Czterotomowa "Droga Karola Wojtyły" trafia do polskich księgarń

Czterotomową biografię pt. „Droga Karola Wojtyły” autorstwa Jacka Moskwy zaprezentowano dziś w Warszawie. „Po zakończeniu pisania książki byłem wręcz porażony gigantycznym dziełem jakiego dokonał Jan Paweł II” – powiedział KAI autor książki.
„To doskonale udokumentowana praca i kolejni biografowie nie będą mogli jej pominąć” – ocenił abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu.

W swojej pracy Jacek Moskwa stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób skromny ksiądz z rządzonej przez komunistów Polski, ulubiony duszpasterz młodzieży, filozof, poeta i dramaturg, później metropolita krakowski, został pierwszym od ponad czterech wieków papieżem spoza Włoch. Następnie śledząc jego losy jako księdza, biskupa, kardynała i papieża, pokazuje zarówno najważniejsze fakty jak i religijny, społeczny, kulturowy i polityczny kontekst omawianych zdarzeń.

„To nie jest biografia w ścisłym naukowym sensie, lecz raczej moja relacja i świadectwo – mówił podczas prezentacji książki Jacek Moskwa, autor wielu książek o papieżu, przez 16 lat korespondent TVP w Rzymie i Watykanie. – Nie chciałem pisać hagiografii, ale ukazując różne konteksty, zwrócić uwagę na ‘świeckie’ aspekty tego pontyfikatu, to znaczy kim ten święty człowiek był dla świata” – dodał autor.

Moskwa wyznał, że biorąc pod uwagę liczbę opublikowanych dotąd książek o papieżu, z monumentalną biografią George’a Weigel’a na czele, zabranie się do kolejnej biografii wymagało odwagi. Zdecydował się jednak, bowiem uznał, że pewne kwestie ściśle związane z osobą papieża do końca zrozumieć może jedynie polski autor. „Myślałem czasami, jak Weigel mógł zrozumieć np. ‘ Króla-Ducha’ Słowackiego, dramatu, który odegrał tak fundamentalną rolę w kształtowaniu młodego Karola Wojtyły” – mówił publicysta.

Bp Tadeusz Pieronek chwalił doskonały styl w jakim została napisana książka dzięki czemu lektura jest prawdziwą przyjemnością. Docenił też umiejętność zestawiania przez autora pozornie odległych od siebie faktów, które miały miejsce w różnym miejscu i czasie. Skrytykował jednak fakt, iż Moskwa nie wspomniał o Synodzie Archidiecezji Krakowskiej oraz o tym, iż jednym z oficjalnych powodów papieskiej wizyty w 1979 r. było uroczyste zamknięcie jego obrad.

Biskup skrytykował też przytoczone przez Moskwę za różnymi mediami zachodnimi „przecieki” dotyczące konklawe podczas którego kard. Wojtyła został wybrany na papieża. Wynika z nich, że polski hierarcha otrzymał 99 głosów na 111 możliwych – bo tylu kardynałów uczestniczyło w pamiętnym konklawe. „To są wątki oparte na niedyskrecjach i ploteczkach” – ocenił bp Pieronek.

Autora „Drogi Karola Wojtyły” bronił Janusz Poniewierki, autor szeregu książek o polskim papieżu. Podkreślał, że Moskwa jest dziennikarzem, zaś dziennikarz powinien „przykładać ucho” także tam, gdzie innym nie wypada. Zaznaczył, że choć on sam nie odkrył w książce wielu nowych faktów, to jest ona świetna z uwagi na uwzględnienie społecznego, politycznego i religijnego kontekstu pontyfikatu.

W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Dardziński „Choć tytuł mówi o drodze Karola Wojtyły, to poprzez doskonałe ukazanie spraw międzynarodowych jest to w istocie książka o świecie Jana Pawła II” – ocenił dyrektor stołecznego Centrum Myśli Jana Pawła II.

Zapytany o zobowiązania, jakie dla polskich katolików wynikają z beatyfikacji Jana Pawła II, bp Tadeusz Pieronek ocenił, iż Polakom brakuje dziś zdolności do przebaczania. Owszem Polak może przyznać się do błędu i przeprosić, ale pod warunkiem, że ten drugi wyspowiada się jako pierwszy – charakteryzował częstą dziś postawę b. sekretarz Episkopatu.

Z kolei Jacek Moskwa wyznał, iż często stawia sobie pytanie o to, jak głęboko pada ziarno papieskiego nauczania w ojczyźnie Jana Pawła II. „Być może to ziarno zaowocuje w następnych pokoleniach, kiedy zaniknie kwas, jaki pozostał w Polakach po komunizmie” – powiedział autor książki. Radosne oczekiwanie na beatyfikację zakłóca to, co dzieje się przed Pałacem Prezydenta na Krakowskim Przedmieściu – dodał autor papieskiej biografii.

Autor podaje fakty z życia Karola Wojtyły używając literackiej narracji, pisze przystępnym językiem, dokonując także analizy wydarzeń i dokumentów, w tym także wystąpień, pism, homilii i listów przyszłego papieża. Książka ilustrowana jest archiwalnymi zdjęciami miejsc, postaci oraz opisywanych zdarzeń.

Jacek Moskwa jest dziennikarzem, znawcą pontyfikatu Jana Pawła II. Przez 16 lat był korespondentem w Watykanie, uczestniczył w licznych podróżach apostolskich na pokładzie papieskiego samolotu. Opublikował szereg książek o papieżu, m.in. „Zostań z nami. Jan Paweł II i Polacy”, „Prorok i polityk”, "Papież i kontestatorzy". Ostatnio "Znak" wznowił jego wywiad-rzekę z ks. Janem Zieją pt. "Życie Ewangelią".

Czterotomowe dzieło „Droga Karola Wojtyły” opublikowało wydawnictwo Świat Książki.

Jacek Moskwa, "Droga Karola Wojtyły”: tom I „Na tron Apostołów 1920-1978", tom II
„Zwiastun wyzwolenia 1978-1989”, tom III „W trzecie tysiąclecie 1990-1998”, tom IV „Do Domu Ojca. Ostatnia dekada”.
tk / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 kwietnia 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz