Rzym: Polacy modlili się przy grobie bł. Jana Pawła II


„Nie wystarczy mówić o Królestwie Bożym, nie wystarczy mówić, że się wierzy. Trzeba dom życia i wiary budować na skale, którą jest Chrystus” - mówił w homilii abp Stanisław Budzik metropolita lubelski, który rano 28 czerwca przewodniczył Mszy św. dla Polaków przy grobie bł. Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Mszę św. z metropolitą lubelskim koncelebrowali abp Wacław Depo metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp Mieczysław Cisło biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, kapłani,którzy przybyli z na uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz kapłani pracujący w dykasteriach watykańskich.

W homilii abp Budzik podkreślił, że „na grobie bł. Jana Pawła II szczególnie rozumiemy słowa Chrystusa o Piotrze jako skale, na której zbudowany jest Kościół”. - Bł. Jan Paweł II był człowiekiem, który zmienił bieg historii świata - mówił abp Budzik cytując słowa burmistrza Rzymu.

Metropolita lubelski podkreślił, że jako Polacy „powinniśmy dziękować Bogu za bł. Jana Pawła II”. Wskazał również na postać św. Ireneusza jako tego, który „ukazał nam drogę kroczenia za Chrystusem poprzez swoje życie i świadectwo męczeńskiej śmierci”.

Jutro, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła paliusz z rąk papieża Benedykta XVI otrzymają abp Wacław depo metropolita częstochowski, abp Stanisław Budzik metropolita lubelski oraz abp Wiktor Skworc metropolita katowicki.
ks.mf (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Nowy Targ: tablica upamiętniająca Jana Pawła II w ramach miejskiego jubileuszu


Nowotarżanie w 666. urodziny swojego miasta postanowili zrobić prezent dla bł. Jana Pawła II. Na wilii „Szarotka” odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, gdzie ze studentami przebywał przed 60 laty prof. Karol Wojtyła.
Poświęcenia dokonał kanonik wawelski ks. Andrzej Fryźlewicz, pochodzący z Nowego Targu, a będący zarazem osobistym sekretarzem kard. Franciszka Macharskiego. – To piękny prezent całej społeczności stolicy Podhala, którzy pamiętają o bł. Janie Pawle II. Ta tablica jest na to dowodem – zauważył ks. Andrzej Fryźlewicz. Wśród fundatorów znalazł się ks. Fryźlewicz, ks. Marian Wanat i ks. Paweł Łukaszka, niegdyś hokeista Podhala Nowy Targ.

W osłonięciu tablicy wzięła udział Urszula Własiuk, prezes Fundacji Szlaki Papieskie.
Przypomniała, że mija już formalnie 10 lat od powołania fundacji. – To kolejny ważny przystanek w wędrówce z bł. Janem Pawłem II. Zanim wejdziemy na szlak z Kowańca na Turbacz, można zrobić sobie krótki odpoczynek w wilii „Szarotka” – zauważyła. Podziękowała też władzom miasta za niezwykłą życzliwość i wsparcie w propagowaniu idei Szlaków Papieskich na terenie miasta i całego Podhala.

Słowa pozdrowienia skierowała do wszystkich Danuta Matowska, która z racji kłopotów ze zdrowiem nie mogła osobiście przyjechać. – Pani Danuta była w grupie studentów prof. Wojtyły. Poszukujemy też innych osób. Może za pośrednictwem mediów uda się ich znaleźć – mówił Marek Fryźlewicz, nowotarski burmistrz.

Uroczystość poświęcenia tablicy uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

W intencji miasta modlono się na specjalnej Mszy św. w kościele św. Katarzyny. Zaprezentowano nową publikację dotyczącą świątyni, w której czczona jest patronka miasta.

Akt lokacyjny dla Nowego Targu podpisał w 1346 r. król Kazimierz Wielki. Wielkim wydarzeniem we współczesnej historii miasta była wizyta papieża Jana Pawła II na tamtejszym lotnisku w czasie I pielgrzymki do Polski w 1979 r. Na spotkanie z następcą św. Piotra przybyło wtedy około milion pątników, a także górale ze Stanów Zjednoczonych.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Oborniki Wlkp.: bł. Jan Paweł II patronem miasta i gminy


Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdził wybór bł. Jana Pawła II na patrona miasta i gminy Oborniki Wlkp. To dopiero trzecie miasto w Polsce, które otrzymało papieski patronat. Mówiący o tym watykański dokument odczytał uroczyście abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej 26 czerwca wieczorem na rynku miejskim.
„Błogosławiony Jan Paweł II, papież, jest patronem wobec Boga dla miasta i gminy Oborniki” – ogłosił orzeczenie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów abp Gądecki, który przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej na rynku Obornik w intencji miasta, gminy i jej mieszkańców.

„Jestem przekonany, że to wydarzenie pozytywnie wpłynie na losy tego miasta i gminy, albowiem nadanie Obornikom patronatu błogosławionego jest znakiem tego, że wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem” – stwierdził metropolita poznański dodając, że obierając takiego patrona miasto stwarza dla swoich obywateli „silny duchowy punkt odniesienia”.

Jednocześnie arcybiskup zaznaczył, wręczając władzom miasta i gminy dekret watykański, że od dziś wchodzą one „w poczet miast polskich, które posiadają swoich patronów”.

„Jest to niebagatelne wydarzenie, ponieważ dopiero trzecie miasto w Polsce otrzymuje patronat papieski. Po Świdnicy i Wadowicach przychodzi kolej na Oborniki” – podkreślił abp Gądecki.

W czasie uroczystości metropolita prosił także Boga o to, „aby mieszkańcy miasta i gminy Oborniki z ufnością otwierali swoje serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa i aby wstawiennictwo błogosławionego papieża wyjednało im wieczne zbawienie”.

Inicjatywę mieszkańców oraz władz miasta i gminy, aby ich szczególnym patronem został bł. Jan Paweł II poparł metropolita poznański. W piśmie z dnia 6 grudnia 2011 r. zwrócił się on do Watykanu z prośbą o uznanie tego wyboru „w świetle obowiązujących Norm odnośnie patronów”. Prośba ta została przyjęta przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów „władzą przyznaną jej przez Papieża Benedykta XVI, po rozważeniu wszystkich okoliczności”, jak czytamy w dekrecie Kongregacji.

Podczas uroczystości do kościoła farnego pw. NMP Wniebowziętej w Obornikach wprowadzono relikwie krwi papieża Polaka. Wcześniej, 13 czerwca, zostały one przekazane w Krakowie przez kard. Stanisława Dziwisza przedstawicielom duchowieństwa i władz miasta oraz gminy. Kropla krwi błogosławionego zostanie umieszczona w pozłacanym relikwiarzu zabezpieczonym pancerną szybą, który znajdować się będzie w kościele farnym.

Jak podkreślił burmistrz miasta Tomasz Szrama, relikwie będą odtąd stanowiły „widomy znak obecności papieża Polaka w Obornikach”.

„To dla nas honor, ale i ogromne zobowiązanie, by wypełnić codzienność treścią nauk Ojca Świętego” – przyznał burmistrz.

Wyraził on równocześnie pragnienie, aby „żywym pomnikiem patronatu papieża Polaka w naszym mieście i gminie było hospicjum im. bł. Jana Pawła II”, którego powstanie w najbliższym czasie zostanie zainicjowane.

Gmina Oborniki leży ok. 25 km na północ od Poznania i zajmuje powierzchnię ok. 340 km2. Jej głównym miastem są Oborniki Wlkp. lokowane przez księcia Bolesława Pobożnego w XII w. Obecnie najcenniejszym zabytkiem miasta zniszczonego podczas potopu szwedzkiego i wojny siedmioletniej, jest gotycka fara pw. NMP Wniebowziętej z przełomu XV i XVI w., przebudowana w początkach XIX stulecia.
bt / Oborniki Wlkp.
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

15. rocznica pierwszego pobytu Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach


„Na radosne, pełne nadziei, ale także trudne sprawy Kościoła patrzymy oczami Jezusa Miłosiernego, który na przełomie tysiącleci przypomniał nam przez św. Siostrę Faustynę, że Boże miłosierdzie jest niezawodnym źródłem nadziei dla całego świata” – zapewnili Benedykta XVI wierni uczestniczący w uroczystych obchodach 15. rocznicy pobytu Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach. Telegram do Ojca Świętego został odczytany przez bp. Jana Zająca 7 czerwca, na zakończenie Mszy św.
Jan Paweł II nawiedził Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 7 czerwca 1997 roku.

Uroczystości rozpoczęły się o 17.00 Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Łagiewnikach. Po nabożeństwie odbyła się procesja eucharystyczna do kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam uczestnicy uroczystości zatrzymali się przy tronie papieskim, gdzie znajduje się obraz Jana Pawła II z 1997 r. Po odśpiewaniu „Te Deum” bp Jan Zając odprawił Mszę św., po której została odczytana treść telegramu, jaki uczestnicy uroczystości wyślą do Ojca Świętego Benedykta XVI z zapewnieniem o nieustannej modlitwie w zawierzeniu Piotrowego posługiwania Panu Jezusowi Miłosiernemu.

Nadawcy przesłania do Benedykta XVI przypomnieli słowa Jana Pawła II, które wygłosił w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w 1997 roku: „Nic tak nie jest potrzebne człowiekowi, jak miłosierdzie Boże - owa miłość łaskawa, współczująca, wynosząca człowieka ponad jego słabość ku nieskończonym wyżynom świętości Boga”.

„Niech ta miłość łaskawa, współczująca i podnosząca człowieka ku wyżynom świętości, będzie dla Umiłowanego Ojca Świętego źródłem duchowej siły w dalszej posłudze miłosierdzia dla całego świata, który tak łatwo zapomina o Bogu i Jego mądrości, a zarazem w głębi serca tęskni za prawdą, głębszym sensem życia oraz prawdziwą miłością” – brzmią słowa telegramu.

Później zgromadzeni w kaplicy wysłuchali przemówienia Jana Pawła II z 1997 roku. Modlitewne czuwanie dziękczynne zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W 1997 roku Ojciec Święty modlił się w klasztornej kaplicy św. Józefa przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie – wówczas jeszcze błogosławionej – Siostry Faustyny. Wygłosił także krótkie przemówienie, w którym podkreślał znaczenie Bożego miłosierdzia dla ludzi, społeczeństw i Kościoła przełomu tysiącleci. Papież oglądał i podpisał makietę mającej powstać bazyliki Miłosierdzia Bożego i poświęcił kamień węgielny pod budowę tej świątyni. VI pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem: „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki” (Hbr 13, 8). Było to również hasło 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się we Wrocławiu i który był powodem wizyty Ojca Świętego w ojczyźnie. Papież wziął także udział w europejskich obchodach tysiąclecia śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie oraz 600-lecia utworzenia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie swojego pobytu kanonizował bł. królową Jadwigę Andegaweńską i bł. Jana z Dukli oraz beatyfikował matkę Bernardynę Jabłońską i matkę Marię Karłowską.
md / Kraków-Łagiewniki
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 07 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: katechezy bł. Jana Pawła II o małżeństwie wciąż aktualne


Na stałą aktualność katechez środowych bł. Jana Pawła II poświęconych miłości małżeńskiej i rodzinnej wskazano podczas kolejnego spotkania z cyklu „Moc i piękno wiary” zorganizowanego przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu JPII oraz Duszpasterstwo Polaków w Wiecznym Mieście. Odbyło się ono w auli przy kościele św. Stanisława w Rzymie 3 czerwca.
Tematyka spotkania wpisała się w obchody VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie, któremu przewodniczył Benedykt XVI. O refleksję na ten temat poproszono panią Marzię Del Bianco, teologa, żonę i matkę trojga dzieci.

Prelegentka wyznała, że najpierw w jej życiu było małżeństwo i rodzina, a dopiero później przyszedł czas na studia teologiczne w Papieskim Instytucie Małżeństwa i Rodziny Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim. - Życie nie jest jak jazda autostradą z wieloma dogodnościami – powiedziała – lecz jest podążaniem trudną ścieżką, na której nie można się zniechęcić. Tego uczył nas bł. Jan Paweł II, a w sposób szczególny przypominał tę prawdę małżonkom w swoich katechezach.

Najwięcej miejsca w katechetycznym magisterium Ojca Świętego zajmują nauki o małżeństwie i rodzinie. W latach 1979-1984 wygłosił na ten temat 129 katechez. (Polskie wydanie katechez nosi tytuł: Mężczyzną i niewiastą stworzył ich). Dzielą się one na sześć części, które prelegentka krótko scharakteryzowała. Nawiązała także do doświadczeń ks. K. Wojtyły jako duszpasterza młodych małżeństw. Powołała się między innymi na świadectwo Jerzego Ciesielskiego, który pragnął, by życie małżeńskie było drogą uświęcenia małżonków oraz na wydaną w 1960 r. książkę „Miłość i odpowiedzialność”.

Jan Paweł II mówił o stworzeniu kobiety i mężczyzny oraz ich powołaniu do wzajemnej miłości, która ma wymiar duchowy i cielesny. Wzajemna miłość oznacza także komplementarność mężczyzny i kobiety oraz głębsze poznanie samego siebie dzięki osobie kochanej. Chrystus ukazał miłość małżeńską jako powołanie do bycia darem dla drugiej osoby, dlatego Jan Paweł II mocny akcent położył na wymiar oblubieńczy miłości. Seksualność w takiej perspektywie nie jest źródłem grzechu czy pożądania, lecz przede wszystkim obdarowaniem, tworzeniem komunii życia i osób.

Zdaniem prelegentki, katechezy papieskie ukazują personalistyczny aspekt miłości ludzkiej. Jan Paweł II w tak pojętą miłość wprowadził wymiar sakramentalny. Miłość męża i żony wyraża i uobecnia miłość Chrystusa do Kościoła. Oznacza to, że małżonkowie się miłują, ponieważ sami zostali umiłowani przez Boga, a ich życie staje się historią zbawienia, miłością wierną, płodną i świętą. Właśnie w małżeństwie potwierdza się to, że miłość nie jest ulotnym uczuciem, lecz posiada wymiar cielesno-duchowy, jest chrześcijańskim powołaniem i osobową komunią.

Miłości rodzicielskiej także nie można ograniczyć do więzów krwi, lecz winna ona wyrażać się w sferze ducha, odpowiedzialności i w wychowaniu do autentycznych wartości. Jan Paweł II pokazał – podkreśliła pani Del Bianco – że miłość ludzka zakorzeniona jest głęboko w Bożym planie.
ks. ad / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Przesłanie Jana Pawła II dla Lublina wciąż aktualne


O przesłaniu Jana Pawła II dla Lublina w przeddzień 25-lecia papieskiej wizyty w tym mieście, rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego w Trybunale Koronnym 5 czerwca.
Organizator i moderator spotkania, ks. prof. Alfred Wierzbicki, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, zauważył, że po Krakowie Lublin jest drugim miastem Karola Wojtyły. Choć jako papież był tu tylko raz, to z Lublinem związał się wcześniej poprzez swoją pracę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, dziś noszącym jego imię.

Ks. prof. Wierzbicki przypomniał, że podczas pielgrzymki w 1987 roku Jan Paweł II zostawił „wizję Lublina w dziejach Polski”, co wynikało z nawiązania do Unii Lubelskiej jako procesu religijnego, politycznego i społecznego, przenikającego całość polskich dziejów. Wtedy też wobec społeczności KUL oraz reprezentantów świata akademickiego całej Polski mówił o misji uniwersytetu.

Papież 25 lat temu mówił o „wielkim dziejowym procesie spotkania pomiędzy Zachodem a Wschodem, wzajemnego przyciągania się i odpychania”, którego wyrazem była Unia Lubelska. - Wypowiedział te słowa z pewnym niepokojem. Nie bałbym się pochylić nad tą refleksją, by się zastanowić nad tym, co winniśmy naszemu miastu – stwierdził ks. prof. Wierzbicki.

Prezydent miasta Krzysztof Żuk nawiązał do kwestii spotkania kultur i narodowości, które przez wieki dokonywało się na tym terenie. - To, co najbardziej fascynujące i wciągające, to ta wielokulturowość i różnorodność. Tę wartość dostrzega się dopiero po pewnym czasie. Przywiązuję dużą wagę do tego, by Lublin pokazywać z tej strony, jako otwarty na inne kultury i wyznania – mówił.

Jego zdaniem, współczesny Lublin dobrze wpisuje się w słowa Jana Pawła II, co do zasady jest miastem, gdzie szuka się porozumienia i szanuje odmienność poglądów.

- Udało nam się zbudować dobre standardy polityki społecznej. Mamy Kartę Dużej Rodziny, budujemy żłobki, tworzymy Centra Aktywności Obywatelskiej, ośrodki aktywizacji seniorów – mówił, zauważając, że działalność taka jest odwołaniem do katolickiej nauki społecznej i tego, co pozostawił Jan Paweł II.

Prof. Jerzy Kłoczowski, dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, podkreślił znaczenie, jakie dla Karola Wojtyły miało dziedzictwo Rzeczpospolitej wielu narodów. - Miał świetną formację humanistyczną, znajomość kultury polskiej i obserwowałem, jak narastało w nim rozumienie historii Polski właśnie od tej strony – powiedział.

Dowodem zainteresowania Jana Pawła II dla tego tematu były liczne spotkania historyków, którym patronował. Kluczowe dla rozumienia dziedzictwa Rzeczypospolitej spotkanie odbyło się wiosna 1990 roku. – Przyjechało ok. stu osób, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, historycy i intelektualiści, przez tydzień w Watykanie zamknęliśmy się i zastanawialiśmy się nad naszym wspólnym dziedzictwem po dziesiątkach lat sporów nieustannych, także przelewania krwi – wspominał prof. Kłoczowski.

- Myśmy sobie wtedy powiedzieli bardzo wyraźnie, że musimy szukać wszelkich dróg pojednania, że mamy za sobą wspólny szmat historii i ta historia to jest Rzeczpospolita. Ona nie jest tylko polska, ona należy do wielu innych – stwierdził historyk i dodał, że w czasie tamtego spotkania Jan Paweł II podkreślał, że dziedzictwo Rzeczpospolitej to jest jego najbardziej osobista rzecz.

- To było świadectwo, z którego wyrósł nasz Instytut Europy Środkowo-Wschodniej. To jest dzieło właściwie Ojca Świętego – powiedział dyrektor Instytutu. Zaznaczył, że pojednanie to jest program dla kilku generacji, a Jan Paweł II jest patronem tego dzieła. - Wiele razy w Rzymie musiałem mu opowiadać, jakie są postępy naszej pracy – dodał.

Zdaniem historyka, w Lublinie trzeba bardziej myśleć o tym dziedzictwie nie samej tylko Unii Lubelskiej, ale Rzeczpospolitej wielonarodowościowej i wielowyznaniowej, i miejsca tego doświadczenia we współczesnej Europie, bo pojednanie jest jednym z kluczowych problemów. - Lublin powinien jeszcze bardziej wydobywać z siebie całą tę tradycję Rzeczpospolitej, jej szersze miejsce, jako dziedzictwo Jana Pawła II – zaznaczył.

O. prof. Leon Dyczewski, kierownik Katedry Socjologii Kultury KUL, zauważył, że Jan Paweł II mówił o Lublinie jako mieście – symbolu. To przede wszystkim symbol spotkania kultur, czego najlepszym świadectwem jest kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Ale jego zdaniem w promocji miasta pomija się fakt, że Lublin jest symbolem martyrologii, poprzez fakt usytuowania tu Majdanka. O. prof. Dyczewski uważa, że z tego faktu należałoby wypracować pozytywny program na rzecz obrony życia.

Prof. Dobrosław Bagiński, artysta rzeźbiarz, projektant lubelskiego ołtarza papieskiego z 1987 roku, wskazał na zaniechania miasta wobec papieża. - W Lublinie w czasach PRL wykrystalizował się pewien układ: jest KUL i reszta świata. Przez to mam wrażenie, że inne uczelnie stały się jakby niepotrzebne Kościołowi i trochę jest tak, że temat Jana Pawła II w Lublinie „obsługuje” KUL - zauważył. - Jan Paweł II jest „sprzedawany” jako postać akademicka, moim zdaniem jest w tym jakiś błąd, niedowartościowanie, zbyt małe zwrócenie uwagi na recepcję jego postaci wśród społeczeństwa, wiernych – dodał.

Drugie zaniechanie to jego zdaniem nieumiejętność upamiętnienia samego miejsca pobytu Jana Pawła II na lubelskich Czubach w sposób odpowiadający założeniom tamtej wizyty. Za błąd uważa także niewykorzystanie osoby ks. Emilian Kowcza, greckokatolickiego kapłana, który zmarł w obozie w Majdanku, a którego Jan Paweł II beatyfikował we Lwowie. - Nie potrafimy ustanowić ks. Kowcza osobą ważną dla Lublina i opowiadać o nim w świecie – mówił prof. Bagiński.

W dyskusji zorganizowanej przez Instytut Jana Pawła II KUL i Prezydenta Lublina udział wzięli także Teresa Księska-Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie i Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Jan Paweł II odwiedził Lublin 9 czerwca 1987 roku. Modlił się na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku i w lubelskiej katedrze, spotkał się z przedstawicielami świata akademickiego w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz udzielił święceń kapłańskich 50 diakonom z całej Polski.
mj / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Warszawa: 400 stypendiów im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów


Uczniowie i studenci, którzy uczą się w Warszawie, mogą od czerwca ubiegać się o jedno z ponad 400 miejskich stypendiów im. Jana Pawła II. Wsparcie dla stypendysty może wynieść nawet 1500 zł miesięcznie w zależności od dochodu rodziny, osiągnięć naukowych, artystycznych czy sportowych, a także zaangażowania w działania charytatywne i społeczne. Przyznawane od 8 lat stypendia otrzymało już ponad 4 tys. osób.
Wysokość stypendium waha się od 200 do 1500 zł miesięcznie i zależy od dochodu rodziny, osiągnięć naukowych, artystycznych czy sportowych, a także zaangażowania stypendysty w działania charytatywne i społeczne. Stypendia przyznawane są z budżetu miasta. W tym roku przeznaczono na nie 2,5 mln zł.

– Te stypendia to nie tylko gratyfikacja finansowa, ale przede wszystkim propozycja pracy w programie ofiarowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz zobowiązanie wobec mieszkańców miasta Warszawy i wobec kraju, że nie będziecie ustawać we własnym rozwoju, w pracy i nauce – podkreśla prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, zwraca uwagę, że program skierowany do stypendystów zdominowała w tym roku idea wolontariatu. – W ramach projektu „Inkubator Miłosierdzia” stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II pomagają osobom starszym, żyjącym często bez nadziei w hospicjum, ciężko chorym. Towarzyszą niepełnosprawnym w spacerach, rozmowach, czytają im na głos. Pomagają dzieciom w domach dziecka, w świetlicach, tym, którzy w różnych ośrodkach czekają na pomoc korepetytora – dodaje Szczepański.

Dla Ewy Brzeskiej, laureatki stypendium z ub. roku ważne jest to, że stypendium nie ogranicza się do pomocy materialnej, ale pociąga za sobą opiekę nad osobistym rozwojem każdego stypendysty. Centrum Myśli Jana Pawła II oferuje wiele projektów. – Dzięki nim wdrażamy w życie to, co mówił do nas Jan Paweł II – wyjaśnia. – Czułam zobowiązanie wobec ludzi, którzy nie doznają tyle ciepła i dobroci, których ja doświadczyłam. Pomyślałam, że w ten sposób będę mogła zachować równowagę: zwrócić innym w części to dobro, które ja otrzymuję - dodaje stypendystka.

Cezary Kraśkiewicz, członek zespołu „Inkubatora Miłosierdzia”, opowiadając o swoim zaangażowaniu, podkreśla, że największym zaskoczeniem dla niego jako wolontariusza okazał się fakt, że im więcej bierze na siebie, tym więcej ma czasu.

– Wolontariusza powinien cechować chęć bycia z drugim człowiekiem i okazywanie mu miłosierdzia. Sama nazwa naszej grupy, „Inkubator Miłosierdzia”, pokazuje, że najważniejsze w pracy z drugim człowiekiem jest okazywanie miłosierdzia innym. Drobne chwile, w których mogę dostrzec, że ktoś się uśmiecha pod wpływem tego, co powiedziałam lub tego, co robię, daje mi największą radość – dodała Małgorzata Maciejewska, wolontariuszka.

Aby otrzymać Stypendium m.st. Warszawy im. Jana Pawła II wystarczy wejść na stronę www.formularze.centrumjp2.pl i wypełnić formularz, a następnie wysłać pełną dokumentację pocztą lub przynieść do biura Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, lok. 30). Termin składania wniosków to w przypadku uczniów 31 lipca. Dla studentów jest nieco dłuższy i potrwa do 30 września.

– Stypendia i program, oferowany nie tylko stypendystom, ale każdemu, kto pragnie zaangażować się w pomoc drugiej osobie, realizowane są w sposób zasługujący na uznanie. Świadczy o tym przyznana Stypendiom nagroda w konkursie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Moje Stypendium „Dobre stypendia 2010” w kategorii „programy stypendialne jednostek samorządowych” – podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz.
cjp2.pl/lk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 05 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Radom: uroczysta sesja Rady Miejskiej w rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II


Uroczysta sesja Rady Miejskiej z udziałem biskupa Henryka Tomasika, odbyła się dzisiaj z okazji 21. rocznicy wizyty w Radomiu sługi Bożego Jana Pawła. W 2004 roku radomscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą każdego roku w rocznicę pobytu w mieście Ojca Świętego pogłębiana jest znajomość papieskiego nauczania.
W swoim wystąpieniu bp Tomasik wiele uwagi poświęcił wartości i godności człowieka. - To najważniejsze akcenty w nauczaniu Jana Pawła II. I te prawdy przekazywał podczas wszystkich pielgrzymek, w czasie spotkań z młodzieżą. Ojciec Święty mówił, że "jestem pośród was, aby mówić wam o Chrystusie". Nie bał się mówić do młodych ludzi "Chrystus jest nauczycielem dobrym, ale nauczyciele wymagającym". Stawiał zdecydowane wymagania, abyśmy byli światłem i solą ziemi. Te słowa były ewangelicznym wezwaniem: Wypłyń na głębię - mówił bp Tomasik.

O idei spotkań przypomniał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Podczas tych sesji przypominany bł. Jana Pawła II i jego naukę. Trzeba, abyśmy zawsze pamiętali o tych wartościach, które nam pozostawił i które są dla nas wszystkich drogą w postępowaniu; abyśmy pamiętali o tym każdego dnia, a nie tylko z okazji różnych rocznic. Nauka Jana Pawła II jest wartością, bez której trudno żyć - powiedział prezydent Kosztowniak.

Głos zabrał również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu Włodzimierz Bojarski z PSL. - Zastanawiałem się, dlaczego mój syn uczy się w Zespole Szkół Integracyjnych Jana Pawła II. Zacząłem zgłębiać treści naszego rodaka. Okazało się, że papież miał zdolność dobierania języka dla każdej grupy społecznej, do młodych, cierpiących, czy polityków. Do wszystkich z tych grup potrafił trafić ze swoim orędziem. Dzisiaj aktualne są słowa błogosławionego Polaka, abyśmy wymagali od siebie, nawet gdyby inni od nas nie wymagali - mówił samorządowiec.

W spotkaniu uczestniczył także wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk z PO. - Jan Paweł II jest nadal wielkim autorytetem, wzorem postępowania, przykładem człowieka uśmiechniętego, ale i stanowczego, pełnego życia, ale i mającego zasady - powiedział Ruszczyk.

Z kolei radny Bogdan Karaś z SLD wspominając wizytę Jana Pawła II wskazał na jedność, która towarzyszyła wszystkim, którzy przygotowywali papieską pielgrzymkę w Radomiu. - Mówił o tym wielokrotnie zmarły biskup Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski. Pielgrzymka była jednym z ważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. Dobrze jest przypominać nauki papieskie w świecie konsumpcjonizmu, dlatego też warto zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć na pytanie, co jest ważne w życiu - podkreślił polityk lewicy.

W sesji uczestniczył też m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun oraz posłowie i senatorowie.

21 lat temu Jan Paweł II odwiedził Radom, odprawiając 4 czerwca 1991 roku Mszę św. na wojskowym lotnisku na Sadkowie. Uczestniczyło w niej ok. 500 tys. osób. Papież poświęcił budynek Wyższego Seminarium Duchownego oraz złożył kwiaty pod pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych. Do dzisiaj w Sali Papieskiej radomskiego seminarium duchownego przechowywane są pamiątki z wizyty Ojca Świętego: fotel, ornat i kielich z Eucharystii oraz stuła, której Jan Paweł II używał w czasie poświęcenia seminarium.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 04 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Dukla uczciła 15. rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II


W Sanktuarium św. Jana z Dukli odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające pobyt przed piętnastu laty w tym miejscu bł. Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Marian Rojek. W homilii stwierdził, że wypowiedziane wówczas słowa Ojca Świętego: „Nie dopuście do tego, żeby wam zabrano chrześcijańską godność”, są receptą także na dzisiejsze czasy.
Jan Paweł II przybył do Dukli późnym popołudniem 9 czerwca 1997 r. W tutejszym klasztorze franciszkanów-bernardynów spędził także noc. Pokój, w którym przebywał jest obecnie udostępniany do zwiedzania pielgrzymom.

Dzisiejsza uroczystość była także pamiątką kanonizacji bernardyna, św. Jana z Dukli, której dokonał papież 10 czerwca 1997 r. w Krośnie.

W homilii bp Rojek stwierdził, że wypowiedziane wówczas na krośnieńskiej ziemi słowa papieża: „Nie dopuście do tego, żeby wam zabrano chrześcijańską godność”, są receptą także na dzisiejsze czasy. – Jakie świadectwo naszej wiary i naszego chrztu dajemy wobec tego świata? – pytał kaznodzieja.

- Nie idziemy w naszą codzienność z obezwładniającą nas rezygnacją dlatego, że niesiemy w sobie Chrystusa zmartwychwstałego i wraz z Nim przemieniamy codzienność, bezduszność oraz boleści tego świata, w którym żyjemy, wnosząc chrześcijańską nadzieję – mówił bp Rojek.

- Tam, gdzie ludzkie grzechy niszczą pokój i zgodę, a człowiek czyni swej siostrze i bratu życie piekłem, tam my wskazujemy na leczącą i dźwigającą moc Bożego przebaczenia i miłosierdzia – dodał hierarcha.

Dukielskie sanktuarium od 22 października 2011 r. posiada relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Są one czczone w każdą sobotę podczas nabożeństwa do Jana Pawła II.

Nieopodal Dukli znajduje się Góra Cergowa, którą ks. Karol Wojtyła często odwiedzał podczas swoich wędrówek po Beskidach. Tu zrodziło się wiele jego utworów, m.in. dramat „Przed sklepem jubilera”.
pab / Dukla
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Kard. Dziwisz o Euro 2012: Jan Paweł II interesował się piłką nożną


Dzięki mistrzostwom Europy w piłce nożnej powróciło w międzynarodowych mediach zainteresowanie Polską i w ogóle Europą Wschodnią. Tak jest i we Włoszech, gdzie futbol stanowi rodzaj swoistej religii, której nie wstydzą się nawet wysocy rangą duchowni. O opinię na temat rozgrywek katolicki dziennik „Avvenire” oraz włoska redakcja Radia Watykańskiego zapytały kard. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski raczej ostrożnie wypowiadał się o samych meczach i przewidywanych wynikach, natomiast zwrócił uwagę na szerszy kulturowy kontekst Euro.
„Wciąż gra się tym podziałem na Wschód i Zachód – podkreślił hierarcha. – Mur berliński upadł, ale w duszach nadal istnieje ten rozdźwięk. Oczywiście obecny turniej pozwoli bardziej zjednoczyć Europę. Dzisiejsza Polska jest inna niż tamta z czasów marksistowskiej dyktatury. Wolność oczywiście odnowiła gospodarkę, ale i spowodowała pewne zmiany kulturowe. Myślę, że Polska była przygotowana na te zmiany. Dzisiaj musi iść do przodu bez tracenia duchowego, chrześcijańskiego kręgosłupa, który naród ma od wieków. Można to osiągnąć także przeżywając dobrze sport. Tymczasem wiemy, że w piłce nożnej można spotkać się z zamieszkami, przemocą, nawet z terroryzmem. Staramy się tego uniknąć i mamy nadzieję, choć jesteśmy dopiero na początku europejskich rozgrywek, że wszystko pójdzie dobrze, zgodnie ze sportowym duchem” – stwierdził metropolita.

Kard. Dziwisz zaprzeczył medialnym doniesieniom o rzekomym rasizmie panującym w Polsce. Nie podzielił też dziennikarskich obaw o ewentualne napięcia między rosyjskimi a polskimi kibicami. Wspominając natomiast przeszłość przyznał, że Jan Paweł II interesował się piłką nożną, kibicując po trosze obu rywalizującym rzymskim klubom: Romie i Lazio.
RV / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Gdańsk: kard. Bertone na obchodach 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu (zapowiedź)


Już w najbliższy wtorek 12 czerwca w Gdańsku, z udziałem kard. Tarcisio Bertone odbędą się główne uroczystości związane z 25. rocznicą pobytu Jana Pawła II na Wybrzeżu. Z tej okazji sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze oliwskiej a także wprowadzi relikwie bł. Jana Pawła II do kościoła Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie.
W tej świątyni rozpoczną się główne obchody 25. rocznicy papieskiej pielgrzymki. We wtorek o godz. 17.00 kard. Bertone będzie tam przewodniczył liturgii słowa oraz wygłosi przemówienie, potem poświęci kaplicę i wprowadzi do niej relikwie bł. Jana Pawła II. Jak zapewnia proboszcz ks. prałat Kazimierz Wojciechowski, będzie ona otwarta codziennie dla wiernych.

Natomiast o godz. 18.00 rozpocznie się uroczysta Msza św. w katedrze oliwskiej. Będzie jej przewodniczył kard. Bertone, a wraz z nim będą koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz biskupi metropolii gdańskiej.

Abp Sławoj Leszek Głódź w zaproszeniu na uroczystości przypomina o ważnych dla archidiecezji rocznicach. W marcu minęło 20 lat od powstania metropolii gdańskiej a 12 czerwca przypada 25. rocznica wizyty Jana Pawła II na Wybrzeżu i spotkania na gdańskiej Zaspie, gdzie sprawował Eucharystię w intencji świata pracy".

„To właśnie tu 12 czerwca 1987 r. Ojciec Święty wypowiedział do nas ale i za nas te znamienne słowa: «Nie ma wolności bez Solidarności». Pamiętamy ten niezwykły entuzjazm, który rozpalał się w duszy narodu, a serca ogarniał duch wolności i solidarności” - podkreśla metropolita gdański dodając, że „jego źródło biło na Pomorzu, w tej wielkiej wspólnocie ludzi pracy, do których od ołtarza papieskiego płynęły słowa: «by życie ludzkie przez pracę uczynić bardziej ludzkim, bardziej godnym człowieka»”.

Głównym obchodom rocznicy, będzie też towarzyszyła konferencja pt. „Jan Paweł II w Gdyni - ćwierć wieku później”. Debata podzielona jest na trzy bloki tematyczne. Ks. prof. Henryk Skorowski wygłosi wykład zatytułowany „Solidarność jako sposób bytowania w wielości ludzkiej”, abp senior Tadeusz Gocłowski opowie o „Morzu jako miejscu spotkania człowieka z Bogiem”, natomiast prof. Józef Borzyszkowski skupi się na „Kaszubach jako odwiecznych gospodarzach ziemi pomorskiej”. Sesja odbędzie się w poniedziałek 11 czerwca w Muzeum Miasta Gdyni.

Będzie jej towarzyszyła wystawa zdjęć pochodzących z ogłoszonego w 2005 roku konkursu „Dałeś nam siłę, wiarę i nadzieję - Ojciec Święty w pamięci gdynian”. Nadesłane wtedy prace zostały podzielone w dwa bloki tematyczne - jeden nawiązujący do wizyty Jana Pawła II w Gdyni w czerwcu 1987 r. oraz drugi dotyczący uroczystości żałobnych i pogrzebowych po jego śmierci. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca.

- Na tej wystawie obejrzeć będzie można wybrane nagrodzone zdjęcia dokumentujące to wydarzenie - mówi Joanna Michalska z biura prezydenta Gdyni. - Zdjęcia są bardzo ciekawe. W bardzo typowy dla tamtego czasu sposób opisują klimat lat 80. oraz nastrój towarzyszący pielgrzymce - dodaje Michalska. Podkreśla, że „są one świetnym zapisem naszych emocji i oczekiwań”.

Organizatorami konferencji są: prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Muzeum Miasta Gdyni. Muzeum Miasta Gdyni znajduje się przy ul. Zawiszy Czarnego 1.
als / Gdańsk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski