Abp Michalik: mamy misję dawania świadectwa wartościom, które głosił Jan Paweł II

Wielkie przesłanie wynikające z tej Mszy św. jest takie, że jako Polacy mamy na całym świecie teraz misję dawania świadectwa tym wartościom, jakie nieustannie wskazywał Jan Paweł II – powiedział dziś abp Józef Michalik po Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację papieża Wojtyły, jaka dziś została odprawiona dla Polaków z całego świata w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore.
Abp Michalik pytany o możliwość ogłoszenia specjalnego roku Bożego Miłosierdzia przez Stolicę Apostolską powiedział, że „przyjmiemy taką inicjatywę z wielka radością, jeśli ona nastąpi”. Wyjaśnił, że byłaby to po pierwsze wielka mobilizacja sił Kościoła w skali całego świata, a po drugie pogłębienie teologicznej prawdy o Bożym Miłosierdziu.

Przewodniczący polskiego Episkopatu podkreślił, że prawda o Bożym Miłosierdziu jest jakby „pointą” całego pontyfikatu Jana Pawła II, którą warto przyjąć do serca i wciąż ukazywać światu. „Miłosierdzie jest takim rodzajem miłości, która przez nas nie jest zasłużona – wyjaśnił arcybiskup – jest to dowód wielkiego zainteresowania Boga człowiekiem”. Dodał, że dzisiejszemu światu bardzo potrzebna jest ta teologia płynąca z krzyża, którą bardzo rozwinął Jan Paweł II, także dzięki objawieniom siostry Faustyny.

Dodał, że przykładem Bożego Miłosierdzia jest także ten dobry łotr, który nawrócił się w ostatniej chwili, ale został zaproszony do Bożego królestwa.

Na pytanie, jakich dzieł bądź inicjatywy upamiętniających Jana Pawła II życzyłby sobie przewodniczący Episkopatu, abp Michalik odpowiedział, że najwartościowsze są „żywe pomniki” Jana Pawła II, które służą konkretnym ludziom, a przy tym stanowią odpowiedź na apel przekazany w Polsce apel samego papieża o „wyobraźnię miłosierdzia”.

Podkreślił, że na pytanie w jaki sposób kontynuować bądź upamiętnić spuściznę Jana Pawła II powinien odpowiedzieć w pierwszym rzędzie Kościół, ale także i politycy, środki przekazu. „Wszyscy musimy się do tego zmobilizować i podjąć bardzo konkretne postanowienia czy pomysły. Najbliższe miesiące należy na to poświęcić!” – zaapelował abp Michalik.

Metropolita przemyski pytany, jak należy interpretować obecność wielu setek tysięcy ludzi przy trumnie Jana Pawła II wystawionej w Bazylice św. Piotra odpowiedział, że świadczy to, iż współczesny człowiek jest w gruncie rzeczy o wiele lepszy niż myślimy i niż pokazują go mass media. „Otwarty jest on na autentyzm życia i na autentyzm wiary – słowem, na to wszystko, co realizował w swym życiu Jan Paweł II”.

Pytany, kiedy można spodziewać się kanonizacji Jana Pawła II, przewodniczący Episkopatu odpowiedział: „Widząc ten entuzjazm wiary myślę, że nastąpi to o wiele szybciej niż myślimy”.
mp (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 03 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz