Burmistrz Rzymu: milion uczestników beatyfikacji Jana Pawła II

Na 1 maja zjedzie do Rzymu 450 tysięcy "zwyczajnych" turystów - poinformował wiceburmistrz Wiecznego Miasta Mauro Cutrufo, podczas konferencji prasowej na Kapitolu na temat przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. Ze swej strony burmistrz Gianni Alemanno powtórzył to, co mówił niedawno w Krakowie: że w sumie turystów, uczestników beatyfikacji Jana Pawła II oraz słuchaczy tradycyjnego pierwszomajowego koncertu na Lateranie może być nawet milion. Na organizację obu tych wydarzeń władze miasta wydadzą około 3,5 mln euro, z czego 400-500 tys. zwróci biuro pielgrzymkowe diecezji rzymskiej, które w całości zdaje się na pomoc sponsorów i ofiarodawców.
W czasie konferencji w jednej z sal Muzeów Kapitolińskich sprawozdaniem ze stanu przygotowań do 1 maja złożyli odpowiedzialni za handel (sklepy czynne będą tego dnia tylko w centrum miasta), turystykę (w 35 stałych i 10 specjalnych punktach informacyjnych będą osoby mówiące po polsku), czystość (na ulice wyjdzie w tym dniu 1210 pracowników zakładu oczyszczania miasta), obronę cywilną (zmobilizowanych zostanie 3,5 tysiąca ochotników, którzy rozlokowani będą w 200 punktach miasta, m.in. na dworcach, parkingach, którzy będą mieli dla pielgrzymów milion butelek wody mineralnej). Prezes zrzeszenia rzymskich hotelarzy wyraził ubolewanie z powodu gwałtownego wzrostu cen za usługi hotelowe i zapewnił, że sytuacja powróciła do normy.

Program trzydniowych uroczystości przypomniał obecny na konferencji wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, kard. Agostino Vallini. Podkreślił, że wybór 1 maja na beatyfikację Papieża Polaka jest nieprzypadkowy, ponieważ tego dnia przypada w tym roku Niedziela Miłosierdzia Bożego, którą on sam ustanowił, a 2 kwietnia 2005 r., kiedy zmarł, był właśnie wigilią tego święta.

Kardynał podkreślił, że przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II mają jeden cel: uznanie jego wielkości i wyraził nadzieję, że "pozostawi ona ślad w naszym życiu". Wyniesienie go na ołtarze - stwierdził kard. Vallini - będzie "przydaniem naszemu światu duszy, której tak mu potrzeba".

Ostatni głos zabrał burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. Powiedział, że przygotowaniom do beatyfikacji Jana Pawła II towarzyszy świadomość, że "skuteczności towarzyszyć musi wewnętrzne uczestnictwo", czyli "troska o treści wydarzenia". Dlatego – podkreślił Alemanno – będzie je cechować "najwyższy umiar". Ujawnił, że w czasie niedawnej wizyty w Krakowie dowiedział się od kard. Stanisława Dziwisza, że każdego wieczoru przed udaniem się na spoczynek papież stawał w oknie swego apartamentu i błogosławił Wieczne Miasto i jego mieszkańców. - Jan Paweł II był przyjacielem całego Rzymu - powiedział burmistrz włoskiej stolicy. Zapewnił, że władz komunalne zrobią wszystko, aby zagwarantować wszystkim pielgrzymom, biorącym udział w jego beatyfikacji, przyjazne przyjęcie i bezpieczeństwo.

Burmistrz zapowiedział, że 18 maja na dworcu Termini, noszącym od lat imię Jana Pawła II, odsłonięty zostanie jego pomnik. Będzie to jeszcze jeden dowód, że "cały Rzym związany jest tą wielką postacią" - dodał Alemanno.
sal (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz