Kielce: Jan Paweł II jako temat rozważań na XII Akademickiej Drodze Krzyżowej

Trzej biskupi kieleccy: Kazimierz Ryczan, Marian Florczyk, Kazimierz Gurda poprowadzili Starówką miejską kilka tysięcy kielczan - z przedstawicielami różnych środowisk - podczas XII Akademickiej Drogi Krzyżowej 19 kwietnia wieczorem. Jej myślą przewodnią było życie i nauczanie Jana Pawła II.
– „Nie narzucaliśmy nikomu pomysłu ani formuły rozważań, chodziło raczej o to, aby każde ze środowisk określiło swój stosunek do Jana Pawła II. Możliwości jest tutaj mnóstwo” – mówi KAI ks. dr Artur Skrzypek, duszpasterz akademicki.

- „Aby zrozumieć świat, nie wystarczy gromadzić fakty. Potrzebna jest odpowiedzialność za słowo. Czy jesteśmy odpowiedzialni za słowo?” – zastanawiali się przy pierwszej stacji kieleccy dziennikarze, nawiązując do wezwań Jana Pawła II do poszanowania słowa.

Klerycy kieleckiego seminarium nawiązali z kolei do słów papieża, wygłoszonych do młodzieży 2 kwietnia 1998 w Rzymie, m.in. do papieskiego stwierdzenia, że krzyż jest wpisany w życie człowieka. – „Kto próbuje go usunąć z ludzkiego życia, nie zna ludzkiej kondycji” - mówili.

Rozważali także, jak ważne jest towarzyszenie braciom na drodze krzyża. Przypominali także słowa papieża z Loretto z 2004 r. o tym , że nie można nikogo i niczego stawiać przed Chrystusem.
Studenci kieleccy przypominali zebranym na nabożeństwie, że choć my chrześcijanie podzielamy obawy współczesnego człowieka o przyszłość - nie mamy pesymistycznej wizji, bo światło Eucharystii rozjaśnia naszą drogę. Tego uczył młodzież wytrwale Jan Paweł II.

Rozważania przy kolejnych stacjach przygotowali: przy pierwszej – tradycyjnie – kieleccy dziennikarze, przy kolejnych – studenci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, strażacy, harcerze, siostry zakonne, służba zdrowia, Rodzina Radia Maryja, Caritas i wolontariat, duszpasterstwo nauczycieli i wychowawców, „Solidarność”, Akcja Katolicka, a przy ostatniej stacji – kawalerowie Grobu Bożego.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się od najstarszego w Kielcach kościoła św. Wojciecha. Następnie wierni przeszli ulicami: Kościuszki, św. Leonarda, Hipoteczną, plac Wolności, Mickiewicza, Wesołą, aż do Sienkiewicza, a potem na plac Jana Pawła II przy kieleckiej bazylice. Z powodu remontu Rynku trasa została zmieniona i wydłużona .

Od 12 lat miejską Drogę Krzyżową, sprawowaną zawsze w Wielki Wtorek, przygotowuje diecezjalne duszpasterstwo akademickie. Wierni przynoszą świece i lampiony - nabożeństwo odbywa się późnym wieczorem.
dziar / Kielce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz