Lublin: rajd papieskim szlakiem (zapowiedź)

Na Rajd Rowerowy Szlakiem Papieskim Lublina zaprasza 14 maja parafia św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie. Trzygodzinna trasa prowadzić będzie sprzed Pomnika Walki i Męczeństwa na Majdanku do kościoła p.w. Świętej Rodziny na Czubach. Inicjator rajdu, proboszcz parafii ks. Marek Sapryga, chce w ten sposób przypomnieć lublinianom, że dzisiejszy błogosławiony chodził kiedyś tymi samymi ulicami, co oni i tutaj podejmował ważne życiowe wybory.
- Chcemy przypomnieć, że przyszły Papież przejeżdżał tymi ulicami, chodził po tej samej ziemi, zmagał się z życiem, był człowiekiem takim jak my – czyli, że świętość, którą Kościół w nim uznał, jest dla nas dostępna – mówi ks. Sapryga. Dodaje, że wybrał formę rajdu by pokazać, że chrześcijaństwo nie jest wezwaniem do smutku i ponuractwa, ale do radości, a także wspólnoty. - Ludzie uciekają często w indywidualizm, idą w tę skrajność, odreagowując kolektywizm. Nam chodzi o wspólnotę, którą daje chrześcijaństwo – zaznaczył. Poza tym uczestnicy pragną pokazać, że miejscem modlitwy nie jest tylko świątynia.

Rajd będzie wyrazem wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II, a zarazem prośbą o jej duchowe owoce. W ramach dziękczynienia rowerzyści zapalać będą „lampiony pamięci i wdzięczności” w miejscach, gdzie Ojciec Święty bywał jako profesor lub zatrzymał się w czasie pielgrzymki w 1987 roku: na Majdanku, w archikatedrze, gdzie się modlił, pod ratuszem, jako że został honorowym obywatelem Lublina, przed frontonem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, czyli w miejscu pracy i spotkania ze społecznością akademicką, wreszcie przy kościele p.w. Świętej Rodziny, gdzie, zanim obecny kościół powstał, Papież odprawił Mszę św. Zapalaniu czerwonych lampionów, na znak wdzięczności i pamięci, towarzyszyć będzie krótka modlitwa.

Lista uczestników zostanie zamknięta tuż przed wyjazdem.

Dzień przed rajdem w kościele św. Maksymiliana Kolbego odprawiona zostanie Eucharystia w intencjach polecanych wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. - Utworzyliśmy Księgę Intencji Papieskich, od dnia beatyfikacji wierni zapisali już dwanaście kartek. Są to bardzo różne intencje, poruszające, prośby o uzdrowienie, o pomoc w kryzysach – mówi ks. Sapryga. Intencje odczytane zostaną w czasie nabożeństwa przed Mszą, a podczas Mszy kazanie o świętości Jana Pawła II powie ks. prof. Marian Rusecki z KUL. - To niesamowite, że ledwie Kościół hierarchiczny oficjalnie zatwierdził kult, okazało się, że ten Kościół oddolny już tym intensywnie żyje – mówi proboszcz.

Msze za przyczyną bł. Jana Pawła II będą odprawiane co miesiąc.
mj / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz