Kraków: zbliża się 7. rocznica śmierci Jana Pawła II (zapowiedź)

Uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta…” i refleksja słowno-muzyczna „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego” to inicjatywy, które z okazji 7. rocznicy śmierci papieża organizuje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie–Łagiewnikach. Jak co roku 2 kwietnia o godz. 21.37 krakowianie zapalą symboliczne „światełko nadziei”.
1 kwietnia w Niedzielę Palmową w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zaplanowano uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta ...”, które połączone będzie z Mszą św. odprawioną o godz. 17.00. Podczas uroczystości będzie można usłyszeć fragmenty z mszy, oratoriów i kantat m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta.

O godz. 19 rozpocznie się Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II, która wyruszy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Łagiewnikach i zakończy się w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Organizatorem spotkania jest Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych - Wiesława Furmanek z Ostrzeszowa, a patronat medialny nad wydarzeniem objął portal franciszkanska3.pl.

„Z kolei 2 kwietnia o godz. 18 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się refleksja słowno-muzyczna pt. „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego”, którą poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha” – informuje Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach. „Chwilom zadumy nad fragmentami Testamentu Ojca Świętego towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk „Małe Ważne Sprawy”. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II” – dodaje.

Tradycyjnie 2 kwietnia o godz. 21.37 w godzinę śmierci Jana Pawła II, krakowianie zapalą symboliczne "światełko nadziei". Dochód uzyskany ze sprzedaży jest przeznaczony na budowę Centrum "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach. Świece można zakupić w siedzibie Centrum przy ul. Kanoniczej 18, w sklepie w pasażu handlowym przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach oraz w zakrystii Sanktuarium bł. Jana Pawła II w przy ul. Marcika 3.

Sanktuarium bł. Jana Pawła II zaprasza także na Triduum Paschalne, które rozpocznie się w najbliższy czwartek 5 kwietnia i zakończy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 8 kwietnia.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 31 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Modlitwa, spektakle, gry uliczne - obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II (zapowiedź)

Projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze”, gra miejska oraz czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie złożą się na obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia. W tym roku – już po beatyfikacji – obchody będą miały inny charakter. – Zachęcamy warszawiaków, aby zamiast zniczy przynosili białe i żółte tulipany – mówi Norbert Szczepański. Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II zapowiada, że w centrum obchodów będzie nauczanie Jana Pawła II o wolności z przesłaniem do wszystkich: „Twoje życie. Wybieraj dobrze”.
Adresowany szczególnie do gimnazjalistów projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze” ma zachęcać i uczyć młodych podejmowania decyzji. Projekt "Labirynt. Wybieraj dobrze” traktuje podejmowanie wyborów jako swoista przygodę – chodzenie po labiryncie, gdzie dojście do celu uwarunkowane jest podejmowaniem dobrych wyborów.

Taki labirynt stanie na placu Piłsudskiego w Warszawie, który 2 kwietnia będzie centralnym miejscem pamięci o papieżu z Polski. Od godz. 9.00 do 16.00 młodzież weźmie udział w grze miejskiej, której początek i koniec związany będzie z labiryntem, otwartym również dla przechodniów. Zadaniem uczestników gry będzie przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły.

W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej Centrum (centrumjp2.pl) wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Gra, choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu, jest w całości grą internetową: wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu. Każde z zadań ilustrować będzie historia z udziałem Wojtyły, która urywa się i tylko od gimnazjalistów zależeć będzie, co zrobią: pójdą w lewo czy w prawo, ale wszystkie kończyć się będą na placu Piłsudskiego.

Labirynt, który będzie częścią gry miejskiej, stanie na placu Piłsudskiego już 1 kwietnia, w niedzielę. Zajmie powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych, około 1,5 metra wysokości i zbudowany będzie ze styropianu.

Ponadto jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Otworzy je prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które zebrani na placu Piłsudskiego usłyszą z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości.

Uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta…” i refleksja słowno-muzyczna „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego” to z kolei inicjatywy, które z okazji rocznicy śmierci papieża organizuje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie–Łagiewnikach.

1 kwietnia w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zaplanowano uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta ...”, które połączone będzie z Mszą św. odprawioną o godz. 17.00. Podczas uroczystości będzie można usłyszeć fragmenty z mszy, oratoriów i kantat m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta. oraz G. Verdiego w wykonaniu zespołu artystów scen operowych i teatrów dramatycznych pod kierownictwem muzycznym Mirosława Gąsieńca. W trakcie wydarzenia wystąpi m.in. polski tenor Wiesław Ochman.

Natomiast 2 kwietnia o godz. 18 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się refleksja słowno-muzyczna pt. „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego”, którą poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha. Chwilom zadumy nad fragmentami Testamentu Ojca Świętego towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk „Małe Ważne Sprawy”. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Msze św. w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II, wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz spotkanie w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odbędą się 2 kwietnia w Częstochowie, w ramach obchodów 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II, który czuł się szczególnie związany z duchową stolicą Polski.

„Częstochowa czyta Jana Pawła II ”, pod takim hasłem odbędzie się specjalny wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, podczas którego przedstawiciele Kościoła, świata kultury, artyści zaprezentują fragmenty twórczości papieża Polaka. Fragmenty utworów Karola Wojtyły – Jana Pawła II zaprezentują m. in. o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, Renata Zarębska, Olek Klepacz, Marian Florek. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30 a zakończy o 21.37.

Również w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” o godz. 18 odbędzie się spotkanie pt. „Ziemia Męki Pańskiej i Zmartwychwstania. Śladami Chrystusa z Janem Pawłem II”. Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć film z pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym 2000 oraz wysłuchać pieśni na Wielki Post w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, solistki Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i Jolanty Pinderak-Muratów przy akompaniamencie Jakuba Brawata.

Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza w 2 i 3 kwietnia o godz. 19.00 na sztukę Karola Wojtyły „Brat naszego Boga” w reżyserii Tomasza Piaseckiego.

"Brat naszego Boga" to dramat pisany w drugiej połowie lat 50., jednak doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Była to pierwsza sztuka Karola Wojtyły wystawiona w Polsce. Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym.

Rezerwacje tel. (14) 688 32 87, tel. kom. 784 976 026, e-mail: k.bogusz@teatr.tarnow.pl. Bilety do kupienia codziennie od 8.00 do 17.00 w kasie teatru, a także przez internet na stronie http:// ekobilet.pl/tarnowski-teatr

Ponadto, tradycyjnie już na na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym zapłoną góralskie watry - wielkie ogniska symbolizujące pamięć o papieżu Wojtyle
awo, ks. mf, led, eb / Warszawa/kraj
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Religia.tv na 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Kanał Religia.tv, w związku z siódmą rocznicą śmierci Ojca Świętego, przypomni kilka interesujących filmów poświęconych Janowi Pawłowi II. Wyjątkowy charakter posiada dokument „Jan Paweł II – Sine Die”, na który składa się jedynie obraz i głos papieża.
Jako pierwszy zostanie wyemitowany nieśmiertelny „Pielgrzym” w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego, który jest pierwszym pełnym dokumentem relacjonującym pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny w 1979 r. Co było wówczas ewenementem, film został zrealizowany bez cenzury. Powstał on na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski a jego premiera odbyła się w obecności samego Ojca Świętego. To wzruszające dzieło przedstawia wiele doniosłych momentów upamiętniających historyczne dla Polaków chwile. Jan Paweł II mówi o wolności, pracy, kulturze, o duchowym bogactwie człowieka, o roli rodziny.
Emisja „Pielgrzyma” w niedzielę, 1 kwietnia, o godz. 14.55.

Wspomniany film „Jan Paweł II – Sine Die” to dokument, nad którym reżyser Roberto Burchielli oraz pomagający mu dziennikarze pracowali przez ponad trzy lata. Owocem tej pracy jest film, który nie posiada żadnych komentarzy składa się jedynie z widoku i głosu papieża Jana Pawła II. Wiele scen pochodzi z niepublikowanych dotąd prywatnych archiwów, co czyni go bezcennym źródłem wiedzy o Janie Pawle II.
Emisja filmu „Jan Paweł II - Sine Die“ w niedzielę, 1 kwietnia, o godz. 21.00.

„Oczami pokolenia'78. Pontyfikat Jana Pawła II „ – to filmowa opowieść o ludziach młodego pokolenia, którzy urodzili się, kiedy Karol Wojtyła był już Papieżem, dojrzewali wraz z jego pontyfikatem, a ich nie zawsze łatwe losy skrzyżowały się z naukami i pielgrzymkami Jana Pawła II. Bohaterami są młodzi różnych narodowości, których różni światopogląd, zawód i zainteresowania, łączy - data urodzin, a postać Ojca Świętego jest inspiracją i głównym punktem odniesienia w dyskusji. Nie zawsze zgadzają się z tym, co dzieje się wokół nich, nie zawsze podoba im się to, co niosą ludzie pod znakiem krzyża, łączy ich jednak szacunek do mądrości, jaką pozostawił w swych encyklikach uduchowiony filozof XX i XXI wieku.
Emisja I odcinka w poniedziałek, 2 kwietnia, o godz. 21.00 i we wtorek, 3 kwietnia, o godz. 15.00; emisja II odcinka we wtorek, 3 kwietnia, o godz. 21.00 i w środę, 4 kwietnia, o godz. 15.00.
gp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: Msza w intencji rychłej kanonizacji bł. Jana Pawła II (zapowiedź)

Zakon Rycerzy Jana Pawła II oraz ks. Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko–praskiej pw. św. Michała Archanioła oraz św. Floriana Męczennika zapraszają na Mszę świętą w intencji rychłej kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II.
Mszy świętej (odprawianej w najbliższy poniedziałek, 2 kwietnia, o godz. 18.00 w siódmą rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II) będzie przewodniczył ordynariusz warszawsko–praski, abp Henryk Hoser.
Po Mszy św. pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera nastąpi uroczyste zebranie chorągwi prowincji polskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, projekcja filmu dokumentalnego o bł. Janie Pawle II oraz czuwanie i modlitwa różańcowa prowadzona przez Rycerzy Jana Pawła II. Uroczystość o godz. 21.37 zakończy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Dla Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, wspólnoty mężczyzn katolickich, która powstała jako wotum wdzięczności za dar beatyfikacji wielkiego Papieża Polaka – jak informuje jego generał Krzysztof Wąsowski - będzie to szczególne wydarzenie także przez to, że ordynariusz warszawsko–praski postanowił nadać tej wspólnocie rangę Stowarzyszenia Wiernych Świeckich na terenie swojej diecezji.
kw, mp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

CBOS: Jan Paweł II autorytetem także dla niewierzących

Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla przytłaczającej większości Polaków, w tym dla aż 68 proc. niewierzących – pokazuje raport Centrum Badania Opinii Publicznej przygotowany w związku z mijającą 2 kwietnia 7. rocznicą śmierci papieża.
Wśród Polaków wciąż powszechne jest przeświadczenie, że Jan Paweł II jest autorytetem moralnym – deklaruje tak 94 proc. badanych. 64 proc. nie ma co do tego żadnych wątpliwości, jednak z roku na rok zwiększa się grupa respondentów bardziej powściągliwych w wyrażaniu opinii.

Położenie społeczne badanych tylko w niewielkim stopniu wpływa na uznawanie Jana Pawła II za autorytet moralny. We wszystkich kategoriach wyraźnie przeważają osoby uważające go za wzór do naśladowania.

Nieco tylko rzadziej niż reszta przekonanie takie wyrażają respondenci w wieku od 18 do 24 lat (12 proc. z nich nie uznaje papieża za autorytet moralny), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (15 proc.).

Wprawdzie uczestnictwo w praktykach religijnych w pewnym stopniu oddziałuje na postrzeganie papieża Polaka jako autorytet moralny, jednak nawet osoby w ogóle niepraktykujące w zdecydowanej większości (82 proc.) dostrzegają w nim wzór właściwego postępowania.

Jan Paweł II jest autorytetem moralnym dla 97 proc. osób określających się jako wierzące i postępujące zgodnie z nauczaniem Kościoła, dla 92 proc. wierzących na swój własny sposób, a także dla 68 pro. respondentów określających się jako niewierzący.

Uznanie Jana Pawła II za autorytet moralny nie zawsze oznacza stosowanie się do jego nauk. Kierowanie się w życiu wskazaniami Ojca Świętego deklaruje obecnie 73 proc. respondentów, przy czym zaledwie niespełna jedna czwarta nie ma co do tego wątpliwości. Swoje postępowanie jako niezupełnie zgodne z papieskim nauczaniem lub całkowicie z nim sprzeczne ocenia co piąty badany (21 proc).

Wprawdzie odsetek opinii świadczących o przywiązywaniu wagi do nauczania papieża jest obecnie wyraźnie mniejszy niż tuż po śmierci Jana Pawła II, czy nawet rok później, to jednak jest on nieco większy niż w latach 2010–2011, co oznacza zahamowanie spadkowego trendu w omawianym wymiarze – zauważa CBOS.

Mimo że osoby kierujące się wskazaniami Jana Pawła II dominują we wszystkich grupach społecznych, o wcielaniu w życie papieskiego nauczania częściej niż inni mówią badani w wieku od 45 do 54 lat oraz powyżej 64 lat , respondenci określający swoje poglądy polityczne jako prawicowe, a ze względu na status zawodowy: rolnicy, robotnicy niewykwalifikowani, emeryci i renciści.

To, czy badani kierują się przesłaniem płynącym z nauk Jana Pawła II, najbardziej zależy od ich zaangażowania w życie religijne. Stosowanie się do treści nauczania papieża Polaka jest zdecydowanie bardziej powszechne wśród osób często praktykujących religijnie i określających swoją wiarę jako zgodną z nauczaniem Kościoła.

CBOS sprawdzał także, w jak dużym stopniu osoba Jana Pawła II wpłynęła na życie badanych. Nadal większość Polaków (62 proc.) twierdzi, że jego nauczanie w jakimś stopniu przyczyniło się do przemiany ich życia. Przeciwną opinię wyraża co trzeci ankietowany (32 proc).

Wprawdzie odsetek respondentów, którzy są zdania, że dzięki papieżowi w jakiś sposób zmienili swoje postępowanie jest obecnie o 8 punktów niższy niż notowany miesiąc po śmierci papieża, czy nawet cztery lata później, jednak w stosunku do ubiegłego roku wzrósł o 4 punkty i obecnie jest taki sam jak przed dwoma laty. Trudno zatem w tym przypadku mówić o jakimś jednokierunkowym trendzie.

Niemal we wszystkich grupach społecznych dominują ankietowani, którzy twierdzą, że doświadczyli osobistej przemiany pod wpływem Jana Pawła II. Stosunkowo częściej niż inni deklaracje takie składają robotnicy niewykwalifikowani. Rolnicy, bezrobotni, osoby w wieku od 45 do 54 lat, badani o prawicowych poglądach politycznych oraz mieszkańcy wsi.

O osobistych przemianach, jakie dokonały się pod wpływem papieża Jana Pawła II, rzadziej mówią natomiast badani najmłodsi (51 proc. wskazań), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (39 proc.), a ponadto respondenci o centrolewicowych (47 proc.) i lewicowych (49 proc.) poglądach politycznych, prywatni przedsiębiorcy, pracownicy usług, oraz personel średniego szczebla.

Osoby, które swoją wiarę określają jako zgodną z nauczaniem Kościoła i które przynajmniej raz w tygodniu uczęszczają na msze i nabożeństwa religijne, istotnie częściej dostrzegają wpływ papieża na swoje życie niż wierzący na swój własny sposób czy, tym bardziej, niewierzący.

Wskaźniki religijności sugerują, że – szczególnie od czasu śmierci Jana Pawła II – następuje w Polsce powolne odchodzenie od religijności kościelnej w kierunku nieco bardziej zindywidualizowanej – zwraca uwagę analityk CBOS Rafał Boguszewski. Wyraża się to m.in. w mniej regularnym uczestnictwie w praktykach religijnych (zwłaszcza niektórych grup społecznych), czy też w coraz częstszej akceptacji szeregu postaw i zachowań moralnych niezgodnych z nauczaniem Kościoła, takich jak antykoncepcja, seks przedmałżeński, życie w związku bez ślubu czy rozwód.

Jednak mimo tych zmian przywiązanie do papieża i uznawanie go za autorytet moralny są w Polsce nadal niemal powszechne. Natomiast jeżeli chodzi o nauczanie Jana Pawła II i jego oddziaływanie na życie Polaków, styczniowe badanie wskazuje na zahamowanie notowanych od kilku lat spadkowych trendów w obu tych obszarach.

Choć uznanie autorytetu Jana Pawła II i przywiązanie do jego nauk jest szczególnie silne wśród osób najbardziej religijnych, to jednak – co ważne – postawy takie nierzadko deklarują również ci, którzy określają siebie jako niewierzący i którzy w ogóle nie uczestniczą w kościelnych obrzędach lub czynią to jedynie sporadycznie. Badanie zrealizowane przez CBOS na zlecenie Centrum Myśli Jana Pawła II przeprowadzono w dniach 11–16 stycznia 2012.
tk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Częstochowa: obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II (zapowiedź)

Msze św. w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II, wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz spotkanie w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odbędą się 2 kwietnia w Częstochowie, w ramach obchodów 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II.
„Częstochowa czyta Jana Pawła II ”, pod takim hasłem odbędzie się specjalny wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, podczas którego przedstawiciele Kościoła, świata kultury, artyści zaprezentują fragmenty twórczości papieża Polaka. Fragmenty utworów Karola Wojtyły-Jana Pawła II zaprezentują m. in. o. Sebastian Matecki podprzeor Jasnej Góry, Renata Zarębska, Olek Klepacz, Marian Florek. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30 a zakończy o 21.37.

Również w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” o godz. 18 odbędzie się spotkanie pt. „Ziemia Męki Pańskiej i Zmartwychwstania. Śladami Chrystusa z Janem Pawłem II ”. Uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć film z pielgrzymki Jana Pawła II do Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym 2000 oraz wysłuchać pieśni na Wielki Post w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej, solistki Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie i Jolanty Pinderak-Muratów przy akompaniamencie Jakuba Brawata.

Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził Częstochowę sześć razy: 4-6 czerwca 1979 r., 18-19 czerwca 1983 r., 12-13 czerwca 1987 r., 14-16 sierpnia 1991 r. z okazji VI Światowego Dnia Młodzieży, 4 czerwca 1997 r. oraz 17 czerwca 1999 r.
ks. mf / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: 1 maja Msza św. dla Polaków w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II

Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, kard. Zenon Grocholewski będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej Mszy św. z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Poinformowało o tym Duszpasterstwo Polaków w Diecezji Rzymskiej.
Poniżej zamieszczamy komunikat o tym wydarzeniu:

Duszpasterstwo Polaków w Diecezji Rzymskiej uprzejmie informuje, że w dniu 1 maja br., w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, o godz. 10:00, w Bazylice św. Piotra zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w języku polskim. Będzie jej przewodniczył Kard. Zenon Grocholewski.

Wszyscy zainteresowani – grupy i pielgrzymi indywidualni – proszeni są o zgłaszanie swojego uczestnictwa w Biurze Informacji dla Pielgrzymów Polskich przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie (via delle Botteghe Oscure 15, 00186 Roma; tel./fax: 0039 06 97746340; kom. 0039 3807967559; e-mail: pielgrzym-roma@libero.it).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w prezbiterium, tę Mszę św. będą mogli koncelebrować tylko ci kapłani, którzy uprzednio zgłoszą swoją obecność i otrzymają odpowiednie poświadczenie do okazania w zakrystii Bazyliki.
ks. pp / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II w Sanktuarium bł. Jana Pawła II

W Niedzielę Palmową, 1 kwietnia, w wigilię 7. rocznicy śmierci papieża w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zostanie wykonane Oratorium Papieskie pt. "Kraków pamięta...", połączone z Mszą św. sprawowaną o godz. 17. O godz. 19 rozpocznie się Droga Krzyżowa.
Droga Krzyżowa wyruszy do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Łagiewnikach i zakończy się w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Ojciec Święty Benedykt XVI w Orędziu na Wielki Post napisał: „droga, na której jesteśmy zaproszeni do kontemplowania Tajemnicy Krzyża, polega na 'upodobnieniu się do śmierci Chrystusa' (Flp 3,10), aby przeżyć głębokie nawrócenie naszego życia: pozwolić się przemienić przez działanie Ducha Świętego, (…) ukierunkować w zdecydowany sposób naszą egzystencję według woli Boga; uwolnić się od naszego egoizmu, pokonując instynkt panowania nad innymi i otwierając się na miłość Chrystusa”.

2 kwietnia, przeżywać będziemy 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II. W Krakowie, jej obchody zaplanowane zostały w Sanktuarium bł. Jana Pawła II, gdzie o godz. 18 refleksję słowno-muzyczną pt. "Ostatnie Przesłanie Ojca Świętego" poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha. Chwilom zadumy nad fragmentami Testamentu Ojca Świętego towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk Małe Ważne Sprawy. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Sanktuarium bł. Jana Pawła II zaprasza także na Triduum Paschalne, które rozpocznie się w najbliższy czwartek 5 kwietnia i zakończy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 8 kwietnia.
psion / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bł. Jan Paweł II patronem kaplicy w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim


Bp Stanisław Napierała ustanowił bł. Jana Pawła II patronem kaplicy w Domu Księży Emerytów w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas uroczystości 28 marca odsłonięto tablicę poświęconą pierwszemu biskupowi diecezji kaliskiej w podziękowaniu za wybudowanie w 2004 r. tego domu.
Księża seniorzy mieszkający w Domu Księży Emerytów spotkali się z bp. Stanisławem Napierałą i bp. seniorem Teofilem Wilskim. Kapłani pragnęli podziękować ordynariuszowi diecezji kaliskiej za 20 lat kierowania diecezją.

O początkach tworzenia diecezji kaliskiej mówił ks. prał. Alfred Mąka. Wspomniał o budowaniu kurii, seminarium, a przede wszystkim domu dla księży seniorów. - W szczególny sposób chcemy dziś podziękować na tym miejscu za dom kapłanów seniorów. Naszą wdzięczność chcemy wyrazić przez kamienną tablicę z marmuru przypominającą pierwszego biskupa diecezji kaliskiej, który bardzo chętnie święci nowych kapłanów, a równocześnie bardzo szanuje księży seniorów. Za to serce bardzo dziękujemy – mówił ks. prał. Alfred Mąka.

Z okazji zbliżających się świat Zmartwychwstania Pańskiego prałat złożył biskupowi diecezji kaliskiej życzenia. - Życzę zdrowia, bo ono jest zawsze potrzebne, łaski Bożej, bo bez niej nie ma drogi do świętości, światła Ducha Świętego, bo w ciemności nie można normalnie działać i radości z wszystkich dokonanych dzieł – mówił ks. senior.

Bp Napierała podkreślał, że dokonanie wszystkich dzieł w diecezji kaliskiej było możliwe dzięki błogosławieństwu Boga. - Z perspektywy minionych lat mogę zaświadczyć, że w sytuacjach bardzo złożonych i trudnych, które mogły się różnie rozwiązać, jakoś wszystko się udawało. Bóg błogosławił. Bóg chciał tej diecezji - zaznaczył. Podziękował także kapłanom za wspólne budowanie diecezji.

Zauważył, że sprawcą powstania diecezji był papież Jan Paweł II. - Ja kocham papieża. Dane mi było w różnych okresach być dosyć blisko z bł. Janem Pawłem II. Patrząc na niego, widzieliśmy, że Bóg go wybrał i niezwykle wyposażył do pełnienia służby Najwyższego Pasterza Kościoła – stwierdził.

Bp Napierała nadał kaplicy w Domu Księży Emerytów tytuł bł. Jana Pawła II i ustanowił jego święto na dzień 1 maja. Poświęcił kaplicę i tablicę znajdującą się w holu, która jest wotum wdzięczności za wybudowanie domu.

Budowę domu dla księży seniorów w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęto 28 kwietnia 2001 r. od poświęcenia placu przez bp. Napierałę. Dyrektorem budowy był ks. prał. Henryk Szymiec. Po ponad dwóch latach prace budowlane zostały ukończone, a dyrektorem domu został ks. Jan Wolniak. Dla upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu i nawiązania do papieskiego apelu wygłoszonego w Polsce: „Miejcie wyobraźnię miłosierdzia” nadano w 2004 r. domowi im. Jana Pawła II.
ek / Ostrów Wielkopolski
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 marca 2012

Poznań: kaplica hospicjum otrzymała wezwanie i relikwie bł. Jana Pawła II

Poznańskie Hospicjum Palium otrzymało dziś relikwie bł. Jana Pawła II. – Relikwie przypominają, że jedność ludzi wierzących nie kończy się ze śmiercią, ale następuje wymiana za pośrednictwem Eucharystii, podczas której jednoczymy się z kultem Kościoła niebiańskiego – podkreślił w homilii abp Stanisław Gądecki.
Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. połączonej z wprowadzeniem relikwii bł. Jana Pawła II do kaplicy hospicjum na os. Rusa w Poznaniu. Jednocześnie kaplica otrzymała wezwanie błogosławionego papieża Polaka. Pacjenci, ich rodziny, pracownicy hospicjum i wolontariusze modlili się o umocnienie w chorobie i wypełnienie się woli Bożej, a także o życie wieczne dla zmarłych.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przekonywał w homilii, że każde relikwie są przypomnieniem chrześcijańskiej prawdy o śmierci i zmartwychwstaniu. Przypomniał, że Jan Paweł II w ostatnich latach swego życia bardzo chorował, ale ludzie nie chcieli wierzyć w jego odejście. Metropolita poznański zauważył, że papież nie tylko przygotowywał się do śmierci, a także wydał szczegółowe dyspozycje odnośnie do swojego pogrzebu.

– Wszystko, co mówił i robił wskazywało, że pogodził się ze śmiercią i chciał jak najlepiej i świadomie przeżyć jej moment – stwierdził abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zwrócił też uwagę, że ludzie od wieków żywili nadzieję na znalezienie lekarstwa na wszelkie choroby i śmierć, zapewniającego nieśmiertelność. Prawdziwe lekarstwo dające nieśmiertelność tkwi natomiast w naszym wnętrzu. Tajemniczy proces nowego przymierza, które nie zna śmierci, rozpoczyna się w nas na chrzcie św. – W chrzcie św. rozpoczyna się w nas nowe życie nieunicestwione przez śmierć, ale wprowadzające w pełne światło – przypomniał abp Gądecki.

Hospicjum Palium jest największym Poznaniu ośrodkiem obejmującym kompleksową opieką paliatywną chorych i ich bliskich. Jest też miejscem edukacji i szkolenia kadry lekarzy, pielęgniarek, psychologów, rehabilitantów i innych w opiece paliatywno-hospicyjnej. Obecnie poznański ośrodek oferuje 24 miejsca stacjonarnej opieki całodobowej. W planach rozbudowy jest kolejnych 12.
Pod koniec 2010 r. rozpoczęła się kampania „Motyle dla Hospicjum” na rzecz rozbudowy tej placówki.
msz / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Szwajcaria: uniwersytet fryburski o nauczaniu Jana Pawła II


O spuściźnie Jana Pawła II w dziedzinie dialogu nauki i wiary debatowano na uniwersytecie fryburskim w Szwajcarii. Konferencję na ten temat pomogły zorganizować ambasada RP w tym kraju i tamtejsza Polska Misja Katolicka.
Podczas sesji wspominano m.in. wizytę Jana Pawła II na tejże uczelni w czerwcu 1984. Mówiono również o wkładzie, jaki wniósł on w poszczególne dziedziny wiedzy, a w szczególności w bioetykę.

Wśród uczestników nie zabrakło gości z Watykanu. Świadectwo o Janie Pawle II jako promotorze nauki i człowieku dialogu złożył jego wieloletni współpracownik - kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego.

„Jego pasja dla dialogu, rozwoju wiedzy wypływała z jego osobowości. Starajmy się ukazać to wszystko, co zrobił. Za jego pontyfikatu powstało 250 nowych uniwersytetów. Mówiłem też o jego działalności na rzecz Papieskiej Akademii Nauk. To jest coś niesamowitego. To jest jedyna ponadkrajowa akademia nauk, zresztą pierwsza akademia nauk, bo powstała już w 1603 r. Należy do niej 80 naukowców, w tym 25 laureatów Nagrody Nobla" - powiedział kardynał-prefekt.

Przypomniał ponadto, że Jan Paweł II był w praktyce wielkim człowiekiem dialogu. Rozmawiał ze wszystkimi, do wszystkich odnosił się z szacunkiem, nikogo nigdy nie obraził. "Wystarczy patrzeć na telewizję, by zobaczyć, jak zupełnie inna jest rzeczywistość. Jan Paweł II był zawsze sobą. Nigdy nie starał się naginać swojej nauki do okoliczności, żeby się komuś podobać, tylko wobec wszystkich wyznawał swoją wiarę” – podkreślił szef watykańskiej dykasterii.
(KAI/RV) / Fryburg
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II (zapowiedź)


Uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta…” i refleksja słowno-muzyczna „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego” to inicjatywy, które z okazji 7. rocznicy śmierci papieża organizuje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie–Łagiewnikach.
1 kwietnia w Sanktuarium bł. Jana Pawła II zaplanowano uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta ...”, które połączone będzie z Mszą św. odprawioną o godz. 17.00. Podczas uroczystości będzie można usłyszeć fragmenty z mszy, oratoriów i kantat m.in. J.S. Bacha, G.F. Haendla, W.A. Mozarta. oraz G. Verdiego w wykonaniu zespołu artystów scen operowych i teatrów dramatycznych pod kierownictwem muzycznym Mirosława Gąsieńca. W trakcie wydarzenia wystąpi m.in. polski tenor Wiesław Ochman.

Organizatorem spotkania jest Centrum Przygotowań Programów Patriotycznych - Wiesława Furmanek z Ostrzeszowa, a patronat medialny nad wydarzeniem objął portal franciszkanska3.pl.

Z kolei 2 kwietnia o godz. 18 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się refleksja słowno-muzyczna pt. „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego”, którą poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha. Chwilom zadumy nad fragmentami Testamentu Ojca Świętego towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk „Małe Ważne Sprawy”. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Podkarpacie: kluby honorowego krwiodawstwa żywym pomnikiem dla Jana Pawła II


85 klubów Honorowych Dawców Krwi dla uczczenia 85 lat życia Jana Pawła II. Z taką inicjatywą wyszedł Zdzisław Wójcik prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Po niespełna dziesięciu latach udało się. Obecnie skupiają one 2228 osób, które oddały już ok. 12 tys. litrów krwi.
Niedawno powstał właśnie 85. klub. Tym samym, zapoczątkowane w 2002 r. dzieło doszło do skutku. Jego inicjatorem był Zdzisław Wójcik, prezes klubu HDK PCK „Płomyk” przy Komendzie Miejskiej PSP w Przemyślu. Pomysł przyszedł podczas I Podkarpackiej Pielgrzymki HDK PCK do Kalwarii Pacławskiej w 2002 r. – Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej zastanawiałem się, co mógłbym zrobić, aby uczcić naszego Ojca Świętego. I wtedy przyszło olśnienie. Przecież to mogą być szkolne kluby honorowych dawców – wspomina Wójcik.

We wrześniu 2002 r. założyli, że w ciągu trzech lat utworzą 25 szkolnych klubów HDK. Chcieli w ten sposób uczcić 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II przypadające w 2003 r. – Zdążyliśmy, choć kosztowało to dużo pracy – mówi Wójcik.

Razem z nim akcję prowadziły: Krystyna Lachowicz, kierownik Biura Zarządu Rejonowego PCK w Przemyślu i Ewa Załęska, wówczas sekretarz Zarządu Rejonowego PCK w Jarosławiu, a obecnie kierownik Biura.

– Założenie każdego klubu poprzedzone jest kilkoma rozmowami w szkole, zakładzie pracy, czy OSP. My nie namawiamy, lecz uświadamiamy. Po pogadance czekamy kilka tygodni. Chcemy, aby decyzja o założeniu klubu była przemyślana. Zależy nam, aby zapewnić stały dostęp do krwi. Szczególnie jest to przydatne, gdy w nagłych przypadkach potrzeba krwi określonej grupy. Dzięki klubom o wiele łatwiej znaleźć wtedy dawców – zaznacza Lachowicz.

Ostatnie dziesięć klubów powstało przy zespole szkół, uczelni, OSP. – Najchętniej krew oddają ludzie młodzi. Wystarczy dziesięciu chętnych, aby powstał klub. Osoby, które nie mają jeszcze 18 lat i nie mogą oddać krwi, są członkami wspierającymi – mówi Załęska.

W sumie stworzono 42 kluby szkolne i uczelniane, 33 strażackie – OSP i PSP, 6 w innych służbach mundurowych, 3 administracyjne i 1 parafialny w ośmiu powiatach województwa podkarpackiego.

Celem akcji było stworzenie i utrzymanie stabilnego systemu krwiodawstwa w tej części Podkarpacia. – Odpowiednie zasoby krwi to nasze bezpieczeństwo. Dlatego istnieje potrzeba nieustannego promowania idei honorowego dawstwa, by w świadomości społeczeństwa przestały istnieć bariery uniemożliwiające podjęcie decyzji o oddawaniu krwi. Ważne jest to, aby krwiodawcy dzielili się cząstką siebie wówczas, kiedy ta pomoc jest najbardziej potrzebna – mówi Zdzisław Wójcik.
pab / Przemyśl
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Stalowa Wola: sztafeta pływacka niepełnosprawnych upamiętni rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II


Osoby niepełnosprawne biorące udział w sztafecie pływackiej upamiętnią 2 kwietnia rocznicę śmierci papieża Polaka. I Podkarpacki Memoriał Pływacki im. bł. Jana Pawła zorganizowany będzie na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad imprezą objął ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz.
Sztafeta pływacka, w której, jak deklarują organizatorzy, może wziąć udział prawie 700 zawodników, wystartuje o godz. 21:37, a zakończy się w momencie przepłynięcia przez nich 9665 długości basenów, czyli tyle, ile było dni pontyfikatu papieża bł. Jana Pawła II. Ten „maraton” pływacki będzie odbywał się równocześnie na 15 torach basenu.

Zawodnikami będą osoby niepełnosprawne z niepełnosprawnością intelektualną, rodziny tych osób, trenerzy, przyjaciele, uczniowie szkół, studenci, pracownicy szkół i uczelni, oraz wszyscy chętni mieszkańcy Stalowej Woli i okolic Podkarpacia.

- Do udziału w sztafecie zapraszamy każdego, kto zadeklaruje przepłynięcie minimum jednej długości basenu. Dla osób niepełnosprawnych oraz nie potrafiących pływać, przygotowany będzie mały basen. Uczestnicy ci mogą przejść wskazany dystans samodzielnie, bądź z asystą. Istnieje możliwość skorzystania z kamizelek ratowniczych i desek do pływania – poinformował KAI ks. Mariusz Kozłowski, duszpasterz akademicki.

Zmagania pływackie poprzedzi Msza św. o godz. 19 w kaplicy akademickiej, połączona z ucałowaniem relikwii krwi bł. Jana Pawła II.

Spotkanie dla wolontariuszy, którzy zechcą pomóc przy organizacji imprezy odbędzie się 21 marca br. w sali 03 w Nowej Auli KUL o godz. 19.30. Zainteresowani imprezą ewentualne zapytania mogą kierować do duszpasterza akademickiego KUL w Stalowej Woli.

Zapisy odbywać się będą do 1 kwietnia w szatni i kasie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Bieżące informacje można znaleźć na stronie internetowej www.parafiaakademicka.pl, a także uzyskać je bezpośrednio od ks. Mariusza Kozłowskiego pisząc na adres: kancelaria@parafiaakademicka.pl

Organizatorem I Podkarpackiego Memoriału Pływackiego im. bł. Jana Pawła jest dyrekcja Zespołu Szkół nr 6 Specjalnych w Stalowej Woli, we współpracy ze stowarzyszeniem Olimpiad Specjalnych Polska Podkarpackie, Stowarzyszeniem „Latorośl”, Duszpasterstwem Akademickim BASZTA oraz parafią bł. Jana Pawła II w Stalowej Woli.
apis / Stalowa Wola
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 marca 2012

Częstochowa: do 2020 roku co miesiąc spotkania poświęcone Janowi Pawłowi II


Do 2020 roku - każdego 18 dnia miesiąca - w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbywać się będą spotkania poświęcone papieżowi Polakowi. Podczas pierwszego z nich wspomnieniami dzielił się abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i wieloletni sekretarz papieża.
W trakcie cyklicznych spotkań wspominane będą: twórczość, pielgrzymki i życie Jana Pawła II. Na spotkania zapraszane będą wybitne osobistości duchowne i świeckie, które w swoim życiu spotkały papieża Polaka. Cykl zakończy się w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II.

- Te spotkania mają ogromne znaczenie dla przybliżenia postaci i dzieła bł. Jana Pawła II kolejnym pokoleniom nie tylko mieszkańców Częstochowy - mówił Krzysztof Witkowski prezes firmy President Electronics Poland i twórca Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Abp Mokrzycki wskazywał na wyjątkową i szczególną otwartość Papieża na każdego człowieka. - Nigdy nie bał się spotkań z ludźmi. Z każdym człowiekiem chętnie rozmawiał, słuchał go uważnie. Myślał ciągle o drugim człowieku. Był o niego zatroskany - przypomniał metropolita lwowski.

„Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy i pracy. Jego myśli ciągle zwracały się ku Bogu. Jego życie to była nieustanna modlitwa. Trwał na kolanach przed Bogiem, był z Bogiem zjednoczony i żył Bogiem. Całe jego życie było modlitwą” – kontynuował abp Mokrzycki.

Wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II podkreślił, że polski Papież „to był człowiek wiary”. - Jego życie i działanie charakteryzowała ewangeliczna prostota. Do ostatnich chwil swojego życia odmawiał modlitwy, którym był wierny przez całe życie - mówił abp Mokrzycki.

W I Dniu Papieskim uczestniczyło ponad 200 osób, mieszkańcy Częstochowy, kapłani, siostry zakonne, Rycerze Kolumba, pracownicy firmy President Electronics Poland, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz m.in. abp Stanisław Nowak senior, były metropolita częstochowski, ks. infułat Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Sebastian Matecki podprzeor Jasnej Góry oraz poseł Szymon Giżyński (PiS).

Podczas kolejnego spotkania 18 kwietnia gościem Dnia Papieskiego będzie Arturo Mari fotograf bł. Jana Pawła II a 18 maja abp senior Stanisław Nowak, który znał Jana Pawła II przez ponad 53 lata.
ks.mf (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 19 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi


Trzy miesiące trwać będą obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Rozpocznie ją Msza święta dla ludzi pracy, odprawiona 19 marca w łódzkiej katedrze. O udział we wszystkich spotkaniach apeluje abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki.
"Było to najważniejsze wydarzenie w historii miasta i Kościoła łódzkiego. Przybył do Łodzi, bo pragnął spotkać się z nami w stolicy naszej diecezji i osobiście podarować nam radość goszczenia u siebie Następcy św. Piotra. Wtedy ofiarował nam bardzo wiele: swoją obecność i trud pielgrzymowania, natchnione słowo Boże; małe dzieci nakarmił Chlebem Życia, wszystkich umocnił błogosławieństwem apostolskim. Wsławił też nasze miasto, bo cały świat mówił wtedy o Papieżu, który w Łodzi spotkał się z włókniarkami w ich fabryce i z małymi dziećmi z okazji ich I Komunii Świętej" - napisał abp Władysław Ziółek w specjalnej odezwie do wiernych.

Metropolita łódzki podkreślił, że mimo upływu lat, wizytę Jana Pawła II w Łodzi mieszkańcy wspominają ze wzruszeniem. "Od tamtego dnia mija ćwierćwiecze. Nie wszyscy mogli doczekać tej rocznicy. Ci, których Opatrzność zachowała przy życiu, mimo upływu lat, ze wzruszeniem wspominają tamto spotkanie. Są wśród nich twórcy kultury, którzy w katedrze łódzkiej mogli zamienić kilka słów z Janem Pawłem II. A także włókniarki, najbardziej zapracowane kobiety w mieście, które Papież umocnił na duchu, aby w swoich rodzinach promieniowały jeszcze większą miłością" - wylicza pasterz Kościoła w Łodzi.

Obchody rocznicowe rozpoczną się 19 marca, w uroczystość św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej i potrwają trzy miesiące. "Zgromadzi się wtedy świat pracy, aby uczcić swojego patrona – św. Józefa. Będzie to nawiązanie do spotkania Jana Pawła II przed 25 laty z ludźmi pracy w Zakładach Uniontexu. Nauczanie Papieża-Polaka na temat pracy przybliży nam ks. biskup Kazimierz Ryczan z Kielc, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy" - pisze abp Ziółek. "Usilnie zapraszam osoby pracujące, oraz ich rodziny do licznego udziału w tej uroczystości. Za wstawiennictwem Błogosławionego Papieża będziemy się modlić również w intencji osób, które utraciły pracę" - zachęca metropolita łódzki.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie Święto Eucharystii, które zostało ustanowione na pamiątkę wizyty papieża w Łodzi. W tym roku przypada ono w niedzielę, 10 czerwca. Będzie mu przewodniczyć kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, najbliższy współpracownik papieża Benedykta XVI.

Jednym z punktów obchodów będzie także spotkanie modlitewne osób, które 25 lat temu w obecności Jana Pawła II przyjęły I Komunię Świętą. "To spotkanie będzie miało wyjątkową wymowę. Niektóre z tych osób Bóg obdarzył powołaniem kapłańskim lub zakonnym" - zauważa abp Ziółek.
Elementy jubileuszowe pojawią się także w corocznych inicjatywach archidiecezji łódzkiej. Tak będzie m.in. z niemal miesięcznym programem Łódzkich Dni Rodziny, organizowanym w Niedzielę Palmową Marszem dla Jezusa czy pielgrzymką "Szlakiem Jana Pawła II". Do wizyty papieża w Łodzi nawiązywać będzie także organizowana przez młodzież gra miejska odwołująca się do symboli kojarzonych z papieżem-Polakiem.

"Niech każdy z nas postara się, aby osobiście uczestniczyć w tych spotkaniach oraz innych do tego zachęcić. Tylko przez taki udział w obchodach Rocznicy, wraz ze swoją rodziną, z przyjaciółmi i sąsiadami, będziemy mogli najpełniej wyrazić naszą wdzięczność Panu Bogu za wizytę Jana Pawła II w Łodzi i za jej liczne owoce. W duchu tej wdzięczności wypraszajmy też u dobrego Boga łaskę kanonizacji Jana Pawła II oraz pomoc w realizowaniu jego duchowego testamentu" - prosi abp Ziółek. "Zbliżające się uroczystości są dla nas wielkim wyzwaniem. Uczyńmy wszystko, aby ich przeżywanie było radosne, pogłębiło w nas miłość do Kościoła i postawę wdzięczności wobec błogosławionego Jana Pawła II" - podkreśla metropolita łódzki.
lg / Łódź
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 18 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Meksyk: wystawa o bł. Janie Pawle II


Meksykańscy katolicy nie zapominają o bł. Janie Pawle II. Archidiecezja Miasta Meksyk zorganizowała wystawę opowiadająca o prywatnym życiu papieża, który sam mówił, że jest Meksykaninem.
Celem ekspozycji jest przypomnienie szczególnych relacji Papieża Polaka z narodem meksykańskim. Jan Paweł II odwiedził ten latynoamerykański kraj pięć razy.

Stolica Meksyku jest pierwszym miastem, które gości papieską wystawę. Pamiątki pochodzą z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Na kolekcję składa się ponad 200 przedmiotów używanych przez Karola Wojtyłę.

Do Meksyku powróciły m.in. pamiątki ofiarowane tam papieżowi w czasie jego pielgrzymek, wśród nich tradycyjny kapelusz. Ponadto są przedmioty nieco większe, jak choćby rower.

Ekspozycję umieszczono w stołecznym pałacu sportów, by do zwiedzania zachęcić niekatolików. Meksykańscy organizatorzy spodziewają się prawie ćwierć miliona zwiedzających.

Analogiczną wystawę pamiątek po Janie Pawle II zorganizowano w Watykanie z okazji ubiegłorocznej beatyfikacji.
RV / Miasto Meksyk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012

Włochy: kard. Dziwisz odsłonił pomnik bł. Jana Pawła II


Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz odsłonił 15 marca pomnik bł. Jana Pawła II w Castellammare di Stabia koło Neapolu. Dokonał tego w 20. rocznicę wizyty duszpasterskiej Papieża Polaka w tym mieście.
Wieczorem w konkatedrze w Castellammare di Stabia kard. Dziwisz przewodniczył Mszy św. W homilii przypomniał ogromny entuzjazm, z jakim przyjmowano tam papieża. Podziękował Włochom za miłość, jaką okazywali Janowi Pawłowi II „za jego życia, a także po jego błogosławionej śmierci”.

Zaznaczył, że w program całego jego długiego pontyfikatu zawarty był w krótkich słowach: „Nie lękajcie się!”. Szukając sekretu „nieprzeciętnego dynamizmu apostolskiego Jana Pawła II” wskazał, że „centrum jego tożsamości stanowił Jezus Chrystus”, z którym „związał swoje plany i nadzieje, i to na zawsze”. Był też człowiekiem modlitwy. – W Krakowie spędzał wiele godzin w kaplicy, gdzie się modlił, czytał i pisał swoje książki, artykuły, przemówienia i homilie. W tym wypadku zacierała się granica między modlitwą i pracą, a swoją refleksją ubogacał następnie Kościół. Taki styl przyniósł ze sobą do Watykanu – przypomniał jego długoletni sekretarz.

Wskazał, że Jan Paweł II „zostawił nam wielkie dziedzictwo wiary i nauczania w postaci encyklik, listów i adhortacji apostolskich, katechez, przemówień i homilii”. - Na ostatnim etapie swojego pracowitego życia zostawił nam przejmującą katechezę o cierpieniu i umieraniu. Znosił mężnie choroby i słabości i odchodził do domu Ojca z wiarą i nadzieją. Po jego śmierci okazało się, że do ludu Bożego najbardziej przemówiła jego świętość. Był naprawdę człowiekiem Bożym. Żył z Bogiem i dla Boga – podkreślił metropolita krakowski.

Bł. Jan Paweł II odwiedził Castellammare di Stabia 19 marca 1992 r. Spotkał się tam z robotnikami miejscowej stoczni i odprawił Mszę św. w uroczystość św. Józefa.
ks. rp, pb (KAI) / Castellammare di Stabia
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Zamiast zniczy - tulipany - obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II (zapowiedź)


Projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze”, gra miejska oraz czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie złożą się na obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia. W tym roku – już po beatyfikacji – obchody będą miały inny charakter. – Zachęcamy warszawiaków, aby zamiast zniczy przynosili białe i żółte tulipany – mówi Norbert Szczepański. Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II zapowiada, że w centrum obchodów będzie nauczanie Jana Pawła II o wolności z przesłaniem do wszystkich: „Twoje życie. Wybieraj dobrze”.
Adresowany szczególnie do gimnazjalistów projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze” ma zachęcać i uczyć młodych podejmowania decyzji. Do 180 warszawskich gimnazjów trafił już pakiet edukacyjny – a celem tej propozycji, przygotowanej przez Centrum Myśli Jana Pawła II, jest uświadomienie młodzieży, jakimi wartościami kieruje się w życiu. Zaproponowane konkursy i gry uczą m.in. tego, że każdy wybór musi być świadomą decyzją podjętą zgodnie z ich planem na życie – mówiła podczas konferencji pedagog Małgorzata Łuczak, autorka konspektu.

Młodzieży należy towarzyszyć – podkreślał socjolog prof. Krzysztof Koseła z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, przesłanie do młodych można by ująć w słowach „Bądź odważny. Bądź silny! Pokaż, że jesteś dobry!”.

Projekt "Labirynt. Wybieraj dobrze” traktuje podejmowanie wyborów jako swoista przygodę – chodzenie po labiryncie, gdzie dojście do celu uwarunkowane jest podejmowaniem dobrych wyborów.

Taki labirynt stanie na placu Piłsudskiego w Warszawie, który 2 kwietnia będzie centralnym miejscem pamięci o papieżu z Polski. Od godz. 9.00 do 16.00 młodzież weźmie udział w grze miejskiej, której początek i koniec związany będzie z labiryntem, otwartym również dla przechodniów. Zadaniem uczestników gry będzie przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły.

– W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej Centrum (centrumjp2.pl) wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Gra, choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu, jest w całości grą internetową: wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu. Każde z zadań ilustrować będzie historia z udziałem Wojtyły, która urywa się i tylko od gimnazjalistów zależeć będzie, co zrobią: pójdą w lewo czy w prawo? Cofną się czy pójdą naprzód? Może się zdarzyć, że dwoje gimnazjalistów, podejmujących różne decyzje, otrzymają całkiem inne zadania, niemniej wszystkie kończyć się będą na placu Piłsudskiego – informuje Norbert Szczepański.

Labirynt, który będzie częścią gry miejskiej, stanie na placu Piłsudskiego już 1 kwietnia, w niedzielę. Zajmie powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych, około 1,5 metra wysokości i zbudowany będzie ze styropianu.

Jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Otworzy je prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które zebrani na placu Piłsudskiego usłyszą z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości. W ten sposób od żałoby i smutku po papieżu, które uosabiały znicze, wchodzimy w nowy okres, okres radości z wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II - podkreślają organizatorzy obchodów.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012

Genua: kard. Dziwisz przypomina Jana Pawła II, który zadecydował o obliczu Kościoła


Jan Paweł II zadecydował o obliczu współczesnego Kościoła – stwierdził wczoraj wieczorem w Genui kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski i wieloletni sekretarz osobisty kard. Karola Wojtyły oraz bł. Jana Pawła II na zaproszenie przewodniczącego episkopatu Włoch i arcybiskupa Genui, kard. Angelo Bagnasco mówił o Ojcu Świętym jako wzorze na nasze czasy.
Kard. Dziwisz określił Jana Pawła II jako papieża służącego Bogu i człowiekowi, który zadecydował o obliczu współczesnego Kościoła oraz jako jednego z największych przywódców duchowych współczesnego świata. Przypomniał, że Ojciec Święty pomógł chrześcijanom na całym świecie, aby nie lękali się deklarować jako ludzie wierzący, należeć do Kościoła, głosić ewangelię, nie obawiali się prawdy. "Papież, który osobiście poznał charakter dyktatury nazistowskiej i komunistycznej doskonale wiedział, że wszelkie dyktatury opierają się na lęku, a najpotężniejszym orężem przeciw nim jest wyzwolenie przez prawdę i solidarność" – zaznaczył metropolita krakowski.

Wieloletni sekretarz bł. Jana Pawła II nawiązał też do idei Światowych Dni Młodzieży. Przypomniał, że Ojciec Święty mówił do młodych niczego nie narzucając, ukazując jasną wizję rzeczywistości, przedstawiał szlachetne ideały, kierował na głębię, rozpalał wielkie pragnienia, wskazywał najwyższe wartości dla których warto żyć i ofiarować swe życie.

Mówiąc natomiast o aktualnej sytuacji w Polsce metropolita krakowski stwierdził, że obecnie istnieje niebezpieczeństwo, że demokracja stanie się dyktaturą, gdyż usiłuje się narzucić jedyną mentalność, konsumistyczną i technokratyczną w dziedzinie praw indywidualnych i bioetyki.
st (KAI/SIR) / Genua
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 marca 2012

Wilno: w maju odbędzie się Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II


Tegoroczne Forum Rodziny Szkół im. Jana Pawła II odbędzie się w dniach 24-27 maja w Wilnie. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: "Wypada nam budować przyszłość nadziei". Organizatorami forum są: Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska.
Centralnym punktem 25 maja będzie Msza święta celebrowana przez kardynała Audrysa Juozasa Bačkisa w kościele bł. Jerzego Matulewicza. Następnie obrady Forum odbędą się w Domu Kultury Polskiej. Gości przywita Halina Marciniak, przewodnicząca Ogólnopolskiej Rodziny Szkół Jana Pawła II. O sferze sacrum we współczesnej polskiej poezji na Litwie opowie dr Halina Turkiewicz z Katedry Filologii Polskiej i Dydaktyki Litewskiego Uniwersytetu Edukologicznego.

26 maja odbędzie się poświęcenie miejsca pod pomnik Jana Pawła II. W programie jest również zwiedzanie Wilna (katedra św. Stanisława, Ostra Brama, kościół św. Piotra i Pawła, kościół św. Ducha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, góra Trzech Krzyży, kościół św. Anny, kościół świętych Franciszka i Bernardyna, Uniwersytet Wileński oraz Ratusz). Zaplanowano także spotkanie uczestników przy Grobie Matki Marszałka Piłsudskiego i Jego Serca na Rossie. Organizatorzy przygotowali również przedstawienie Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie "Wileńskie ulice" w reżyserii Liliji Kiejzik oraz spotkanie przy wiejskim stole z udziałem muzyka Tadeusza Narkiewicza i poety Aleksandra Snieżki.

W Polsce i na świecie jest ponad 1,2 tys. placówek oświatowych, których patronem jest papież-Polak. Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Jana Pawła II zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu.
rm / Wilno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: Stolica Apostolska nadal czeka na cud do kanonizacji Jana Pawła II


Żadna dokumentacja dotycząca cudu za przyczyną Jana Pawła II nie została dotychczas przekazana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – informuje dziś na łamach portalu vaticaninsider dobrze poinformowany francuski watykanista, Antoine-Marie Izoard.
Nadal więc postulator sprawy kanonizacyjnej, ks. prałat Sławomir Oder poszukuje cudownego uzdrowienia, które mogłoby posłużyć do kanonizacji Jana Pawła II. Jak wiadomo chodzi o niewytłumaczalny, natychmiastowy i całkowity powrót do zdrowia, którego nie można wytłumaczyć przyczynami naturalnymi, a wydarzenie takie musi nastąpić po 1 maja ubiegłego roku, czyli po beatyfikacji Ojca Świętego.

Bieg badania sprawy będzie podobny jak ma to miejsce zawsze w przypadku cudów: najpierw zajmie się nim komisja medyczna Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, następnie komisja teologiczna i wreszcie orzeczenie sesji kardynałów i biskupów będących członkami tej dykasterii. Izoard zaznacza, że ks. prałat Oder czuwa nad doniesieniami napływającymi ze świata, gotów zająć się sprawą, która będzie nadawała się do oceny Stolicy Apostolskiej.
st (KAI) / Watykan
--

Szwajcaria: Jan Paweł II prawodawcą Kościoła – sympozjum w Lugano


Międzynarodowe sympozjum na temat: „Jan Paweł II prawodawcą Kościoła: podstawy, innowacje i perspektywy” odbędzie się na Uniwersytecie Szwajcarii Włoskiej w Lugano, w dniach 22-23 marca br. Organizatorami konferencji są Fundacja Jana Pawła II (Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie) oraz Instytut Prawa Kanonicznego i Porównawczego Religii należący do Wydziału Teologicznego w Lugano.
Sympozjum ma na celu ukazanie oryginalnego wkładu i roli Jana Pawła II w tworzenie i rozumienie prawa kościelnego. W czasie jego pontyfikatu promulgowano Kodeks Prawa Kanonicznego (1983) i Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich (1990).

Uczestnicy sympozjum będą mieli okazję wysłuchać referatów wybitnych specjalistów prawa na następujące tematy: „Nowa hermeneutyka kanoniczna Jana Pawła II” (ks. prof. L. Gerosa), „Człowiek w centrum praw ustanowionych przez Jana Pawła II” (prof. F. D’Agostino), „Eklezjologia komunii w kodeksach kanonicznych Jana Pawła II” (bp J. I. Arieta), „Syntetyczne spojrzenie na działalność konkordatową Jana Pawła II” (prof. G. Dalla Torre), „Konkordat z Polską według Jana Pawła II” (bp T. Pieronek), „Kościół katolicki i Unia Europejska w nauczaniu Jana Pawła II” (prof. O. Fumagalli Caulli), „Innowacje i kontynuacja wprowadzone lub potwierdzone przez Jana Pawła II w relacjach pomiędzy Zachodem i Wschodem” (prof. Andrea Riccardi), „Podobieństwa i różnice pomiędzy Kodeksem Kościoła łacińskiego i Kodeksem Kościołów Wschodnich” (bp C. Vasil) oraz lectio magisterialis: „Działalność legislacyjna Jana Pawła II i jedność chrześcijan”, którą wygłosi kard. K. Koch.

Jak zaznaczają organizatorzy sympozjum odbędzie się w ramach przygotowań do obchodów 50. rocznicy inauguracji Soboru Watykańskiego II, ponieważ Kodeksy stanowią szczególny owoc Vaticanum II. Wskazał na to Jan Paweł II, między innymi, w Konstytucji apostolskiej „Sacrae disciplinae leges” promulgującej Kodeks z 1983 roku. Organizację sympozjum wsparł finansowo szwajcarski Narodowego Funduszu Badań Naukowych oraz inne organizacje i instytucje lokalne oraz prywatne.

Pełny program sympozjum można znaleźć pod adresem: http:// www.teologialugano.ch/direcom.php
Ks. A. Dobrzyński (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: wybitny polski teolog przypomniał nauczanie bł. Jana Pawła II o Duchu Świętym


O Duchu Świętym, uświęcającym człowieka i przemieniającym oblicze ziemi mówił wczoraj w Rzymie wybitny polski teolog, o. Zdzisław Kijas OFM Conv. W auli Jana Pawła II przy polskim kościele św. Stanisława BM w Rzymie, odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Moc i piękno wiary”, oparte o katechezy Jana Pawła II na temat Credo.
Prelegent przypomniał, że bł. Jan Paweł II wygłosił katechezy o Duchu Świętym w latach 1989-1991. Był to czas przemian politycznych i społecznych w Europie i w świecie. Ojciec Święty był wrażliwy na duchowy sens dziejów. Być może dlatego interesowało go zwłaszcza działanie Ducha Świętego w Kościele i w człowieku. Duch Święty łamie ludzkie schematy myślenia i przewidywania, by wprowadzić je w Boży plan zbawienia. Zdać się na działanie Ducha oznacza widzieć życie oczyma wiary i nie tracić nadziei, mimo niesprzyjających okoliczności. Katechezy o Duchu Świętym – jak zauważył o. Kijas – zamknięte są w klamry dwóch nauk: o wierze i nadziei.

Wykładowca wyjaśnił, że misją Ducha Świętego nie jest „wyrównanie rachunków” z grzesznym światem, który skazał Chrystusa na śmierć, lecz danie świadectwa prawdzie odkupienia. Do takiego świadectwa uzdalnia nas przyjęty sakrament bierzmowania. Życie Jana Pawła II było świadectwem, że Chrystusa jest Odkupicielem człowieka. Po nawiązaniu do pięknego tematu darów i owoców Ducha Świętego, o. Kijas omówił Jego działanie w duszy człowieka podczas modlitwy. Można dostrzec, że mówiąc o modlitwie Papież dzielił się własnym doświadczeniem życia duchowego.

Pytania po wykładzie dotyczyły dialogu katolicko-prawosławnego i charyzmatów. Prelegent podkreślił, że różnice z Kościołem prawosławnym nie dotyczą istotnych punktów teologii Ducha Świętego, wynikają raczej z nieporozumień historycznych. Urzędy kościelne także cieszą się asystencją Ducha Świętego, dlatego nie można przeciwstawiać charyzmatów Kościołowi hierarchicznemu. Ponadto wywiązała się ciekawa dyskusja na temat Ducha Świętego i cnót teologicznych, w której zabrały głos osoby związane z przygotowywaniem spraw beatyfikacyjnych. Stwierdzono, że działanie Ducha Świętego nie da się zamknąć w naszych schematach świętości.

Kolejne spotkanie będzie poświęcone tematowi „Wierzę w Kościół”. Odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia br. Wykład wygłosił ks. prof. Łukasz Kamykowski z UPJPII w Krakowie. Organizatorzy: Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu (Fundacja JPII) oraz Duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława w Rzymie, serdecznie zapraszają do udziału.
ks.ad / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Lublin: w czerwcu obchody 25-lecia wizyty Jana Pawła II


Liturgia pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza będzie centralnym punktem obchodów 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Lublinie. Papież Polak odwiedził miasto, z którym związany był przez wiele lat jako wykładowca KUL, 9 czerwca 1987 roku.
O przygotowaniach do wydarzenia opowiedział bp Mieczysław Cisło. Poinformował, że 9 czerwca Eucharystii przy kościele św. Rodziny na Czubach, w miejscu, gdzie 25 lat temu liturgię pontyfikalną odprawił Ojciec Święty, przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz, zaś homilię wygłosi prymas senior kard. Józef Glemp. Symbolem obecności Ojca Świętego będzie kropla jego krwi w relikwiarzu, który jest już w parafii św. Rodziny.

- Liczymy na obecność księży wyświęconych przez Ojca Świętego 25 lat temu, było ich 46, 23 zakonnych i 23 diecezjalnych. Naszą diecezję reprezentował ks. Sławomir Laskowski, który od prawie 24 lat pracuje na Białorusi, ale przyjedzie na uroczystości – powiedział bp Cisło. W Lublinie pracuje jeszcze dwóch księży, wyświęconych wówczas przez Jana Pawła II, ks. Krzysztof Guzowski i kapucyn o. Andrzej Derdziuk.

Bp Cisło podkreślił, że główną ideą obchodów jest spotkanie z błogosławionym Janem Pawłem II - orędownikiem, nauczycielem, wzorem wiary. - To będzie spotkanie z błogosławionym, który nas zgromadzi wokół ołtarza Jezusa Chrystusa. Taka była rola papieża gdy przyjeżdżał do Kościołów partykularnych na całym świecie, nie gromadził ludzi wokół siebie, ale wokół Chrystusa eucharystycznego - przypomniał.

Nad przygotowaniem do obchodów jubileuszu czuwa komitet organizacyjny, który odpowiedzialny jest m.in. za przygotowanie materiałów dla parafii i wspólnot, opartych na nauczaniu Jana Pawła II. - Będziemy te teksty przywoływali w różnych sytuacjach, są także nagrania i film, który będziemy odtwarzali w różnych gremiach – zapowiada bp Cisło.

- Chodzi nam o to, żeby cały czas utrzymywać się na poziomie tego nauczania, które głosił i całemu Kościołowi powszechnemu, i Kościołowi w Polsce. Słyszymy różne obiekcje, zastrzeżenia, że ograniczamy się tylko do świętowania symboli a za mało żyjemy treścią tych przesłań, jakie zostawiał – mówił hierarcha. Podkreślił, że Papież nie głosił własnej nauki, ale dawał komentarze do Słowa Bożego, dlatego w centrum refleksji powinna pozostawać refleksja nad Ewangelią.

- W warunkach naszych wspólnot parafialnych czy stowarzyszeń winniśmy sięgać jak najszerzej do przemówień papieskich, nie tylko tych, które wygłosił w Lublinie, ale całej pielgrzymki sprzed 25 laty, która dotyczyła sakramentów świętych – mówił bp Cisło. - Potrzeba nam ożywienia sakramentalnego w życiu, tak jak i potrzeba nam ubiblijnienia naszej refleksji, homilii, przemówień, katechezy, programów formacyjnych w poszczególnych ruchach – dodał.

Pomocniczy biskup lubelski ma nadzieję, że obchody 25-lecia pobytu Jana Pawła II w Lublinie ożywią duchowość wiernych i będą impulsem do wzmocnienia więzi z Kościołem. - Uroczystość jubileuszowa winna być naszym otwarciem na przesłanie Kościoła, zwłaszcza w trudnych tematach, które niosą pewne kontrowersje – zauważył biskup. - Jest presja ducha liberalizmu, a więc pewnych tendencji obrony własnej interpretacji Pisma Świętego bez pośrednictwa Kościoła. Trzeba ożywić ducha, że jesteśmy cząstką Kościoła, są w nim różne posłannictwa zlecone przez Chrystusa i nie możemy się z niego wyłączyć, nie mówiąc o jakiejkolwiek kontestacji nauczania kościelnego – dodał.

Biskup liczy na to, że uroczystość zgromadzi rzesze wiernych. – Zdarzało się podczas pielgrzymek, że skoro były transmisje, to wielu się dyspensowało, by zostać w domu i mieć ten sam udział w liturgii. To nie jest to samo. Potrzeba nam świadectwa wiary, świadectwa publicznego - zaznaczył.

W czasie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 roku poświęconej sakramentom, Lublin był stacją sakramentu kapłaństwa. Papież modlił się przed obrazem Matki Bożej Plączącej w katedrze, spotkał się z profesorami i studentami w auli uniwersyteckiej KUL oraz na dziedzińcu, a także odprawił Mszę w nowej dzielnicy Lublina – Czubach, w czasie której wyświęcił 46 diakonów. Był także na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie zaapelował: „Niech pamiętają wszyscy, niech to będzie memento dla wszystkich pokoleń, że człowiek nie może stać się dla człowieka katem, że musi pozostać dla człowieka bratem”.
mj / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 marca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wadowice: do muzeum papieskiego docierają pamiątki z podróży Jana Pawła II


Jedna z sal przebudowywanego Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach poświęcona będzie podróżom papieskim Karola Wojtyłz. W pomieszczeniu złożone zostaną kasetki z symbolicznymi ilościami ziemi z państw, do których pielgrzymował Jan Paweł II. Do papieskiego miasta nad Skawą przybywają kolejne pamiątki z tych pielgrzymek.
Barbara Kłaput, jedna ze współautorek przebudowy papieskiej placówki, podkreśla, że w ten sposób muzeum pragnie przybliżyć świat do Rodzinnego Domu Ojca Świętego w Wadowicach. „Chcielibyśmy, aby zwiedzający muzem wadowickie poczuli choćby przez chwilę tę wielką misję papieża Polaka, który, jak się oblicza, wyruszał w świat 104 razy, był w 129 krajach. Doskonale pamiętamy te ostatnie podróże, kiedy chory i zmęczony niestrudzony wyruszał w kolejną pielgrzymkę” – mówi w rozmowie z KAI.

Zwiedzający wystawę będą stąpać pod ukrytymi za szybą skrawkami ziemi, przywiezionymi z różnych zakątków globu. „Chcielibyśmy także, żeby przyjeżdżający tu turyści z całego świata poczuli, że ten rodzinny dom Ojca Świętego jest ich własnym domem. Przez ten projekt chcemy pokazać także, że dla tego człowieka, który stracił tak szybko rodzinę, domem stał się świat. Ten świat teraz przyszedł do niego. Miłość którą on dawał, teraz do niego wraca” – dodaje Barbara Kłaput.

Ks. Paweł Danek, dyrektor papieskiego muzeum w Wadowicach poinformował, że sprowadzono już m.in. ziemię ze wzgórza Tapeyac w Meksyku, gdzie objawiła się Matka Boża z Guadelupe. Ziemię z ateńskiego Areopagu przekazał metropolita Aten, dotarła też ziemia z portugalskiej Fatimy, a niebawem dotrze także ziemia z Malty. Za każdym razem przedstawiciele Muzeum witani są bardzo serdecznie przez lokalne władze.

Bł. Jan Paweł II niemal 20 proc. pontyfikatu spędził w podróży. Pokonał 1 650 900 km, co równoznaczne jest z trzydziestokrotnym okrążeniem ziemi wokół równika. Wyruszał w świat 104 razy, był w 129 krajach. Wygłosił 3288 homilii i przemówień do wiernych. Każdą pielgrzymkę rozpoczynał zwyczajem uklęknięcia i ucałowania ziemi odwiedzanego państwa.

Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie – do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku – od jego urodzenia do śmierci. W ubiegłym tygodniu w jednej z sal zamontowano jedyną na świecie replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji w papieskim muzeum.

Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku. Otwarcie zaplanowano na wiosnę 2013 roku.

Projekt przebudowy muzeum oraz aranżację wnętrz opracowali Barbara i Jarosław Kłaputowie, współpracujący przy projektowaniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Współfinansowania projektu podjęły się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, województwo małopolskie i gmina Wadowice.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 lutego 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Panama: peregrynacja relikwii bł. Jana Pawła II


Relikwie bł. Jana Pawła II trafią do Panamy. Poinformował o tym arcybiskup stolicy tego środkowoamerykańskiego kraju, José Domingo Ulloa. Peregrynacja rozpocznie się 4 marca.
Przed relikwiami krwi Papieża Polaka wierni będą się modlić tego dnia w stołecznej bazylice św. Jana Bosko. Następnie relikwiarz odwiedzi pozostałe panamskie diecezje.

Jan Paweł II złożył wizytę w Panamie w 1983 r. W stolicy, w miejscu, gdzie sprawował wówczas Mszę polową, wznoszona jest obecnie kaplica pod jego wezwaniem.
RV / Panama
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 lutego 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Martini modli się do błogosławionego Jana Pawła II


Chory na Parkinsona kardynał Carlo Maria Martini modli się do błogosławionego Jana Pawła II. Ujawnia to sam włoski purpurat, który w swej comiesięcznej rubryce odpowiedzi na listy czytelników „Corriere della Sera” w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, pisze dziś o stanie swego zdrowia.
Choroba Parkinsona, która nieuchronnie się posuwa, czyni postępy i niemal całkowicie pozbawiła go głosu. Kilku uczniów liceum w Trydencie na północy Włoch pyta wprost emerytowanego arcybiskupa Mediolanu o to, jak czuje się i jak to przeżywa, że wkrótce nie będzie mógł w ogóle mówić. Kardynał stwierdza, ze „proces ten będzie długi” i z pomocą terapii może jeszcze jako tako się porozumiewać.

„Nie jestem więc jeszcze w stanie opisać dobrze tego, co przeżywam, czy to jest kres werbalnego porozumiewania się, czy starania, aby mimo wszystko jeszcze mówić” - przyznaje sędziwy kardynał. Po czym dodaje: „Ne boję się ciszy. Zastanawiam się jednak, co Pan chce mi powiedzieć poprzez tę rosnąca trudność, z którą z jednej strony walczę, z drugiej jednak akceptuję. Wzywam opieki Papieża Wojtyły, ponieważ jego najbardziej ludzkim gestem
było uderzenie pięścią w stół tego dnia, gdy przekonał się, że nie może porozumiewać się swoim głosem z ludźmi. On wie, jak trudno jest nie móc wyrazić głośno tego, co ma się w sercu”.

Kardynał Martini porównuje swój stan do podróży, bo „jak w każdej podróży słyszę i doznaję rzeczy nowych”.„Czuję, że chodzi o kondycję otwierającą tajemnicze widoki, nie koniecznie wchodząc w konflikt z innymi perspektywami” - stwierdza i dodaje, że jest w drodze ku temu, co nazywa „osobistą autentycznością”.
sal (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 lutego 2012