Francja: Jan Paweł II popularniejszym papieżem od swego następcy

Ponad 78 proc. Francuzów oświadczyło, że Jan Paweł II jest ich ulubionym papieżem, podczas gdy taki sam pogląd o Benedykcie XVI wyraziło jedynie 13 proc. badanych. Taki wynik dała ankieta, przeprowadzona telefonicznie przez Francuski Instytut Badania Opinii Publicznej (IFOP) na zlecenie ukazującego się w Bordeaux dziennika „Sud Ouest Dimanche”.
Na pytanie: „Którego z dwóch kolejnych papieży woli Pani/Pani bardziej?” na Jana Pawła II wskazało 78 proc. osób, określających się jako katolicy praktykujący, 81 proc. niepraktykujących i 73 proc. „bez religii”. Siedem procent ankietowanych odparło, że „żadnego z nich” i po jednym procencie: „tak samo jednego jak drugiego” oraz „nie wiem”.

Według IFOP, tę niezwykłą popularność polskiego papieża można wytłumaczyć tym, że był on gorącym obrońcą i zwolennikiem ekumenizmu i reform soborowych, poza tym odcisnął swe piętno na życiu społecznym i politycznym XX wieku, głównie ostatnich jego dziesięcioleci, wpływając zwłaszcza na upadek bloku wschodniego.

Tymczasem jego następca uzyskał poparcie jedynie 13 proc. Francuzów, w tym 17 proc. katolików praktykujących, 14 proc. niepraktykujących i 10 proc. „bezwyznaniowych”. Instytut francuski tłumaczy to tym, że papież-Niemiec jest postrzegany jako przywódca kościelny znacznie bardziej konserwatywny, który może być mniej atrakcyjny dla ludzi stojących z dala od dogmatów katolickich.

Znamienne, że wielkie sympatie do Jana Pawła II wykazują zwolennicy i sympatycy zarówno lewicy – 78 proc., jak i prawicy – 80 proc., podczas gdy w stosunku do Benedykta XVI wskaźniki te wynoszą odpowiednio 12 i 14 procent. Również muzułmanie stawiają zdecydowanie na Jana Pawła II – 79 proc. w porównaniu do 10 proc. sympatii względem jego następcy.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1106 osób.
kg (KAI/AFP) / Bordeaux
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz