Tajlandia: wyświęcony na kapłana przez Jana Pawła II biskup weźmie udział w beatyfikacji

Jednym z uczestników pontyfikalnej Mszy św. w Rzymie, podczas której 1 maja Benedykt XVI ogłosi błogosławionym Jana Pawła II, będzie biskup Joseph Chusak Sirisut z Tajlandii. Ten 55-letni obecnie hierarcha, od 4 lat ordynariusz diecezji Nakhon Ratchasima na południu kraju, był jednym z 23 kapłanów, których wyświęcił 11 maja 1984 papież Polak podczas swego pobytu w Tajlandii.

Dla upamiętnienia tamtej wizyty przed budynkiem niższego seminarium duchownego w Samphran (prowincja Nakhon Pathom) wzniesiono pomnik Ojca Świętego z wyrytym na nim napisem w języku tajskim: „Sawaddee, sawaddee, poh rak muang thai” (Sawaddee [słowa pozdrowienia – KAI], kocham Tajlandię). Słowa te wypowiedział papież, zwracając się do miejscowych katolików.

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews bp Sirisut powiedział, że żywi głęboką wdzięczność za wszystko, co Jan Paweł II przekazał Kościołowi w tym południowoazjatyckim kraju. „Dlatego poczuwamy się do obowiązku udziału w tej ważnej ceremonii [beatyfikacji] i jesteśmy pewni, że wkrótce zostanie on ogłoszony świętym” – oświadczył biskup.

Zaznaczył następnie, że ciągle jeszcze ma żywo w pamięci swe święcenia, a to, że przyjął je bezpośrednio z rąk papieża, było dlań „nieoczekiwanym przywilejem”. Wyjaśnił, że w chwili, gdy zapowiadano wizytę, ani on, ani jego koledzy klerycy nie wiedzieli, że Ojciec Święty będzie ich święcił. „Gdy się o tym dowiedzieliśmy, byliśmy bardzo szczęśliwi i podnieceni. Później zrozumieliśmy, jak bardzo byliśmy niegodni tej łaski. Dziękuję Bogu za to, że jej dostąpiłem, mimo że nie byłem bardzo dobry w szkole ani doskonałym seminarzystą” – przyznał biskup.

Od 20 lat odpowiada on w Kościele tajskim za dialog międzyreligijny i kulturalny, od czasu, gdy ukończył studia w tym zakresie. Zdaje sobie sprawę, jak trudne i zobowiązujące jest to zadanie, którego celem jest dotarcie do serca ludzkiego. „Należy działać uważnie i stopniowo, aby osiągnąć prawdziwe zrozumienie. Znakomitym przykładem jest tu Jan Paweł II, który był ekspertem w zakresie dialogu międzyreligijnego, co pokazała jego inicjatywa modlitewnego spotkania pokojowego w Asyżu [w 1986] z udziałem przywódców różnych religii” – powiedział bp Sirisut. Dodał, że w podobnym spotkaniu, zwołanym do Asyżu przez Benedykta XVI w tym roku, weźmie udział co najmniej trzech przedstawicieli buddystów z Tajlandii.

„Temu, kto może wziąć udział w beatyfikacji, mówię, aby nie prosił o łaski dla siebie, ale aby naśladował Jego Świątobliwość, który dawał przykłady w dziedzinie misyjnej, w stosunkach społecznych czy w dialogu międzyreligijnym” – oświadczył rozmówca włoskiej agencji. Wyraził przekonanie, że Jan Paweł II był pasterzem „całkowicie oddanym Kościołowi, z głębokim kultem i zaufaniem do Maryi, był świadkiem wiary, obrońcą pokoju i praw człowieka”. „Aby czynić podobnie, winniśmy być pokorni i hojni w sercu, gdy spotykamy innych, aby zanieść im miłość Boga i aby Go przyjąć” – dodał na zakończenie biskup z Tajlandii.
kg (KAI/AsiaNews) / Nakhon Ratchasima
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz