Rada Miasta Włocławek uczciła bł. Jana Pawła II

27 października we Włocławku odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Włocławek pod hasłem: „Bł. Jan Paweł II – honorowy obywatel Miasta Włocławek” dla uczczenia beatyfikacji Papieża-Polaka. Oprócz prezydenta i radnych miasta, parlamentarzystów i przedstawicieli środowisk Włocławka honorowym gościem sesji był biskup włocławski Wiesław Mering wraz z biskupem pomocniczym Stanisławem Gębickim i biskupem seniorem Bronisławem Dembowskim.
W sali włocławskiego Ratusza, gdzie w centralnym miejscu znalazł się obraz beatyfikacyjny Jana Pawła II, XV sesję otworzył przewodniczący Rady Miasta Stanisław Wawrzonkowski, który po powitaniu zebranych zaprosił do wysłuchania krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów włocławskiej szkoły muzycznej im. Czesława Niemena. Następnie przypomniał życiorys bł. Jana Pawła II zwracając uwagę na momenty szczególnie znaczące dla historii pontyfikatu oraz dla dziejów Kościoła i świata. W odniesieniu do miasta Włocławka przewodniczący Rady Miasta podkreślił datę beatyfikacji bp. Michała Kozala (14 czerwca 1987 r.), późniejszego patrona miasta, historyczną wizytę Jana Pawła II w mieście w dniach 6-7 czerwca 1991 r., wreszcie dzień pogrzebu Papieża (8 kwietnia 2005 r.), w którym uczestniczyła delegacja miasta z jego ówczesnym prezydentem Władysławem Skrzypkiem. Przemawiający podkreślił okoliczności uroczystej sesji Rady Miasta, która odbywa się w kontekście beatyfikacji Jana Pawła II, pierwszego liturgicznego wspomnienia nowego Błogosławionego i w roku obchodów 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej. – Dla Polaków dzieło Jana Pawła II jest ogromnie ważne. Propagujmy więc myśl Papieża – zaznaczył p. Wawrzonkowski.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Władysław Skrzypek przypomniał okoliczności nadania Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatela miasta. Była to odpowiedź na apel mieszkańców Włocławka i chęć upamiętnienia wizyty Papieża z 1991 r. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiony został Radzie 13 czerwca 2003 r. Uchwałę przyjęto jednogłośnie. Podczas audiencji w Watykanie w dniu 3 września 2003 r. Władysław Skrzypek jako ówczesny prezydent miasta wręczył Janowi Pawłowi II akt nadania honorowego obywatelstwa miasta Włocławka.

Głównym wystąpieniem podczas sesji było świadectwo o bł. Janie Pawle II wypowiedziane przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, dla którego początek spotkań z Papieżem wiąże się z rokiem 1964, a więc z czasem studiów na KUL. – Wydział filozofii chrześcijańskiej był wielki wielkością swoich mistrzów, do których należał abp Karol Wojtyła – stwierdził hierarcha. Podkreślił, że dla przyszłego papieża kwestia antropologiczna stała w centrum jego zainteresowań. – Kim jest człowiek? Na to pytanie odpowiadał na wykładach, o tym mówił w swoich książkach, a potem w homiliach, na katechezach i w encyklikach. Jak człowiek powinien wykorzystywać wolność? Dla Jana Pawła II wolność to upodobnienie się do Tego, który jest Odkupicielem człowieka – stwierdził bp Mering. W słowach pełnych wzruszenia biskup włocławski opowiedział o dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz o inauguracji pontyfikatu, w której mógł wziąć udział w Rzymie jako pielgrzym. Wyjątkowo osobiście zabrzmiały wspomnienia ze spotkań z Janem Pawłem II po objęciu przez bp. Meringa rządów w diecezji włocławskiej, a także zapisane w pamięci przeżycia z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie w dniu 1 maja 2011 r.

Prezydent miasta Jerzy Pałucki zaznaczył natomiast, że Włocławek to od XII w. miasto biskupie, którego patronem jest biskup męczennik Michał Kozal, a od wizyty Jana Pawła II możemy je nazywać również miastem papieskim. – Myślę, że dzisiejsze spotkanie jest okazją, by zastanowić się nad myślą społeczną Jana Pawła II i by naukę społeczną Kościoła wcielać w życie dla dobra miasta Włocławka – zakończył swoje wystąpienie prezydent Pałucki.

Na zakończenie posiedzenia głos zabrał także bp Bronisław Dembowski, który opowiedział o przeżyciach związanych z zamachem na życie Jana Pawła II. 13 maja 1981 r. bp Dembowski był na środowej audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie i stał się świadkiem tragicznego wydarzenia. Wspomniał także wiele osobistych doświadczeń ze spotkań z Papieżem-Polakiem.
ks.an / Włocławek
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 października 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz