Kard. Saraiva Martins: Jan Paweł II był tak bardzo ludzki, bo był święty

Jan Paweł II był tak bardzo ludzki, bo był święty - powiedział kard. Jose Saraiva Martins. Portugalski purpurat był w latach 1998-2008 prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a wcześniej sekretarzem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
W związku z pełnionymi funkcjami miał częste i bliskie kontakty z Janem Pawłem II. Stały się one dla niego „lekcją duchowości i człowieczeństwa”. Hierarcha mówił o tym dziennikarzom podczas briefingu, jaki odbył się dziś na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie.

Zaznaczył, że służba człowiekowi stała w centrum posługi Jana Pawła II, jego nauczania i podróży. Starał się promować godność człowieka, zagrożoną w tak wielu częściach świata, i nienaruszalne, niepodlegające negocjacjom „święte prawa człowieka”. Z odwagą i entuzjazmem papież mówił nie tylko „o człowieku”, ale i „do człowieka”. Nie czekał na ludzi w Watykanie, aż niego przyjdą, ale wychodził na ich spotkanie, ze szczególną predylekcją do „najmniejszych, najsłabszych, najuboższych”.

Zdaniem kard. Saraivy wiele problemów współczesnego świata wynika z braku podobnego szacunku dla człowieka i jego godności. Dlatego Jan Paweł II otwarcie uczył, że rozwiązalibyśmy je, gdybyśmy byli dla siebie braćmi - uniknęlibyśmy wtedy zabijania i wojen.

Portugalski hierarcha wyjaśnił, że Jan Paweł II był tak bardzo ludzki, bo najpierw był święty. Te dwie rzeczywistości są bowiem nierozerwalnie związane ze sobą. Świętość to pełnia człowieczeństwa – zaznaczył kardynał. Najlepszym tego przykładem jest Jezus Chrystus – człowiek doskonały. Widać to było także w życiu licznych świętych: Franciszka z Asyżu, Jana Bosko czy bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Odpowiadając na pytanie dlaczego Jana Paweł II wyniósł na ołtarze tak wielu błogosławionych i świętych, że prasa pisała aż o inflacji świętych, kard. Saraiva przyznał, że papież Polak dal więcej błogosławionych i świętych niż wszyscy jego poprzednicy razem wzięci w ciągu ostatnich 400 lat. Było to jednak wprowadzanie w życie nauczania Soboru Watykańskiego II, który z mocą podkreślał powszechne powołanie do świętości. Papież ukazywał jej konkretne przykłady, mówiąc: bądźcie świętymi, jak ci kanonizowani i beatyfikowani. Ponadto z biegiem czasu powstało coraz więcej Kościołów partykularnych, a życie każdego z nich najlepiej wyrażają właśnie święci. Jan Paweł II starał się wiec wynosić na ołtarze ludzi pochodzących z tych nowych Kościołów.

- Świętość należy do DNA Kościoła, jest jego prawdziwą naturą – przekonywał emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Poza tym przemawia ona bardziej niż czynniki podziałów, dlatego jest również droga do jedności Kościoła.

Pytany o to, kiedy o papieżu Polaku można będzie mówić: „Jan Paweł Wielki”, kard. Saraiva tłumaczył, że taki tytuł może być mu nadany tylko przez Ojca Świętego. Najpierw jednak Jan Paweł II musiałby zostać doktorem Kościoła, co jednak wymaga bardzo poważnych studiów nad jego nauczaniem. Natomiast przydomek „Wielki” może dotyczyć tych doktorów Kościoła, którzy wywarli „olbrzymi wpływ” na społeczeństwo swoich czasów. Tak jak po wołaniu „Santo subito” z pogrzebu papieża nastąpił proces beatyfikacyjny, tak też odpowiednie procedury muszą zostać zachowane przy ewentualnym przyznaniu mu tytułu „Wielki” – stwierdził kard. Saraiva.

Samo wołanie „Santo subito” nie było dla niego czymś niecodziennym, lecz normą. Do procesu beatyfikacyjnego dochodzi bowiem, gdy najpierw lokalny lud Boży uważa kogoś za świętego. Tzw. opinia świętości jest warunkiem wszczęcia procesu. Tak więc pierwszy krok w jego kierunku robią wierni. Proces ma sprawdzić, czy opinia świętości jest uzasadniona. - „Santo subito” nie zwalnia od przeprowadzenia procesu – zaznaczył były prefekt Kongregacji.

Pytany czyim patronem może zostać Jan Paweł II, stwierdził, że nie decyduje się o tym w dniu beatyfikacji. Musi do Stolicy Apostolskiej dotrzeć dobrze umotywowana prośba w tej sprawie, najczęściej przedstawiana przez biskupa. Jednak osobiście dla kard. Saraivy Jana Paweł II jest już bezapelacyjnie patronem ludzi młodych.
Paweł Bieliński (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz