Watykan: dotarła dokumentacja o cudzie za przyczyną bł. Jana Pawła II

Do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dotarła dokumentacja o cudownym uzdrowieniu za przyczyną bł. Jana Pawła II – pisze watykanista La Stampy, Andrea Tornielli. Sądzi on, że rezygnacja Benedykta XVI ze Stolicy Piotrowej opóźni bieg sprawy. Jak wiadomo uznanie autentyczności cudu za przyczyną błogosławionego po beatyfikacji, czyli 1 maja 2011 roku, jest koniecznym warunkiem kanonizacji Ojca Świętego.
Powołując się na „wiarygodne źródła” Tornielli dodaje, że dokumentacja w sprawie prawdopodobnego uzdrowienia nie była jeszcze przedmiotem analiz konsulty medycznej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kierowanej przez osobistego lekarza Benedykta XVI, dra Patrizio Poliscę. Przypomina, że chodzi o niewytłumaczalne naukowo, trwałe uzdrowienie za przyczyną błogosławionego Jana Pawła II. Decyzja, czy dokumentacja przedstawiona przez postulatora sprawy, ks. prał. Sławomira Odera zostanie przekazana konsulcie medycznej należy do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli lekarze stwierdzą, że spełnia ona niezbędne warunki, sprawę przekażą komisji teologów tej dykasterii. Kolejnym krokiem będzie opinia kardynałów i biskupów – członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz decyzja papieża, by opublikować dekret o cudzie.

Włoski watykanista zauważa, iż choć teoretycznie do 28 lutego wszystkie urzędy Kurii Rzymskiej powinny działać normalnie, to istnieje niebezpieczeństwo opóźnienia z powodu konklawe i rozpoczęcia nowego pontyfikatu. Tym niemniej przekazanie dokumentacji o cudzie do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jest ważnym krokiem przybliżającym kanonizację bł. Jana Pawła II.
st (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna