Włoska prasa o pielgrzymach przybywających na beatyfikację Jana Pawła II

O coraz liczniej przybywających do Rzymu pielgrzymach oraz obecności na beatyfikacji przywódców państw, także z Polski, informuje dziś włoska prasa.
„La Repubblica” informuje o przylotach pielgrzymów z całej Europy. Na rzymskim lotnisku Leonardo Da Vinci wylądowały już pierwsze samoloty z Polski. Dziś i jutro ma ich wylądować dziesięć z ok. 1,2 tys. pielgrzymów. Tylko dzisiaj z Hiszpanii ma przybyć 3,5 tys. osób. Licznie zapowiadają się także Francuzi.

Gazeta informuje też o przygotowaniach do jutrzejszego wieczornego czuwania na Circo Massimo. Ma w nim uczestniczyć 150 tys. wiernych. Wolontariusze rozdadzą pielgrzymom 100 tys. specjalnych fosforyzujących lampionów, tysiąc pochodni oraz skromny prowiant.

Przyjazd pielgrzymów z Polski śledzi także rzymski dziennik „Il Messaggero”. Gazeta donosi, powołując się na dane Episkopatu Polski, że na beatyfikację zdąża 50 tys. Polaków w grupach zorganizowanych, ale szacunki te mogą się podwoić o pielgrzymów indywidualnych. Dziennik informuje też o przyjeździe prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz byłych głów państwa: Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. „Il Messaggero” informuje też o licznej obecności na beatyfikacji członków ruchu Comunione e Liberazione – ma ich być nawet 40 tys.

"Corriere della Sera" informuje o przywódcach państw, którzy zapowiedzieli swój udział na uroczystościach beatyfikacyjnych. Wspomina m.in. o parze królewskiej Belgii, premierze Francji Francois Fillonie, przewodniczącym Komisji Europejskiej Josè Manuel Barroso. Mimo sankcji nałożonych na Zimbabwe przez Unię Europejską do Rzymu ma też przybyć prezydent tego kraju, Robert Mugabe.

Watykanista „Corriere della Sera” Luigi Accattoli pisze z kolei o najbardziej znaczących wydarzeniach odnoszących się do prowadzonego przez Jana Pawła II dialogu międzyreligijnego. "Przynajmniej w dwóch obszarach – głosząc przesłanie o pokoju i potrzebie dobrych stosunków z religiami niechrześcijańskimi – papież Wojtyła wyprzedzał wskazania Soboru Watykańskiego II. Kiedy te dwa tematy się zbiegały, jak podczas międzyreligijnych spotkań w Asyżu, Jan Paweł II zdobywał się na gesty symboliczne. Czyniąc je, często poruszał się w samotności, nie znajdując wsparcia w kręgach kościelnych" – zaznacza włoski watykanista.

Accattoli przypomina, że papież Polak podczas swojego pontyfikatu odwiedził 24 państwa o przeważającej liczbie muzułmanów i zawsze starał się rozmawiać z najważniejszymi liderami wspólnot religijnych tych krajów.
Łukasz Kasper (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 29 kwietnia 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz