Podhale: górale i turyści łączyli się z Watykanem przez telemosty

Poprzez telemosty z Watykanem w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu górale i liczni turyści z całej Polski uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W Ludźmierzu członkowie Ruchu Eucharystycznego Młodych, mających ogólnopolskie spotkanie, wypuścili do nieba setki balonów w żółtych i białych barwach.
Jeszcze dzisiaj w parafii „Na Równi Szafarskiej” w Nowym Targu zostanie nadane wezwanie kościołowi i parafii – jako pierwszej w Polsce – Błogosławionego Jana Pawła II.

Wielki telebim w Zakopanem ustawiony był w Parku Fatimskim w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie w 1997 r. przebywał Jan Paweł II. Transmisję z Watykanu oglądało bardzo dużo wiernych. – To niemal tak jakby Ojciec Święty był z nami, ale w jeszcze piękniejszym wymiarze – mówił ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium. Duchowny przypomniał, że telebim był umiejscowiony przy ołtarzu papieskim spod Wielkiej Krokwi, gdzie w 1997 r. Jan Paweł II sprawował Eucharystię.

O godz. 17 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Nagy. W czasie nabożeństwa zostanie poświęcony ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II. O godz. 19 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostanie odprawione nabożeństwo majowe, a po nim odbędzie się koncert w wykonaniu mieszanego chóru katedry wawelskiej. Na organach zagra Witold Zalewski, organista z katedry wawelskiej. Koncert pt. „Santo subito – jazzmani Janowi Pawłowi II” zaplanowano na godz. 17 w innym zakopiańskim kościele pw. Św. Krzyża. Świątynię tę także nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II, kiedy udawał się na spotkanie z rzeszą pielgrzymów pod Wielką Krokiew.

Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbyły się także w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu, gdzie wierni uczestniczyli w telemoście Ludźmierz - Watykan.
Do Ludźmierza przybyli dzisiaj także członkowie tradycyjnej Pielgrzymki Gwiaździstej. Byli nimi rowerzyści z całego Podhala. – Jan Paweł II zachęcał zawsze do wypraw w góry, obcowania z przyrodą. Podążamy jego śladami – powiedział jeden z rowerzystów. W sanktuarium Gaździny Podhala obecni byli także członkowie Ruchu Eucharystycznego Młodych, mających ogólnopolskie spotkanie na Podhalu. Wypuścili oni do nieba setki balonów w żółtych i białych barwach. Uroczystości w Ludźmierzu zakończyły się przed pomnikiem Jana Pawła II w ogrodzie różańcowym, który powstał na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Ludźmierzu w 1997 r.

W Nowym Targu w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, została odsłonięta tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku w czerwcu w 1979 r.
Ponadto z inicjatywy trzech księży - Pawła Łukaszki, Mariana Wanata i Andrzeja Fryźlewicza – powstała tablica wmurowana w pierwszym potwierdzonym miejscu wizyty przyszłego papieża na terenie Nowego Targu. W 1952 r. bowiem, z grupą młodzieży, podczas wypadu na narty, nocował w willi „Szarotka” nieopodal skrzyżowania Kowańca z Kokoszkowem. Tę dzielnicę nieraz potem przemierzał, podejmując piesze i narciarskie wyprawy w Gorce. Tędy też wiedzie Szlak Papieski na Turbacz. O tym gorczańskim szczycie Jan Paweł II wspominał w czasie pielgrzymki do Ludźmierza w 1997 r.

Niezwykły zaszczyt spotkał oficjalną delegację miasta Nowy Targ: burmistrza, wiceburmistrza i przewodniczącego rady. Metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz zaprosił ją do udziału w uroczystościach beatyfikacyjnych, rezerwując miejsca w specjalnie wyczarterowanym samolocie, który wyleciał z Krakowa.

Uroczystości beatyfikacyjne w Nowym Targu zakończą się o godz. 15 w parafii „Na Polanie Szaflarskiej”, której już od 1 maja – dekretem kard. Stanisława Dziwisza – patronuje Błogosławiony Jan Paweł II. Na placu przed budującym się kościołem odbędzie się Msza św. dziękczynna za beatyfikację, na której zostanie odczytany dekret metropolity krakowskiego o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania Błogosławionego Jana Pawła II.

Na beatyfikację miasto przygotowało III wydanie ilustrowanej archiwalnymi zdjęciami relacji z tej wizyty i z przygotowań do niej, pióra nowotarskiego historyka, chórmistrza i organisty - dra Józefa Grzybka. Dziełem NTvK jest film nakręcony po śmierci Jana Pawła II, dokumentujący wydarzenia pierwszych dni żałoby na Podhalu.

Zakopiańskie uroczystości papieskie obejmują także wystawę plenerową „Jan Paweł wśród nas”, przy oczku wodnym przy słynnym deptaku – Krupówkach. Odbyły się także w zakopiańskim kinie „Sokół” projekcje filmów o Karolu Wojtyle Pt. „Lolek” i „Przyniósł nam światło prawdziwe”.

W uroczystościach beatyfikacjnych Jana Pawła II w Rzymie wzięło udział bardzo wielu pielgrzymów z Podhala, m.in. motocykliści z Bukowiny Tatrzańskiej, parafialne pielgrzymki, członkowie Związku Podhalan, a także przedstawiciele innych organizacji i instytucji.

W Kluszkowcach podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II odsłonięty został pomnik Papieża bł. Jana Pawła II z kamienia, zbudowany na cokole i placu obok kościoła parafialnego pw. św. Rafała Kalinowskiego, w którym posługują karmelici bosi. Pomnik został ufundowany przez rodzinę Wolskich i ich znany w całej Polsce tutejszy zakład kamieniarski. Wszystkim uczestnikom Eucharystii rozdane zostały piękne obrazki z bł. Janem Pawłem II.

W ramach uroczystości beatyfikacyjnych w schronisku na Głodówce odbędzie się premiera płyty „Góry w sercu” Jana Trebuni Tutki. Klub Filmowy Głodówka zaprasza także na specjalna projekcje dokumentu „Góry, które zrodziły papieża” w reżyserii Jerzego Kołodziejczyka. Film o górskim duszpasterstwie Karola Wojtyły, m.in. wspomnienia tzw. środowiska, które chodziło z Nim po górach, i Jego metafizyczna poezja. Projekcja filmu w Sali Hotelu Bukovina. Po projekcji spotkanie z reżyserem i zaproszonymi przez niego gośćmi. Wydarzenie objął patronatem metropolita krakowski.
jg / Nowy Targ
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz