Jasna Góra: jubileusz pielgrzymki warszawskiej pod znakiem nauczania Jana Pawła II

Na Jasnej Górze trwa Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno–Maryjne. Obrady skupiają się wokół tematu: „Jubileusz 300-lecia Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. W blasku błogosławionego Jana Pawła II”. Spotkanie na Jasnej Górze zbiega się z 30. rocznicą zamachu na życie Jana Pawła II i jego cudownym ocaleniem.
Jak zauważył o. prof. Zachariasz Jabłoński, organizator sympozjum – to właśnie od Jana Pawła II i w czasie pieszych pielgrzymek z Warszawy na Jasną Górę Polacy uczyli się wolności. Dodał, że wkład pielgrzymki warszawskiej w życie Kościoła w Polsce, a także w życie społeczne był bardzo różnorodny. „Ten wkład jest bardzo zróżnicowany, przykładowo: w Polsce po Soborze Watykańskim II kilka lat nie wydawano dokumentów z niego, a na trasie my podejmowaliśmy jego problematykę. Było to też takie realizowanie potrzeb bycia razem w tym okresie, kiedy rodziła się "Solidarność". Demonstrowano to znakami potem, kiedy ona była zakazana. Mimo wszystko te znaki się pojawiały” – mówi o. Jabłoński.

Spotkanie zakończy Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II i 300-lecie Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 20.00. Eucharystii przewodniczyć ma kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Za dar cudownie ocalonego życia Ojca Świętego przed 30 laty dziękują jasnogórscy pielgrzymi. Dla wielu niezapomnianym przeżyciem jest modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, obok którego znajduje się wyjątkowa relikwia, noszący ślady krwi - przestrzelony pas papieskiej sutanny. Ojciec Święty złożył przestrzelony pas sutanny na Jasnej Górze jako dar dziękczynny już w dwa lata po zamachu, 19 czerwca 1983 roku.

- Przekazując dar papież podkreślił, że czuje duchową potrzebę pozostawienia na Jasnej Górze znaku tragicznego wydarzenia, bo przecież tutaj zawierzał siebie, Ojczyznę, Kościół i świat Matce Bożej - opowiada o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów, na ręce którego papież przekazał przestrzelony pas.

„Przekazując ten niezwykły dar - wotum naznaczone krwią - papież ponownie zaznaczył, że to już podczas pielgrzymki do Fatimy dziękowałem Maryi za uratowanie życia, „ale też czuję potrzebę duchową pozostawienia tego pasa na Jasnej Górze. Bo przecież tutaj powiedziałem, że jestem człowiekiem zawierzenia, tu się zawierzałem”, dodał: „moje Totus Tuus wiąże się z Jasną Górą” – wspomina słowa Jana Pawła II o. Józef Płatek.

Przez wiele lat pas przechowywany był w sejfie i zgodnie z życzeniem papieża nikt nie mógł go oglądać. Dopiero w 2004 r. Stolica Apostolska wyraziła zgodę na pokazanie tego wyjątkowego wotum pielgrzymom. Cenny dar umieszczono po lewej Jasnogórskiego Obrazu, jako znak opieki Maryi nad papieżem z Polski.
ilp / Jasna Góra
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz