Beskid Mały: „Płomień Pamięci" zapłonął na Groniu Jana Pawła II

Wielkie ognisko, nazwane "Płomieniem Pamięci", zapłonęło 2 kwietnia o 21.37 na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Wcześniej, w 6. rocznicę śmierci papieża, w Kaplicy Ludzi Gór odprawiono Mszę św. dziękczynną za dar wyniesienia papieża Polaka na ołtarze. Na „górze młodości” Karola Wojtyły modliło się ponad tysiąc osób.
Liturgii przewodniczył ks. Stanisław Joneczko z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach.

W homilii duchowny nawiązując do 8 błogosławieństw z kazania Jezusa na Górze, podkreślił, że Jan Paweł II był „człowiekiem Bożego Pokoju” i „ewangelicznego błogosławieństwa”. „Kiedy mówimy o nim jako człowieku pokoju, ważne, byśmy kontynuowali jego dzieło, byśmy również byli orędownikami pokoju, zaczynając od naszych rodzin i najbliższego otoczenia” – mówił kapłan, apelując, by celebracja dzisiejszych uroczystości nie ograniczała się jedynie do zewnętrznych symboli, lecz zachęcała do „wypływania na głębię”.

Po Mszy wierni odmówili Różaniec, a następnie odśpiewali Apel Jasnogórski. O 21.37 beskidzki szczyt rozświetliła wielka watra – "Płomień Pamięci". Zaśpiewano „Barkę”, a trębacze zagrali „Ciszę” oraz „Amazing Grace”.

Wśród uczestników rocznicowych uroczystości byli turyści z całej Polski, nawet z tak odległych jej zakątków jak Elbląg. Wyjątkowo dopisała pogoda. Prawdziwą scenerią dla sobotnich modlitw było bezchmurne, rozgwieżdżone niebo nad górami.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 roku, po Mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wcześniej szczyt nazywany był Jaworzyną lub Magurą. Oficjalnie nowa nazwa "Groń Jana Pawła II" została wpisana do nazewnictwa górskiego w 2003 roku, dzięki staraniom prezesa Koła PTTK "Szarotka" Stefana Jakubowskiego. Od 1991 r. na szczycie znajduje się stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór". Kaplicę zbudowano z inicjatywy mieszkańców Andrychowa: Danuty i Stefana Jakubowskich jako dar dla Jana Pawła II na jego 75. urodziny. Ta górska kaplica ma symboliczne wymiary: 13 m na 5 m, nawiązujące do daty zamachu na życie papieża (13 maja 1981 roku).

We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Od tej pory jest to miejsce nie tylko turystyki, ale i modlitwy. W kaplicy znajdują się pamiątki związane z papieżem-Polakiem, m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku, a także podarowane przez niego różańce.

Oprócz beskidzkiego Gronia (890 metrów n.p.m.) w masywie Adamello we włoskiej dolinie Aosty istnieje szczyt (3307 m) nazwany w 1999 roku Punta Giovanni Poalo II. W 2003 roku jeden ze szczytów na Antarktydzie (1100 m) nazwano Monte Giovanni Paolo II. Wszedł na niego 17 stycznia 2003 roku ks. prałat Liberio Andreatta. Z kolei 5 lat temu w dolinie Gran Sasso w Apeninach jeden ze szczytów (2424 m) nazwano imieniem papieża Polaka.
rk / Andrychów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz