Watykańska wystawa o Janie Pawle II

Obrazek z pierwszej komunii świętej Karola Wojtyły, jego szkaplerz i świadectwa szkolne, znajdą się m.in. na specjalnej wystawie, która 28 kwietnia otwarta zostanie w Braccio di Carlo Magno (tzw. skrzydle Karola Wielkiego) – w lewym skrzydle kolumnady otaczającej Plac św. Piotra w Watykanie. Organizatorem ekspozycji jest Watykan we współpracy z ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ekspozycja dzieli się na piętnaście części tematycznych, przestawiających życie i pontyfikat Karola Wojtyły, począwszy od lat dzieciństwa i młodości w Wadowicach (1920-1938), poprzez okres krakowski (1939-1978), a następnie cały pontyfikat, trwający do 2005 r.

Jak wyjaśnia ks. Paweł Danek, dyrektor Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach i koordynator przedsięwzięcia z polskiej strony, zamiarem pomysłodawców wystawy było przybliżenia postaci papieża Polaka rzeszom pielgrzymów i turystów przybywających do Rzymu w dniach przed i po beatyfikacji. „Do wymyślenia koncepcji wystawy zostali zaproszeni Barbara i Jarosław Kłaputowie. Współpracowali oni ze stroną włoską. Od razu trzeba powiedzieć, że te pomieszczenia watykańskie są wyjątkowo duże. Sala ma 19 metrów wysokości, ponad 200 metrów długości. Jakby porównywać to z naszym Muzeum w Wadowicach, to zmieściłoby się w niej co najmniej trzy takie kamienice” – mówi duchowny w rozmowie z KAI.

Zadaniem watykańskiej strony było opracowanie całego pontyfikatu Jana Pawła II, zaś strona polska miała przygotować część poświęconą życiu Karola Wojtyły w ojczyźnie.

Polska część zajmuje długość około 90 metrów. Na wystawie dużo miejsca znalazło się dla „małej ojczyzny” Karola Wojtyły – Wadowic i okolic miasta. Zaprezentowano przedwojenne zdjęcia miasta nad Skawą, fotografie najbliższych krewnych, pamiątkowy obrazek pierwszokomunijny, szkaplerz otrzymany od wadowickich karmelitów z klasztoru na Górce. Wszystkie eksponaty do tej części wystawy pochodzą z rodzinnego miasta papieża.

W części krakowskiej pojawiają się m.in.: symboliczny kamień z kamieniołomu w Solvayu, gdzie pracował młody Wojtyła, robocze chodaki i ubiór. Będzie też można zobaczyć zabytkowy ornat z Wawelu, który przywdział przyszły papież podczas swego ingresu biskupiego, jego pastorał i osobiste rzeczy.
„Staraliśmy się, żeby na tej wystawie oprócz zdjęć pojawiły się właśnie przedmioty należące do Jana Pawła II. Wiemy, że takie właśnie spotkanie z autentykami powoduje dodatkowe przeżycia u zwiedzających, czyni wystawę bardziej interesującą” – zauważa ks. Danek i przyznaje, że wystawa powstawała w ekspresowym tempie. Zdaniem kapłana, ekspozycje zobaczą nawet miliony osób.

Wystawa przedstawia także encykliki i oficjalne dokumenty urzędowe, kanonizacje i beatyfikacje przeprowadzone za czasów pontyfikatu Jana Pawła II, synody, konsystorze, nominacje biskupie i kardynalskie, twórczość pisarską. Wystawę kończy część zatytułowana „Powrót do Domu Ojca", opowieść o długim cierpieniu, które zakończyło się dnia 2 kwietnia 2005 o godzinie 21.37 i wspomnienie uroczystości pogrzebowych w dniu 8 kwietnia, kiedy to rzesze wiernych wznosiły okrzyki: „Santo Subito!"

Wystawa będzie czynna dla zwiedzających od godzin popołudniowych 1 maja do 24 lipca 2011 r. (Braccio di Carlo Magno, wejście od strony Placu świętego Piotra). Godziny otwarcia: codziennie od 9-19.30. Wstęp wolny.
rk (KAI) / Wadowice/Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 kwietnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz