Prof. Turowski: Jan Paweł II dążył do jedności, to było powodem zamachu

„Jana Paweł II chciał położyć kres schizmie Kościoła, chciał jedności i to był w moim przekonaniu główny powód zamachu” - uważa przyjaciel papieża, immunolog i immunogenetyk prof. Gabriel Turowski, który był członkiem zespołu leczącego Jana Pawła II po zamachu oraz Międzynarodowej Komisji zwołanej przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, oceniającej przebieg leczenia. Dodał, że papież zawsze niechętnie rozmawiał o zamachu.
„Jana Paweł II chciał położyć kres schizmie Kościoła, chciał jedności i to był w moim przekonaniu główny powód zamachu” - podkreślił prof. Gabriel Turowski podczas konferencji „Tajemnice zamachu na bł. Jana Pawła II”, która odbyła się w Krakowie. Podkreślił, że wówczas niezwykłego wymiaru nabrały tajemnice fatimskie. „Istotnym w pontyfikacie wydarzeniem było odczytanie na nowo orędzia Matki Bożej Fatimskiej oraz zawierzenie świata zagrożonego wojną nuklearną opiece Matki Bożej” – mówił Turowski.

Prof. Gabriel Turowski jest absolwentem dwóch Wydziałów – Biologii i Nauk o Ziemi oraz Matematyczno-Fizyczno-Chemicznego UJ, profesorem zwyczajnym Wydziału Lekarskiego UJ w Krakowie, immunologiem, immunochemikiem i immunogenetykiem. Obdarowany złotym medalem III roku pontyfikatu Jana Pawła II za udział w pracach zespołu leczącego Ojca Świętego oraz w międzynarodowej komisji zwołanej przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej, oceniającej przebieg leczenia papieża po zamachu.
Profesor jest autorem wspomnień o przebiegu choroby Ojca Świętego po zamachu pt. „Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło”, współautorem i autorem wielu publikacji o Janie Pawle II oraz opracowania „Karol Wojtyła. Przyjaciel, Kardynał, Papież”.

Prof. Turowski należał do tzw. „Środowiska”, duszpasterstwa zainicjowanego przez ks. Karola Wojtyłę. Profesor wspomina, że ta działalność wśród młodych ludzi dotyczyła przede wszystkim posługi duszpasterskiej, ks. Wojtyła uczył modlitwy, a także patriotyzmu.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz