Min. Zdrojewski zapowiada zwiększenie dotacji na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego


Rząd będzie nadal wspierał budowę Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego – zadeklarował 12 grudnia podczas spotkania przedświątecznego w Centrum Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Muzeum, obok Panteonu Wielkich Polaków i monumentalnego kościoła, będzie jednym z elementów Centrum Opatrzności Bożej. „Wsparcie od ministerstwa będzie w 2012 r. jeszcze większe niż w tym roku” - obiecał minister.
„Jestem przekonany, że wyścig z czasem i przeszkodami przy powstawaniu muzeum dobiega końca” – dodał Zdrojewski. Wyraził także nadzieję na podpisanie w przyszłym roku dokumentu w sprawie zagospodarowania tej placówki kulturalnej. Jest to, zdaniem min. Zdrojewskiego przykładem na to, że także w obszarze inwestycji kulturalnych można czegoś dokonać i to na najwyższym poziomie.

Za osobiste zaangażowanie dziękował ministrowi kard. Kazimierz Nycz. „To pan mister włączył się w ideę wyodrębnienia muzeum jako instytucji kulturalnej, dzięki czemu można było ją współfinansować z budżetu państwa” – wyjaśnił kard. Nycz. „To jest pomoc wielka, idąca w miliony złotych” – mówił z wdzięcznością metropolita warszawski.

Kard. Nycz z satysfakcją podkreślił, że wzrasta liczba ludzi zainteresowanych wznoszeniem Świątyni Opatrzności Bożej, zarówno na poziomie ministerialnym i samorządowym, jak wśród wielu różnych środowisk. Wszystkim tym ludziom należy się słowo dziękuję, „które powinno się wypowiadać z najgłębszym przekonaniem” – stwierdził kard. Nycz.

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej, Piotr Gaweł, poinformował, że w tym roku zakończono budowę kopuły świątyni w stanie surowym. Wyzwaniem przyszłorocznym będzie kompletne ukończenia kopuły, na której, na wysokości 75 m, wznosi się już krzyż. Dzięki ministerstwu kultury i dziedzictwa narodowego trwają też prace nad zadaszeniem kompleksu muzealnego – informował prezes Gaweł.

Pomoc w budowę Centrum Opatrzności Bożej zadeklarował także argentyński biznesmen Ricardo Nunez, prezes Fundacji Argentyńskiej, który wspierał projekty w pobliskim kościele Ofarowania Pańskiego na Ursynowie. Jego zdaniem budowa Centrum Opatrzności w czasie kryzysu „wyraża moc narodu polskiego.” „Ja bardzo kocham Polskę” – deklarował prezes Nunez. „My kochamy Argentynę” – zrewanżował się kard. Nycz.

Po przemówieniach uczestniczący w spotkaniu oficjele, darczyńcy, pracownicy i sympatycy Centrum Opatrzności Bożej dzielili się opłatkiem.
gp / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 12 grudnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz