa dla dzieci z rodzin alkoholików i rozbitych. Dom prowadzi też rehabilitację osób niepełnosprawnych.

Kilka miesięcy temu oddano do użytku Centrum "Ostra Brama" im. bł. Jana Pawła II. W nowej placówce znajduje się biuro informacji turystycznej, ponad 70 miejsc noclegowych, sklep z wypożyczalnią rowerów, kawiarnia-bar, świetlica i zespół pomieszczeń administracyjnych. W sanktuarium przebywał śp. prezydent Polski Lech Kaczyński. W 2005 roku obraz Matki Bożej Ostrobramskiej został koronowany.
rm / Skarżysko Kamienna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 stycznia 2012

Kolumbia: peregrynacja relikwii Jana Pawła II


Relikwie bł. Jana Pawła II dotarły do Kolumbii. Ampułka z krwią Papieża Polaka odwiedziła poprzednio Meksyk, ciesząc się niezwykłą czcią wiernych.
Obecnie będzie wystawiona na widok publiczny w Bogocie, następnie w Cartago, a w poniedziałek 23 stycznia powróci do Rzymu.

Podobnie jak w przypadku Meksyku, tak samo w Kolumbii peregrynacja relikwii Jana Pawła II odczytywana jest w duchu modlitwy o pokój w tym umęczonym wojną domową kraju.
RV / Bogota
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – hasło XII Dnia Papieskiego


„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – będzie hasłem XII Dnia Papieskiego, który w tym roku będzie obchodzony 14 października. Ogłosił je kard. Kazimierz Nycz, który wziął udział w konferencji prasowej, zorganizowanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, przewodniczący Rady Fundacji.
W ubiegłym roku, podczas XI Dnia Papieskiego zebrano 7 mln 425 tys. zł – poinformował ks. prałat Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. Pieniądze te zostaną przeznaczone na stypendia dla młodzieży z wsi i małych miasteczek.

Dzień papieski był obchodzony w całej Polsce, ale także we wszystkich parafiach Wielkiej Brytanii, gdzie są Polacy, a także w Kanadzie, USA, Niemczech, Francji, Szwajcarii, w Oslo i Sztokholmie. Fundusze, uzyskane podczas zbiórek ulicznych są uzupełniane przez prywatnych darczyńców i firmy, które zasilają konto Fundacji.

Obecnie stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” jest 2,5 tys. młodych osób, ponad 150 osób ukończyło już studia na renomowanych wyższych uczelniach w całym kraju. Dla stypendystów organizuje się obozy w dużych miastach, zwłaszcza akademickich, co ma zachęcić młodzież z małych ośrodków żeby kontynuowała w takich miejscach naukę na znanych uczelniach – wyjaśnił ks. Drob. W ubiegłym roku młodzi ludzie spędzili tydzień w Bydgoszczy, w tym roku pojadą do Lublina.

„Jan Paweł II – Papież Rodziny” – to hasło tegorocznego, XII Dnia Papieskiego – poinformował kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że wybór tego hasła jest oczywiste, gdyż małżeństwo i rodzina zajmowała szczególne miejsce w nauczaniu ks. Karola Wojtyły, późniejszego arcybiskupa Krakowa. Wreszcie papieża Jana Pawła II. Wśród bardzo wielu tekstów, które wygłosił lub napisał, najważniejsze z nich to cykl 127 katechez środowych „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich”, adhortacja „Familiaris consortio” List do Rodzin, encyklika „Evangelium vitae” i szczególnie kazanie, wygłoszone w Kielcach podczas pielgrzymki w 1991 r. Było to profetyczne kazanie, które zapowiadało nie tylko dobre zjawiska – podkreślił kard. Nycz. Jan Paweł II konsekwentnie bronił świętości i nierozerwalności małżeństwa, życia, praw rodziny. Sprzeciwiał się zrównaniu związków jednopłciowych z rodziną, podkreślał, że rodzina jest drogą Kościoła, drogą pierwszą i najważniejszą. I o tym należy przypomnieć, gdyż wyrasta pokolenie, które już nie pamięta pontyfikatu Jana Pawła II – podkreślił kard. Nycz.
aw / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 17 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: telewizyjny spektakl przypomni Jana Pawła II


Młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły oraz wspomnienia pary włoskich dziennikarzy, którzy towarzyszyli Janowi Pawłowi II w jego podróżach złożą się na spektakl zatytułowany “Papież i poeta”.
Wystawi go w Rzymie w sobotę i niedzielę grupa “Spes on stage” w teatrze “Aurelio”. Autorem scenariusza jest watykanista dziennika episkopatu “Avvenire” Mimmo Muolo, a dziennikarze, którzy mówić będą o polskim papieżu, to Monica Di Loreto z telewizji episkopatu TV2000 i Filippo Anastasi z publicznego radia RAI.
sal (KAI) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: Nieznane zdjęcia i list Karola Wojtyły na jednodniowej wystawie


Niepublikowane wcześniej zdjęcia Karola Wojtyły oraz jego listy do papieża Pawła VI będzie można oglądać w najbliższą sobotę w Krakowie Łagiewnikach. Na wystawie zgromadzono fotografie pochodzące z prywatnych archiwów osób, z którymi papież był związany m.in. bp. Tadeusza Pieronka, prof. Zbigniewa Chłapa i prof. Zdzisława Ryna. Ekspozycja będzie prezentowana tylko przez jeden dzień.
Na wystawie w auli Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach będzie można zobaczyć kopię napisanego odręcznie przez Karola Wojtyłę listu do papieża Pawła VI. 30-stronicowy list odnosi się do encykliki "Humanae vitae". Jego oryginał znajduje się obecnie w archiwum kurii metropolitalnej w Krakowie.

„Zgromadzone na wystawie fotografie i dokumenty pochodzą z prywatnych archiwów m.in. bp. Tadeusza Pieronka, prof. Zdzisława Ryna, prof. Zbigniewa Chłapa i innych osób, z którymi papież był związany” – mówi ks. dr hab. Andrzej Muszala z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. „Warto zobaczyć interesujący zbiór, który udostępnił na wystawę bp Tadeusz Pieronek, który uczestniczył z Karolem Wojtyłą w Soborze Watykańskim II” – dodaje.

Ekspozycja została zorganizowana w ramach konferencji „Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły - Jana Pawła II”. Spotkanie poświęcone będzie m.in. rozwojowi idei etyczno-bioetycznych. Organizatorami sesji są Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII, Katedra Teologii Moralnej Ogólnej UPJPII oraz Fundacja Życie i Płodność.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: koncert ulubionych kolęd Jana Pawła II (zapowiedź)


Trzecie kolędowanie z Janem Pawłem II pt. „Śpiewajmy i grajmy Mu” odbędzie się 15 stycznia w Filharmonii Krakowskiej. Ulubione kolędy i pastorałki papieża zaśpiewają znani artyści. Jak co roku do wspólnego kolędowania zaproszona zostanie także publiczność.
„Podczas koncertu ulubione przez papieża Jana Pawła II kolędy i pastorałki zaśpiewają polscy artyści, m.in. Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Marta Bizoń, Beata Rybotycka i Natalia Niemen. Do wspólnego kolędowania jak co roku zaproszona zostanie także publiczność” – mówi Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, organizatora wydarzenia.

Solistom towarzyszył będzie Strzyżowski Chór Kameralny pod dyrekcją Grzegorza Oliwy i orkiestra „Horizon Ensemble” pod batutą Rafała Jacka Delekty. Podczas spotkania przeprowadzona zostanie zbiórka na cele charytatywne.

W spotkaniu będzie uczestniczył m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: Fundacja Jana Pawła II przygotowuje do Roku Wiary


Fundacja Jana Pawła II − Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu oraz Duszpasterstwo przy kościele polskim św. Stanisława B.M w Rzymie (via delle Botteghe Oscure 15) rozpoczęły przygotowania do Roku Wiary. Rozpocznie się on z woli Benedykta XVI 11 października b.r.. Celowi temu służy cykl wykładów i dyskusji „Moc i piękno wiary”, oparty o katechezy Jana Pawła II na temat Credo. Pierwsze ze spotkań odbyło się 8 stycznia.
Spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana przez rektora kościoła, ks. prałata Pawła Ptasznika w intencji realizacji dziedzictwa Jana Pawła II w życiu osobistym i społecznym. Następnie wierni przeszli do sali bł. Jana Pawła II, gdzie ks. Ptasznik wskazał, że okres po beatyfikacji Ojca Świętego jest dobrą sposobnością, by skupić uwagę bardziej na jego nauczaniu.

Główny wykład, zatytułowany: „Wypłyń na głębię! Jana Pawła II teologia wiary”, wygłosił ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie. Prelegent przedstawił zagadnienie aktu wiary jako przyjęcie Objawienia, które strzeże i przekazuje Kościół, i zarazem jako powierzenie się Bogu. Zaznaczył, iż Jan Paweł II rozwijał te dwa wątki w swoich katechezach, podkreślając rolę rozumu w poznaniu istnienia Boga i pogłębianiu wiary, jak również rolę ludzkiej woli i serca. Wiara jest łaską – Bożym darem i cnotą. Wiara jest także odpowiedzią na problemy współczesnego świata, dlatego winna kształtować świadomość i postawy moralne ludzi – stwierdził ks. Dobrzyński. Zaznaczył, że bł. Jan Paweł II był nie tylko nauczycielem wiary, a także przewodnikiem i świadkiem. Wiara przenikała i kształtowała wszystkie wymiary jego osobowości i życia. By iść tą drogą, trzeba wypłynąć na głębię wiary, poznawać wiarę Kościoła, tak by była ona światłem i mocą w życiu osobistym i społecznym.

Po wykładzie była okazja do dyskusji i dzielenia się własnymi obserwacjami. Rozmawiano na temat stosunku wiary do nauki i do cierpienia oraz o wątpliwościach, jakie towarzyszą w przeżywaniu wiary.

Kolejne rzymskie spotkanie odbędzie się 5 lutego br. Wykład na temat „Bóg Stwórca i miłosierny Ojciec” wygłosi ks. Dariusz Kowalczyk SJ, profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.
st (KAI/ks.ad ) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: konferencja nt. bioetyki pokolenia Karola Wojtyły i Jana Pawła II (zapowiedź)


Bioetyka pokolenia Karola Wojtyły/Jana Pawła II – to temat ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbędzie się 14 stycznia w auli Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Spotkanie poświęcone będzie m.in. rozwojowi idei etyczno-bioetycznych.
Uczestników konferencji powita kard. Stanisław Dziwisz i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Władysław Zuziak. Podczas spotkania głos zabierze dr Wanda Półtawska, która będzie mówić o współpracy ks. Karola Wojtyły z lekarzami i pielęgniarkami, a o. prof. Karol Meissner OSB opowie o początku myśli bioetycznej i Instytutu Bioetyki w Krakowie. Natomiast prof. dr hab. med. Zbigniew Chłap przypomni polskie początki „Akademii Pro Vita”, zaś ks. dr Wacław Gubała będzie mówił na temat duszpasterstwa lekarzy w Kościele krakowskim jako pokłosiu Vaticanum II. Pierwszą część konferencji, która poświęcona będzie aspektowi biograficzno-historycznemu poprowadzi ks. dr hab. Andrzej Muszala z UPJPII.

Popołudniowe obrady dotyczyć będą rozwojowi idei etyczno-bioetycznych, a poprowadzi je ks. prof. Tadeusza Biesagę z UPJPII. Podczas wystąpienia ks. dr Bogusław Mielec będzie mówił o polskim tle encykliki Humanae vitae, ks. dr Tomasz Kraj wyjaśni różnicę między Naturalnym Planowaniem Rodziny a antykoncepcją i wskaże na aspekt moralny problemu, zaś dr Jerzy Umiastowski będzie mówił o Karolu Wojtyle/Janie Pawle II i upowszechnieniu właściwego modelu etyki lekarskiej. Natomiast prof. dr hab. Zdzisław Ryn porówna cierpienie psychiczne w ujęciu Karola Wojtyły i Antoniego Kępińskiego, a abp Henryk Hoser opowie o przyszłości i promocji myśli bioetycznej Karola Wojtyły/Jana Pawła II.

W ramach konferencji zaplanowano także panel dyskusyjny, który poprowadzi ks. dr Antoni Świerczek. Wezmą w nim udział: dr Teresa Kramarek, bp rzeszowski Kazimierz Górny, ks. inf. Władysław Gasidło, dr n. med. Tadeusz Wasilewski.

Organizatorami wydarzenia są Międzywydziałowy Instytut Bioetyki UPJPII, Katedra Teologii Moralnej Ogólnej UPJPII oraz Fundacja Życie i Płodność.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Włochy: wizerunku bł. Jana Pawła II nie wykorzystywać do ściągania abonamentu


Wizerunku błogosławionego Jana Pawła II nie godzi się wykorzystywać do celów komercyjnych. Przypomniała o tym partia Italia dei Valori (Włochy wartości), w związku z ukazaniem się spotu, namawiającego Włochów do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Jednym z pierwszych fotogramów 36-sekundowej reklamówki, emitowanej w tych dniach przez publiczną telewizję RAI jest moment wymiany uścisku dłoni pomiędzy papieżem a dalajlamą w Asyżu w październiku 1986 roku.

Krytycy inicjatywy uważają, że dopuszczono się nadużycia, tym bardziej, że Jan Paweł II „jest błogosławionym”, tymczasem abonament, traktowany we Włoszech jako podatek, służy utrzymaniu publicznych mediów znajdujących się w rękach partii politycznych, zamiast pełnić swą misję ogólnospołeczną.
sal (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 09 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Lublin: relikwie bł. Jana Pawła II w kościele akademickim KUL (rozszerzenie)


Przed relikwiami bł. Jana Pawła II mogą modlić się wierni w kościele akademickim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uroczystego wprowadzenia relikwii dokonał 8 stycznia abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL odprawił Mszę św. w intencji społeczności akademickiej, absolwentów oraz dobrodziejów uniwersytetu. Eucharystię transmitowała TVP Polonia.
W homilii abp Budzik zauważył, że poprzez znak relikwii krwi wielki papież wraca do swojego uniwersytetu, w którym wykładał przez prawie ćwierć wieku i który nawiedził jako następca św. Piotra 25 lat temu. - Ten papież, który w centrum swego życia i swego przepowiadania postawił Chrystusa, odkupiciela człowieka, a na początku tajemnic światła umieścił tajemnicę chrztu Pańskiego – mówił.

Przypomniał dzień, w którym sekretarz Ojca Świętego, abp Stanisław Dziwisz otrzymał w KUL doktorat honoris causa, 13 maja 2001 roku. Wspomnienie, które na zakończenie uroczystości wygłosił laureat, w druku zostało zatytułowane „Dotknąłem tej tajemnicy”. - My także dziś dotykamy tajemnicy. Jest to tajemnica Bożego miłosierdzia i Bożej opatrzności czuwającej nad światem, a także wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, któremu bł. Jan Paweł II zaufał bez reszty – mówił metropolita. - Dotykamy tajemnicy cierpienia wpisanego w misję Jezusa Chrystusa i w misję i życie każdego chrześcijanina. Jest to tajemnica przelanej krwi, która staje się posiewem wiary i nadziei - dodał abp Budzik.

Przypomniał zdanie z poematu „Stanisław” Karola Wojtyły: „Słowo nie nawróciło, nawróci krew”. - Chrystusowe wezwanie do nawrócenia stało się skuteczne poprzez przelanie krwi na krzyżu. W tajemnicę zbawczej krwi Chrystusa wpisuje się krew św. Stanisława na Skałce, krew bł. Jana Pawła II przelana na Placu Św. Piotra – powiedział abp Budzik. - Z tajemnicy tej krwi wyrasta fakt niezwykłego oddziaływania tego pontyfikatu, który zmienił świat i Kościół, pchnął na nowe tory dzieje naszej ojczyzny i losy wielu z nas – dodał.

Przywołał także pytanie skierowane niegdyś przez Jana Pawła II do Francuzów: „Francjo, najstarsza córko Kościoła, co uczyniłaś ze swoim chrztem?”. - Dziś pyta naszą ojczyznę, nasz Kościół, nasz uniwersytet, każdego z nas: co uczyniłeś ze swoim chrztem, ty nad którym kiedyś otwarło się niebo? – mówił abp Budzik. - Co zrobiliśmy z orędziem wielkiego papieża, czy otworzyliśmy, tak jak chciał, Chrystusowi wszystkie drzwi, czy każdy z nas ma swoje Westerplatte, zespół wartości, o które należy walczyć za wszelką cenę, wymiar zadań i powinności, od których nie można się uchylić? Czy papieskie wezwanie: „uniwersytecie służ prawdzie”, wypisane na tablicy pamiątkowej, jest również wypisane w naszych sercach? – pytał zebranych.

Podkreślił, że uroczystość chrztu Pańskiego kieruje do wszystkich wiernych wezwanie, by wypełnić posłannictwo sługi Pańskiego. - Posłannictwo to ma wymiar społeczny – utrwalać prawo Boże na ziemi, budować pokój i sprawiedliwość, równość, braterstwo – zaznaczył.

Relikwiarz z tkaniną nasyconą kroplą krwi Jana Pawła II został okadzony, ukazany wiernym i w procesji przeniesiony do przygotowanej niszy. - Przyjmujemy z radością, dumą ale i z zobowiązaniem szczególny znak twojej obecności pośród nas w cząstce twojej krwi – powiedział ks. prof. Stanisław Wilk rektor KUL. - Czynimy to w nadziei, że przez twoje wstawiennictwo otrzymamy nową moc do budowania na ewangelii i dekalogu wyżyn życia i wiary naszej społeczności, w rodzinach oraz w nas samych - dodał.

Relikwię bł. Jana Pawła II w postaci kropli krwi wsączonej w kawałek białej tkaniny przekazał uniwersytetowi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Projekt relikwiarza wykonał prof. Gustaw Zemła.

Relikwiarz to ozdobiony złoconym kanelowaniem krzyż przenikający się z również złoconym kwadratem symbolizującym Ziemię. Na awersie krzyża nałożony jest reliefowy medalion z portretową podobizną bł. Jana Pawła II i jego autografem. Rewers zawiera oblicze Matki Bożej z obrazu jasnogórskiego. Relikwiarz stoi na marmurowej płytce z wygrawerowanym zawołaniem papieskim: Totus Tuus.

Relikwiarz umieszczony został w drugim filarze po lewej stronie kościoła, wewnątrz arkady na przejściu z nawy głównej do nawy bocznej. Przez otwór, wykonany w tablicy, relikwiarz wstawiony jest w głąb wydrążonej w masywie filara niszy.
mj / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz poświęcił kaplicę im. bł. Jana Pawła II w więzieniu w Nowej Hucie

Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił dziś nową kaplicę w Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie. Ofiarował relikwię - kroplę krwi bł. Jana Pawła II i spotkał się z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz przebywającymi tam osadzonymi. W spotkaniu uczestniczył również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
W uroczystości, której przewodniczył kard. Dziwisz, uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, funkcjonariusze Służby Więziennej i osoby pozbawione wolności – mężczyźni i kobiety z nowohuckiego zakładu karnego. Obecni byli minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Krakowie płk Krzysztof Trela, dyrektorzy z zakładów karnych i aresztów w Tarnowie, Krakowie i Mysłowicach. Ksiądz Kardynał ofiarował relikwiarz z krwią błogosławionego i patrona kaplicy - Jana Pawła II - mówiąc, że krew to symbol ofiary i miłości. Po nabożeństwie Kardynał spotkał się z min. Gowinem, funkcjonariuszami Służby Więziennej i przedstawicielami duchowieństwa. Odwiedził również więźniów.

W skierowanych do skazanych słowach ks. Kardynał mówił: Bóg was miłuje. On pragnie, abyście szli drogą rehabilitacji, przebaczenia, prawdy i miłości. Jezus Odkupiciel, Który uzdrawia chorych, niesie ewangelię nadziei i przypomina, że każdy człowiek może się zmienić. Przez miłość człowiek może naprawić każde zło. Każdy człowiek może się otworzyć na działanie Bożego miłosierdzia.

Ks. Kardynał w homilii nawiązał też do trudnej sytuacji polskiego więziennictwa. "Jeśli się nie mylę, w Europie Polska zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem liczby uwięzionych. Statystki są zatrważające. Stale rosną liczby skazanych, a nie osadzonych. Nasze więzienia są przepełnione, nie spełniają europejskich wymogów co do metrażu przewidzianego dla jednego więźnia. Czasem odnosi się wrażenie, że za nieznaczne fałszerstwo czy zakłócenie porządku publicznego skazuje się winnego na kilka lat więzienia, podczas gdy mający na sumieniu milionowe oszustwa otrzymuje wyrok na rok czy dwa i to jeszcze w zawieszeniu. Podjęcie wielu bardzo poważnych afer finansowych, gospodarczych i innych z niewiadomych powodów jest odkładane, aż w końcu sprawa ulega przedawnieniu - mówił z ubolewaniem ks. Kardynał. Zastrzegł, że chce być dobrze zrozumiany i nie chodzi mu o krytykę dla samej krytyki. Stwierdził, że wie, iż są podejmowane starania zmierzające do polepszenia warunków w polskich więzieniach i że chyba bierze się też pod uwagę i to, by zbyt łatwo nie ferować wysokich wyroków za pospolite wykroczenia, które przecież mogą być naprawione w inny, pożyteczniejszy dla obu stron sposób. Godne pochwały i poparcia są wszelkie tego rodzaju inicjatywy - stwierdził.

Metropolita krakowski zacytował Orędzie Jana Pawła II na Jubileusz w więzieniach, obchodzony w ramach Roku Świętego. Papież wzywał w nim “prawodawców na całym świecie, aby zastanowili się na nowo nad systemem więziennictwa i nad samym systemem karnym, nadając im kształt bardziej odpowiadający godności człowieka, zgodnie z zasadami sprawiedliwości, której celem jest przemiana winnego, a nie tylko przywrócenie ładu zaburzonego przez przestępstwo. Należy bowiem pomagać tym, którzy popełnili błąd, aby mogli wejść na drogę odnowy moralnej oraz wzrostu osobistego i wspólnotowego, a przez to włączyć się na nowo w życie społeczeństwa”.

Więzienna kaplica, która dzisiaj otrzymała wezwanie bł. Jana Pawła II, faktycznie funkcjonuje od kilku miesięcy. Wcześniej nabożeństwa dla więźniów odbywały się w jednej z zakładowych świetlic. Obecna kaplica została zlokalizowana w pomieszczeniu po byłym magazynie. Pomysł jej utworzenia pojawił się już jakiś czas temu i był wynikiem próśb zgłaszanych kapelanowi przez osoby pozbawione wolności. Pragnęli oni odrębnego miejsca modlitwy.

Do nowohuckiej kaplicy zostały też przyniesione relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z pomysłem nadania kaplicy wezwania bł. Jana Pawła II wystąpili wspólnie - kapelan zakładu o. Rafał Piecha OSsT (Zakon Trójcy Przenajświętszej od Wykupu Niewolników) oraz dyrektor placówki mjr Jacek Mróz. W okręgu krakowskim Służby Więziennej jest to już druga kaplica dla więźniów pod wezwaniem tego patrona.

W więzieniu w Ruszczy regularnie uczestniczy w nabożeństwach kilkudziesięciu osadzonych.
Zakład Karny w Krakowie Nowej Hucie, to jednostka o charakterze półotwartym, z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych kobiet. W zakładzie może przebywać maksymalnie 328 osób pozbawionych wolności. Więzienie współpracuje ze środowiskiem zewnętrznym w zakresie resocjalizacji. Kieruje osadzonych do prac publicznych i charytatywnych. Codziennie kilkudziesięciu więźniów pracuje nieodpłatnie na rzecz instytucji samorządu terytorialnego, kultury i opiekuńczych, w tym domów pomocy społecznej. W 2009 roku zakład otrzymał z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego tytuł Filantropa Roku.

Opieka duszpasterska jest ważnym elementem wsparcia oferowanego osobom pozbawionym wolności. Kościoły i związki wyznaniowe mają w więzieniach stałe miejsce wśród różnych instytucji, z którymi współdziała Służba Więzienna w celu wykonania kary pozbawienia wolności. We wszystkich jedenastu więzieniach okręgu krakowskiego SW przebywa prawie sześć tysięcy więźniów. W każdym z więzień znajduje się kaplica lub inne miejsce przeznaczone do nabożeństwa. Do niektórych z nich zostały przeniesione również relikwie, m.in. bł. Rafała Kalinowskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II. Relikwiarze z doczesnymi szczątkami bł. Jana Pawła II znajdują się w Zakładzie Karnym w Wadowicach i Nowym Sączu. Dzięki darowi ks. Kardynała będą również w Zakładzie Karnym w Krakowie Nowej Hucie. W okręgu krakowskim kaplica pod wezwaniem bł. Jana Pawła II Papieża znajduje się również w Zakładzie Karnym w Nowym Sączu.
kpt.tw, aw / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Po śmierci J. Klugera żyje już tylko dwóch kolegów szkolnych Jana Pawła II

Wraz ze śmiercią Jerzego Klugera, żydowskiego przyjaciela Papieża, grono jego gimnazjalnych kolegów stopniało do dwóch osób. Są to mieszkający w Krakowie Stanisław Jura, były żołnierz RAF oraz mieszkaniec Opola, emerytowany prawnik Eugeniusz Mróz, sąsiad Karola Wojtyły.
„Zostało już nas tylko dwóch wadowickich pnioków” – żartuje w rozmowie z KAI 91-letni Eugeniusz Mróz. Pamięta on doskonale ostatnie spotkanie z Jerzym Klugerem sprzed dwóch lat, kiedy to w rzymskiej parafii San Cezareo na zaproszenie miejscowego proboszcza wspominali szkolne czasy z Karolem Wojtyłą. „Pokłóciliśmy się trochę z Jurkiem. On dowodził, że maturę w 1938 r. zdały 42 osoby, ja – że 40 uczniów. Jurek doliczył bowiem dwóch kolegów, którzy zdawali eksternistycznie” – wspomina Eugeniusz Mróz. „Ale wypiliśmy koniak i rozstaliśmy się w przyjaźni. Jurek był wówczas w dobrej kondycji” – dodaje.

W pamięci Mroza Jerzy Kluger zapisał się jako jeden z najlepszych uczniów Gimnazjum im. Marcina Wadowity w Wadowicach. Pochodził z porządnej, inteligenckiej i bogatej rodziny żydowskiej. Ojciec Wilhelm Kluger cieszył się renomą zacnego adwokata, babka Jerzego, Hupertowa była właścicielką dziesięciu kamienic. „Lolek często odwiedzał Jurka w jego domu, chodził do Klugerów na kameralne koncerty muzyczne, dzięki Jurkowi przyszły papież jako chłopiec odwiedził synagogę w Wadowicach” – wylicza Mróz.

Jak podkreśla kolega szkolny Jana Pawła II, przyjaźń Jurka i Lolka przetrwała próbę czasu. Spotkali się ponownie, po ponad 20 latach w Rzymie, z okazji pobytu abp. Karola Wojtyły na Soborze Watykańskim II. „Jurek, coś ty zwariował? Mówmy sobie jak dawniej, po imieniu” - zaprotestował arcybiskup krakowski, gdy dawny kolega szkolny nazwał go ekscelencją. „To była przyjaźń głęboka, serdeczna i owocna” – ocenia Eugeniusz Mróz.
„Potem Jurek był częstym bywalcem Pałacu Apostolskiego. Gwardziści szwajcarscy z dala mu salutowali” - wspomina kolega Papieża ze szkolnej ławy.
gp / Opole
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Beskid Mały: noworoczna Msza na Groniu bł. Jana Pawła II

O kanonizację papieża-Polaka modliło się około pół tysiąca wiernych podczas noworocznej Mszy św. na Groniu bł. Jana Pawła II w Beskidzie Małym. W zimowej scenerii uczestnicy liturgii dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy.
1 stycznia w południe nabożeństwo dla okolicznych mieszkańców i turystów odprawił w Kaplicy Ludzi Gór ks. Grzegorz Gruszecki. Ojciec duchowny krakowskiego seminarium w kazaniu rozważał, co oznacza błogosławieństwo Boże. Zaapelował też, by nie narzekać i nie złorzeczyć, lecz wzorem tego, o czym mówi Pismo Święte, błogosławić innych.

Koncelebransem podczas noworocznej liturgii był kapelan przewodników z archidiecezji katowickiej, ks. Piotr Wenzel. Obecnych było też trzech kleryków z krakowskiego seminarium.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także potem już jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 roku, po Mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wcześniej szczyt nazywany był Jaworzyną lub Magurą. W 1981 roku z inicjatywy działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach, nadano drugą nazwę – Groń Jana Pawła II. Od 1991 r. na szczycie znajduje się stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór".

We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Od tej pory jest to miejsce nie tylko turystyki, ale i modlitwy. W kaplicy znajdują się pamiątki związane z papieżem - Polakiem, m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku, a także podarowane przez niego różańce. Od czerwca br. beskidzka kaplica ma też relikwie błogosławionego papieża.
rk / Andrychów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski