Kard. Dziwisz: Jan Paweł II może nas inspirować w dziele nowej ewangelizacji

Jan Paweł II może nas inspirować w dziele nowej ewangelizacji, tak bardzo upragnionej przez niego i wspieranej wytrwale przez jego Następcę” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas dzisiejszej Mszy św. w Bazylice św. Piotra w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.
W kazaniu kard. Dziwisz nawiązał do Ewangelii św. Jana, zawierającej dialog, w którym Jezus pyta Piotra „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci”, na co Piotr odpowiada: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” po czym Jezus mówi: „Paś owce moje”. Wskazał na aktualność tego dialogu. „Dzisiaj my sami stajemy się uczestnikami tamtego dialogu, bo słowo Boże skierowane jest do nas. Również do nas skierowane jest pytanie o miłość” – powiedział.

Kardynał zwrócił uwagę, że Ewangelia została odczytana „w pobliżu grobu człowieka, którego nazywaliśmy Piotrem naszych czasów, i rzeczywiście był nim przez ponad dwadzieścia sześć lat”. „On sam szukał w doświadczeniu Szymona Piotra punktu odniesienia do zrozumienia niezwykłej misji, którą podejmował trzydzieści trzy lata temu” – powiedział kard. Dziwisz.

Kardynał podkreślił, że przez cały swój pontyfikat Jan Paweł II, a wcześniej jako kapłan i arcybiskup krakowski, odpowiadał na wezwanie Chrystusa: „Pójdź za Mną”. Przypomniał pokrótce najważniejsze etapy i dokonania papieża Polaka. „Wiemy, że Jan Paweł II zostawił nam świadectwo osobistej świętości, uznanej orzeczeniem Kościoła zaledwie sześć lat po jego odejściu do domu Ojca” – mówił metropolita krakowski.

Przypomniał program papieskiej posługi Jana Pawła II streszczający się w słowach: „Nie lękajcie się!” i „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. „Jan Paweł II wskazywał na Jezusa Chrystusa jako na jedyną i ostateczną odpowiedź na najważniejsze pytania człowieka, na najważniejsze sprawy świata. Dlatego głosił niezmordowanie Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelię. Jan Paweł II czynił wszystko, aby Dobra Nowina docierała do współczesnego człowieka, aby – jak mówi prorok Izajasz `wszystkie krańce ziemi zobaczyły zbawienie naszego Boga`” - mówił kardynał.

Podkreślił, że w osobie Jana Pawła II, w jego nauczaniu i świętości otrzymaliśmy wielki dar. „Tym darem powinniśmy żyć, a także inspirować się nim w podejmowaniu nowych wyzwań, jakie przed nami stają. Jest naszym przywilejem i obowiązkiem utrwalać dziedzictwo błogosławionego Papieża, aby je przekazać następnym pokoleniom” – mówił metropolita krakowski i przypomniał, że „tą szlachetną intencją kieruje się między innymi Fundacja Jana Pawła II, założona trzydzieści lat temu”. „Była to opatrznościowa decyzja, która przyniosła obfite owoce i nadal je przynosi. Fundacja krzewi nauczanie swojego Patrona, promuje jego dziedzictwo, dając tym samym ważny wkład w naszą kulturę, w refleksję teologiczną, w styl życia Kościoła, w głębię dzieła ewangelizacji” – podkreślił kard. Dziwisz i dodał: „Dziękujemy dziś Bogu za wszystkie dokonania Fundacji w minionych trzydziestu latach.

Osobisty sekretarz papieża Polaka podziękował Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II. „Przeżyliśmy ją jako wielkie święto wiary i żywotności Kościoła, jako zachętę do osobistej odnowy życia, do świętości. Dzięki papieskiej decyzji Kościół otrzymał dar jakże bliskiego i mądrego przewodnika na drogach wiary, nadziei i miłości” – powiedział kard. Dziwisz.

Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że „Jan Paweł II może nas inspirować w dziele nowej ewangelizacji”. „Tak bardzo upragnionej przez niego i wspieranej wytrwale przez jego Następcę. Angażując się w to dzieło, wypełniamy najlepiej testament Błogosławionego, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa i zachęcał nas, byśmy wypłynęli na głębię, by dzięki naszemu świadectwu Chrystus mógł jeszcze bardziej przemawiać do człowieka naszych czasów” – powiedział kard. Dziwisz i na zakończenie zacytował słowa Benedykta XVI wypowiedziane 1 maja br. na placu św. Piotra: „Błogosławiony jesteś, umiłowany papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba wiarę ludu Bożego”.
tom (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz