W całym kraju świętowano beatyfikację Jana Pawła II (opis)

 
Nocne czuwania, wspólne oglądanie transmisji z Watykanu, Msze św. dziękczynne, wystawy, projekcje filmów i wystawione po raz pierwszy relikwie nowego błogosławionego do publicznego kultu – w całym kraju, mimo deszczu i chłodu, Polacy obchodzili beatyfikację Jana Pawła II. Dziś także odczytano pierwszy dekret nadania imienia bł. Jana Pawła II kościołowi i parafii w Nowym Targu. 1 maja w tym roku przypada również Niedziela Miłosierdzia, ustanowiona papieża Polaka.
Łagiewniki i Kraków

Pielgrzymi nie tylko z Polski, ale również z wielu krajów Europy, m.in. ze Słowacji, Ukrainy, Niemiec, Francji, Austrii oraz Wielkiej Brytanii, przybyli do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach. Dzień beatyfikacji to także Niedziela Miłosierdzia, w tym roku obchodzona 1 maja. Wierni przybyli do sanktuarium już 30 kwietnia, by wziąć udział w nocnym czuwaniu. Rozpoczęło się ono od modlitwy prowadzonej w tym samym czasie na antycznym stadionie Circo Massimo w Rzymie, w Guadalupe w Meksyku, Kawekamo – Bugando w Tanzanii, Harissa w Libanie i Fatimie w Portugalii. Specjalny telemost łączył kolejno sanktuaria, przekazał też świadectwa bliskich współpracowników Jana Pawła II, kard. Stanisława Dziwisza, byłego watykańskiego rzecznika Joaquína Navarro-Vallsa, oraz uzdrowionej za wstawiennictwem Jana Pawła II s. Marie Simon-Pierre. Z modlącymi się łączył się także Benedykt XVI. W sanktuarium w Łagiewnikach czuwanie modlitewne trwało potem do 6 nad ranem. O północy pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św.

W niedzielę rano transmisję z Watykanu oglądało ok. 120 tys. pielgrzymów. Gdy papież Benedykt XVI ogłosił Jana Pawła II błogosławionym, w Łagiewnikach rozległy się ogromne brawa, pielgrzymi machali chorągiewkami. Po homilii papieża rozpoczęła się główna Msza dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca. Podczas nabożeństwa na ołtarz polowy zostały wniesione relikwie bł. Jana Pawła II. Zostały one umieszczone w relikwiarzu w kształcie monstrancji. Dla wiernych z całego świata zgromadzonych w sanktuarium była to pierwsza okazja publicznego uczczenia relikwii Błogosławionego Papieża. „Niech błogosławieństwo relikwiami Błogosławionego Jana Pawła II towarzyszy nam w naszej pracy, w rodzinach, wspólnotach i życiu codziennym” – mówił bp Jan Zając, który na zakończenie uroczystości pobłogosławił czcicieli Bożego Miłosierdzia relikwiami papieża Polaka.

Po błogosławieństwie relikwiami wierni w Łagiewnikach dzięki łączności telewizyjnej uczestniczyli w modlitwie Regina Coeli, której na Placu św. Piotra przewodniczył papież Benedykt XVI.

O godzinie 15 w Łagiewnikach odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, po czym uroczystości przeniosły się na krakowski Rynek. Tam na godz. 20.00 zaplanowano koncert w hołdzie papieżowi „Wracam do Was. Błogosławiony Jan Paweł II”. Widowisko rozpocznie hejnał z Wieży Mariackiej, a następnie wypowiedź Jana Pawła II, skierowana do krakowian w trakcie przemówienia powitalnego na Błoniach w 1979 roku, z której zaczerpnięty został tytuł koncertu. Wyemitowany zostanie także pięciominutowy materiał z uroczystości beatyfikacyjnych z Rzymu, a także wypowiedzi najsłynniejszych osobistości życia publicznego. Wcześniej o godz. 19 krakowianie oraz przybyli goście będą mogli obejrzeć na telebimie film Krzysztofa Glondysa „Mój Kraków, miasto mojego życia”, w którym reżyser zebrał m.in. wypowiedzi Jana Pawła II pochodzące z jego pielgrzymek do kraju.

Wadowice

Uroczysty charakter miały obchody beatyfikacji papieża w jego rodzinnym mieście – Wadowicach. Około 5 tys. osób zebrało się na rynku, by wspólnie oglądać transmisję z Watykanu. Wśród uczestników wadowickich uroczystości był premier Donald Tusk z małżonką. Ogłoszenie papieża błogosławionym przez Benedykta XVI wadowiczanie powitali oklaskami i wiwatami oraz wypuszczeniem w niebo setek biało-żółtych balonów. Zebrani na wadowickim rynku, którzy śledzą na telebimie transmisję uroczystości w Rzymie, w chwili wygłoszenia przez Benedykta XVI formuły beatyfikacyjnej ujrzeli wielki portret bł. Jana Pawła II na frontonie bazyliki. Następnie Mszę św. dziękczynną odprawił dawny proboszcz wadowickiej bazyliki ks. infułat Kazimierz Suder, w koncelebrze kilkunastu kapłanów.

Po liturgii rzesze turystów i pielgrzymów zdecydowało się na zwiedzanie rodzinnego miasta papieża. Niektórzy modlili się w tutejszej bazylice, w której zainstalowano specjalny ołtarz ku czci bł. Jana Pawła II. Umieszczono tam obraz przedstawiający Jana Pawła II. Portret powstał w 1979 roku na zamówienie wadowickiego proboszcza Edwarda Zachera. Boczny ołtarz, który znajduje się po przeciwnej stronie do kaplicy obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ufundowała parafia. Znajdują się tu pamiątki związane z Janem Pawłem II – m.in. tron papieski, na którym siedział podczas pielgrzymki do rodzinnego miasta, dary ołtarza. Jest tu także makieta domu rodzinnego Josepha Ratzingera z Marktl – dar Bawarczyków. Przyszła kaplica swoim wystrojem nawiązuje do wnętrza watykańskiego domu Jana Pawła II. Miejsce to pobłogosławił podczas pielgrzymki do Wadowic w maju 2006 roku papież Benedykt XVI.

Warszawa

Warszawiacy rozpoczęli obchody beatyfikacji Jana Pawła II już 30 kwietnia wieczorem od czuwania modlitewnego na pl. Piłsudskiego. To na tym placu papież spotykał się z rodakami podczas swoich wizyt w stolicy kraju, tu też padły znamienne słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”. W sobotę wieczorem wokół sceny ustawionej opodal papieskiego krzyża zgromadziło się kilkuset warszawiaków. Razem odmówili Nieszpory, wysłuchali fragmentów archiwalnych przemówień Jana Pawła II, odśpiewali koronkę i wzięli udział w przekazywaniu lampionów "beatyfikacyjnej iskry miłosierdzia" przedstawicielom kilkunastu instytucji, w tym prezydenta RP i prezydent Warszawy. Lampiony z ogniem przywiezionym przez siostry Matki Bożej Miłosierdzia z sanktuarium w Łagiewnikach, przypominały o święcie Miłosierdzia Bożego, którego czcicielem i propagatorem był papież Polak. Warszawiacy otrzymali od harcerzy świeczki, które mogą zapalić od lampionów z ogniem z Łagiewnik. Akcję przekazywania lampionów zorganizowała Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Modlitewne czuwanie rozpoczął proboszcz archikatedry św. Jana Chrzciciela, ks. Bogdan Bartołd. - Nasze czuwanie jest wyrazem radości i wdzięczności za dar obecności Jana Pawła II, jego życia i świadectwa świętości - powiedział. Czuwanie zakończyło się o godzinie 21.37.

1 maja warszawiacy wrócili na plac Piłsudskiego, by pomimo deszczu i chłodu, obejrzeć transmisję z uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu na telebimach. Następnie bp Piotr Jarecki odprawił Mszę św. dziękczynną, na liturgii obecny był także sekretarz nuncjatury apostolskiej w Polsce. Rozpoczynając Mszę św. biskup Jarecki przypomniał, że 6 lat temu Warszawa spontanicznie modliła się na za Jana Pawła II dziękując za jego świętość. - Dziś łącząc się z Rzymem a przez Rzym z Kościołem powszechnym dziękujemy za oficjalne ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym – dodał, co warszawiacy zgromadzeni na placu Piłsudskiego przyjęli burzą oklasków. Wyraził też przekonanie, że nowy błogosławiony najbardziej się cieszy, „kiedy stajemy się jego naśladowcami otwierając się na łaskę i dając świadectwo o Chrystusie, jedynym Zbawicielu człowieka”.

Liturgię uświetnił Chór Centrum Myśli Jana Pawła II. Na godz. 21 zaplanowano koncert pt. "Miłość mi wszystko wyjaśniła".

Od wczesnych godzin rannych warszawiacy zbierali się także przed świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie. Pielgrzymów nie zniechęcił padający deszcz. Zajęli miejsca na ławkach rozstawionych przed schodami do świątyni i rozłożyli parasole. O godz. 9.00 rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp Jareckiego. - Nasze serca są przepełnione wielką radością, której nie zmieni nawet deszcz i chłód – powiedział w homilii. Po Eucharystii rozpoczęła się transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu na telebimie, którą śledziło kilkuset wiernych. Na czas ogłaszania papieża błogosławionym zgromadzeni przed świątynią powstali i wysłuchali formuły beatyfikacyjnej na stojąco.

Po zakończonych uroczystościach, ok. godz. 13.30 na frontonie świątyni Opatrzności Bożej odsłonięto wielki portret Jana Pawła II, ułożony z 105 tys. zdjęć Polaków na wzór obrazu beatyfikacyjnego, zrobionego według fotografii Grzegorza Gałązki. To największy na świecie portret papieża. Jego powierzchnia wynosi 1,4 tys. metrów kwadratowych a waga – 600 kg. Został wydrukowany na specjalnym materiale przepuszczającym napór wiatru (tzw. mesh) z odpowiednią perforacją a zastosowana rozdzielczość, 1080 dpi, pozwoli by każde, nawet najmniejsze zdjęcie, było czytelne.
Papieski wizerunek pozostanie na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej do 16 października, a więc 33. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wieczorami będzie podświetlony, co zapewni jego widoczność nawet z dużej odległości.

W tym czasie pod świątynię dotarła z Pl. Piłsudskiego replika samochodu, którym Jan Paweł II jechał w czasie pobytu w Warszawie w 1979 roku. Papamobile przystrojony biało-żółtymi kwiatami przejechał Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Al. Jerozolimskimi, Belwederską, Sobieskiego i Al. Rzeczypospolitej.

Samochód dla papieża został wykonany w 1979 roku wykorzystując podwozie Stara 660. Po pielgrzymce, na polecenie władz, został rozebrany. Zrekonstruowano go w 2002 roku.

Centrum Opatrzności Bożej przygotowało także wiele atrakcji dla dzieci. Otwarte zostało miasteczko ze specjalną ciuchcią papieską, dzięki której dzieci poznają historię życia i świętości papieża. Ciuchcia kursuje na odcinku Alei Rzeczypospolitej przy świątyni i zatrzymuje się na kolejnych „stacjach”, a dzieci otrzymują bilety. Kolejnym grupom, czekającym na przejazd kolejką, czas umila Teatr Lalkowy „Buratino” z Bydgoszczy, który przedstawia wierszowane scenki o Janie Pawle II.
Dla zwiedzających otwarty jest Panteon Wielkich Polaków, a także Namiot Spotkania, a w nim m.in. wystawa poświęcona świętości Jana Pawła II.

Jasna Góra

Pod sanktuarium zgromadziły sięw niedzielę setki pielgrzymów z całej Polski, by za pośrednictwem telebimu ustawionego na placu przed Szczytem śledzić przebieg uroczystości w Watykanie. Ogłoszenie papieża błogosławionym wierni przyjęli oklaskami na cześć Jana Pawła II. Po transmisji pielgrzymi wzięli udział w Mszy św. Na wieczór zaplanowano dziękczynną procesję ze śpiewem Litanii Loretańskiej i mszę św. dziękczynną, a następnie koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater".

Kalwaria Zebrzydowska

Mieszkańcy Kalwarii oraz pielgrzymi śledzili transmisję Mszy św. sprawowanej przez papieża Benedykta XVI w Rzymie na telebimie w sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej – wierni wysłuchali formuły beatyfikacyjnej oraz homilii Ojca Świętego.

Następnie bliski przyjaciel Jana Pawła II, kard. Marian Jaworski, sprawował Mszę św. i odsłonił obraz nowego błogosławionego. Po południu pielgrzymi wyruszyli na dziękczynne Dróżki Matki Bożej, zabierając ze sobą obraz błogosławionego Jana Pawła II.

Relikwie po raz pierwszy

Po raz pierwszy wierni mogą publicznie oddawać cześć relikwiom Jana Pawła II. Oprócz ampułki z krwią papieża, wystawionych w relikwiarzu w Łagiewnikach, w Dąbrowie Górniczej w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej wystawiono relikwiarz z włosami nowego błogosławionego. Ks. Andrzej Stasiak, proboszcz parafii, potwierdza, że przywiózł relikwie wraz z certyfikatem autentyczności z Watykanu. Towarzyszy im kopia obrazu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

1 maja odczytano także po raz pierwszy dekret nadania wezwania bł. Jana Pawła II - w parafii „Na Równi Szafarskiej” w Nowym Targu. Na placu przed budującym się kościołem odbyła się Msza św. dziękczynna za beatyfikację, na której odczytano dekret metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania Błogosławionego Jana Pawła II.
awo, agp, ilp, im, jg, kjk, led, rk, / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 maja 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz