Pierwszy w archidiecezji katowickiej kościół pw. bł. Jana Pawła II

Pierwszy w archidiecezji katowickiej kościół pod wezwaniem bł. Jana Pawła II został poświęcony 22 października br., we wspomnienie błogosławionego Papieża-Polaka, w parafii św. Barbary we wsi Góra w gminie Miedźna (w powiecie pszczyńskim). Poświęcenia dokonał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
„Wasz parafialny kościół będzie przez wieki świadectwem waszej wiary, waszej pracowitości, ofiarności połączonej z wyrzeczeniem, pasterskiej troski proboszcza, a także świadkiem kultury materialnej naszych czasów, a przede wszystkim potwierdzeniem miłości wobec papieża Jana Pawła II, któremu - jako błogosławionemu – jest ten kościół dedykowany” – powiedział metropolita katowicki w homilii i dodał: „Takie było wasze pragnienie. Pragnęliście duchowej bliskości bł. Jana Pawła II, bliskości Jego nauki i Jego stylu – opartego na wierze budowania wspólnoty Kościoła”.

Abp Skworc przypomniał, że Jan Paweł II stawiał wysokie wymagania: „Mówił - nie lękajcie się świętości, uczyńcie nowe tysiąclecie erą ludzi świętych. Nie możecie tych wezwań w kościele Jana Pawła II nie słyszeć. One was zobowiązują do codziennej wierności, do starania się o świętość” – wskazał kaznodzieja.

„Żyjcie zawołaniem bł. Jana Pawła II „Totus tuus”. Starajcie się być jak on, wasz błogosławiony patron – dla Boga i bliźniego!” – apelował abp Skworc do zgromadzonych. „Nie ustawajcie w budowaniu Królestwa Bożego w waszych sercach, w życiu rodzinnym i społecznym! Bądźcie rzeczywiście 'kościołem serdecznym', kościołem Jana Pawła II, zawsze otwartym na Boga i człowieka” - dodawał.

W parafii św. Barbary w Górze znajduje się drewniany kościół, którego najstarsza część pochodzi z XVI wieku. Okazał się on jednak za mały dla rozrastającej się miejscowości. Parafianie nadal zamierzają dbać o dotychczasową świątynię, będzie w niej sprawowana Msza św. w każdą sobotę, a także będzie w niej udzielany sakrament małżeństwa.
ksas / Katowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 ; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Koronka za wstawiennictwem św. Jana Pawła II

Wstęp: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu...

Na dużych paciorkach: Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca Twego!

Na małych paciorkach: Św. Janie Pawle II, proś Serce Jezusa za nami!

Zakończenie: Święty Boże....

Gniezno: relikwie bł. Jana Pawła II w katedralnej kaplicy św. Stanisława

Relikwie bł. Jana Pawła II, przekazane katedrze gnieźnieńskiej w kwietniu tego roku przez kard. Stanisława Dziwisza, zostały dziś umieszczone w odremontowanej kaplicy św. Stanisława. „Ma to swoją głęboko symboliczną wymowę” – mówił w czasie uroczystej Mszy św. prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Na uroczystość do Gniezna przyjechali kapłani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecny był prymas senior kard. Józef Glemp, biskup senior Bogdan Wojtuś, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, gnieźnieńscy parlamentarzyści i przedstawiciele lokalnych władz.

W liturgii uczestniczyły również poczty sztandarowe i delegacje szkół noszących imię bł. Jana Pawła II z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Witając zebranych ks. kan. Krzysztof Wętkowski, wikariusz generalny archidiecezji gnieźnieńskiej, przypomniał, że uroczystość odbywa się w dniu szczególnym, w którym Kościół wspomina błogosławionego papieża. „Pozostaje wyrazić przekonanie, że bł. Jan Paweł II, obecny w znaku swoich relikwii, będzie doznawał w tym miejscu czci nie tylko dzisiaj, ale i w przyszłości” – mówił ks. Wętkowski.

Poświęcenia odnowionej kaplicy dokonał abp Józef Kowalczyk. Przewodniczył również Mszy św. i wygłosił homilię, w której przypomniał, że bł. Jan Paweł II, jeszcze jako biskup krakowski, wielokrotnie przybywał do Gniezna przywożąc z sobą relikwie św. Stanisława.

„Dzięki relikwiom świętych i ich właściwie rozumianemu kultowi czujemy jeszcze silniejszą więź z ludźmi, dla których Chrystus był wszystkim, którzy szli za Nim krok w krok – często po drodze usłanej cierniami i naznaczonej cierpieniem. Heroiczność ich cnót, przykład ich życia oraz ich niezachwiana wiara, krzepią naszą wiarę i pomagają nam odnajdywać we współczesnym zagmatwanym świecie ścieżki prowadzące prosto do Boga” – mówił hierarcha.

Katedra gnieźnieńska, a przez nią całe Gniezno, otrzymało relikwie krwi bł. Jana Pawła II w kwietniu tego roku. Ich uroczystego przekazania dokonał podczas odpustu św. Wojciecha metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Relikwie umieszczone są w srebrnym relikwiarzu przedstawiającym postać bł. Jana Pawła II, który wspiera się na krzyżu papieskim i symbolicznie przechodzi przez łuk tęczowy, który mieni się barwami flag narodów słowiańskich, w imieniu których i do których papież przemawiał na Wzgórzu Lecha 3 czerwca 1979 roku.

Również w kaplicy nie brakuje odniesień do papieskich pielgrzymek do Gniezna. Upamiętniającą je tablicę umieszczono pod nowym witrażem, na którym widnieją postaci: Matki Bożej Częstochowskiej, św. Wojciecha i św. Stanisława, a także zarys klasztoru jasnogórski, katedry gnieźnieńskiej i katedry na Wawelu.
bgk / Gniezno
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Relikwie bł. Jana Pawła II w największym zakładzie opiekuńczo-leczniczym w kraju

Relikwie bł. Jana Pawła II trafiły do największego w kraju Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego im. Sue Ryder, który znajduje się na warszawskim Tarchominie. Opieką w placówce objętych jest 450 osób, z czego 80 proc. stanowią ludzie powyżej 85. roku życia.
W trakcie uroczystej Mszy św. abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, na znaczenie ludzkiego cierpienia. Jak podkreślił - poza chrześcijaństwem nie ma ono sensu i traktowane jest jako absolutne zło, z którym trzeba walczyć. Natomiast od czasów Jezusa Chrystusa, który zbawił nas poprzez swoją mękę i krzyż, ludzkie cierpienie będące wyrazem zdolności dawania siebie innym i zawierzania siebie Bogu jest owocne.

Najlepszym tego przykładem jest bł. Jan Paweł II. Jego życie było nieustannym zstępowaniem do unicestwienia ciała – zauważył bp warszawsko-praski. - Nie zdajemy sobie sprawy z ogromu bólu i cierpienia, jakie ten człowiek znosił. Widoczne zmiany na jego ciele okupione były bezsennymi nocami, dokuczliwymi i chronicznymi bólami, oraz chorobami infekcyjnymi – tłumaczył abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski zachęcał osoby w podeszłym wieku, aby mimo upływu lat i kolejnych chorób pozostali wciąż młodzi duchem. – Można to osiągnąć poprzez ukierunkowanie całej swojej uwagi na przyszłość, którą w przypadku ludzi wiary jest przecież życie wieczne - przekonywał. - Po tamtej stronie zmartwychwstaniemy w nowym, młodym ciele, które nie będzie już ulegać degradacji. I jednocześnie będziemy w takiej wspólnocie, która zaspokoi tęsknotę naszego serca - tłumaczył.

Abp Hoser zachęcał także mieszkańców ośrodka aby wykorzystując wolny czas sięgnęli do ogromnego dziedzictwa, które pozostawił po sobie bł. Jan Pawła II, w tym zwłaszcza po „List do chorych” oraz „List do osób w podeszłym wieku”. „Jako ludzi młodzi duchem korzystajmy z tego co nas buduje, co nam wskazuje drogę, co sprawia że nasza wiara się umacnia” - zachęcał biskup warszawsko-praski.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Sue Ryder udziela świadczeń zdrowotnych osobom przewlekle chorych nie wymagającym hospitalizacji, ale wymagają całodobowej, profesjonalnej pielęgnacji, rehabilitacji oraz kontynuacji leczenia. Wśród pacjentów są także młodzi ludzie po wypadkach komunikacyjnych, pacjenci w sile wieku, aktywni zawodowo po udarach czy zawałach.
mag / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Rzym: pielgrzymka relikwii bł. Jana Pawła II i św. Ojca Pio

W dniu liturgicznego wspomnienia bł. Jana Pawła II rozpoczęła się w Rzymie pielgrzymka jego relikwii. Razem z relikwiami św. Ojca Pio w ciągu Roku Wiary odwiedzą one wszystkie rzymskie szpitale, domy opieki i domy starców.
Peregrynację zainaugurowała w południe Msza św. w poliklinice im. Humberta I, odprawiana pod przewodnictwem biskupa pomocniczego, Lorenza Leuzziego, delegata ds. duszpasterstwa chorych i służby zdrowia.

Inicjatywa ma na celu danie chorym okazji do modlitewnego spotkania z tymi dwoma wybitnymi osobistościami Kościoła, które w swoim życiu same doświadczyły cierpienia. Ponadto bł. Jan Paweł II w ciągu swego długiego pontyfikatu wielokrotnie odwiedzał rzymskie szpitale, zaś św. Pio z Pietrelciny założył Dom Ulgi w Cierpieniu w San Giovanni Rotondo.

W liście na rozpoczęcie pielgrzymki bp Leuzzi przypomniał, że Jezus Chrystus spotykał wielu chorych i ich uzdrawiał, przede wszystkim jednak sam „cierpiał jak jeden z nas”. - Miał rację bł. Jan Paweł II: choroba nie jest przypadkiem lub karą, ale naszą ludzką kondycją. Żadna procedura medyczna nie zdoła zgłębić tej tajemnicy. Tylko Jezus ze swą śmiercią i zmartwychwstaniem może nam pomóc ją zrozumieć - wskazał hierarcha.

Wyjaśnił, że Chrystus zachęca nas, byśmy troszczyli się o braci i z radością przeżywali czas własnego cierpienia. Za wielką naukę Ojca Pio uznał to, że kto jest zjednoczony z Chrystusem ukrzyżowanym, gotów jest nieść ulgę w cierpieniu.
pb (KAI/RV) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: abp Zimowski w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II (homilia)

Na znaczenie apostolstwa rodzin, w których zaczyna się nowa ewangelizacja wskazał podczas Mszy św. sprawowanej 22 października br. przy grobie bł. Jana Pawła II abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wygłosił homilię w obchodzone dziś wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. Mszy św. w bazylice watykańskiej z udziałem kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłki oraz abp Stanisława Gądeckiego przewodniczył metropolita przemyski, abp Józef Michalik.
Publikujemy pełny tekst homilii.

Życie bł. Jana Pawła II w promieniach Chrystusa – Światłości

„Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cie kocham...” (J 21, 17).

Drogi nam wszystkim Ks. Kard. Stanisławie,

Księża Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi,

Kapłani, Siostry i Bracia zakonni,

Umiłowani w Chrystusie Panu, którzy przybyliście do tej Bazyliki we wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II,

Wstęp

Miesiąc październik ma szczególne znaczenie dla Kościoła powszechnego, gdyż poświęcony jest Matce Bożej. W miesiącu tym modlitwą różańcową opasujemy cały świat. Każdego dnia w naszych parafialnych kościołach klękamy przed Najświętszym Sakramentem, aby uciekać się do Maryi. Jednak od 16 października 1978 roku, miesiąc ten stał się dla nas Polaków jeszcze bardziej szczególny poprzez fakt wyboru Kard. Karola Wojtyły na pasterza Kościoła powszechnego. Wszystko to dokonało się we wspomnienie liturgiczne Św. Jadwigi Śląskiej, 34 lata temu. Tego dnia Chrystus zapytał Kardynała Wojtyłę tak samo jak Św. Piotra w dzisiejszej Ewangelii: „Karolu, czy miłujesz Mnie więcej, aniżeli ci...?”. I usłyszał Chrystus zapewnienie: „Tak Panie, Ty wiesz, że Cię kocham...Ty mnie znasz od Wadowic, poprzez Kraków, aż do dziś”. I był wierny Jan Paweł II tym słowom przez cały pontyfikat. Tej wierności uczył i nas słowami: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi..., nie bójcie się Chrysusa”.

Natomiast od momentu wyniesienia na ołtarze Ojca Świętego Jana Pawła II, Kościół 22 października modli się przez Jego wstawiennictwo. Czynimy to również i my, zebrani dziś przy ołtarzu bł. Jana Pawła II. Przyszliśmy dzisiaj jeszcze raz podziękować Mu za wiele rzeczy: za Jego maryjność, kult Bożego miłosierdzia, Ewangelię cierpienia, za świętych i błogosławionych, pielgrzymki papieskie, za Jego świadectwo świętości, a w sposób szczególny dziękujemy Mu za tajemnice światła, którymi obdarował Kościół dokładnie 10 lat temu, zaczynając 25 rok pontyfikatu. Na pytanie: dlaczego to uczynił? - odpowiedział: „W latach publicznej działalności misterium Chrystusa objawia się jako tajemnica światła: «Jak długo jestem z wami na świecie, jestem światłością świata». Według Papieża, tajemnice życia publicznego, kiedy Jezus głosił Ewangelię Królestwa, są pełne światłości. W czasie chrztu w Jordanie otwierają się niebiosa, a głos Ojca ogłasza Jezusa umiłowanym Synem. Tajemnicą światła jest znak w Kanie, przez który Jezus objawił swoją chwałę. Tajemnicą światła jest nauczanie Jezusa o Królestwie Bożym. W chwili Przemienienia chwała Bóstwa rozświetla Oblicze Chrystusa. Tajemnicą światła jest ustanowienie Eucharystii, w której Chrystus daje się na pokarm, aż do końca.

Przyjrzyjmy się bliżej drugiej tajemnicy światła, jaką jest objawienie Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej. Wydarzenie to napełnia radością i nadzieją, ale również stawia wymagania. Obraz Kany – to obraz Kościoła. W centrum tego Kościoła jest Jezus, który dokonuje znaku, wokół Niego są uczniowie – pierwociny i filary Kościoła. Uczta weselna jest obrazem eklezjalnym. W tym Kościele blisko Jezusa i Jego uczniów jest Maryja – Matka prosząca, wspomagająca rodzinę. Uczestniczy Ona w zwykłej ludzkiej radości i przyczynia się do niej. Wstawia się do swego Syna za wszystkich uczestników wesela. Dla wszystkich bowiem brakło wina. Chrystus nie odmawia prośbie swej Matki. Ile w tym obrazie nadziei! Mamy Matkę, która ma czujne i dobre oczy, jak Jej Syn; szlachetne i wrażliwe serce jak On; ręce skłonne do pomocy, jak Jego ręce łamiące chleb głodnym, dotykające chorych, rozdające Chleb eucharystyczny.

Tym wszystkim żył i dzielił się ze swoimi braćmi i siostrami bł. Jan Paweł II. Od 1 maja ubiegłego roku stanął jeszcze bardziej na świeczniku świata, bo był zawsze na klęczniku.


Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczny, XII już Dzień Papieski, przeżywaliśmy pod hasłem Jan Paweł II – Papież Rodziny. Ojciec Święty mawiał: „Rodzina jest drogą Kościoła”. Cały Jego pontyfikat był naznaczony nie tylko wspieraniem, ale także walką o rodzinę. W maju przeżywaliśmy wielkie wydarzenie jakim było VII Światowe Spotkanie Rodzin w Mediolanie z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI. Podczas tego spotkania zapoznaliśmy się, między innymi z życiem codziennym dwóch rodzin, które dały życie dwom naszym Papieżom.

Rodzina Wojtyłów

W autobiografii Ojciec Święty Jan Paweł II wspaniale wspomina swoją rodzinę, swoje życie w rodzinie ze wszystkimi jej dramatami, które przeżywał jako dziecko i jako młodzieniec. W swoim nauczaniu podkreślał za Sługą Bożym Stefanem Wyszyńskim, że rodzina ma być Bogiem silna. Ukazywał ją jako drogę Kościoła. W Liście do Rodzin pisał: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć.
Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu. Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową”. Słyszałem z ust Ojca Świętego piękne świadectwo o swoim ojcu: „Brał mnie za rękę i prowadził po dróżkach kalwaryjskich, ucząc mnie prawd wiary i miłości do Matki Najświętszej”.


Rodzina Ratzingerów

Podobnie też Ojciec Święty Benedykt XVI wspomniał swoją rodzinę w rozmowach z młodymi, w dialogu z tymi setkami tysięcy osób obecnych w parku Bresso w Mediolanie: „Zasadniczą sprawą dla nas jako rodziny zawsze była niedziela. Niedziela zaczynała się już jednak w sobotę po południu. Ojciec czytał nam niedzielne teksty liturgiczne z bardzo w tym czasie popularnej w Niemczech książki, gdzie były one także wyjaśniane. Tak rozpoczęła się niedziela: już wchodziliśmy w liturgię w atmosferze radości. Następnego dnia szliśmy na Mszę św. (…) Byliśmy jednego serca i jednej myśli, z wieloma wspólnymi doświadczeniami, nawet w czasach bardzo trudnych, gdyż był to czas wojny, a wcześniej dyktatura, później zaś bieda. Ale była między nami ta wzajemna miłość, silna była radość również z powodu rzeczy prostych. (…) Dorastaliśmy tak w przekonaniu, że warto być człowiekiem, bo widzieliśmy, że dobroć Boga znajdowała odzwierciedlenie w rodzicach i rodzeństwie. I, prawdę mówiąc, gdy próbuję sobie wyobrazić, trochę „jak to będzie w raju”, to zawsze odczuwam, że troszkę tak, jak w czasie mojej młodości, mojego dzieciństwa. Tak więc w tej atmosferze zaufania, radości i miłości byliśmy szczęśliwi i myślę, że w niebie powinno być podobnie, jak za czasów mojej młodości. W tym sensie mam nadzieję, że pójdę „do domu” przechodząc na „drugą stronę świata”.

Rodzina Bogiem silna

Oto przykłady rodzin, które wychowały nadzwyczajne osobowości, które pokazują, jak rodzina bogata w cnoty, przykładna, potrafi być ogromnym bogactwem dla pojedynczego człowieka, dla wspólnoty, Kościoła, społeczeństwa i Ojczyzny. Rodzina jest naprawdę środowiskiem życia i miłości. Potrafi rzeczywiście ukształtować te podstawowe cnoty, które tworzą naród, takie jak wzajemny szacunek, miłość bliźniego, poszanowanie starszych, promowanie i umiłowanie życia na każdym etapie jego rozwoju.

W tych rodzinach – co należy podkreślić – ważnym elementem było wychowanie maryjne. Zarówno w rodzinie Wojtyłów czy Ratzingerów, wielką czcią otaczano Matkę Najświętszą. Pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej czy Altötting, zawierzenie pontyfikatu Matce Bożej, modlitwa różańcowa. Rodzina potrzebuje Matki Najświętszej, aby była Bogiem silna i miejscem ewangelizacji, jak to podkreśla synod, który odbywa się w tych dniach w Wiecznym Mieście.

Rodzina wychowuje w wierze oraz do wiary, wychowuje także do wielkiej solidarności i – jeśli będzie silna jednością – będzie w stanie stawić czoła wyzwaniom ekonomicznym naszego czasu. Solidarność między rodzinami, jak również między starszymi i młodymi jest w stanie przezwyciężyć także głęboki kryzys moralny, jaki przeżywa współczesna, również i w naszej Ojczyźnie. Tak więc z Mediolanu płynie do Europy i świata wielkie przesłanie o rodzinie jako bogactwie dla społeczeństwa. Przypomniał nam o tym Ks. kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu w wywiadzie udzielonym dla "Naszego Dziennika".

Zakończenie

Dzisiejsza uroczystość łączy ziemię z niebem i jest natchnieniem, a zarazem wołaniem do wszystkich, którym zależy na dobru drugiego człowieka, na dobru polskiej rodziny i polskiej kultury, aby to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością.

Zabierzmy ze sobą z tej rodzinnej uroczystości odpowiedzialność za polską rodzinę, za przekazywanie życia i wiary w rodzinie, rodzinną modlitwę – przede wszystkim różańcową – niedzielne uczestnictwo we Mszy św., odpowiedzialność za Ojczyznę, za wychowanie do patriotyzmu, które leżało tak bardzo na sercu bł. Janowi Pawłowi II i umiejmy go przekazywać młodemu pokoleniu. Wszystko to zawierzmy Jasnogórskiej Pani, Matce i Królowej naszego narodu.

Na zakończenie pragnę pomodlić się wraz z Wami słowami Ojca Św. bł. Jana Pawła II, które wypowiedział na zakończenie Synodu o Rodzinie (27.10.1998 r.):

Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi,
Ojcze, który jesteś Miłością i Życiem,
spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi
przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa, „narodzonego z Niewiasty”,
i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości
dla coraz to nowych pokoleń.
Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków
ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich rodzin na świecie.
Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie
dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.
Spraw, aby miłość umacniana łaską sakramentu małżeństwa
okazywała się mocniejsza od wszelkich słabości i kryzysów,
przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.
Spraw wreszcie – błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu – ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi
mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i poprzez rodziny. Amen.
st / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2012

USA: liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II we wszystkich diecezjach

W przypadające 22 października liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II będzie obchodzone we wszystkich diecezjach USA. Watykan pozytywnie odpowiedział na prośbę amerykańskich biskupów - poinformowała Konferencja Amerykańskich Biskupów Katolickich (USCCB). Równocześnie watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła odnośnie modlitwy i teksty.
Bł. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r. przez swojego następcę Benedykta XVI, który wyznaczył datę jego liturgicznego wspomnienia na 22 października, dniu inauguracji pontyfikatu, który miał miejsce w 1978 r. W odróżnieniu od kultu świętego, w Kościele katolickim oficjalne oddawanie czci osobie beatyfikowanej zazwyczaj ograniczone jest do określonego obszaru lub wspólnoty.

Episkopaty, diecezje, zakony mogą jednak zwrócić się do Watykanu z prośbą o możliwość sprawowania kultu błogosławionego na danym terenie lub we wspólnocie.
tom (KAI) / Waszyngton
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Watykan: biskupi polscy modlili się przy grobie bł. Jana Pawła II

Na znaczenie apostolstwa rodzin, w których zaczyna się nowa ewangelizacja wskazał podczas Mszy św. sprawowanej przy grobie bł. Jana Pawła II abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wygłosił homilię w obchodzone dziś wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II. Mszy św. w bazylice watykańskiej z udziałem kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłki oraz abp Stanisława Gądeckiego przewodniczył metropolita przemyski, abp Józef Michalik.
Abp Zimowski podkreślił znaczenie wprowadzonych przez Jana Pawła II do rozważań różańcowych tajemnic światła, w tym cudu w Kanie Galilejskiej, podkreślającej rolę małżeństwa i rodziny. Tej właśnie tematyce poświęcony był tegoroczny Dzień Papieski. Kaznodzieja przypomniał przykład życia rodzinnego, jaki otrzymali zarówno bł. Jan Paweł II jak i Benedykt XVI. W tym kontekście podkreślił znaczenie ewangelizacji w naszych domach, będącej pierwszym zadaniem chrześcijańskich rodziców.


"W naszej Ojczyźnie potrzeba jest wiele rzeczy, widzimy to dziś w dyskusjach polityków, ale przede wszystkim w naszej Ojczyźnie potrzebne są zgięte kolana przed Panem i ręce złożone do modlitwy, bo rodzina wychowuje w wierze i do wiary, do wielkiej solidarności. Jeśli będzie silna jednością, będzie również w stanie stawić czoła wyzwaniom różnych problemów naszych czasów" - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Zaznaczył jednocześnie, że dzisiejsza uroczystość przy grobie bł. Jana Pawła "jest wołaniem do wszystkich, którym zależy na dobru drugiego człowieka, na dobru polskiej rodziny, na dobru polskiej kultury, aby to wielkie dziedzictwo, jak wołał Jan Paweł II na zakończenie pierwszej pielgrzymki w Krakowie, aby to wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska, jeszcze raz przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością"- stwierdził abp Zimowski.
st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Wileńskie Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki


Dziś Kościół w Polsce wspomina w liturgii bł. Jana Pawła II

Po raz drugi 22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II. Właśnie tego dnia przypada rocznica inauguracji jego pontyfikatu. Dziś Msze święte odprawiane są według specjalnego formularza mszalnego a księża ubierają biały ornat. Natomiast w miastach, których patronem jest bł. Jan Paweł II: Wadowicach, Świdnicy i Obornikach Wielkopolskich liturgiczne obchody mają rangę uroczystości.
Wspomnienie obowiązkowe bł. Jana Pawła II obejmuje tylko diecezję Rzymu oraz wszystkie diecezje polskie, ale oficjalny kult bł. Jana Pawła II rozszerza się także na inne diecezje. Do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów napływa coraz więcej próśb, najwięcej z Hiszpanii i Europy Środkowowschodniej o włączenie do kalendarza liturgicznego różnych diecezji obchodów ku czci bł. Jana Pawła II. Zgodę na celebrację liturgicznego wspomnienia dowolnego papieża Polaka w dniu 22 października otrzymała m.in. diecezja Cartagena w południowo-wschodniej Hiszpanii.

Wspominając bł. Jana Pawła II Kościół modli się dziś do Boga „bogatego w miłosierdzie” „abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka”.

Papież Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. – niespełna trzy miesiące po śmierci. W 2009 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót papieża Polaka, który zamknął zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. Decyzja o beatyfikacji 1 maja 2011 r. została ogłoszona w styczniu tego roku w Rzymie. Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II wyznaczono na 22 października.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Ełk: parafia w miejscu papieskiego lądowania

W Ełku na osiedlu Baranki – w miejscu, gdzie przed trzynastoma laty wylądował helikopterem Papież Polak rozpoczynając pielgrzymkę do diecezji ełckiej – powstała nowa parafia pw. bł. Jana Pawła II. Jej granice zostały wytyczone już 20 stycznia 2005 roku (z terenu parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego), a 17 czerwca 2012 roku jest datą rozpoczęcia jej funkcjonowania. Wtedy przy pamiątkowym krzyżu, wzniesionym w 2002 roku na miejscu lądowania papieskiego helikoptera, zebrała się grupa osób, aby wspólną modlitwą rozpocząć dzieło tworzenia nowej parafii.
Dzisiaj, w wigilię wspomnienia jej patrona, była sprawowana pierwsza Msza św. w nowo zbudowanej kaplicy, którą pobłogosławił bp Jerzy Mazur. Biskup ełcki przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię. - Trzynaście lat temu było tutaj jeszcze puste miejsce. Obecnie są bloki mieszkalne. Jan Paweł II przybywając do Ełku tutaj najpierw postawił swoją stopę - przypomniał kaznodzieja. Biskup zauważył, że w Ełku są trzy miejsca uświęcone obecnością Jana Pawła II: katedra, plac jego imienia i parafia pod jego wezwaniem. „Jana Pawła II pragniemy uczcić nie tylko budynkiem, ale wspólnotą ludzi wierzących, którzy tutaj będą gromadzić się na modlitwie” – powiedział pasterz ełckiego Kościoła. Wyraził nadzieję, że w przyszłości może będzie sanktuarium. Odniósł się do kwestii budowy świątyń: „Nie bójmy się budować kościołów. W świątyni człowiek zostawia strach i lęk, a napełnia się miłością. Świątynie budują ludzie wiary. Ełk staje się miastem pięknych świątyń”.

Z racji Niedzieli Misyjnej bp Mazur nawiązał do swojej niedawnej wizyty w Afryce. Jako przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji odwiedził misjonarzy w Ghanie, Togo i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Mówił, jak rozwija się tam Kościół i krzewi wiara w Chrystusa. Przywołał świadectwa wiernych z Ghany, gdzie 26 lat temu posługiwał jako misjonarz.

Parafianie z radością powitali proboszcza, ks. dra Tadeusza Białousa, i zapewnili o pomocy i modlitwie. Wzruszony proboszcz dziękował Bogu, pasterzowi, władzom samorządowym (był obecny prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz) i wielu ludziom dobrej woli za okazaną pomoc. Otrzymał ją także od wielu firm i parafii. Bp Mazur stwierdził, iż wszystko tak przygotowane i dobrze funkcjonuje, że wydaje się, że parafia jakby od wielu lat już istniała.
Po liturgii mszalnej była agapa oraz program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II.
ks. js / Ełk
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 21 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Jan Paweł II patronem Bełchatowa

Błogosławiony Jan Paweł II jest od 21 października patronem Bełchatowa. Decyzję papieża Benedykta XVI ogłosił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski w trakcie Mszy świętej w ogrodach parafii farnej. Wcześniej w bełchatowskim magistracie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej.
W liturgii przy ołtarzu polowym uczestniczył tłum bełchatowian, poczty sztandarowe i władze miasta. Po powitaniu wszystkich przez bełchatowskiego dziekana, ks. Janusza Krakowiaka, abp Jędraszewski ogłosił decyzję papieża.
Abp Jędraszewski przypomniał w homilii niezwykłość Jana Pawła II. "Był w jakiejś mierze słońcem dla współczesnego świata. Ale wiemy też, że za tym autorytetem, jakim się cieszył, za tą niekłamaną i niekwestionowaną przez nikogo wielkością, krył się ogromny trud - trud służby" - mówił metropolita łódzki.
Była to nie tylko służba słowa, ale też służba modlitwy. "Każda chwila była dla niego droga, bo poświęcona na modlitwę. Dla tych, którzy mieli szczęście być choć trochę blisko niego, było widoczne, kiedy ukradkiem wyjmuje różaniec i się modli. Ale jednocześnie bardzo uważnie słucha i obserwuje to, co dzieje się wokół niego" - wspominał abp Jędraszewski.

Metropolita łódzki mówił, że pontyfikat Jana Pawła II był pontyfikatem praw człowieka, wolności, prawa do życia. "Był też papieżem chorych - od samego początku, na wyraźne życzenie Ojca Świętego" - mówił abp Jędraszewski. Ten gest był bardzo głęboki, o czym mogą świadczyć ostatnie lata życia papieża-Polaka. "Kiedy Pan Bóg odbierał mu po kolei to wszystko, czym zachwycał świat i po ludzku mówiąc - zdobywał go dla siebie. Sprawność fizyczną, która coraz bardziej słabła. Ten cudowny, potężny głos, który mu także odebrano" - wyliczał hierarcha. "I pozostał mu tylko ten jeden, ostatni gest, który pamiętamy z 2005 roku - gest błogosławieństwa, który jednocześnie był pożegnaniem z nami" - przypominał metropolita łódzki.

Abp Jędraszewski podkreślał, że właśnie dlatego "mamy szczególny obowiązek nie tylko pamiętać o nim, ale na serio i do końca brać te słowa, które kierował do nas. A czynił to po to, by człowiek, każdy i każda z nas, byli bardziej człowiekiem. Nie zrozumie się człowieka i nie pojmie się tego, co znaczy być bardziej człowiekiem, bez Jezusa Chrystusa". "Przyszłość Polski, przyszłość Europy, przyszłość także Bełchatowa, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób przyjmiemy raz jeszcze do siebie moc słów, z którymi zwracał się do świata 22 października 1978 roku na placu św. Piotra u początku swego pontyfikatu" »Otwórzcie drzwi Chrystusowi«" - mówił metropolita łódzki. "Nie bójcie się tych drzwi otwierać, bo jedynie Chrystus wie, co w swym sercu kryje człowiek i jedynie On, który oddał za nas swoje życie, ma prawo oczekiwać choć cząstki tej miłości, która przewyższa z jednej strony nasz egoizm, a z drugiej strony sprawia, że nasz świat może stać się - i naprawdę staje - bardziej człowieczy" - apelował abp Jędraszewski.

Jeszcze przed zakończeniem liturgii za patrona podziękował prezydent Bełchatowa, Marek Chrzanowski. "Jestem przekonany, że ten dzień przechodzi do historii Bełchatowa. Jest kamieniem milowym wyznaczającym najważniejsze momenty w historii tego miasta" - mówił Chrzanowski. Podkreślił, że piękna pogoda, jaka towarzyszyła ogłoszeniu decyzji papieża, świadczy o tym, że już teraz nad miastem czuwa Jan Paweł II. "Mam przekonanie, że to wyróżnienie zostanie przez nas wszystkich potraktowane jako wezwanie do tego, aby sprostać temu, że jesteśmy miastem, którego patronem jest ten wielki człowiek" - deklarował Chrzanowski.

Po zakończeniu liturgii wierni mogli ucałować relikwie papieża-Polaka i - od tego momentu - patrona Bełchatowa.

W uroczystości uczestniczyło kilka tysięcy bełchatowian, władze miasta i powiatu oraz kilkunastu duchownych katolickich i bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego.
łg / Bełchatów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 21 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Łagiewniki: trwają uroczystości odpustowe ku czci bł. Jana Pawła II

- Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata. Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył i o czym był głęboko przekonany, dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie i przejmująco – mówił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski 21 października podczas Mszy św. z okazji uroczystości odpustowych w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
 
W homilii kardynał mówił, że we współczesnym świecie można zauważyć takie postawy jak egoistyczne pragnienie samorealizacji, rywalizacja, bezlitosna krytyka inaczej myślących, podział społeczeństwa na zwalczające się frakcje polityczne, alergię na punkcie Kościołów. Jego zdaniem we wspólnocie Kościołów przyciąga różnorodnością powołań i w tym świetle należy spojrzeć dzisiaj na życie i dzieło bł. Jana Pawła II, mamy w pamięci jego słowa i gesty, modlitwę, skupienie i uśmiech, a także i cierpnie. „Jan Paweł II okazał się niezwykłym darem dla Kościoła i świata, dla każdej i każdego z nas” - mówił kardynał.

„Jezus przemówił do niego tak wyraźnie, że w pewnym momencie porzucił wszystko, swoje marzenia, teraźniejszość i nieznaną przyszłość, aby pójść za Nim. Był w tym konsekwentny, a wiara dyktowała mu kolejne decyzje. Zdaniem hierarchy Jan Paweł II zalety swojego umysłu i serca spożytkował dla dobra całego świata. „Jan Paweł II od początku wzywał świat, by nie lękał się i otworzył drzwi Chrystusowi, a mówił o tym z własnego doświadczenia” - podkreślił kardynał. „Dzielił się tym, co sam nosił w sercu, czym żył i o czym był głęboko przekonany, dlatego jego świadectwo wiary zabrzmiało tak doniośle, tak prawdziwie i przejmująco” - podkreślił hierarcha.

Kard. Dziwisz nawiązał także do trwającego w Rzymie Synodu Biskupów i zaznaczył, że jego uczestnicy zastanawiają się w jaki sposób dotrzeć do człowieka, który żyje na marginesie wiary i wspólnoty Kościoła i jak dotrzeć do tych, do których nie dotarła Dobra Nowina. „Kościół powinien przemawiać do świata jeszcze bardziej dobitnie, jeszcze bardziej wyraźnie, jeszcze bardziej wiarygodnie, z wielką odwagą i wiarą” - mówił metropolita krakowski. „Kluczową sprawą jest świadectwo jakie dają uczniowie Jezusa Chrystusa, biskupi, kapłani, osoby konsekrowane, wspólnoty kościoła, parafie” - powiedział kardynał. Jego zdaniem Ewangelia potrzebuje żarliwych apostołów, którzy zaniosą ją tam, gdzie jest niepokój, obojętność, gdzie człowiek próbuje żyć nie wiedząc lub nie chcąc wiedzieć skąd się wywodzi i dokąd zmierza.

Po nabożeństwie na terenie Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” otwarta została wystawa prezentująca kopię Całunu Turyńskiego. Na specjalnie przygotowanych planszach została przekazana historia Całunu, przedstawiająca fakty potwierdzające przeżytą mękę Jezusa Chrystusa, w odniesieniu do prezentowanych fragmentów płótna. Wystawa w podobnej formie prezentowana jest także w kilkunastu ośrodkach kultu religijnego na świecie, m.in. we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Portugalii oraz Jerozolimie. Projekt jest inicjatywą międzynarodowej organizacji Othonia, która wybrała Centrum „Nie lękajcie się!” na miejsce ekspozycji Całunu.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 21 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Słowacja: ratownicy górscy obrali Jana Pawła II za swego patrona

Górscy ratownicy na Słowacji obrali bł. Jana Pawła II za swego patrona. Uroczyste ogłoszenie watykańskiego dekretu w tej sprawie oraz zawierzenie się ratowników wstawiennictwu Papieża Polaka odbędzie się jutro w Tierchowej, rodzinnej wiosce Janosika. Mszę z tej okazji odprawi nuncjusz na Słowacji abp Mario Giordano.
 
O zawierzeniu się wstawiennictwu Jana Pawła II słowaccy ratownicy myśleli już od dawna. Wspominali bowiem, że sam Karol Wojtyła nieraz bywał w słowackich górach. Fakt ten pomógł im otrzymać oficjalną zgodę Watykanu na papieski patronat nad ich ryzykowną posługą.
RV / Tierchowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413 begin_of_the_skype_highlighting BEZPŁATNIE 1426-1413 end_of_the_skype_highlighting; Data wydania: 20 października 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski