Poznaniacy czekają na beatyfikację pod Krzyżem Papieskim

Na czuwaniu modlitewnym przy Krzyżu Papieskim w wigilię uroczystości Miłosierdzia Bożego i beatyfikacji Jana Pawła II zgromadziła się w sobotni wieczór liczna grupa poznaniaków, aby podziękować Bogu za pontyfikat papieża Polaka.
Czuwanie prowadzą członkowie Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. „Spotykamy się dzisiejszego wieczora oczekując najważniejszego dla katolików wydarzenia, czyli na beatyfikację Jana Pawła” – podkreślił ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej.

„Pragniemy, aby ten wieczór był dziękczynieniem za osobę Jana Pawła II, który prowadził nas drogami wiary i dzięki któremu z jeszcze większą nadzieją i ufnością idziemy do domu Ojca” – wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. Krobik dodając, że będzie to również okazja do przypomnienia i przybliżenia zgromadzonym pontyfikatu papieża.

Podczas tego wieczoru zagra m.in. zespół „Stróże Poranka”, przewidziany jest także konkurs wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II. O godz. 21.37, w godzinie śmierci papieża, nastąpi wygaszenie świateł sceny i iluminacja Krzyża Papieskiego. Całe czuwanie zakończy wspólna modlitwa i odśpiewanie „Barki”.

Jutro w tym miejscu o godz. 9.15 poznaniacy będą mogli uczestniczyć w uroczystej Mszy św., a po niej wziąć udział, dzięki zainstalowanym telebimom, we wspólnotowym przeżywaniu beatyfikacji Jana Pawła II odbywającej się w Rzymie.

Krzyż Papieski znajdujący się w Poznaniu w parku im. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich, jest elementem wzniesionego tutaj ołtarza polowego. Przy nim 20 czerwca 1983 r. Jan Paweł II przewodniczył Eucharystii podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny, a jednocześnie swojej pierwszej wizyty, jako papież, w stolicy Wielkopolski.

„Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie przed tysiącem z górą lat zaczęły się dzieje Narodu, Państwa i Kościoła” – podkreślił wówczas Ojciec Święty.

Podczas tej Eucharystii, 28 lat temu, Jan Paweł II wyniósł do grona błogosławionych matkę Urszulę Ledóchowską (1865-1939), założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, co było pierwszym aktem beatyfikacji dokonanym przez biskupa Rzymu na ziemiach polskich.

„Wpisując Matkę Urszulę Ledóchowską w poczet błogosławionych pozostawiamy Ją Kościołowi w Polsce i Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek na chwałę Bożą, ku podniesieniu dusz ludzkich i wiecznemu ich zbawieniu” – mówił papież, który 18 maja 2003 r. kanonizował ją w Rzymie.

Pod Krzyżem Papieskim w Poznaniu nieprzerwanie od 6 lat, kiedy zmarł Jan Paweł II, każdego 2. dnia miesiąca w godzinie Apelu Jasnogórskiego gromadzą się wierni modląc się o szybką beatyfikację papieża. Teraz, od 2 lutego tego roku, dziękują Bogu za ogłoszoną 14 stycznia decyzję Benedykta XVI o dacie beatyfikacji papieża Polaka. Uroczyste dziękczynienie za wyniesienie go do grona błogosławionych rozpocznie się w tym miejscu 2 maja o godz. 21.
bt / Poznań
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz