Duszpasterstwo Służby Zdrowia w służbie życiu w świetle nauki Jana Pawła II – konferencja w Watykanie

Duszpasterstwo Służby Zdrowia w służbie życiu w świetle nauki Błogosławionego Jana Pawła II – jest tematem XXVI Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia. Odbędzie się ona w dniach 24-26 listopada z udziałem biskupów, duchowieństwa i świeckich odpowiedzialnych za duszpasterstwo ludzi chorych, którzy przyjadą do Rzymu z ponad 40 krajów świata. Dzisiaj w Watykanie z udziałem przewodniczącego Papieskiej Rady, abp Zygmunta Zimowskiego odbyła się konferencja prasowa na temat spotkania.
“1 maja 2011 r. pozostanie w historii Kościoła i świata dniem szczególnym ze względu na ważne wydarzenie, jakim była beatyfikacja Sługi Bożego Jana Pawła II, Papieża który przez 26 lat swojego pontyfikatu niestrudzenie głosił światu Ewangelię Chrystusa. Ojciec Święty Benedykt XVI, podczas Mszy św. beatyfikacyjnej powiedział o tym dniu, że „przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony. Przedstawiając postać nowego Błogosławionego, Benedykt XVI podkreślił, że jest on żywym świadkiem cierpienia: „Pan pozbawiał go stopniowo wszystkiego, lecz on pozostawał skałą, zgodnie z wolą Chrystusa. Jego głęboka pokora zakorzeniona w intymnym zjednoczeniu z Chrystusem, pozwoliła mu dalej prowadzić Kościół i dawać światu jeszcze bardziej wymowne przesłanie, i to w czasie, gdy topniały jego siły fizyczne” – mówił abp Zimowski.

Watykański hierarcha zaznaczył, że w ramach konferencji zaprezentowane zostaną wykłady i świadectwa o charakterze teologiczno-duszpasterskim inspirowane nauczaniem błogosławionego papieża-Polaka odnoszącego się do “Ewangelii Życia i chrześcijańskiej wartości cierpienia”. “W centrum uwagi znajduje się Jan Paweł II Wielki: wielki w życiu, wielki w cierpieniu, wielki w śmierci i wielki w świętości” – powiedział polski hierarcha kurialny.

Wśród uczestników konferencji będą kard. Fiorenzo Angelini, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds.Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, który będzie mówił na temat: “Błogosławiony Jan Paweł II cierpiący miedzy cierpiącymi”.

W pierwszym dniu obrad szczególnie interesująco zapowiadają się wystąpienia: brata Enzo Bianchi, przeora klasztoru z Bose we Włoszech, który będzie mówił na temat: „W jego ranach jest nasze zdrowie”: Chrystus, lekarz ciała i duszy”. O “roli instytucji i rządów w obronie życia” powie dr. John Dalli z Belgii, Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów. “Namaszczenie chorych lekarstwem zbawienia” będzie tematem wystąpienia o. Eugenio Sapori M.I., profesora Międzynarodowego Instytutu Teologii Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia “Camillianum” w Rzymie. Natomiast kard. Antonio Caňizares Llovera, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wygłosi wykład pt. “Eucharystia lek nieśmiertelności”.

W obradach wezmą także udział wybitni przedstawiciele wielu instytucji, stowarzyszeń i organizacji zaangażowanych w duszpasterstwo chorych. Są wśród nich duchowni i świeccy pracownicy służby zdrowia oraz wolontariusze.

Abp Zimowski przypomniał, że zeszłoroczna konferencja Papieskiej Rady była poświęcona encyklice Benedykta XVI “Caritas in Veritate”. Także w tym roku podjęta zostanie refleksja nad treścią kolejnej encykliki papieża “Spe Salvi” a szczególnie myśl: „Zasadniczo miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego” . Zdaniem abp Zimowskiego “w słowach tych widać wyraźnie kontynuację nauczania bł. Jana Pawła II, które jest wciąż bardzo aktualne”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wyraził nadzieję, że “nauczanie papieża Polaka o Ewangelii Życia, będzie stanowić trwały punkt odniesienia w pracy i działalności duszpasterzy i pracowników służby zdrowia oraz wszystkich ludzi dobrej woli”.

“Naszym pragnieniem jest, aby refleksje podjęte w ramach XXVI Konferencji Międzynarodowej doprowadziły do pobudzenia sumień i wspólnego wysiłku na rzecz medycyny całkowicie oddanej służbie życiu od jego początku aż do naturalnej śmierci. W świecie, w którym zmagają się ze sobą kultura życia z cywilizacją śmierci, duszpasterstwo służby zdrowia jest do tego szczególnie wezwane” – powiedział abp Zimowski i zaznaczył, że zasadniczym celem konferencji jest “promocja chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej, życia małżeńskiego i rodzinnego oraz wezwanie do wielkiej odpowiedzialności za otrzymany dar życia i miłości.

Na zakończenie abp Zimowski obrady konferencji polecił Najświętszej Maryi Pannie Uzdrowienia Chorych oraz bł. Janowi Pawłowi II.
tom (KAI) / Watykan
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz