USA: teologia ciała Jana Pawła II wyrasta z tradycyjnego nauczania Kościoła

Ta pracę ukazuje integralność i zgodność myśli Jana Pawła II z tradycyjnym nauczaniem Kościoła w sferze seksualności i płciowości – tak o najnowszej książce prof. Williama E. Maya z Instytutu Jana Pawła II ds. Małżeństwa i Rodziny w Waszyngtonie pisze recenzent z amerykańskiego pisma „National Catholic Register”.

Zdaniem Johna Grondelskiego, książka „Theology of the Body in Context. Genesis and Growth” – poświęcona teologii ciała Jana Pawła – jest znakomitą pomocą dla tych, którzy chcieliby pogłębić wiedzę o nauczaniu papieża Polaka nt. ludzkiej płciowości, i adresowana jest ona do czytelników, którzy zapoznali się już z podstawowymi tekstami papieża poświęconymi temu zagadnieniu, takimi choćby jak 129 katechez wygłoszonych podczas środowych audiencji w latach 1979-84.

Grondelski zauważa, że teologowie dopiero zaczynają dostrzegać i wykorzystywać głębokie papieskie intuicje wyrażone w jego oryginalnej koncepcji teologicznej. „Fakt, że skądinąd poważni ludzie naprawdę wierzą, iż dwóch mężczyzn lub dwie kobiety mogą tworzyć małżeństwo jest tylko jednym z przykładów na to, jak bardzo potrzebna jest teologia ciała” – pisze były konsul USA w Polsce.

Prof. May wskazuje, że wypracowana przez Karola Wojtyłę teologia narodziła się z konkretnych potrzeb i doświadczeń pracy duszpasterskiej, czyli tam gdzie doktryna katolicka musi być konfrontowana z praktyką dnia codziennego.

„Celem Wojtyły było pokazanie, dlaczego to nauczanie Kościoła jest prawdziwe i zakorzenione w prawdzie o ludzkiej osobie” – podkreśla May, dodając, iż Jan Paweł II pragnął także poprzez swą teologię bronić nauczania zawartego w encyklice Pawła VI „Humanae Vitae”.
rk (KAI) / Waszyngton
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 marca 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz