Wiedeń: dziękczynna liturgia za beatyfikację Jana Pawła II

Za dar beatyfikacji Jana Pawła II dziękowali wierni zgromadzeni na specjalnym „nabożeństwie papieskim” 1 maja wieczorem w katedrze św. Szczepana w Wiedniu. Nabożeństwo rozpoczęła Litania do Wszystkich Świętych, następnie została odmówiona modlitwa różańcowa, której Tajemnice Światła wprowadził papież w 2002 roku.
Po nabożeństwie proboszcz katedry św. Szczepana, ks. Antoni Faber odprawił Mszę św. dziękczynną za beatyfikację Jana Pawła II. Wśród koncelebransów z archidiecezji wiedeńskiej byli także polscy księża pracujący w duszpasterstwie w stolicy Austrii.

„Dziękujemy za wielki dar błogosławionego papieża, który otworzył drzwi Chrystusowi” - powiedział w kazaniu pochodzący z Polski ks. Dariusz Schutzki, który z dniem 1 września br. przyjmie obowiązki wikariusza biskupiego dla miasta Wiednia. Kaznodzieja podkreślił, że Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, a zawierzenie Bogu cechowało całe jego życie. „Jako student, młody kapłan, czy później już jako papież, zawsze szukał miejsc, w których mógł się modlić. Było to tak niewymuszone i tak naturalne, że zarażało innych – uczeń rozmawiał z Mistrzem, człowiek szukał bliskości Boga” - powiedział ks. Schutzki.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że dawane przez Jana Pawła II świadectwo miłości Boga przyczyniało się do pojednania miedzy ludźmi, do upadku muru między nimi, między narodami. „Papież dostrzegał Chrystusa w każdym człowieku i w tym duchu potrafił przebaczyć nawet swemu potencjalnemu zabójcy” - przypomniał.

W Mszy św. uczestniczyły rzesze wiernych, wśród nich wielu młodych ludzi. „Ten dzień szczególnie emocjonalnie przeżywają Polacy. Jesteśmy dumni z papieża Polaka i pragniemy go naśladować, także w dążeniu do jedności. Bez względu na to, gdzie żyjemy, pragniemy budować mosty pojednania, pragniemy trwać przy Chrystusie” - zapewnił ks Schutzki i nawiązując do wezwania Jana Pawła II zaapelował: „Nie bójmy się poświęcania i przebaczania, bądźmy orędownikami Bożego miłosierdzia oraz światłem i solą tej ziemi!”. Polakom natomiast przypomniał wiersz Juliusza Słowackiego „Pośród niesnasek” z 1848 roku.

Po Mszy św. wyświetlono w katedrze skróconą wersję filmu „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Na czas wszystkich papieskich uroczystości beatyfikacyjnych na odświętnie przybranym ołtarzu św. Karola Boromeusza – patrona nowego błogosławionego - w katedrze św. Szczepana ustawiono portret Jana Pawła II. W liturgii używano naczyń liturgicznych i szat, które nosił Jan Paweł II podczas trzech wizyt duszpasterskich w Austrii.

Zwieńczeniem dziękczynnych modlitw za beatyfikację Jana Pawła II będzie uroczysta Msza św. w katedrze św. Szczepana, którą po polsku odprawi 13 maja metropolita Wiednia i przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christoph Schönborn. Tego dnia przypada również 30. rocznica zamachu na papieża.
ts (KAI) / Wiedeń
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 02 maja 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz