Polscy Rycerze Kolumba stróżami relikwii bł. Jana Pawła II

Uroczystość wprowadzenia relikwii błogosławionego Jana Pawła II odbyła się 26 sierpnia w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Przekazał je kard. Franciszek Macharski, kapelan Rycerzy Kolumba w Polsce. Są to relikwie pierwszego stopnia, czyli pukiel włosów papieża-Polaka. Wieczorną Mszę św. celebrował bp Henryk Tomasik.
W homilii bp Tomasik przypomniał, że w 1978 r. jedno z niemieckich pism pisało o polskiej religijności. Na tle polskich gór widniał tytuł: "Tam, gdzie Bóg ma jeszcze ojczyznę". - Tak nazwano wówczas Polskę, kiedy świat został zaskoczony wyborem Ojca Świętego. Czy my Polacy, rzeczywiście jesteśmy ojczyzną Boga? Patrząc na różne wymiary życia społecznego możemy postawić to pytanie. Niepokoją nas lekceważenie i ośmieszanie Biblii, to są tolerowane profanacje, te wszystkie formy, które mają na celu wyciszanie Ewangelii i wyprowadzenie Kościoła z życia publicznego - mówił biskup radomski.

Bp Tomasik podkreślał, że ojczyzna Boga to rzeczywistość, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który przestrzegał wszystkich, że świat chce uczynić Boga wielkim nieobecnym. - Nie daj Boże, by Polacy uczestniczyli w tym planie, eliminacji Boga z życia społecznego i polskiej kultury. Jan Paweł II i Benedykt XVI pokazują nam wszystkim drogę. Zakończyły się Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczyło 2 mln osób. Podczas wieczornego spotkania, podczas burzy i deszczu, młodzież klękała przed Najświętszym Sakramentem, dziennikarze byli wstrząśnięci tym wydarzeniem. Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie. Mocni w wierze. Taki drogowskaz pozostawił nam Benedykt XVI - powiedział bp Tomasik.

Kapelan radomskiej rady Rycerzy Kolumba pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu ks. Wiesław Lenartowicz podkreślił, że przekazane przez kard. Macharskiego relikwie Jana Pawła II zobowiązują członków tego największego na świecie stowarzyszenia katolickiego dla mężczyzn do propagowania nauczania papieskiego. - Mamy być stróżami cywilizacji miłości i ochrony życia. Do tego wzywa nas bł. Jan Paweł II. Kard. Macharski przekazując te relikwie zobowiązał nas również do tego, aby odwiedzały one parafie, w których działają rady rycerskie - powiedział ks. Lenartowicz.

Dodał, że stałym miejscem przechowywania relikwii będzie kościół Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie w tej świątyni powstaje sala rycerska w jej podziemiach. Będzie to miejsce obrad Rycerzy Kolumba. Ponadto w pierwsze niedziele miesiąca relikwie będą udostępniane wiernym. Podczas Mszy świętych będą przybliżane nauki Jana Pawła II.

Podczas piątkowych uroczystości, które były jednocześnie dniem odpustu w parafii Matki Bożej Częstochowskiej zostały poświęcone 1,5-tonowe drzwi, które wykonał z brązu i mosiądzu ormiański artysta-rzeźbiarz Aran Szachbajzan. W uroczystości uczestniczył rycerz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Orzechowski.

Rycerze Kolumba obecni są w Polsce od 2005 r. Pierwsze Rady powstały w 2006 r. w Krakowie, Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. W Polsce są już 33 rady, które skupiających ponad 1,8 tys. osób.
rm / Radom
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 27 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz