Gostynin: Rodzinny Rajd Rowerowy z okazji rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II (zapowiedź)

II Rodzinny Rajd Rowerowy im. bł. Jana Pawła II zostanie zorganizowany 1 maja w parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie w diecezji płockiej, z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Papieża Polaka. Jego gościem specjalnym będzie Roman Zięba, pielgrzym, który samotnie przeszedł drogę z Jerozolimy do Asyżu.
Do udziału w II Rodzinnym Rajdzie Rowerowym im. bł. Jana Pawła II zaproszone są rodziny, ale też wszyscy chętni mieszkańcy Gostynina i diecezji płockiej. Rowerzyści wystartują 1 maja o godz. 10.00 sprzed kościoła parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Polnej 9, dojadą do miejscowości Lucień. Powrót do Gostynina zaplanowany jest na godz. 17.00.

Zapisy na rajd prowadzone są m.in. w parafii Miłosierdzia Bożego. W programie rajdu znajdzie się ciepły posiłek, loteria fantowa oraz spotkanie z pielgrzymem Romanem Ziębą, który samotnie pokonał odległość między Jerozolimą a Asyżem, przeszedł 3600 km.

Organizatorem II Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. bł. Jana Pawła II, który w tym roku upamiętnia pierwszą rocznicę beatyfikacji Papieża Polaka, jest parafia Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.
eg / Gostynin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rozwija się kult bł. Jana Pawła II w diecezji radomskiej

Kilkanaście parafii w diecezji radomskiej posiada relikwie błogosławionego Jana Pawła II. To jedna z form rozwijającego się kultu błogosławionego. Jutro, w pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża-Polaka relikwie zostaną wprowadzone do parafii w Lipsku. Do uroczystości przygotowują się również wierni z Wierzbicy i Odrzywołu.
- Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni tak wielkim darem. Już 1 maja w rocznicę beatyfikacji wprowadzimy uroczyście do naszego kościoła relikwie bł. Jana Pawła II i będziemy za Jego wstawiennictwem wypraszać potrzebne łaski. Następnie każdego 22 dnia miesiąca, będziemy uczestniczyli w nabożeństwie z ucałowaniem relikwii - powiedział proboszcz z Lipska ks. Eugeniusz Frączyk.

Od maja ubiegłego roku w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie pod Białobrzegami znajdują się paciorek różańca, na którym papież się modlił oraz fragment jego prześcieradła. W kaplicy Miłosierdzia Bożego, której patronem jest bł. Jan Paweł II, znajdują się także relikwie krwi papieża-Polaka.

Relikwie krwi znajdują się również w parafii na radomskim Sadkowie. Jest to jedyna wspólnota w diecezji radomskiej, której patronem jest papież Polak. To właśnie tam, 21 lat temu papież celebrował Mszę św. na pobliskim lotnisku, podczas wizyty w Radomiu. Świątynia, która jest w budowie, ma być wotum wdzięczności za papieską wizytę, która odbyła się 4 czerwca 1991 roku.

Z kolei w trzydziestą trzecią rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, do kościoła parafialnego św. Wacława w Radomiu, zostały wprowadzone relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II. To najstarsza świątynia w Radomiu, w której mieściło się więzienie, skąd wysyłano ludzi na Sybir.

Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi bł. Jana Pawła II został umieszczony w kaplicy Miłosierdzia w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej. - Za życia Jana Pawła II, zapraszaliśmy papieża z wizytą do naszego sanktuarium. Wówczas nie udało się zrealizować tego zamierzenia. Dzisiaj możemy powiedzieć, że w pewnym wymiarze spełniły się nasze pragnienia - powiedział ks. prałat Jerzy Karbownik, kustosz Ostrej Bramy.

Doczesne szczątki błogosławionego Jana Pawła II spoczywają obecnie w bazylice św. Piotra w Watykanie. Przed beatyfikacją zostały przeniesione z Grot Watykańskich, ale podczas ekshumacji papieskie trumny nie były otwierane. Mimo to, dzięki osobistym sekretarzom papieża-Polaka, metropolicie krakowskiemu kard. Stanisławowi Dziwiszowi i metropolicie lwowskiemu Mieczysławowi Mokrzyckiemu, wiele świątyń w Polsce otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Pojedyncze kościoły są także w posiadaniu relikwii włosów papieża. Zarówno krew jak i włosy zaliczają się do relikwii I stopnia, czyli takich, które pochodzą z ciała błogosławionego.

W diecezji radomskiej relikwie bł Jana Pawła II znajdują się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym Emaus w Turnie, Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, w radomskich parafiach: na Sadkowie, św. Wacława, oraz w Paradyżu, Opocznie św. Bartłomieja, skarżyskiej Ostrej Bramie, Brudzewicach, Węgrzynie, Jastrzębiu i Jastrzębi.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: o. Leon Knabit opowie o niezwykłej znajomości z Karolem Wojtyłą

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II ukazała się książka „Ulubiony billboard Papieża”. Jest to opowieść o. Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca, o niezwykłych spotkaniach z Karolem Wojtyłą a później Janem Pawłem II. Obu łączyła m.in. pasja wędrowania po górach, poczucie humoru i dobry kontakt z młodzieżą.
Ojciec Leon spotkał się z Karolem Wojtyłą po raz pierwszy w 1957 roku w Beskidzie Żywieckim. Ich serdeczna znajomość trwała aż do końca życia papieża. Ostatni list od niego ojciec Leon otrzymał w lutym 2005 r. Łączyła ich nie tylko pasja wędrowania po górach i świecie, ale również niezwykłe poczucie humoru i dobry kontakt z młodzieżą.

Opowieść ojca Leona o Janie Pawle II to nie tylko osobiste, pełne ciepła wspomnienia niezwykłych spotkań z nim w Polsce i w Rzymie, ale również przypomnienie najważniejszych słów Ojca Świętego, jakie wypowiedział do swoich rodaków.

Spotkanie z o. Leonem Knabitem i Sylwestrem Szeferem, redaktorem książki, odbędzie się w niedzielę, 6 maja o godz. 15.45 w opactwie oo. benedyktynów w Tyńcu. Publikację wydało wydawnictwo Esprit.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: w sobotę finał turnieju piłkarskiego im. bł. Jana Pawła II „Droga do Euro”

W najbliższą sobotę na stadionie Cracovii odbędzie się finał turnieju piłkarskiego im. bł. Jana Pawła II pt. „Droga do Euro”. Młodym zawodnikom kibicować będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.
Celem projektu organizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie jest przypomnienie znaczenia sportu dla Papieża-Polaka oraz zwrócenie uwagi na propagowanie poprzez tę dziedzinę życia takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca oraz solidarność.

„W finale zmierzą się drużyny MKS Cracovia i Sandecja Nowy Sącz. Spotkanie finałowe między zwycięzcami grup rozegrane zostanie 5 maja br. o godz. 16 na stadionie Cracovii przy ul. Kałuży 1. Młodym zawodnikom kibicować będzie m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz” - poinformował Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Patronat nad turniejem objął ks. kard. Stanisław Dziwisz, marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski
 

Wadowice: uroczystości 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II (zapowiedź)

Msza święta, procesja dziękczynna oraz uroczysty koncert złożą się w Wadowicach na pierwszomajowe uroczystości 1. rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II. Przed południem mieszkańcy rodzinnego miasta Karola Wojtyły modlić się będą na rynku nieopodal domu papieża, tu także wieczorem wysłuchają koncertów muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu Natalii Niemen i zespołu „Deus Meus”.
Liturgii przed bazyliką Ofiarowania Najświętszej Marii Panny przewodniczyć będzie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Szkodoń. Wadowiczanie przejdą następnie w procesji do konsekrowanego w 1991 roku przez bł. Jana Pawła II kościoła pw. św. Piotra Apostoła. Na placu „Pod Golgotą” nastąpi poświęcenie Groty Lourdzkiej i kapliczek świętych oraz błogosławionych Polaków wyniesionych do chwały ołtarza w czasie pontyfikatu Jana Pawła II.

Wieczorem na wadowickim rynku zaśpiewa Natalia Niemen, a następnie grupa „Deus Meus”.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Benedykt XVI przypomniał o uroczystościach w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II

Benedykt XVI podczas dzisiejszej modlitwy Regina Caeli w Watykanie przypomniał o zbliżających się uroczystościach w Rzymie w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Pozdrowił uczestników Europejskiego Spotkania Studentów Wyższych Uczelni, którzy z tej okazji wezmą jutro udział w czuwaniu modlitewnym na Tor Vergata. Zapewnił, że będzie się z nimi łączył duchowo i zachęcał, aby postępowali z ufnością na drodze nowej ewangelizacji w uczelniach.
W przeddzień pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II 30 kwietnia młodzież diecezji Rzymu i delegacje jej rówieśników z kilku krajów Europy weźmie udział w specjalnym czuwaniu modlitewnym. Odbędzie się ono w miejscu symbolicznym, mianowicie na terenie stołecznego Uniwersytetu Tor Ergativem, gdzie papież Polak spotkał się z uczestnikami Jubileuszu Młodzieży w 2000 roku.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 20, a przewodniczyć mu będzie kardynał Agostino Vallini, wikariusz papieski dla diecezji Rzymu. Na podium, u stóp krzyża ustawionego tam dwanaście lat temu, znajdzie się obraz Maryi Sedes Sapientiae – Stolicy Mądrości – który Jan Paweł II podarował wtedy młodzieży Europy. Od tamtej pory pielgrzymował on po ośrodkach akademickich naszego kontynentu, stając się symbolem ich więzi z błogosławionym papieżem.

Do Tor Vergata przybędą 30 kwietnia także osoby, biorące udział w europejskim zjeździe studentów, odbywającym się właśnie w Rzymie pod hasłem „Wkład młodzieży akademickiej w budowę nowego humanizmu”.
tom, sal (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

I Radzymińska Gra Miejska w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji papieża-Polaka na ulicach Radzymina rozegrała się 28 kwietnia ‘gra miejska’ poświęcona postaci bł. Jana Pawła II. Jej uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę z papieskiego nauczania, lepiej poznać miasto oraz nawiązać ze sobą bliższe relacje.
W ten sposób chcieliśmy rozpocząć nasze dziękczynienie za beatyfikację prosząc jednocześnie Boga o jego szybka kanonizację – powiedział ks. Krzysztof Ziółkowski, budowniczy sanktuarium bł. Jan Pawła II w Radzyminie. Przypominając wizytę papieża w 1999 r. w tym mieście wyraził nadzieję, że dołączy ono do powstającego na Mazowszu szlaku miast papieskich na Mazowszu.

W I Radzymińskiej Grze Miejskiej wzięło udział kilkaset osób, zarówno młodzież, całe rodziny jak i osoby starsze. Punktem startowym była wspólna modlitwa na Cmentarzu Żołnierzy Poległych w 1920 roku, którą poprowadził ks. prałat Stanisław Kuć. Następnie zapalono znicze na mogiłach bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. – Poprzez gest oddania czci tym wszystkim którzy wówczas zginęli w obronie kraju chcieliśmy przypomnieć młodemu pokoleniu naszą narodową historię ucząc jednocześnie fundamentalnych wartości, o których wielokrotnie przypominał nam Jan Paweł II – podkreśliła Katarzyna Figura, pomysłodawca i koordynator gry miejskiej.

Pokonując trasę z cmentarza poprzez radzymińską kolegiatę, aż do sanktuarium bł. Jana Pawła II na osiedlu Victoria uczestnicy gry mieli do rozwiązania 13 zadań. Polegały one na uzupełnianiu słów w konkretnych cytatach zaczerpniętych z papieskiego nauczania. Pomocą służyli ustawieni w kolejnych punktach trasy wolontariusze, którzy mieli na sobie te same czapeczki, które nosili w czasie wizyty Ojca Świętego w 1999 roku w Radzyminie – powiedziała Katarzyna Figura.

Ostatnim punktem gry było rozwiązanie szyfru z planszy, która została ustawiona przed sanktuarium bł. Jana Pawła II. Do tego etapu mogli przystąpić tylko ci, którzy wcześniej odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania.

Zwycięscy otrzymali nagrody. Wśród nich była min. kamera cyfrowa, e-book i drukarka.
mag / Radzymin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: czuwanie modlitewne młodzieży przed rocznicą beatyfikacji bł. Jana Pawła II

W przeddzień pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II 30 kwietnia młodzież diecezji Rzymu i delegacje jej rówieśników z kilku krajów Europy weźmie udział w specjalnym czuwaniu modlitewnym. Odbędzie się ono w miejscu symbolicznym, mianowicie na terenie stołecznego Uniwersytetu Tor Ergativem, gdzie papież Polak spotkał się z uczestnikami Jubileuszu Młodzieży w 2000 roku.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 20, a przewodniczyć mu będzie kardynał Agostino Vallini, wikariusz papieski dla diecezji Rzymu. Na podium, u stóp krzyża ustawionego tam dwanaście lat temu, znajdzie się obraz Maryi Sedes Sapientiae – Stolicy Mądrości – który Jan Paweł II podarował wtedy młodzieży Europy. Od tamtej pory pielgrzymował on po ośrodkach akademickich naszego kontynentu, stając się symbolem ich więzi z błogosławionym papieżem.

Do Tor Vergata przybędą 30 kwietnia także osoby, biorące udział w europejskim zjeździe studentów, odbywającym się właśnie w Rzymie pod hasłem „Wkład młodzieży akademickiej w budowę nowego humanizmu”.
sal (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Bohater z Treblinki chce podarować Warszawie rzeźbę Jana Pawła II

„To byłoby piękne ukoronowanie mojego życia” – powiedział 26 kwietnia KAI 89-letni Samuel Willenberg, jeden z organizatorów buntu więźniów w obozie koncentracyjnym w Treblince i jeden z dwóch żyjących, którym udało się stamtąd uciec. Willenberg pragnie, aby wyrzeźbiony przezeń w Izraelu posąg Jana Pawła II stanął przed kościołem św. Augustyna na Nowolipkach, znajdującym się na terenie byłego getta warszawskiego.
Willenberg, który jest ateistą (wiarę stracił w Treblince) wyznał dziennikarzowi KAI, że Papież był mu bardzo bliską i drogą osobą i uważa go za wielkiego człowieka. Impulsem do powstania rzeźby stała się śmierć Jana Pawła II, którą przeżył jak odejście kogoś z rodziny. Rzeźba przedstawia Papieża patrzącego na Torę i tablicę z dziesięciorgiem przykazań. „Stworzyłem postać, którą darzę ogromnym szacunkiem, a nie rzeźbi się ot, tak, dla fantazji, tylko z potrzeby serca” – powiedział bohater z Treblinki.

Samuel Willenberg przyjechał do Warszawy w związku ósmym Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Żydowskie Motywy, odbywającym się w kinie Muranów. 26 kwietnia w ramach festiwalu odbyła się projekcja znakomitego, poruszającego filmu Tzipi Baider pt. „Tylko na dwóch”. Samuel Willenberg, wraz z Kalmanem Taigmanem, drugim ostatnim żyjącym uczestnikiem ucieczki z Treblinki, spacerują po terenie byłego obozu, wspominają, płaczą, śmieją się, śpiewają hymn obozowy, wtrącając zdania wypowiadane znakomitą polszczyzną, nie stroniąc od siarczystych przekleństw. Film został przyjęty przez widzów z aplauzem.

Pochodzący z Częstochowy Willenberg, w 1943 r. został wywieziony z rodziną do Treblinki. Podając się za murarza, jako jedyny z transportu uniknął natychmiastowej śmierci i został skierowany do Sonderkommando. Pracując w sortowni wśród przedmiotów należących do zamordowanych rozpoznał ubrania swoich dwóch sióstr. Jednym z jego obowiązków było też strzyżenie włosów Żydówkom, idącym do komór gazowych. 2 sierpnia 1943 r. uczestniczył w buncie. Jego uczestnicy podpalili obóz i uciekli. Z kilkusetosobowej grupy uciekinierów ocalało tylko 68. Willenberg przedostał się do Warszawy, gdzie jako żołnierz batalionu „Ruczaj” wziął udział w powstaniu. W 1950 r. wyjechał do Izraela, gdzie ukończył studia inżynieryjne.

Twórczością artystyczną zajął się po przejściu na emeryturę. Jest autorem projektu pomnika ofiar częstochowskiego getta, odsłoniętego w 2009 r.

Od ponad 30 lat przyjeżdża do Polski z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. W 1994 r. ponownie przyjął obywatelstwo polskie. Jest organizatorem wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski. Jego książkę „Bunt w Treblince” opublikowało w 2004 r. wydawnictwo „Więź”.
gp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Od 8 maja - Jan Paweł II patronem Świdnicy


Świdnica będzie pierwszym miastem, którego patronem zostanie błogosławiony Jan Paweł II. Decyzję Watykanu ma ogłosić 8 maja w Świdnicy abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. W czwartek, 26 kwietnia zaprezentowano program uroczystości.
- To będzie doniosły moment - stwierdził podczas konferencji prasowej bp Ignacy Dec. Świdnica jako stolica diecezji tym bardziej powinna się cieszyć, że taki patronat otrzyma w osobie największego Polaka. Co więcej, Świdnica będzie pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało takiego patrona. Wyprzedziliśmy nawet Wadowice – zauważył biskup świdnicki.

– Procedura trwała wiele miesięcy w Watykanie, ale szczęśliwie nadeszła pozytywna decyzja, która zostanie oficjalnie ogłoszona. Na 8 maja przygotowaliśmy program skromny, ale godny. Dwoma najważniejszymi punktami jest uroczysta sesja Rady Miejskiej oraz zwieńczenie, czyli ogłoszenie postanowienia Stolicy Apostolskiej, które usłyszymy w katedrze, podczas uroczystej Mszy świętej – poinformował Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

– Sesja Rady Miejskiej będzie wyjątkowo uroczysta i krótka. Spotkamy się nie na sali obrad, a w teatrze miejskim. W jej trakcie odczytana zostanie uchwała w sprawie ustanowienia Jana Pawła II patronem miasta Świdnicy – dodała Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy.

– Patronat ma znaczenie jeśli sobie uświadomimy, dlaczego chcemy mieć tak zacnego patrona. Osoba Jana Pawła II potrafiła łączyć ludzi różnych wyznań i przekonań. Decyzja o patronacie nie oznacza, że nagle wszystko się zmieni. Ma się to dziać naturalnie. A oznaką będzie fakt, że jako mieszkańcy będziemy wrażliwsi dla innych, zauważać będziemy bardziej potrzebujących. Będziemy jeszcze intensywniej angażować się w działalność charytatywną, a gestów życzliwości i troski będzie więcej – dodał prezydent Świdnicy.
ks. lz / Świdnica
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012

Kraków: wkrótce pielgrzymi zobaczą ekspozycję Muzeum Jana Pawła II w Łagiewnikach


Wykonanie stanu surowego kościoła górnego, rozpoczęcie budowy mostu łączącego sanktuarium Miłosierdzia Bożego z powstającym Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach – to główne plany związane z budową tego obiektu w 2012 roku. Centrum przygotowało również wiele propozycji dla pielgrzymów odwiedzających to miejsce. Uruchomione zostanie m.in. Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdą się osobiste pamiątki i przedmioty Ojca Świętego.
W najbliższym czasie pielgrzymi będą mieli okazję zobaczyć ekspozycję Muzeum Jana Pawła II, które zostanie tymczasowo zlokalizowane w budynku Instytutu Jana Pawła II. Będzie można tam zobaczyć pamiątki po papieżu i osobiste przedmioty, których używał. „Jeszcze jest za wcześnie, żeby powiedzieć co znajdzie się w muzeum, jest wiele osobistych pamiątek po Janie Pawle II, które najpierw trzeba odpowiednio zabezpieczyć” - mówił dzisiaj dziennikarzom kard. Stanisław Dziwisz. Wśród nich metropolita krakowski wymienił zegar, który został zatrzymany w chwili śmierci papieża, Pismo Święte i łyżeczkę, na której podawano papieżowi Komunię Świętą, gdy był już bardzo chory.

Wśród propozycji dla pielgrzymów Centrum przygotowało m.in. projekcje filmowe o Janie Pawle II, organizowane w sali audiowizualnej Centrum Wolontariatu. Natomiast dla najmłodszych pielgrzymów organizowane są warsztaty pt. „Pomysły Jana Pawła II”, które prowadzi znany z program „Ziarno”, ks. Łukasz Piórkowski.

„Wśród głównych planów budowlanych Centrum jest wykonanie stanu surowego kościoła górnego, rozpoczęcie budowy mostu łączącego Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach z sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz wieży widokowej przy kościele” - poinformował Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach podczas konferencji prasowej w krakowskiej kurii. „Zaplanowano także wykończenie dolnej części świątyni oraz aranżację wszystkich ośmiu kaplic” - dodał. Jedną z ważnych inwestycji będzie ponadto zagospodarowanie i wyposażenie terenu parku medytacyjno–rekreacyjnego przed Centrum, w którym powstaną kolejne kapliczki z tajemnicami różańca, a także oświetlenie zewnętrzne i ławki.

Natomiast już 12 maja br. do przekazanego na początku roku budynku Instytutu Jana Pawła II ze swojej dotychczasowej siedziby przy ul. Kanoniczej, przeniesie się Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: zaprezentowano program obchodów pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II


Uroczysta Msza św. na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach oraz wiele koncertów – to wydarzenia, podczas których krakowianie, pielgrzymi i turyści, uczczą pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Program obchodów zaprezentowano 26 kwietnia w krakowskiej kurii metropolitalnej.
„Pierwsza rocznica beatyfikacji Jana Pawła II to bardzo ważne wydarzenie, które chcemy uczcić. Bardzo czekaliśmy na jego beatyfikację, a teraz oczekujemy na kanonizację” - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. „Beatyfikacja się spełniła, ale pozostały po niej ważne zadania do spełnienia, w każdej dziedzinie” - dodał. Zdaniem hierarchy Jan Paweł II jest obecny poprzez nauczanie i łaski, dlatego powstające Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach podejmuje jego dziedzictwo i naukę społeczną Ojca Świętego. Metropolita krakowski poinformował, że podczas tegorocznych obchodów odbędzie się I Diecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy. „Będzie to szczególna forma dziękczynienia za bł. Jana Pawła II, który w szczególny sposób był związany ze środowiskiem robotniczym” - podkreślił kardynał.

Natomiast ks. prałat Jan Kabziński, prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” powiedział, że nowe Sanktuarium bł. Jana Pawła II odwiedza kilka tysięcy pielgrzymów tygodniowo, a w święto Bożego Miłosierdzia odwiedziło je 10 tys. osób. „Osoby te przychodzą z prośbami do Jana Pawła II, intencji jest tysiące i są one sukcesywnie odczytywane. Oprócz próśb jest również bardzo dużo podziękowań” - mówił ks. Kabziński.

Duchowny poinformował, że 1 maja o godz. 11 na placu przed budynkiem Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Łagiewnikach odbędzie się Eucharystia polowa pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego. Po nabożeństwie rozpocznie się koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli w Wieliczce. Z kolei o godz. 18 w tym samym miejscu zaplanowano ewangelizacyjny koncert dziękczynny. Wystąpi zespół „Kanaan” oraz Kuba Kornacki, Cezary Paciorek, Maciej Afanasjew i inni, Paweł Bębenek z Przyjaciółmi oraz Maria Krawczyk z zespołem „Małe Ważne Sprawy”.

Z kolei Agata Szuta, dyrektor Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie poinformowała o wydarzeniach organizowanych przez instytut. 1 maja o godz. 15 pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 odbędzie się koncert Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik". Spotkanie będzie połączone z akcją „Światełko do bł. Jana Pawła II”, podczas której do nieba zostaną wypuszczone balony. Natomiast o godz. 18 w filharmonii krakowskiej rozpocznie się koncert „Santo Subito! – Tańce Polskie” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

1 maja relikwie bł. Jana Pawła II zostaną wprowadzone do sanktuarium w Licheniu


Relikwie pierwszego stopnia bł. Jana Pawła II zostaną uroczyście wprowadzone 1 maja do licheńskiej bazyliki mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, w pierwszą rocznicę beatyfikacji papieża Polaka. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.
„Jan Paweł II był w Licheniu w 1999 roku. W minionym roku w naszym sanktuarium została poświęcona kaplica ku jego czci. Pomyśleliśmy, że dobrze byłoby, aby w tej kaplicy znajdowały się relikwie błogosławionego papieża - mówi ks. Sławomir Homoncik, marianin.

1 maja po Eucharystii o godz. 12:00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył będzie Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, relikwie zostaną umieszczone w kaplicy poświęconej bł. Janowi Pawłowi II. Jest ona usytuowana w dolnej części licheńskiej świątyni.

Kaplica została poświęcona w ubiegłym roku, w dzień beatyfikacji papieża Polaka. Znajdują się w niej pamiątki po bł. Janie Pawle II: obraz oraz tron papieski, na którym zasiadał podczas swojej wizyty w Licheniu w 1999 roku. Ponadto w specjalnej, oszklonej witrynie znajduje się czerwona piuska kard. Karola Wojtyły, biała piuska papieża Jana Pawła II, kielich mszalny podarowany przez Ojca Świętego licheńskiemu sanktuarium oraz kawałek płótna z papieskiej sutanny. Od 1 maja wierni będą mogli także pomodlić się przed relikwiami bł. Jana Pawła II – będzie to kilka kropel jego krwi.

W licheńskim sanktuarium znajduje się wiele pamiątek związanych z Janem Pawłem II. W nawie głównej licheńskiej bazyliki, z prawej strony Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej, umieszczono różaniec z pereł podarowany Sanktuarium przez papieża w 1999 roku. Tuż przed bazyliką Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej znajduje się okazały pomnik. Przedstawia dwie postaci – Ojca Świętego oraz ks. Eugeniusza Makulskiego, budowniczego licheńskiej bazyliki, który wręcza papieżowi makietę świątyni będącej wotum narodu polskiego za dwa tysiące lat chrześcijaństwa.

W starej części sanktuarium znajduje się dom papieski, w którym mieszkał Jana Paweł II w trakcie swojej wizyty w Licheniu. W pokojach pozostały meble, z których korzystał Papież. Obecnie jest tam muzeum, w którym księża marianie gromadzą pamiątki po Janie Pawle II podarowane przez wiernych – okolicznościowe wydania znaczków, monety kolekcjonerskie, książki, publikacje drukowane i audiowizualne i wiele innych eksponatów.

W najbliższym czasie apartamenty papieskie będą otwarte dla zwiedzających w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Wstęp do nich jest bezpłatny.
ra / Licheń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Szczyrk: Tryptyk Miłosierdzia – ołtarz wotum za beatyfikację Jana Pawła II


Tryptyk Miłosierdzia – ołtarz dziękczynny za beatyfikację Jana Pawła II – powstaje w sanktuarium Pani Beskidów w Szczyrku na Górce. Kompozycja, która zostanie umieszczona w jednej z naw kościoła, przedstawia papieża Polaka oraz św. siostrę Faustynę Kowalską, adorujących Jezusa Miłosiernego.
Jak zapowiada kustosz szczyrkowskiego sanktuarium, ks. Marek Kaczmarczyk SDB w centralnym miejscu powstającego tryptyku zostanie zawieszony obraz Jezusa Miłosiernego. Tu zostaną też umieszczone relikwie bł. Jana Pawła II, w przyszłości także relikwie św. siostry Faustyny.

„Bliskość tak wielu orędowników powinna być dla przybywających na Górę Błogosławieństw pielgrzymów znakiem świętych obcowania, tak potrzebnego w tym nieraz niepotrzebnym pędzie życia” – zauważa ks. Piotr Wala SDB, jeden z pracujących w sanktuarium salezjanów.

Kształt ołtarza ma nawiązywać do głównego ołtarza MB Szczyrkowskiej. Po ukończeniu w tym miejscu będą odprawiane codzienne nabożeństwa Koronki ku czci Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. „Mamy nadzieję, że ten czas modlitwy za księży biskupów, kapłanów, osoby zakonne i wiernych świeckich zaowocuje i przyczyni się do duchowego wzrostu nas wszystkich, którzy tworzymy cząstkę Kościoła, którą jest wspólnota bielsko-żywiecka” – dodaje ks. Wala.

Sanktuarium maryjne na Górce na południowym stoku Magury w Beskidzie Śląskim nazywane jest też „Szczyrkowską Górą Błogosławieństw” gdyż pracujący tu kapłani regularnie błogosławią małżeństwa, matki oczekujące potomstwa, dzieci, chorych i osoby uzależnione.
rk / Szczyrk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 kwietnia 2012

Warszawa: góralska opera ku czci Jana Pawła II w Operze Narodowej (zapowiedź)


Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie przygotowuje się do przedstawienia „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu. Opera góralska w 4 odsłonach”. Koncert odbędzie się 17 maja 2012 o godzinie 19:00 w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego. Ponad 150 aktorów - amatorów zaśpiewa libretto autorstwa Franciszka Łajasa Kośli do kompozycji podhalańskich melodii ludowych. Spektakl reżyseruje Józef Pitoń.
Przedstawienie w zamyśle twórców ma być żywym pomnikiem ku czci papieża Jana Pawła II. „Ta opera to spontaniczny zryw ludu Podhala. To jest nawiązanie do słów Jana Pawła II z 1997 roku skierowanych do górali zgromadzonych na Mszy w Zakopanem: na was zawsze można liczyć!” - powiedział na konferencji zapowiadającej majowe przedstawienie prof. Stanisław Hodorowicz, senator, jeden z honorowych patronów przedstawienia. „Jan Paweł II to papież, Polak, ale także góral. On nam mówił, że trzeba dbać o tradycję, o kulturę. Mówił: Nie gubcie szlaków!” - dodał.

Spektakl organizują wspólnie Fundacja Międzynarodowy Instytut Edukacji, Teatr Wielki - Opera Narodowa oraz Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Dzieło wystawiane jest charytatywnie. Sfinansowane zostało ze środków uzyskanych od wszystkich podhalańskich samorządów. Wpływy ze sprzedaży biletów przekazane będą Fundacji Międzynarodowy Instytut Edukacji, która finansuje edukację młodzieży polskiej z byłych republik radzieckich.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: kard. Kazimierz Nycz, marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, prof. Stanisław Hodorowicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, marszałek województwa małopolskiego, Marek Sowa, Waldemar Dąbrowski – dyrektor Teatru Wielkiego oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Przedstawienie zostało wcześniej bardzo dobrze przyjęte zarówno na rodzinnym Podhalu, jak i w teatrach operowych Krakowa i Rzymu. Na deskach warszawskiej Opery artyści zagrają tylko raz. Bilety do nabycia w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i na stronie internetowej www.teatrwielki.pl
azb / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

USA: żydowski koncert na cześć błogosławionego papieża Polaka


Międzyreligijnym koncertem symfonicznym uczczono w Chicago pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II. Odbył się on wczoraj pod tytułem „Pokój przez muzykę – w duchu Jana Pawła II”.
Głównymi organizatorami wydarzenia były archidiecezja chicagowska oraz Amerykańska Wspólnota Żydowska. Natomiast pomysłodawcą koncertu był sir Gilbert Levine, znany dyrygent żydowskiego pochodzenia i długoletni przyjaciel Jana Pawła II, znany jako „Maestro Papieża”. Koncert został zarejestrowany przez telewizję publiczną i będzie retransmitowany przez stacje lokalne.

Pomysł koncertu, jak wyznał Levine, zrodził się rok temu. „Wiedziałem, co chcę zrobić, ale nie wiedziałem gdzie” – powiedział w rozmowie z polskojęzycznym miesięcznikiem archidiecezji chicagowskiej „Katolik”. Wybrał Chicago, bo, jak twierdzi, to miasto było szczególnie bliskie sercu błogosławionego papieża.

Potwierdził to kard. Francis George, metropolita Chicago. „Kiedykolwiek spotykałem się z Janem Pawłem II, to on witał się ze mną: O, Chicago!” – wyznał hierarcha.

Kard. George powiedział, że koncert był największym jak dotąd wydarzeniem wpisującym się w dialog katolicko-żydowski w archidiecezji chicagowskiej. Podobnego zdania był Daniel Elbaum, dyrektor regionalny Amerykańskiej Wspólnoty Żydowskiej. „Jan Paweł II jest szczególną postacią dla nas, żydów” – stwierdził.

W programie koncertu znalazła się „Bogurodzica”, utwory sięgające wspólnej katolicko-żydowskiej tradycji, a także muzyka Jana Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena, ulubionych kompozytorów błogosławionego papieża.

Jan Paweł II odwiedził Chicago trzy razy: dwukrotnie jako kardynał i jesienią 1979 r. jako papież. Wówczas specjalnie dla niego w chicagowskiej katedrze zaśpiewał Luciano Pavarotti.
RV / Chicago
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2012

Kto będzie Polakiem Wszechczasów? Wśród kandydatur Jan Paweł II i ks. Jerzy Popiełuszko


Jan Paweł II czy marszałek Józef Piłsudski? Fryderyk Chopin, a może Adam Mickiewicz lub ks. Jerzy Popiełuszko? - rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna mająca wyłonić Polaka Wszechczasów.
Oprócz wyboru Polaka Wszechczasów, konkurs ma promować historię Polski oraz przypomnieć polskiemu społeczeństwu ważne, ciekawe i zasłużone postaci historyczne, z których możemy być dumni. Wśród ambasadorów kampanii jest wiele znanych osobistości filmu, teatru, sportu czy estrady.

Poza takimi postaciami jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Józef Piłsudski czy Mikołaj Kopernik do tytułu nominowanych jest m.in. kilka wybitnych osobistości Kościoła, w tym Jan Paweł II, o. Maksymilian Maria Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, kard. Aleksander Kakowski, ks. Jerzy Popiełuszko, abp Józef Życiński, św. Faustyna Kowalska, ks. prałat Zdzisław Peszkowski, św. Urszula Ledóchowska, ks. Piotr Skarga czy ks. Jan Twardowski. Na razie do konkursu zgłoszono ponad 360 nazwisk.

Inicjatywie towarzyszy seria 30-sekundowych klipów, w których ambasadorzy kampanii opowiadają o wybranych postaciach historycznych. Każdy użytkownik Internetu może także zaproponować własnego bohatera, dołączać multimedia i uzupełniać biografie.

Organizatorem kampanii społecznej jest zespół produkcyjny Oko i Ucho pod patronatem Biblioteki Narodowej, Narodowego Centrum Kultury, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Ośrodka Karta przy współpracy Wydawnictwa Naukowego PWN.

Więcej o konkursie na Polaka Wszechczasów na stronie polakwszechczasow.pl/

Społeczność portalu tworzą użytkownicy, zgłaszający i uzupełniający historie swoich ulubionych postaci historycznych, także tych znanych lokalnie i w rodzinach. Przewidzianych jest wiele plebiscytów, quizów i zabaw promujących wiedzę o wybitnych rodakach – inżynierach, naukowcach, ludziach kultury, asach wywiadu i wspaniałych żołnierzach. Najważniejszym z plebiscytów ma być ten telewizyjny. Polacy wybiorą najpierw 100 najwybitniejszych Polaków w swej historii, a z nich 10 lub 12. Telewizyjne show wyłoni największego z największych.
Warszawa / lk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2012

Azory: pomnik bł. Jana Pawła II


Sanktuarium Dobrego Jezusa Cudotwórcy (Senhor Bom Jesus Milagroso) na wyspie Pico należącej do archipelagu Azory będzie pierwszym kościołem w diecezji Angra do Heroismo posiadającym pomnik bł. Jana Pawła II. Monument zostanie pobłogosławiony 1 maja, w pierwszą rocznicę beatyfikacji Papieża Polaka, przez pochodzącego z Azorów emerytowanego biskupa Makau w Chinach, Arquiminio Rodriguesa da Costę.
W skarbcu azorskiego sanktuarium znajduje się między innymi kielich z Mszy św. odprawianej przez Jana Pawła II w Angra do Heroismo podczas jedynej papieskiej wizyty na Azorach 11 maja 1991 r. Kielich ten po beatyfikacji Papieża stał się relikwią.

Drewniana rzeźba bł. Jana Pawła II ma 85 cm wysokości. Przedstawia Ojca Świętego w szatach papieskich i została wykonana przez Alberto da Silvę Monteiro.
ks. ak (KAI Lizbona) / São Mateus do Pico
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Beskidy: pielgrzymka "Ogień Lolek" dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II


Za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II dziękować będą uczestnicy pieszej pielgrzymki "Ogień Lolek", która przejdzie 5 maja spod Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Trzech Lipkach w Bielsku-Białej na Matyskę w Beskidzie Żywieckim. Wśród uczestników będą całe rodziny, niepełnosprawni, dzieci i młodzież szkolna, kapłani, wychowawcy i opiekunowie.
Cztery lata temu niemal tą samą, 32-kilometrową trasę pokonali biegacze z Włoch, którzy przywieźli do Polski ogień z grobu Jana Pawła II, nazwany "Lolkiem".

Trasa czwartej pielgrzymki "Ogień Lolek" poprowadzi przez kilka beskidzkich gmin. W każdej z nich dołączać będą do grupy nowi pielgrzymi. Dotrą razem do stóp Matyski, skąd przejdą Golgotą Beskidów pod Krzyż Jubileuszowy. Na szczycie sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.

Góra Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi potężny krzyż, a przy drodze powstały monumentalne rzeźby stacji Drogi Krzyżowej.
rk / Bielsko-Biała
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Hiszpania: na Teneryfie odsłonięto pomnik bł. Jana Pawła II

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 15 kwietnia w historycznym centrum La Laguna na Teneryfie odsłonięto wykonany z brązu pomnik błogosławionego Jana Pawła II. Dzieło, będące darem Polskiej Fundacji im. Jana Kobylańskiego oraz Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej (USOPAŁ) dla chrześcijan Wysp Kanaryjskich, pobłogosławili kard. Santos Abril y Castelló i biskup Teneryfy – Bernardo Álvarez Afonso.
„To wielka duma dla diecezji i mieszkańców Wysp Kanaryjskich mieć pomnik Jana Pawła II w San Cristóbal de La Laguna” – przyznał bp Álvarez Afonso. Zauważył, że odtąd mieszkańcy tych stron będą mogli uczcić pamięć i zbliżyć się do papieża-Polaka, oddając mu hołd pod jego monumentem. „Pomnik ten przypomina nam, jak wielkim człowiekiem był beatyfikowany Jan Paweł II. Uświadamia nam przede wszystkim jego oddanie dla Kościoła, a w szczególności jego przesłanie do młodzieży” – zaznaczył biskup.

Podkreślił też misjonarskiego ducha Ojca Świętego, który wzywał do szerzenia Ewangelii na całym świecie. Zdaniem bp. Álvareza, posąg papieża-Polaka przypomina także o jego cierpieniu – zarówno o prześladowaniach w czasach jego młodości, jak i wtedy, gdy pełnił funkcję głowy Kościoła.

Pomnik dłuta polskiego artysty Czesława Dźwigaja przedstawia naturalnych rozmiarów postać Jana Pawła II, gdy błogosławi dziewczynkę i chłopca ubranych w typowy strój z Wysp Kanaryjskich. Dzieło stanęło obok głównego wejścia do kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia na Placu Doktora Olivery.

Główny fundator całego przedsięwzięcia – Jan Kobylański jest Argentyńczykiem polskiego pochodzenia, mającym jedną z rezydencji na Teneryfie. W latach 1975-89 był konsulem honorowym Paragwaju w Santa Cruz de Tenerife.

Drugi sponsor – USOPAŁ, czyli Unia Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej - została powołana do życia na 1. kongresie Polonii tego kontynentu, który w listopadzie 1993 obradował w Argentynie i Urugwaju. Obecnie należą doń latynoskie organizacje polonijne z Argentyny, Brazylii, Chile, Meksyku, Paragwaju, Peru i szeregu innych krajów.
agp (KAI Teneryfa), kg / San Cristóbal de La Laguna
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kolumbia: trwają przygotowania do wystawienia musicalu o bł. Janie Pawle II

W drugiej połowie br. ma zostać wystawiony w Bogocie musical poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Inicjator tego przedsięwzięcia – kolumbijska spółka „Totus Tuus Film” ogłosiła przez internet nabór chętnych do wystąpienia w tym widowisku: aktorów, muzyków, śpiewaków i tancerzy. Postawiono warunek, aby byli oni katolikami, a także aby mieszkali w stolicy kraju lub w jej okolicach.
Przesłuchanie kandydatów odbędzie się tylko raz – 13 maja, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej. Jest to dzień, który zajmował znaczące miejsce w życiu i posłudze Ojca Świętego, zwłaszcza od czasu, gdy w tym właśnie dniu w 1981 dokonano na niego zamachu na Placu św. Piotra – przypomnieli inicjatorzy przedstawienia.

W swym apelu-informacji podkreślili, że zainteresowani udziałem w musicalu winni przesłać swe dane osobowe i zawodowe, z wyszczególnieniem rodzaju twórczości, jaką się zajmują (śpiew, aktorstwo czy taniec), jak również list podpisany przez kapłana ze swej parafii, potwierdzający ewangelizacyjną działalność kandydata przez sztukę. Śpiewacy powinni ponadto dołączyć jakąś własną piosenkę.

Wszelkie materiały i informacje można znaleźć na stronie http:// www.totusfilm.com/jp/ .

„Totus Tuus Film” jest katolickim producentem filmowym, powstałym w 2002 w Bogocie. Początkowo spółka stawiała sobie za zadanie tworzenie materiałów audiowizualnych nt. ważności Ewangelii, różańca i spowiedzi, ale dwa lata temu przygotowała również interaktywne przedstawienie teatralne „Kochani przez Boga”.
kg (KAI) / Bogota
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kraków: koncert z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II

Z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Jana Pawła II, 1 maja w filharmonii krakowskiej odbędzie się koncert „Santo Subito! – Tańce Polskie” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II.
„W ubiegłym roku wszyscy przeżywaliśmy radosne chwile wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w sposób szczególny chce uczcić tą rocznicę i pochylić się nad dziedzictwem jakie nam pozostawił Jan Paweł II” – podkreśla Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Dla upamiętnienia tego szczególnego dnia, Instytut organizuje wyjątkowy koncert „Santo Subito! – Tańce Polskie” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. „Śląsk” to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską. Zespół początkowo prezentował folklor śląski, w szczególności tańce i pieśni odnoszące się do Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Później wykonywał także inne polskie pieśni i tańce, w tym związane z folklorem małopolskim czy kujawskim. Obecnie w repertuarze zespołu znajdują się również pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, a nawet opery, oratoria i muzyka sakralna.

Koncert „Santo Subito! – Tańce Polskie” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny odbędzie się 1 maja 2012 r. o godz. 18 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Rezerwację i sprzedaż biletów prowadzi Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, ul. Kanonicza 18, nr tel.: 12 422 03 44.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

"Uzdrowiciel" - książka o cudach dokonanych za życia Jana Pawła II

Uzdrowienie chorego na białaczkę z Meksyku i odzyskanie wzroku przez księdza z rzymskiego kościoła Santa Maria dei Monti – to opisane przez niemieckiego watykanistę i dziennikarza Andreasa Englischa cuda, które zdarzyły się jeszcze za życia Jana Pawła II.

Książka "Uzdrowiciel" wydana w Polsce przez wydawnictwo WAM trafi do księgarń 17 kwietnia. Niemiecki dziennikarz udokumentował w niej przynajmniej kilka niezwykłych zdarzeń związanych z osobą papieża Polaka, choć Jan Paweł II nie chciał, by o tym mówiono i pisano. "Jan Paweł II dawał jednoznacznie do zrozumienia, że to, co się wokół niego dzieje, jest dziełem nie jego, lecz samego Boga" - pisze w książce Englisch.

Andreas Englisch przez 20 lat, będąc niemieckim korespondentem w Watykanie, towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego podróżach po świecie. Przy okazji zbierał informacje o uzdrowieniach, jakie wydarzyły się jeszcze za życia papieża. Nie mogły być one brane pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II (wymagane jest, by do cudu doszło po śmierci kandydata na ołtarze – red.), ale opisywani przez Englischa bohaterowie są przekonani, że to właśnie wstawiennictwu Ojca Świętego zawdzięczają powrót do zdrowia.

Englisch opisuje m.in. przypadek odzyskania wzroku przez księdza Andrea z rzymskiego kościoła Santa Maria dei Monti, uzdrowienie w meksykańskim Zacatecas chłopca chorego na białaczkę – Herona Badillo i przypadek powrotu do zdrowia całkowicie sparaliżowanego chłopca z uszkodzeniem mózgu, który wyzdrowiał dzień po pielgrzymce Jana Pawła II na wyspę Saint Lucia na Karaibach w 1986 r.

Autor w 1999 r. obiecał rzecznikowi prasowemu Stolicy Apostolskiej Joaquino Navarro–Vallsowi, że dopóki papież żyje i przez kilka lat po jego śmierci nie napisze o nadprzyrodzonych zdarzeniach, jakie miały miejsce w obecności Jana Pawła II. Jego książka "Der Wunderpapst" ("Papież cudów") ukazała się w Niemczech w 2011 r. – sześć lat po śmierci papieża. Teraz została przetłumaczona na język polski.

Andreas Englisch przyznaje w książce, że kiedy rozpoczynał pracę w Watykanie, uważał papieża za nieprzejednanego moralistę. Nie zgadzał się ze stanowiskiem Kościoła w sprawach czystości przedmałżeńskiej, środków antykoncepcyjnych czy homoseksualizmu, ale obserwując pontyfikat Jana Pawła II stał się zwolennikiem papieża. "Karol Wojtyła na moich oczach zmieniał świat – na lepsze" – pisze.

Znaczna część książki to opis tego, jak dzięki pontyfikatowi Jana Pawła II zmienił się Watykan. „Do momentu wyboru Wojtyły w roku 1978 Watykan postrzegał papieży jako dostojne, doskonałe, przypominające elfy istoty, bardziej duchowe, eteryczne niż cielesne, ukazujące się zwykłym śmiertelnikom tylko z rzadka i, niczym anioły, zastygłe w swej majestatycznej doskonałości. W konfrontacji z taką właśnie wizją Karol Wojtyła jako papież przypominał raczej umorusanego zawodnika rugby” – pisze Englisch. Jan Paweł II zmienił wiele: zrezygnował z lektyki, podróżował po wszystkich kontynentach i był „na wyciągnięcie ręki", pokazywał, że jest człowiekiem jak wszyscy inni.

Onet.pl

Myśli Jana Pawła II na luty


1/ Śmierć musi ustąpić przed życiem. (...) Nie pogodzić się ze śmiercią. Nie pogodzić się ze złem. Dążyć do życia. (25.03.1989).

2/ Człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie (2.06.1979).

3/ Chrystus nie przestaje być wciąż otwartą księgą nauki o człowieku, o jego godności i jego prawach (2.06.1979).

4/ Czuwam – to znaczy: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów, czy też nawet własnych osądów (18.06.1983).

5/ Miłość do człowieka to troska o to, by zabezpieczyć to dobro i odsunąć wszelkie formy zła i niesprawiedliwości (15.06.1999).

6/ Życie, którego udziela nam Chrystus, staje się naszym własnym życiem duchowym, naszym życiem wewnętrznym (6.06.1979).

7/ Każdy człowiek szuka miłości, choć czasem czyni to wybierając zło grzechu, które stwarza pozory dobra (5.06.1999).

8/ W żywym kontakcie z Panem Jezusem rozpoczyna się i rozwija najwspanialsza działalność człowieka; nosi ona imię: praca nad sobą (6.06.1979).

9/ Jesteśmy uczniami Chrystusa – jeżeli słuchamy Jego słów; jeżeli je rozważamy, jeżeli sięgamy w głąb naszego serca, jeżeli przed Nim to serce otwieramy, jeżeli razem z Nim kształtujemy w sobie cierpliwie, wytrwale nowego człowieka (6.06.1979).

10/ Ucieczko grzesznych, matkom i ojcom przypomnij o odpowiedzialności za dar rodzicielstwa, aby nikt nie podnosił ręki na bezbronne życie, bo krew niewinnych woła z ziemi do Boga (3.05.1980).

11/ Praca nad sobą polega na tym, ażeby zbliżać się do stołów Słowa Bożego oraz Eucharystii – i czerpać z nich (6.06.1979).

12/ Dobry Pasterz zna każdego z was lepiej, niż każdy z was zna sam siebie (8.06.1979).

13/ Praca jest „dla człowieka”, a nie człowiek „dla pracy” (2.06.1997).

14/ Każdy człowiek, który wybiera światopogląd uczciwie, według własnego przekonania, zasługuje na szacunek (6.06.1979).

15/ Maksymilian Maria Kolbe odniósł zwycięstwo przez wiarę i miłość w miejscu, które było zbudowane na zaprzeczeniu wiary – wiary w Boga i wiary w człowieka (7.06.1979).

16/ Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić (7.06.1979).

17/ Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże – owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga (7.06.1997).

18/ Krzyż jest kolebką nowego człowieka (8.06.1979).

19/ Człowiek, który ma świadomość sensu życia, nie burzy, ale buduje przyszłość (8.06.1979).

20/ Nie można mierzyć postępu wartościami samej ekonomii (8.06.1979).

21/ Wymiar duchowy ludzkiej istoty musi znaleźć się na właściwym miejscu. Człowiek jest sobą poprzez dojrzałość swego ducha, sumienia, swego stosunku do Boga i bliźnich (8.06.1979).

22/ Nie będzie lepszym światem i lepszym porządkiem życia społecznego taki porządek, który wartościom ludzkiego ducha nie daje pierwszeństwa (8.06.1979).

23/ Poznajcie Chrystusa i dajcie się Jemu poznać (8.06.1979).

24/ Od was zależy jutrzejszy dzień. Nie lękajcie się trudu. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności. (8.06.1979).

25/ Człowiek jest mocny świadomością celów, świadomością zadań, świadomością powinności, a także i świadomością tego, że jest miłowany (10.06.1987).

26/ Matka nie odczuwa jako niewoli, że jest uwiązana przy chorym dziecku, lecz jako afirmację swojej wolności, jako jej spełnienie (4.06.1979).

27/ Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć (9.06.1979).

28/ Poprzez słowa Ewangelii obcujemy z samym centrum wydarzeń, przez które dokonało się Odkupienie świata (9.06.1979).

29/ Odkupienie świata trwa niewyczerpane i wciąż otwarte dla człowieka, dla każdego człowieka. W szczególny sposób dla tego, który cierpi (9.06.1979).

Myśli Jana Pawła II na marzec


1/ Człowiek powołany jest do zwycięstwa nad sobą. Do zwycięstwa nad tym, co krępuje naszą wolną wolę i czyni ją podaną złu (9.06.1979).

2/ Zwycięstwo oznacza życie w prawdzie, prawość sumienia, miłość bliźniego, zdolność przebaczania, rozwój duchowy naszego człowieczeństwa (9.06.1979).

3/ Chrześcijanin powołany jest w Jezusie Chrystusie do zwycięstwa. Zwycięstwo takie jest nieodłączne od trudu, a nawet cierpienia, tak jak zmartwychwstanie Chrystusa jest nieodłączne od krzyża (9.06.1979)

4/ Naucz każdego z nas dostrzegać własne winy, byśmy nie zaczynali dzieła odnowy od wyjmowania źdźbła z oka brata (10.06.1987).

5/ Naucz nas widzieć dobro wszędzie tam, gdzie ono jest; natchnij nas zapałem do ochraniania go, wspierania i bronienia z odwagą (10.06.1987).

6/ Chrystus mówi, że pokój wypływa ze zjednoczenia z Bogiem w miłości (7.06.1999)

7/ W chorobie czy w jakimkolwiek cierpieniu trzeba zawierzyć Bożej miłości, jak dziecko, które zawierza wszystko, co ma najdroższego, tym, którzy je miłują, zwłaszcza swoim rodzicom (6.06.1991).

8/ Łaska Bożego miłosierdzia i przebaczenia dociera do samych korzeni ludzkich niepokojów, leczy zranione grzechem sumienia, tak że człowiek doznaje wewnętrznego ukojenia i staje się nosicielem pokoju (7.06.1999).

9/ Chrystus wie, że największym szczęściem człowieka jest takie zjednoczenie z Bogiem, które człowieka czyni dzieckiem Bożym (7.06.1999).

10/ Społeczeństwa i narody potrzebują ludzi pokoju, prawdziwych siewców zgody i wzajemnego poszanowania (7.06.1999).

11/ Świat potrzebuje dzisiaj nadziei i szuka nadziei! Aby odkryć nadzieję, trzeba zwrócić wzrok ku górze (7.06.1999).

12/ Dzisiaj tak często człowiek nie wie, co nosi w sobie, w głębi swej duszy, swego serca (9.06.1991).

13/ Miłość, która jest tylko zaspokojeniem pożądliwości, wzajemnym „używaniem”, czyni człowieka niewolnikiem własnych słabości (List do rodzin, 1994).

14/ Miłość Boża może zamienić stan grzechu w stan łaski i serce nasze uczynić na nowo mieszkaniem Boga żywego (13.05.1979).

15/ Miłość jest prawem naszego trwania w Chrystusie (13.05.1979).

16/ Niech miłość nasza okaże swą wewnętrzną prawdę przez czyny. Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą (13.05.1979).

17/ Siły niewiary, siły śmierci nie są potężniejsze od mocy życia, od świateł życia (13.05.1979).

18/ „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” Otwórzcie Chrystusowi na oścież drzwi kultury, ekonomii, polityki, rodziny, życia osobistego i społecznego (16.10.1998).

19/ Tylko Chrystus jest naszym Pośrednikiem u Ojca, jedyną nadzieją, która nie zawodzi (16.10.1998).

20/ Bez Chrystusa człowiek nie pozna siebie w całej pełni, nie będzie wiedział do końca, kim jest i dokąd zdąża (16.10.1998).

21/ Bez więzi z Chrystusem wszystko traci swój pełny sens, zacierają się granice między dobrem i złem (16.10.1998).

22/ Otworzyć drzwi Chrystusowi to znaczy zjednoczyć się z Nim przez modlitwę i sakramenty święte (16.10.1998).

23/ Teraźniejszość nie istnieje i nie może istnieć bez przeszłości (28.11.1986).

24/ Tylko ludzie święci mogą budować trwałe pomosty między narodami (16.11.1980).

25/ Tylko święci opierają swoje działanie na miłości, na umiłowaniu człowieka, bo budują swoje życie i przyszłość na Bogu (16.11.1980).

26/ Tylko to, co zbudowane jest na Bogu i na miłości, jest trwałe (16.11.1980).

27/ Nie pozwólcie się wchłonąć cywilizacji technicznej z równoczesnym narażeniem wiary, zdolności miłowania, tego wszystkiego, co decyduje o człowieczeństwie, o pełnym wymiarze człowieka, o jego powołaniu (16.11.1980).

28/ Jeżeli szczerym sercem [człowiek] odpowie: „Jezu, ufam Tobie!”, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków. W tym dialogu zawierzenia nawiązuje się pomiędzy człowiekiem i Chrystusem szczególna więź wyzwalającej miłości (7.06.1997).

29/ O wartości człowieka ostatecznie decyduje to, kim jest, a nie to, ile ma (16.11.1980).

30/ Jeżeli człowiek zatraci swoją godność, wiarę, tylko dlatego, by więcej mieć, to postawa taka musi ostatecznie prowadzić do pogardy dla samego siebie (16.11.1980).

31/ Człowiek świadomy swej tożsamości płynącej z wiary, z chrześcijańskiej kultury, dziedzictwa ojców i dziadów, zachowa swą godność, znajdzie poszanowanie (16.11.1980).

Myśli Jana Pawła II na kwiecień


1/ W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! (17.08.2002).

2/ Tam, gdzie panuje nienawiść i chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, które ukoi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój (17.08.2002).
63/ Bądźcie dojrzali dojrzałością wiary i mocni mocą ducha (12.09.1983).

3/ Bądźcie wdzięczni za każde dobro i umiejcie po chrześcijańsku przebaczać (12.09.1983).

4/ Nie pozwólcie sprowadzić waszego ducha na poziom jakiegokolwiek materializmu (12.09.1983).

5/ Człowiek żyje prawdziwie po ludzku dzięki kulturze, a pierwszym zadaniem kultury jest nieustanne odnawianie pamięci człowieka (28.11.1986).

6/ Nie ma twórczości bez pamięci. Pamięć gwarantuje wspólnotę i jedność, chroni przed stapianiem się w nicość (28.11.1986).

7/ Wartości nadają sens życiu (28.11.1986).

8/ Nasza wiara każdemu człowiekowi ofiarowuje taki punkt oparcia, z którego może wznosić się ponad horyzont tego, co przejściowe (28.11.1986).

9/ Nic nie potrafi zaspokoić głodu Boga tkwiącego w człowieku (5.06.1999).

10/ Potrzeba „wyobraźni miłosierdzia”, aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie tym, którzy podejmują wewnętrzną walkę ze złem (18.08.2002).

11/ [Boże] zachowaj nas od uczestniczenia w zakłamaniu, które niszczy nasz świat. Daj odwagę życia w prawdzie (10.06.1987).

12/ Rzeczywistość Boga odsłania i rozjaśnia tajemnicę człowieka (6.06.1999).

13/ Każdy dobrobyt, osiągnięty kosztem Boga, przynosi stratę, przynosi śmierć (28.11.1986).

14/ Chrystus przyszedł na świat i stanął po stronie człowieka (28.11.1986).

15/ Chrystus wciąż szuka uczniów, wyznawców, zwolenników, którzy idąc za Jego słowem i czerpiąc z Jego mocy, opowiadają się za dobrem, za pięknem, za prawdą i życiem (28.11.1986).

16/ W Bogu [należy] szukać ostatecznego sensu i ostatecznej wartości wszystkich spraw tego świata, zwłaszcza tej najważniejszej sprawy, jaką jest każdy człowiek (28.11.1986).

17/ Nie bójcie się! Chrystus zwyciężył świat! (por. J 16, 33). Zwyciężył i zwycięża w człowieku i poprzez człowieka (28.11.1986).

18/ Wobec szerzącego się materializmu i obojętności, którą on budzi, musimy dać pierwszeństwo Chrystusowi, musimy dać pierwszeństwo Bożemu prawu i Bożej Mądrości (28.11.1986).

19/ Istnieje nierozerwalna więź między prawdą i miłością a całą ludzką moralnością i kulturą. (...) Tylko w tym powiązaniu wzajemnym człowiek może prawdziwie żyć i rozwijać się (21.06.1983).

20/ [Obyśmy] mogli być sami sprawcami, twórcami swojego losu, odpowiedzialnymi twórcami swojego losu, żeby nam w tym od zewnątrz nie przeszkodzono, żeby nam tego z zewnątrz nie narzucono (24.12.1981).

21/ [Bóg] stworzył człowieka wolnym, dał mu wolną wolę bez względu na konsekwencje. (...) Bóg człowieka uczynił wolnym nie dla swawoli (18.06.1983).

22/ Czyńmy wszystko, aby uwrażliwić nasze sumienia i strzec przed wypaczeniem, czy znieczuleniem (6.06.1999).

23/ Wyzwolenie jest ostatecznie zwycięstwem dobra nad złem w każdym człowieku oraz w życiu społecznym (19.06.1986).

24/ Postęp w życiu społecznym winien przynieść lepszą ochronę praw człowieka, w tym wolności, stworzyć mu lepsze warunki rozwoju (19.06.1986).

25/ Wyzwolenie społeczne jest tylko wtedy autentyczne i skuteczne, gdy dobro zwycięża w sercu każdego człowieka (19.06.1986).

26/ Im większe jest zło społeczne, tym lepsi muszą być ludzie, którzy z nim walczą, aby byli odporni na zatrucie, jakie ono niesie (19.06.1986).

27/ Cierpiący Chrystus, ukrzyżowany Chrystus – to naszą mądrość i nasza moc (18.06.1983).

28/ Wszystko, co jest wartościowe, nie jest łatwe, ale równocześnie tylko to może wam dać poczucie sensu życia (7.08.1985).

29/ Śmierć nie przychodzi po życiu, ale życie wyłania się ze śmierci. Bóg nie może umrzeć, Bóg jest życiem (25.03.1989).


30/ Chrystus rozjaśnia mroki ludzkiego sumienia. W Jego świetle zaczyna się dostrzegać świat ludzi i ich potrzeby (8.06.1999).

Myśli Jana Pawła II na maj


1/ Być człowiekiem sumienia to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle na nowo się nawracać (22.05.1995).

2/ Naucz nas widzieć dobro wszędzie tam, gdzie ono jest; natchnij nas zapałem do ochraniania go, wspierania i bronienia z odwagą (10.06.1987).

3/ Pamięć, ta dawna i dzisiejsza, mówi nam, że świata, przyszłości nie można budować za cenę Boga, że życia ludzkiego nie można projektować bez Boga, przeciw Bogu (28.11.1986).

4/ Nie bójcie się! Chrystus zwyciężył świat! (por. J 16, 33). Zwyciężył i zwycięża w człowieku i poprzez człowieka (28.11.1986).

5/ Życie ludzkie jest prawdziwym, jeżeli jest w prawdzie i miłości (7.08.1986).

6/ Wolności nigdy nie można posiadać. Jest bardzo niebezpiecznie ją posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać. Wolność jest właściwością człowieka, Bóg go stworzył wolnym (18.06.1983).

7/ Jaką miarą mierzyć człowieka? Człowieka trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu (3.06.1979).

8/ Modlę się, żeby siły dobra przeważyły w nas samych nad siłami zła (24.12.1981).

9/ Od was zależy jutrzejszy dzień. Nie lękajcie się trudu. Lękajcie się tylko lekkomyślności i małoduszności (8.06.1979).

10/ Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali (18.06.1983).

11/ Musicie od siebie wymagać. Nie można jednak wymagać, nie stwarzając warunków, aby człowiek to wymaganie podjął (24.12.1981).

12/ Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei (12.06.1987).

13/ Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym (5.06.1999).

14/ Pozwólcie się znaleźć Chrystusowi. Niech wie o was wszystko i niech was prowadzi (8.06.1979).

15/ Kiedy Bóg mówi: „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił”, słowo Jego nie tylko dotyczy jednego dnia w tygodniu. Dotyczy ono całego charakteru naszego życia (3.06.1991).

16/ Nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości, bez tej miłości, która przebacza, choć nie zapomina, która jest wrażliwa na niedolę innych, która nie szuka swego, ale pragnie dobra dla drugich; tej miłości, która służy, zapomina o sobie i gotowa jest do wspaniałomyślnego dawania (5.06.1999).

17/ Poza prawdą wolność nie jest wolnością. Jest pozorem. Jest nawet zniewoleniem (6.06.1991).

18/ Kulturą jest to, co czyni człowieka bardziej człowiekiem. Nie to, co tylko „zużywa” jego człowieczeństwo (7.06.1991).

19/ Przyjmujcie dar życia jako największą łaskę Boga, jako Jego błogosławieństwo dla rodziny (14.06.1999).

20/ Wiara i nadzieja razem z miłością stanowią fundament życia chrześcijańskiego, którego kamieniem węgielnym jest Jezus Chrystus (3.06.1997).

21/ Otwórzcie się na największy dar Boga, na Jego miłość, która przez Krzyż Chrystusa objawiła się światu jako miłość miłosierna (18.08.2002).

22/ Boże, Ojcze miłosierny, pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia, aby w Tobie zawsze odnajdywali źródło nadziei (17.08.2002).

23/ Ludzie o wielkim sercu żyją w świadomości, że są obdarowywani przez Boga nieustannie i bez końca (8.06.1999).

24/ Życie jest dochodzeniem nie tylko do granicy śmierci, ale i do nowego Życia. W ten sposób Krzyż stał się dla nas największą katedrą prawdy o Bogu i o człowieku (8.06.1979).

25/ Trzeba wybrać między być i mieć, między życiem pełnym a pustym egzystowaniem, między prawdą i kłamstwem (14.02.2001).

26/ Miłość nie przemija. Ona jest miarą życia wiecznego – to znaczy życia człowieka w Bogu samym (5.06.1991).

27/ Pismo Święte jest wielkim zapisem na temat szukania i znajdowania Boga (12.06.1999).

28/ Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć (14.06.1999).

29/ Cierpienie ludzkie zawsze jest tajemnicą. I bardzo trudno człowiekowi samemu przedzierać się przez jego mroki (12.06.1987).

30/ Miłosierdzie Boże znajduje swoje odzwierciedlenie w miłosierdziu ludzi (16.08.2002).

31/ Życzę wam wszystkim, aby nikt z was nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego (7.06.1991).

Myśli Jana Pawła II na czerwiec


1/ Życzę wam (…) żebyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę (7.06.1991).2/ Człowiek szuka Boga, ponieważ w Nim może znaleźć swoje spełnienie dążeń do prawdy, dobra i piękna (12.06.1999).3/ Ucieczko grzesznych, ulecz nasze sumienia, daj nam poznać wszystkie nasze winy, wielkie i małe. Pomóż zerwać z grzechem i obojętnością (3.05.1980).4/ Ucieczko grzesznych, uchroń nas od niewiary, która jest źródłem wszelkiego zła (3.05.1980).5/ Nie zaszkodzi, jak się czasem nad sobą zamyślisz i zmartwisz. Nie zaszkodzi, jak się czasem na siebie zgniewasz. To lepsze, niż gdybyś miał lekkomyślnie gubić wielki skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam (6.06.1979).6/ Nie lękajcie się, Chrystus wie, co jest w człowieku (9.06.1991).7/ Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka. Tylko On ma słowa życia, życia wiecznego (9.06.1991).8/ Boże, Ojcze miłosierny, pochyl się nad nami, grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło (17.08.2002).9/ Krzyż Chrystusa pozwala nam zobaczyć grzech w świetle miłosiernej, przebaczającej miłości Boga (17.08.2002).10/ Największy grzech nie zdoła przezwyciężyć miłosiernej miłości Boga (17.08.2002).11/ Chrystus ceni każdego z was, każdego osobiście zna i gorąco kocha, nawet kiedy o tym nie wiecie (15.08.2000).12/ Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia (17.08.2002).13/ Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy (17.08.2002).14/ Bóg okazując nam miłosierdzie, oczekuje, że będziemy świadkami miłosierdzia w dzisiejszym świecie (17.08.2002).15/ Nadszedł czas, aby orędzie o Bożym miłosierdziu wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji – cywilizacji miłości (18.08.2002).16/ Nadszedł czas, żeby Chrystusowe przesłanie miłości dotarło do wszystkich (18.08.2002).17/ Człowiek dociera do miłosiernej miłości Boga, do Jego miłosierdzia o tyle, o ile sam przemienia się wewnętrznie w duchu podobnej miłości w stosunku do bliźnich (18.08.2002).18/ Potrzeba „wyobraźni miłosierdzia”, aby przyjść z pomocą tym, którzy zagubili się w świecie różnorakich uzależnień lub przestępstwa (18.08.2002).19/ Każdy może spojrzeć na obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego Serce promieniujące, i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Błogosławiona [Faustyna]: „Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z tobą” (Dzienniczek) [7.06.1997].20/ Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga! (18.08.2002).21/ Proszę wszystkich ludzi dobrej woli, aby „sprawa człowieka” nie była nigdy, przenigdy odłąćzona od miłości Boga (18.08.2002).22/ [Być podobnie jak Bóg wielkim w miłości] – to pierwotne powołanie człowieka (5.06.1999).23/ Prawa człowieka są po to, ażeby każdy miał przestrzeń potrzebną do spełniania swoich zadań i powinności. Ażeby w ten sposób mógł się rozwijać. Mógł stawać się bardziej człowiekiem (12.06.1987).24/ Droga szukania szczęścia bez Boga okazała się dla człowieka bolesna! (5.06.1999).25/ Pokusa urządzenia świata i swego życia bez Boga, albo wbrew Bogu, bez Jego przykazań, bez Ewangelii, istnieje i zagraża również nam (6.06.1999).26/ Życie ludzkie i świat zbudowany bez Boga w końcu obracają się przeciw człowiekowi (6.06.1999).27/ Łamanie Bożych przykazań, zejście z drogi wytyczonej przez Boga, jest niczym innym, jak popadnięciem w niewolę grzechu (6.06.1999).28/ Prawda objawione, Ewangelia, dociera do człowieka w oprawie pewnej kultury. Zatracenie odziedziczonych wartości kulturowych może w konsekwencji doprowadzić także do utraty wiary (16.11.1980).29/ Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara! Musicie być mocni mocą wiary! (9.06.1979).30/ Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! (9.06.1979).

Myśli Jana Pawła II na lipiec

1/ rodzice sami muszą być dobrze wychowani, ażeby wychowywać – i sami też wciąż muszą się wychowywać, ażeby wychowywać (21.06.1983).2/ Jedynie rodzina Bogiem silna może podołać w realizowaniu zadań wychowania pełnego człowieka (30.05.1982).3/ Człowiek musi posiadać niezwykłą godność, skoro został wezwany do uczestnictwa w życiu Boga samego (9.06.1979).4/ Gdy miejsce wierzących i świętych zajmują ludzie bez Boga, wówczas prawem staje się egoizm i nienawiść (16.11.1980).5/ Jezu, ufam Tobie! To wyznanie jest szczególnie potrzebne w naszych czasach, w których człowiek doznaje zagubienia w obliczu wielorakich przejawów zła (17.08.2002).6/ Przykazanie [miłości] konkretyzuje się w poszanowaniu drugiego, jego osobowości, jego sumienia (7.06.1979).7/ Przykazanie [miłości] konkretyzuje się w dialogu z drugim (7.06.1979).8/ Wszystko, co Bóg chciał nam powiedzieć o sobie, o swojej miłości, to wszystko w jakiś sposób złożył w swym Sercu (6.06.1999).9/ Poprzez Serce Jezusa odczytujemy cały odwieczny Boży plan zbawienia. A jest to plan miłości (6.06.1999).10/ Chrystus, który nas miłuje, ukazuje nam swe Serce jako źródło życia i świętości, jako źródło naszego odkupienia (6.06.1999).11/ Mądre panowanie nad sobą tworzy człowieka (11.09.1984).12/ Każde dziecko jest osobą potrzebującą uczucia miłości (14.06.1999).13/ Moralny fundament jest od Boga, zakorzenia się w Jego stwórczej, ojcowskiej mądrości i Opatrzności (1.06.1991).14/ Jeśli człowiek burzy [moralny] fundament, szkodzi sobie; burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze (1.06.1991).15/ Droga, jaką wskazywał Chrystus, do tego prowadziła: ażeby „bardziej być”! Zawsze do tego prowadzą wskazania Ewangelii (12.06.1987).16/ W naszym ludzkim życiu nieodzowny jest wymiar świętości (3.06.1991).17/ Postulat neutralności światopoglądowej jest słuszny głównie w tym zakresie, że państwo powinno chronić wolność sumienia i wyznania wszystkich swoich obywateli (3.06.1991).18/ Postulat, ażeby do życia społecznego i państwowego w żaden sposób nie dopuszczać wymiaru świętości, jest postulatem ateizowania państwa i życia społecznego i niewiele ma wspólnego ze światopoglądową neutralnością (3.06.1991).19/ Bardzo wielu spośród nas czułoby się nieswojo w państwie, z którego struktur wyrzucono by Boga, a to pod pozorem światopoglądowej neutralności (3.06.1991).20/ Podczas Mszy św. realnie uobecnia się ta niepojęta miłość, jaka została nam okazana przez krzyż Chrystusa (3.06.1991).21/ Odkupienie świata dokonuje się naprzód poprzez rodzinę (3.06.1991).22/ Rodzina znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, wszystkich społeczności i społeczeństw (3.06.1991).23/ Rodzina jest wspólnotą najpełniejszą z punktu widzenia więzi międzyludzkiej (3.06.1991).24/ Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska i rodzinna (3.06.1991).25/ Zło pierworodne, które drzemie w duszy każdego człowieka – szczególnie często, szczególnie łatwo daje o sobie znać poprzez naruszenie ładu moralnego małżeństwa i rodziny (3.06.1991).26/ [W życiu rodzinnym] gdzie tak wiele zależy od miłości, od prawdziwej miłości, człowiek ulega egoizmowi i drugich – najbliższych! – czyni ofiarą tego egoizmu (3.06.1991).27/ Dziecko poczęte nawet „nieoczekiwanie” – nigdy nie jest intruzem ani agresorem. Jest ludzką osobą, zatem ma prawo do tego, aby rodzice nie skąpili mu daru z samych siebie, choćby wymagało to od nich szczególnego poświęcenia (3.06.1991).28/ Kto idzie za Chrystusem, ocenia swoje życie w kategoriach bezinteresownego daru, a nie zysku i posiadania (14.02.2001).29/ Podstawą prawdziwej miłości do dziecka jest autentyczna miłość między małżonkami (3.06.1991).30/ Podstawą miłości zarówno małżeńskiej, jak rodzicielskiej jest oparcie w Bogu (3.06.1991).31/ Kiedy małżonkowie starają się o to, ażeby samych siebie składać sobie wzajemnie w darze, kształtują w sobie w ten sposób prawidłowe postawy rodzicielskie (3.06.1991).

Myśli Jana Pawła II na sierpień


1/ Do prawdziwej miłości wychowuje się wymagając, ale tylko miłując można wymagać. Można wymagać, wymagając od siebie (3.06.1991).2/ Dla dobra przyszłego pokolenia ważne jest, aby małżonkowie utrwalali, uszlachetniali i pogłębiali swoją wzajemną miłość. Wtedy również ich dzieci będą w stanie założyć kiedyś prawdziwie chrześcijańskie rodziny i będą umiały kochać swoich rodziców (3.06.1991).3/ Korzeń zbrodni tkwi w uzurpacji przez człowieka Bożej władzy nad życiem i śmiercią człowieka (4.06.1991).4/ Dobry Pasterz zna każdego z was lepiej, niż każdy z was zna sam siebie (8.06.1979).5/ Czy jest taka ludzka instancja, czy jest taki parlament, który ma prawo zalegalizować zabójstwo niewinnej i bezbronnej ludzkiej istoty? (4.06.1991).6/ Kto ma prawo powiedzieć: „Wolno zabijać”, nawet: „Trzeba zabijać” tam, gdzie trzeba najbardziej chronić i pomagać życiu? (4.06.1991).7/ „Nie zabijaj” zawiera w sobie nie tylko zakaz. Nie zabijaj, ale raczej chroń życie, chroń zdrowie i szanuj godność ludzką każdego człowieka, niezależnie od jego rasy czy religii, od poziomu inteligencji, stopnia świadomości czy wieku, zdrowia czy choroby (4.06.1991).8/ Nie zabijaj, ale raczej przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży – zwłaszcza jeśli jest to twoje własne dziecko (4.06.1991).9/ Nie zabijaj, ale raczej staraj się pomóc twoim bliźnim, aby z radością przyjęli swoje dziecko, które – po ludzku biorąc – uważają, że pojawiło się nie w porę (4.06.1991).10/ Ludzka płciowość jest dowodem zaufania, jakie Bóg okazuje człowiekowi, mężczyźnie i kobiecie, i czy staramy się tego Bożego zaufania nie zawieść (4.06.1991).11/ Ciało ludzkie jest wezwane do zmartwychwstania – winniśmy troszczyć się o zachowanie jego godności (4.06.1991).12/ Każdy człowiek jest osobą – nie wolno drugiego człowieka sprowadzać do roli przedmiotu, który z pożądliwością można oglądać lub którego się po prostu używa (4.06.1991).13/ W momencie ślubu przed ołtarzem sam Chrystus zobowiązał się być z małżonkami zawsze, być ich światłem i mocą (4.06.1991).14/ Bóg objawia swą obecność w dziejach świata, nawiązując wciąż na nowo dialog z ludźmi (26.06.2001).15/ Ten, który uczy: „Nie cudzołóż”, jest Dobrym Pasterzem, Pasterzem ludzkiej miłości (4.06.1991).16/ [Chrystus] chce uczynić miłość małżeńską piękną, trwałą, wierną, nierozerwalną (4.06.1991).17/ Sakrament małżeństwa jest źródłem moralnej mocy dla człowieka, dla mężczyzny i kobiety, aby oboje sprostali swym ślubom. Aby przezwyciężyli słabości i pokusy. Aby nie dali się uwieść żadnej modzie (4.06.1991).18/ Uczciwość jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu (7.06.1991).19/ Uczciwość jest źródłem wzajemnego zaufania, a także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju (7.06.1991).20/ Bez uczciwości nie osiągniemy szczęścia ani nawet zwyczajnej stabilizacji, nie licząc się z prawem Bożym (7.06.1991).21/ Oby całe nasze społeczeństwo uwolniło się od tego złudzenia wolności, wolnej miłości, którą usiłuje się przesłonić rzeczywistość cudzołóstwa i rozwiązłości. Zbyt dużo kosztuje ta ułuda (4.06.1991).22/ [Poprzez ułudę wolności, wolnej miłości] zbyt wiele jest dzieci, które muszą tracić zaufanie do rodziców (4.06.1991).23/ Prawo Przedwiecznej Mądrości, wpisane w serce człowieka, pozwala mu uczestniczyć w ładzie całego stworzenia (5.06.1991).23/ Moralność jest miarą właściwą człowieczeństwa. W niej i przez nią człowiek realizuje siebie (5.06.1991).25/ Jest rzeczą moralnie złą przywłaszczać sobie cudzą własność. Ta prosta oczywistość wypisana jest w sumieniu człowieka (5.06.1991).26/ Człowiek ma zdolność do przetwarzania rzeczy wedle swoich potrzeb. Ma więc także i prawo posiadania ich celem przetwarzania (5.06.1991).27/ Jeśli każdy będzie się liczył nie tylko z interesem własnym, ale również z interesem społecznym; jeśli w działaniach gospodarczych nie zabraknie troski o najuboższych i najbardziej potrzebujących – wówczas Pan Bóg z pewnością pobłogosławi wysiłkom (5.06.1991).28/ Niebezpieczny jest człowiek, który nie wybiera wedle najgłębszych przekonań, wedle swojej wewnętrznej prawdy, tylko chce się zmieścić w jakiejś koniunkturze, chce płynąć, kierując się konformizmem, wedle tego, jak zawieje wiatr (6.06.1979).29/ Chrystus uczy nas, że ponad poziomem dóbr, które można i trzeba dzielić wedle miar sprawiedliwości – człowiek jest powołany do miłości, która jest większa od wszystkich dóbr przemijających. Ona jedna nie przemija (5.06.1991).30/ O tyle tylko można powiedzieć, że człowiek przez pracę czyni sobie ziemię „poddaną”, o ile człowiek sam przez swe postępowanie okazuje się panem, a nie niewolnikiem ziemi, a także panem, a nie niewolnikiem pracy. Praca ma dopomagać człowiekowi do tego, aby stawał się lepszym… (6.06.1979 r.).31/ „Jeden drugiego brzemiona noście” – to zwięzłe zdanie Apostoła jest inspiracją do międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem we wspólnocie. A więc nigdy jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim (12.06.1987 r.).