Ks. Oder: Jan Paweł II był dłużnikiem ludzi cierpiących

Jan Paweł II był dłużnikiem ludzi cierpiących na całym świecie i traktował to zadanie jako znak Bożej łaski – mówił wczoraj wieczorem ks. dr Sławomir Oder w rzymskim Audytorium Parco della Musica. Postulator procesu beatyfikacyjnego papieża był jednym z prelegentów konferencji pt. „Wyleczyć chorobę, nadać sens bólowi – życie i nauczanie Jana Pawła II”.
Poprzedzający go prelegenci – lekarze, filozofowie i biomedycy - skupili się na ukazaniu czym jest cierpienie fizjologiczne z punktu widzenia współczesnej filozofii, antropologii oraz religii.

Z kolei Joaquin Navarro-Valls, hiszpański dziennikarz i lekarz, w latach 1984-2006 dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, a obecnie prezes Rady Nadzorczej Campusu Biomedycznego w Rzymie powiedział, że wrażliwość na cierpienie nie pojawiła się u Jana Pawła II dopiero po zamachu 13 maja 1981 r. Przypominając trudne losy rodziny Wojtyłów, podkreślił, że młody Karol poznał czym jest ból po stracie bliskich już w młodości.

Navarro-Valls nazwał to doświadczenie „misterium bólu”. - Karol Wojtyła szybko zrozumiał, że doświadczenie bólu jest częścią natury ludzkiej, a człowiek, który tę prawdę odrzuca, oszukuje się” – stwierdził Navarro-Valls.

- W późniejszym nauczaniu papież podkreślał, że ból nie jest karą, nawet taką, która byłaby zarezerwowana dla grzeszników. Określił jako „świat bólu” te obszary życia ludzkiego, które w XX wieku cierpiały na skutek głodu, chorób, żałoby. I że tylko taki świat może zrozumieć cierpienie Chrystusa niosącego krzyż – dodał Navarro-Valls.

Dodał, że po zdiagnozowaniu choroby Parkinsona, zwłaszcza w ostatnich dniach życia, u Jana Pawła II dało się zauważyć specyficzną radość z przebywania wśród swoich współpracowników. – Owa radość wynikła ze zrozumienia sensu swojego fizjologicznego cierpienia – uznał Navarro-Valls.

Podczas konferencji odczytano list od kard. Stanisława Dziwisza, który nie mógł przybyć na spotkanie.

„Jan Paweł II, jako Piotr naszych czasów, nie tylko uczył nas czym jest cierpienie, ale dał nam także przykład, jak zaakceptować cierpienie w zjednoczeniu z Chrystusem, który cierpiał i umarł za odkupienie grzechów człowieka” – napisał purpurat.

Ks. dr Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II nazwał papieża Polaka „dłużnikiem ludzkiego cierpienia”, które Karol Wojtyła traktował jako znak Bożej łaski. – Była to łaska każdego, kto stając na jego drodze, odzwierciedlał swoim losem cierpienie samego Chrystusa – chorzy, głodujący, pozbawieni dachu nad głową, ofiary kataklizmów – mówił ks. Oder.

Organizatorem konferencji był Uniwersytet Campus Biomedyczny w Rzymie.
Łukasz Kasper / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz