Beskid Mały: noworoczna Msza na Groniu bł. Jana Pawła II

O kanonizację papieża-Polaka modliło się około pół tysiąca wiernych podczas noworocznej Mszy św. na Groniu bł. Jana Pawła II w Beskidzie Małym. W zimowej scenerii uczestnicy liturgii dzielili się opłatkiem i śpiewali kolędy.
1 stycznia w południe nabożeństwo dla okolicznych mieszkańców i turystów odprawił w Kaplicy Ludzi Gór ks. Grzegorz Gruszecki. Ojciec duchowny krakowskiego seminarium w kazaniu rozważał, co oznacza błogosławieństwo Boże. Zaapelował też, by nie narzekać i nie złorzeczyć, lecz wzorem tego, o czym mówi Pismo Święte, błogosławić innych.

Koncelebransem podczas noworocznej liturgii był kapelan przewodników z archidiecezji katowickiej, ks. Piotr Wenzel. Obecnych było też trzech kleryków z krakowskiego seminarium.

Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię polskiego papieża. W latach swego dzieciństwa i młodości Karol Wojtyła wielokrotnie przychodził w te okolice, robił to także potem już jako biskup. Ostatni raz wszedł na Leskowiec i Jaworzynę jako kardynał w 1970 roku, po Mszy św. odprawionej z okazji 25-lecia kapłaństwa w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wcześniej szczyt nazywany był Jaworzyną lub Magurą. W 1981 roku z inicjatywy działaczy Oddziału PTTK w Wadowicach, nadano drugą nazwę – Groń Jana Pawła II. Od 1991 r. na szczycie znajduje się stalowy krzyż poświęcony "ludziom gór".

We wrześniu 1995 roku kaplicę poświęcił biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Od tej pory jest to miejsce nie tylko turystyki, ale i modlitwy. W kaplicy znajdują się pamiątki związane z papieżem - Polakiem, m.in. fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 roku, a także podarowane przez niego różańce. Od czerwca br. beskidzka kaplica ma też relikwie błogosławionego papieża.
rk / Andrychów
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 01 stycznia 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz