Bp Dajczak: honorowe obywatelstwo Jana Pawła II to dla Koszalina zadanie

„Udział w uroczystościach jubileuszowych 20-lecia wizyty Jana Pawła II w Koszalinie to nasza powinność serca i okazja do świętowania” – powiedział w rozmowie z KAI bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak. Papież jest honorowym obywatelem Koszalina, ale zdaniem biskupa to nadal bardziej zadanie, niż spełnienie.
W Koszalinie i całej diecezji trwają przygotowania do obchodów 20-lecia wizyty Jana Pawła II. Centralnym punktem obchodów jubileuszowych będzie Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystia rozpocznie się w niedzielę 29 maja o godz. 12.00 w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Dzień wcześniej o godz. 20.00 odbędzie się tam koncert Stanisława Soyki, który wykona „Tryptyk rzymski”.

W środę 1 czerwca o godz. 20.00 w koszalińskiej katedrze odbędzie się modlitwa różańcowa i apel jasnogórski z udziałem bpa Edwarda Dajczaka. W sobotę 4 czerwca o godz. 17.00 na Górze Chełmskiej z okazji jubileuszu zaplanowano Mszę św. w sanktuarium, której przewodniczył będzie biskup pomocniczy Paweł Cieślik.

Na zakończenie obchodów jubileuszowych 5 czerwca odbędzie się „Marsz dla życia i rodziny”. Uczestnicy marszu wyruszą o godz. 14.00 sprzed kościoła pw. Ducha Świętego i przejdą na plac przed koszalińskim ratuszem. Tam, około godz. 16.00 rozpocznie się koncert muzyczny zespołu ICON oraz piknik rodzinny. W marszu udział wezmą przede wszystkim rodziny, ale także studenci, harcerze, przedstawiciele hospicjum, rodziny z Wioski Dziecięcej w Karlinie. Organizatorami są Wydział Duszpasterski kurii biskupiej w Koszalinie, Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło- Życie, Akademia Rodziny, Ruch Szensztacki diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

„Trzeba świętować ludzi dobrych, a wydarzenia pozytywne zachowuje się w świętowaniu.” – przekonuje bp Dajczak. Zdaniem hierarchy koszalinianie jeszcze nie do końca zdają sobie sprawę, co to znaczy dla Koszalina honorowy obywatel Jan Paweł II. „Łatwiej nam wypisywać hasła na sztandarach, niż wziąć je na serio”- uzasadnił biskup i dodał, że my ciągle musimy dorastać do tej zgody, jakiej uczył nas papież.

„To wielki dar, zaszczyt i łaska, że papież odwiedzając cały świat, wielomilionowe miasta, przyjechał także do Koszalina”- tłumaczył ordynariusz i jednocześnie zaznaczył, że z tym darem coś trzeba zrobić. „Honorowy obywatel, to ktoś, kto w tym mieście jest świadkiem pewnego stylu bycia, jest jednym z nas i to jest zobowiązujące. To nadal dla naszego miasta bardziej zadanie, niż spełnienie”- przekonywał.

Zdaniem bpa Dajczaka tak piękne dzieła, jak wybudowane hospicjum stacjonarnego w Koszalinie, szkoły katolickiej czy „Koszalińska Barka”, która wspiera zdolną, ubogą młodzież, to są żywe pomniki Jana Pawła II. „Papież zawsze stawał po stronie człowieka, broniąc jego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a droga do chorych była pierwszą na wszystkich spotkaniach świata i pokazał jak się starość przeżywa. Jeżeli czegoś mamy się uczyć w Koszalinie i diecezji od błogosławionego Jana Pawła II, to relacji do drugiego człowieka, pełnej miłości i szacunku. Pomimo ciągłego mówienia o wolności, humanizmie, to wcale nie jest dziś nasz priorytet” - wyjaśnił bp Dajczak. „To wielka szkoła, jaką założył na świecie Jan Paweł II i mamy nad czym pracować także w Koszalinie”.

Bp Dajczak zapytany, ile jest oklaskiwania, a ile naśladowania Jana Pawła II, odpowiedział, że oklaskiwanie może być inspiracją do działania. „Miłość nie rodzi się przy biurku z przemyślenia, że opłaca mi się ktoś, bo wtedy nie mówimy o miłości. Nie można racjonalizować kontaktów międzyludzkich, a z dobrych emocji mogą się rodzić dobre postawy”- tłumaczył biskup, a jednocześnie przyznał, że wielu oklaskujących, mimo zachwytu nad papieżem, nie zgłębia jego nauczania.

Media z całego świata relacjonowały uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, prowadząc przy tym debatę na temat dziedzictwa tego pontyfikatu. Nie zabrakło krytyki. Zdaniem bpa Dajczaka, każdy może, a nawet powinien być ambasadorem Jana Pawła II. „Jeżeli chcemy zachować to dziedzictwo i święty ma nas inspirować, to mądrość nasza polega na tym, by to przesłanie papieża docierało do nieprzekonanych. Mamy czas na analizy i nie musi być tak, że każdy z nas będzie chodził z encykliką papieską pod pachą. Warto jednakże zgłębiać nauczanie i dokumenty Jana Pawła II, a jeśli chcemy być jego ambasadorami, to konieczne”- przekonywał biskup.

Papież odwiedził Koszalin 1 czerwca 1991 roku podczas swojej czwartej pielgrzymki do Polski. Poświęcił wówczas Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Wilkowie k. Koszalina. Jan Paweł II przewodniczył Mszy św. na placu przed kościołem pw. Ducha Świętego i odmówił różaniec w koszalińskiej katedrze, który był transmitowany na cały świat przez Radio Watykańskie. To była pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do wolnej Polski. Na lotnisku w Zegrzu Pomorskim, gdzie wylądował samolot z papieżem na pokładzie, powitał Ojca Świętego prezydent RP Lech Wałęsa, prymas Polski kard. Józef Glemp oraz bp Ignacy Jeż, wówczas ordynariusz diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej. To było pierwsze spotkanie Papieża z Wojskiem Polskim.

Tytuł honorowego obywatela miasta Koszalina Jan Paweł II otrzymał z rąk prezydenta Koszalina Mirosława Mikietyńskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej w Koszalinie Ryszarda Wiśniewskiego 12 marca 2004 roku.

Honorowy patronat nad uroczystościami jubileuszowymi objęli: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Patronat medialny objęli: Radio Plus Koszalin, „Gość Niedzielny”, TVP3, „Głos Koszaliński”, Radio Koszalin, TV Max oraz „Magazyn Familia”.
alg / Koszalin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz