Renovabis: nauczanie Jana Pawła II – trwałym zobowiązaniem

Jan Paweł II otworzył drzwi do wolności i drogę do pokojowych przemian systemowych. Podkreślił to w okolicznościowym liście z okazji beatyfikacji papieża Polaka dyrektor generalny dzieła solidarności katolików niemieckich „Renovabis”, jezuita ks. Stefan Dartmann.

Mianem proroczych dyrektor „Renovabis” określił słowa polskiego papieża wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!... Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemy ekonomiczne i polityczne!” „To wołanie o wolność było rozumiane również jako wypowiedzenie walki socjalistycznej wszechwładzy” - uważa o. Dartmann. Jego zdaniem, dla ludzi w Europie Wschodniej, którzy tęsknili do wolności, papież Polak stał się orędownikiem ich spraw.

Innym – kluczowym według dyrektora „Renovabis” wydarzeniem - było wygłoszone w rok później, w wigilię Zielonych Świątek 1979 roku, kazanie na warszawskim placu Zwycięstwa i wypowiedziane silnym słowem: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” „Tymi mocnymi słowami Jan Paweł II dodał wówczas ludziom odwagi i ukazał, że zmiany są możliwe. I choć do chwili upadku „żelaznej kurtyny” między Wschodem i Zachodem upłynęło 10 lat, to niewątpliwie `cud przemian` mógł się dokonać przede wszystkim pod wpływem tego pontyfikatu” – przypomina ks Dartmann.

Zdaniem niemieckiego jezuity błogosławionemu papieżowi zawdzięczamy ponadto „przełamanie podziałów na Wschód i Zachód w naszych głowach i w życiu codziennym”. W liście podkreślił, że akcja solidarności niemieckich katolików czuje się zobowiązana do realizacji w tym zakresie duchowego dziedzictwa Jana Pawła II. Już w grudniu 1992 roku, a więc na krótko przed powołaniem do życia „Renovabis”, papież Polak powiedział do niemieckich biskupów przybyłych do Rzymu, że z radością wita konkretne plany utworzenia tej akcji solidarności niemieckich katolików z ludźmi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Jan Paweł II powiedział wówczas, że „ludzie w krajach wyzwolonych spod komunizmu potrzebują pomocy finansowej, ale jeszcze bardziej spotkań z innymi ludźmi i wymiany bardzo różniących się doświadczeń zebranych w ciągu 40 lat straszliwego podziału”. „Poprzez te słowa papież sformułował już w pewnym stopniu cały program działalności „Renovabis” - stwierdził o. Dartmann.
ts (KAI) / Fryzynga
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz