Wadowice: coraz więcej turystów i pielgrzymów odwiedza wystawę-replikę Domu Rodzinnego Jana Pawła II

Z miesiąca na miesiąc przybywa turystów i pielgrzymów chcących oglądać zastępczą papieską ekspozycję, jaka powstała na czas remontu Domu Rodzinnego Wojtyłów w Wadowicach. Tymczasową wystawę-replikę, stanowiącą wyjątkową podróż w czasy dzieciństwa i młodości Jana Pawła II, ogląda co miesiąc kilka tysięcy osób, w tym setki gości z zagranicy. Ekspozycja mieści się w Domu Katolickim przy wadowickiej bazylice.
Dyrektor Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach, ks. Paweł Danek przyznaje, że duży wpływ na wzmożony ruch pielgrzymkowy ma zbliżająca się beatyfikacja oraz pogoda. „Od początku kwietnia przybywa tu coraz więcej grup pielgrzymkowych, szczególnie obcojęzycznych. Kilka dni temu mieliśmy bardzo dużą grupę około 900 Włochów. Większość stanowiły osoby niepełnosprawne. Przyjechali ponad dwudziestoma autokarami. Tak jest praktycznie każdego dnia. Jak popatrzeć do zeszytu prowadzonego na wystawie przez siostry, to mamy tu wpisy z całego świata. Zaczął się już gorący okres” – mówi kapłan.

Zdaniem duchownego, obecnie wystawę odwiedza prawie dwukrotnie więcej niż jeszcze w lutym br., kiedy wystawę obejrzało ponad 3 tysiące ludzi. Ks. Danek zachęca do odwiedzenia Wadowic i podkreśla, że mimo remontu Domu Rodzinnego Jana Pawła II, można tu oglądać liczne pamiątki po najsłynniejszym obywatelu miasta na Skawą.

Wystawa „Skarb mojego życia” obejmuje replikę mieszkania Wojtyłów z lat 20. ub. wieku w skali 1:1 oraz unikalne eksponaty i pamiątki związane z Ojcem Świętym. Można zobaczyć m.in. obrazek – pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej; szkaplerz, który kilkuletni Karol otrzymał od karmelitów w Wadowicach na Górce i który nosił przez wiele lat; ubranie sportowe, narty i wyposażenie turystyczne młodego Karola Wojtyły z jego wypraw górskich z lat 50.; oryginalne zdjęcia z albumu rodzinnego Wojtyłów; strój kardynalski noszony podczas konklawe; sutannę, którą Jan Paweł II założył bezpośrednio po wyborze, aby udzielić pierwszego błogosławieństwa „Urbi et orbi”.

Godziny otwarcia wystawy: październik -kwiecień: godz. 9.00 - 16.00; maj - wrzesień: godz. 9.00-17.45 (w poniedziałki nieczynne). W dniu beatyfikacji Jana Pawła II 1 maja wystawa będzie czynna od godz. 14.00.

Każdy bilet wstępu na wystawę jest „cegiełką” na rzecz przebudowy Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Nowe muzeum papieskie zostanie otwarte dla zwiedzających pod koniec roku 2012.

Muzeum po remoncie zwiększy swoją powierzchnię do 1000 m kw. Posiadać będzie cztery kondygnacje, zamiast dotychczasowych dwóch. Turyści zobaczą wystawę opowiadającą o życiu Jana Pawła II. Instalacja przedstawiać ma kolejne etapy życia Karola Wojtyły. Ukazana zostanie jego droga do kapłaństwa, lata spędzone w pałacu biskupim w Krakowie, a później okres pontyfikatu.
rk / Wadowice
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz