Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II na Jasnej Górze (zapowiedź)

Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II Jasna Góra przeżywać będzie przede wszystkim na modlitwie. Pielgrzymi zgromadzeni na placu przed jasnogórskim szczytem dzięki połączeniu z Watykanem będą mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu. Wieczorem odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna
i odbędzie się uroczysty koncert z udziałem światowej sławy niemieckiego kontratenora Andreasa Scholla.
1 maja cały dzień trwać będzie na Jasnej Górze dziękczynna modlitwa za życie i posługę Jana Pawła II, papieża maryjnego, jasnogórskiego pielgrzyma.

O godz. 18.00 wyruszy dziękczynna procesja ze śpiewem Litanii Loretańskiej. Odśpiewają ją jasnogórskie chóry w składzie: Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”, Zespół Wokalny „Camerata”, Schola Międzyzakonna oraz Jasnogórski Oktet Dęty. Po procesji na szczycie jasnogórskim celebrowana będzie o godz. 18.30 uroczysta Msza św. dziękczynna.

Po Eucharystii odbędzie się o godz. 20.00 na błoniach jasnogórskich koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Wystąpi Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor, któremu towarzyszyć będzie Morphing Vienna Chamber Orchestra. Ten uroczysty koncert inauguracyjny z okazji beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II odbędzie się pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Austrii – Christophe`a Ceska.

Do uroczystości beatyfikacyjnych papieża Jana Pawła II Jasna Góra przygotowuje się poprzez nowennowe soboty Królowej Polski, Matki Kościoła.

Od 5 marca każda sobota w Sanktuarium wypełniona jest modlitwą i pogłębioną refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II - zwłaszcza nad jego nauczaniem maryjnym.

„Chcielibyśmy poprzez tę nowennę uintensywnić nasze przygotowania do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Był tutaj sześć razy, wpisał się w to miejsce, m.in. poprzez zakrwawiony pas sutanny, poprzez złotą różę. Nawoływał, żebyśmy byli ludźmi zawierzenia, a być człowiekiem zawierzenia to być do dyspozycji Pana Boga, troszczyć się o zbawienie innych. Niech taką dojrzałość w naszej maryjności Matka Boża nam wyprosi” - podkreśla o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Na program nowennowych sobót przed beatyfikacją Jana Pawła II składają: Msze św. o 15.30 i 18.30, modlitwa różańcowa o 16.00 i 20.00 oraz wygłaszana po Apelu Jasnogórskim konferencja dotycząca nauczania papieża z Polski, zwłaszcza tego wypowiadanego na Jasnej Górze, a także całonocne otwarte czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej.

Paulini podkreślają znaczenie sanktuarium w posłudze papieża z Polski i to, że nigdy nie ominął Częstochowy podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

O. Piotr Polek, definitor Generalny Zakonu Paulinów powiedział, że w duchowej stolicy Polski, tak jak w całym Kościele z radością przyjęta została wiadomość o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

„Tu ze szczególnym oczekiwaniem patrzyliśmy na ten proces, trwając na modlitwie, bo Sługa Boży, pielgrzym jasnogórski, wielki czciciel Jasnogórskiej Bogarodzicy, prosił nas tu o modlitwę tu nie tylko podczas pontyfikatu, ale i po śmierci” - tłumaczył.

O. Polek przypominając przykład życia Jana Pawła II wyraził nadzieję, iż beatyfikacja rozpali w nas na nowo pragnienie bycia świętymi tak jak on.

„Teraz z wielką radością patrzymy w niebo, gdzie mamy orędownika, który jeszcze raz, na nowo i z nowym zapałem będzie nam wskazywał na osobę Maryi, która przoduje nam w wierze. Ojciec Święty tę pielgrzymkę wiary tu na ziemi już wypełnił i również wpatrując się w jego postać będziemy zmierzać do świętości, którą on już osiągnął” - powiedział definitor Zakonu Paulinów.

Podczas pielgrzymek na Jasną Górę Jan Paweł II, składał Maryi wiele wot. Do najcenniejszych pamiątek należą przestrzelony pas papieskiej sutanny ofiarowany po zamachu, złote serce, różaniec, róża, czy podarowane w przededniu śmierci złote korony na Cudowny Obraz Jasnogórskiej Maryi.

Wśród darów Jana Pawła II znajdują się także m.in. wizerunki Matki Bożej ofiarowane papieżowi przez wiernych z całego świata, czy pamiątki z zagranicznych papieskich pielgrzymek. Są i te mniej typowe eksponaty, jak rower kolarski, czy przywiezione z Krakowa czarne papieskie BMW. Jak zauważył przeor Jasnej Góry wszystkie dary są dowodem szczególnej miłości Jana Pawła II do Królowej Polski, a zgromadzone razem są przypomnieniem papieskiego "Totus Tuus". Jeszcze przed Wielkanocą w jasnogórskim Muzeum 600-lecia otwarta zostanie wystawa pamiątek Jana Pawła II. Do już zgromadzonych eksponatów dołączą nowe.

„Sutanna, ornaty, w których celebrował Msze św., stuła, wyroby złotnicze, jubilerskie w postaci medalików, rzeźby, obrazy, a nade wszystko papieskie różańce, są także wyroby z kości słoniowej, które papież otrzymywał w różnych miejscach świata, Ojciec Święty chciał w ten sposób powiązać kontynenty i również sanktuaria, jest to jakby ‘siatka więzi’, którą on uczynił przez te wota, przez te pamiątki” - powiedział o. Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze.

Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji „Pro Patria” informuje, że wystawa będzie składała się z poszczególnych części. Pierwsza to pamiątki, które już należą do ekspozycji Muzeum 600-lecia, druga część przeznaczona będzie na przedmioty przestrzenne - przede wszystkim na dwa trony papieskie znane z bezpośrednich wizyt Ojca Świętego na Jasnej Górze, trzecią część stanowić będą małe wota jak na przykład różańce, medale i monety, umieszczone w specjalnej gablocie.

„Będziemy znowu wspominać, znowu przeżywać jego katechezę, jego wiarę, jego naukę” – podkreślił o. Golonka wskazując cel tworzonej wystawy. Z tej okazji ma powstać także album ukazujący wota papieskie ofiarowane Jasnogórskiej Matce Kościoła. Książka zostanie przygotowana na otwarcie ekspozycji.
it (KAI) / Częstochowa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz