Jan Paweł II świętym za 10 miesięcy?

20 października 2013 roku - to bardzo prawdopodobna data kanonizacji Jana Pawła II - informuje tvp info . Rzymska korespondentka TVP - Urszula Rzepczak - dotarła do informacji, z których wynika, że proces kanonizacyjny papieża Polaka dobiega końca i że trwają starania, by uroczystość kanonizacyjna zbiegła się z 35. rocznicą inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. 
Tuż po beatyfikacji zapowiadano, że proces kanonizacyjny będzie krótki. Wielu już w chwili śmierci uznało Jana Pawła II za świętego. Są wśród nich obaj prefekci stojący na czele Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Obecny, kardynał Angelo Amato i były, kardynał Jose Saraiva Martins. – On jest święty. Co do tego nie ma wątpliwości! – mówił kard. Martins w 2007 roku. 

Proces beatyfikacyjny oznacza badanie życia i cnót kandydata na ołtarze, a także znalezienie cudu za jego wstawiennictwem. Aby papież mógł być kanonizowany potrzebny jest przypadek wyzdrowienia, niewytłumaczonego z medycznego punktu widzenia.

Cud, który już zapewne wybrano powinien być zatwierdzony przez komisje: lekarzy, teologów, kardynałów. Dyskusje trwają, aż do rozwiania wszelkich wątpliwości. Na końcu prefekt Kongregacji udaje się do papieża po zgodę na kanonizację. 

O. Dariusz Kowalczyk SJ – wykładowca na Uniwersytecie Gregoriana w Rzymie mówi, że jest bardzo prawdopodobne, że kanonizacja odbędzie się na zakończenie Roku Wiary, w październiku 2013 r. 

Kanonizacja to dla wielu tylko formalność, gdyż całe życie, najpierw Karola Wojtyły, a następnie Jana Pawła II było świadectwem świętości.

za: wp.pl z 26.12.2012: 

http://wiadomosci.wp.pl/kat,35474,title,Jan-Pawel-II-swietym-za-10-miesiecy,wid,15206583,wiadomosc.html