Tej nocy Rzym nie śpi – modlitwy w kościołach

Tej nocy Rzym nie śpi. Ulice pełne są młodych ludzi z plecakami, karimatami i pudełkami z suchym prowiantem, przemierzających ulice w kierunku Watykanu, gdzie rano odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II. Przez całą noc otwartych jest dziewięć kościołów w centrum Wiecznego Miasta, w których trwa spowiedź w wielu językach i adoracja Najświętszego Sakramentu.
W kościele św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej, gdzie na modlitwie zbierają się członkowie rzymskiej Wspólnoty św. Idziego, zgromadziło się tuż przed północą kilkaset osób. Mosty wiodące na wyspę były oświetlone zniczami, wskazującymi drogę do świątyni. Na stopniach prezbiterium ustawiono ikonę Oblicza Chrystusa.

Założyciel Wspólnoty św. Idziego, prof. Andrea Riccardi powiedział, że poszukiwanie Jezusa było motorem życia Jana Pawła II. Słuchaliśmy go i uważaliśmy za swojego ojca i przyjaciela, bo przybliżał nas do Jezusa zmartwychwstałego. Riccardi wezwał do modlitwy o to, by spełniły się słowa, wypowiedziane przez papieża na początku jego pontyfikatu: „Nie lękajcie się!”.

Zgromadzeni modlili się też „w pewności Bożego miłosierdzia” o to, by odrzucili więzy grzechu, odrodzili się do nowego życia, by Jezus zbawił wszystkich ludzi i abyśmy otworzyli przed Nim swoje serca.

Czuwanie modlitewne w kościele św. Bartłomieja obejmowało m.in. Liturgię Słowa, adorację eucharystyczną, w czasie której czytano fragmenty przemówień Jana Pawła II oraz proklamację zmartwychwstania Chrystusa: „Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał!”.

Wśród grup przemierzających ulice Rzymu wyróżniają się rozśpiewani członkowie Drogi Neokatechumenalnej. Są też grupy idące w skupieniu, mimo ulicznego ruchu i hałasu odmawiające po drodze różaniec, z dziesiątkami zakończonymi wezwaniem: „Janie Pawle II, módl się za nami!”.

Wielojęzyczny tłum ciągnie wzdłuż Tybru z Circo Massimo na Plac św. Piotra. Inne grupy podążają przez główną ulicę śródmieścia, Corso Vittorio Emmanuele, z której przez most na Tybrze prowadzi najprostsza droga do Watykanu.

Zdarzają się też niecodzienne sceny. Przed kościołem św. Grzegorza trwają tańce młodych Brytyjczyków, a jednocześnie tuż obok księża na stojąco spowiadają podchodzących spontanicznie penitentów. Z kolei w położonym niedaleko kościele św. Andrzeja della Valle obok adorujących Jezusa w Eucharystii, są też tacy, których zmorzył sen i odpoczywają oparci o swoje plecaki lub towarzyszy pielgrzymki.
Paweł Bieliński (KAI Rzym) / Rzym
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz