Kraków: rozpoczął się cykl wykładów promujących myśli i nauczanie bł. Jana Pawła II

„Jan Paweł II. Posługa myślenia” - to cykl wykładów organizowanych w Instytucie Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Ich celem jest propagowanie myśli i nauczania papieża.
Pierwszy wykład pt. „Polska Jana Pawła II” wygłosił ks. dr hab. Alfred Wierzbicki, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, redaktor naczelny kwartalnika ETHOS, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Lublinie.
Ks. prof. Wierzbicki mówił m. in. o obecności „polskiego doświadczenia” w uniwersalnym nauczaniu Jana Pawła II.

„Historia naszego kraju, czerpanie z jego, co w niej najcenniejsze miało bardzo mocny wpływ na kształt papieskiego nauczania, na jego wizję świata, relację między religią a państwem, między indywidualnym człowiekiem a społeczeństwem i między narodami” - mówił ks. Wierzbicki. Jego zdaniem polskość papieża było widać szczególnie w homiliach wygłaszanych podczas pielgrzymek do Polski.

„Była to tak naprawdę interpretacja polskości. Jan Paweł II aktywnie uczestniczył w sporze o polskość, czerpał z polskiej kultury, ale również ją tworzył. Swój patriotyzm definiował za Norwidem. Nadawał ojczyźnie pierwiastek personalistyczny” - podkreślał prof. Wierzbicki. Po wykładzie odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy współczesną definicją patriotyzmu a tą, którą proponował Karol Wojtyła. Rozmawiano także na temat roli kultury i literatury w życiu Jana Pawła II.

Kolejny wykład odbędzie się 17 listopada. Na temat podstaw filozofii i teologii mówił będzie dr Dariusz Radziechowski. Natomiast na grudzień zaplanowano wykład o dr. Rafała Wilka OSPPE, który wygłosi wykład pt. „Człowiek – istota wolna” - informuje Mariusz Kuś z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. „Celem tych spotkań jest propagowanie nauczania i myśli bł. Jana Pawła II” - dodaje.

W ramach spotkań zaplanowano również wykład Izabeli Drobotowicz-Orkisz pt. „Aktor w teatrze słowa. Papież na scenie świata”, o. Michała Chaberka OP, pt. „Jan Paweł II, teoria ewolucji i inteligentny projekt”. Zaś dr Maria Zboralska będzie mówić o przekraczaniu siebie jako kluczu do antropologii Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Odbędą się również wystąpienia na temat wadowickich korzeni Jana Pawła II oraz koncepcji miłości w nauczaniu Karola Wojtyły.

Wykłady odbywają się raz w miesiącu w siedzibie Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18. Udział w wykładach jest bezpłatny.

Organizatorami spotkań są Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Ośrodek Badań nad Myślą Jana Pawła II Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
led / Kraków
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz