Kanada: kard. Dziwisz poświęcił Plac bł. Jana Pawła II w polonijnym sanktuarium

Kard. Stanisław Dziwisz poświęcił 13 listopada Plac bł. Jana Pawła II przed świątynią w Millenijnym Sanktuarium Polonii Kanadyjskiej w Brampton. Metropolita krakowski przekazał na ręce proboszcza parafii św. Eugeniusza de Mazenod, o. Adama Filasa OMI, relikwie krwi błogosławionego papieża Polaka.
W homilii kardynał przypomniał, że podczas pobytu na Podhalu, w czerwcu 1997 roku, Jan Paweł II poświęcił kopię figury Matki Bożej Ludźmierskiej, a rok później kamień węgielny pod budowę sanktuarium. „Wasza miłość do Ojca Świętego przerosła jego ziemskie życie i jeszcze bardziej pogłębiła się po jego odejściu z tego świata” – zaznaczył metropolita krakowski.

„Dzisiaj wasza wspólnota przeżywa ciąg dalszy tej wspaniałej historii oraz kolejną przygodę swoich niezwykłych spotkań z Janem Pawłem II. Oto wprowadzamy dziś uroczyście do waszego sanktuarium relikwię jego krwi. Odtąd błogosławiony papież będzie jeszcze bardziej obecny duchowo pośród was. Jeszcze bardziej będziecie mogli zwracać się do niego, powierzając mu wasze smutki i radości, wasze troski i nadzieje, prosząc go o wstawiennictwo w niebie” – mówił kard. Dziwisz.

Nawiązując do Ewangelii z formularza Mszy św. o błogosławionym Janie Pawle II, w której Jezus powołuje Szymona Piotra na apostoła metropolita krakowski powiedział: „Kardynał Karol Wojtyła znał treść tej rozmowy, gdy podczas konklawe, 16 października 1978 roku, przyjmował Piotrową misję przewodzenia całemu Kościołowi powszechnemu. Czynił to w duchu wiary i całkowitego zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie, Matce Kościoła. Po dwóch tysiącach lat doświadczenie Rybaka galilejskiego stawało się jego doświadczeniem. Dał temu wyraz podczas inauguracji swojego pontyfikatu. Zdawał sobie sprawę, że w jego życiu nastąpił zasadniczy przełom i że jeszcze bardziej będzie musiał poszerzyć przestrzenie swojego serca, obejmując nim wszystkie narody i kultury”

Kard. Dziwisz wskazał na głębokie zaangażowanie papieża Polaka w głoszenie Ewangelii współczesnemu światu. Nawiązał do słów Jana Pawła II, wypowiedzianych na początku pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” „Niewątpliwie dzięki papieskiej posłudze Jana Pawła II, dzięki jego odważnym słowom prawdy o człowieku powołanym do życia w prawdzie i w wolności, na naszych oczach rozpadł się bezbożny i totalitarny system komunistyczny, który zniewalał człowieka i naród. System obiecywał raj na ziemi, a pozostawił po sobie ruiny materialne i duchowe” – mówił kardynał.

Zaznaczył, że dziedzictwo papieskiego nauczania będzie służyło Kościołowi przez wiele lat, wobec nowych wyzwań, jakie przed nim stają. „Staramy się utrwalać i upowszechniać to dziedzictwo, by mogły nim żyć także następne pokolenia. W tym celu wznosimy w krakowskich Łagiewnikach Centrum Jana Pawła II 'Nie lękajcie się!' Jest naszym obowiązkiem i przywilejem dzielić się darem, jaki otrzymaliśmy w osobie i posłudze człowieka tak nam bliskiego, którego przez ponad dwadzieścia sześć lat nazywaliśmy Piotrem naszych czasów i który nadal towarzyszy nam na drogach wiary” – mówił kard. Dziwisz.

Wskazał na osobistą świętość Jana Pawła II. „On tę świętość zdobywał od młodości z niezwykłą konsekwencją. Żył dla Boga, którego postawił w centrum wszystkich swoich ideałów i zamierzeń” – przypomniał metropolita krakowski i dodał: „Dziś blask świętości Jana Pawła II jaśnieje w Kościele i świecie, wskazuje drogę i styl chrześcijańskiego życia, zachęca nas do hojności serca wobec Boga i bliźnich”.

Metropolita krakowski z ubolewaniem mówił o pewnych środowiskach, które dzisiaj kontestują Kościół, również na polskiej ziemi. „Wysuwa się hasła w stylu: Chrystus – tak, Kościół nie. A przecież nie ma Chrystusa bez Kościoła. Nikt nie zbawia się sam. Zbawiamy się w Kościele. Kościół jest grzeszny z powodu grzeszności swoich dzieci, ale jest równocześnie i przede wszystkim święty dzięki świętości swego Założyciela” – mówił kard. Dziwisz i wezwał do dziękczynienia za „przynależność do świętego Kościoła” i za „świątynię, która w tym roku została konsekrowana”. „Niech będzie ona miejscem waszego stałego spotykania się z Jezusem, który jako jedyny ma słowa życia wiecznego. Niech w tych spotkaniach pomaga wam Matka Boża Ludźmierska. Niech pomaga wam relikwia krwi i duchowa obecność błogosławionego Jana Pawła II. Nie lękajcie się! Podobnie jak on, odważnie otwórzcie Chrystusowi na oścież wasze serca” – zakończył metropolita krakowski.

Wraz z kard. Dziwiszem Mszę św. koncelebrowali bp. Mateusz Ustrzycki, emerytowany biskup pomocniczy diecezji Hamilton oraz liczna grupa kapłanów. W uroczystości wzięło udział 3,5 tys. wiernych.

Przed Mszą św. jednej z ulic Brampton nadano imię kardynała Dziwisza.

Po prawie dwunastu latach zaangażowania tysięcy wiernych przy budowie Millenijnego Sanktuarium Polonii Kanadyjskiej w Brampton, w 150. rocznicę śmierci św. Eugeniusza de Mazenod oraz roku beatyfikacji papieża Polaka przeniesiono pomnik bł. Jana Pawła II na plac poświęcony jego imieniu.

W maju 1998 r. budowniczy świątyni udali się do Rzymu, aby prosić Ojca Świętego o pobłogosławienie pochodzącego z grobu św. Piotra, kamienia węgielnego pod budowę świątyni w Brampton. W planach miała to być kolejna polonijna parafia. Jan Paweł II zmienił jednak pierwotne zamiary i zaproponował, aby świątynia była dziełem wdzięczności kanadyjskiej Polonii za otrzymane niezliczone łaski i niezłomną chrześcijańską wiarę polskiego narodu w 2000. rocznicę narodzin Jezusa. Dlatego wokół świątyni powstają m.in.: centrum polskiej kultury, centrum polskiego biznesu oraz przedszkole i dom seniora, które zdaniem budowniczych „mają łączyć pokolenia i uczyć młodych wdzięczności i szacunku dla starszych, którzy przekazali depozyt wiary i tworzyli struktury Polonii kanadyjskiej”.

Budowę sanktuarium zawierzono Matce Bożej, którą w Brampton czci się w ludźmierskim wizerunku. „To Ona odegrała i nadal odgrywa ogromną rolę przy tworzeniu świątyni. Osobiście dla Polonii w Kanadzie poświęcił ją błogosławiony Jan Paweł II. Jej oddano sprawę znalezienia miejsca pod budowę świątyni. Jej opiece i wstawiennictwu, przed Jej cudowną figurą, prymas Polski kard. Józef Glemp zawierzył losy Polonii kanadyjskiej w 2004 roku” – przypomniał proboszcz parafii o. Adam Filas OMI i wskazał na zaangażowanie i troskę o sanktuarium jakie przez ostatnie 12 lat okazywał mu kard. Dziwisz.
ks. rp (KAI) / Brampton
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 listopada 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz