„Nie na wszystkim musi być papież” – apel o poszanowanie wizerunku Jana Pawła II

O poszanowanie wizerunku papieża-Polaka zaapelowano 20 października podczas Forum Inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II. „Nie na wszystkim musi być papież” – tak rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch odniósł się do pomysłów producentów i handlowców, którzy sprzedają m.in. znicze nagrobne z podobizną papieża.
Podczas dyskusji panelowej, dotyczącej wykorzystywania wizerunku, tekstów i głosu Ojca Świętego, rzecznik przyznał, iż „Jan Paweł II był i jest świetną marką” i „na papieżu robi się pieniądze”, ale wciąż po okresie komunizmu w polskim społeczeństwie pokutuje brak poszanowania dla własności intelektualnej i praw autorskich.

Szef Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia ks. Wojciech Mikulski zwrócił uwagę na napięcie, jakie istnieje między tym, aby z przesłaniem papieża dotrzeć do jak najszerszego grona osób, a wykorzystywaniem jego wizerunku do celów komercyjnych. Zdaniem panelisty, potrzeba wrażliwości, aby nie przekraczać tych granic.

Prawnik dr Paweł Kossecki wskazał, iż należy zgłaszać się do osoby lub instytucji, które są w posiadaniu praw autorskich do danego utworu, np. tekstu czy fotografii. "W przypadku dorobku papieskiego jest to Watykańska Księgarnia Wydawnicza (Libreria Editrice Vaticana), która coraz intensywniej wymaga przestrzegania prawa autorskiego" – dodał prawnik. Wyjaśnił przy tym, iż nie trzeba pytać o zgodę, jeśli chce się skorzystać z tekstu czy fotografii na potrzeby osobiste albo do celów naukowych, ale należy wtedy podać źródło.

Dyskusję moderował Bogdan Sadowski z Centrum Myśli Jana Pawła II. Zakończyła się ona sformułowaniem apelu o poszanowanie wizerunku Jana Pawła II.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz