Warszawa: pamiątki po Janie Pawle II i modlitwy ekumeniczne poczas Nocy Muzeów 2012



Dotychczas nie prezentowane publicznie eksponaty związane z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim będzie można obejrzeć podczas Nocy Muzeów z 19 na 20 maja w Warszawie. Do tej europejskiej inicjatywy przyłączają się już nie tylko muzea ale także galerie, instytucje publiczne oraz coraz częściej kościoły. W tym roku w Warszawie będzie można zwiedzić nocą m.in. synagogę Nożyków z przewodnikiem a u adwentystów obejrzeć wystawę Pisma Świętego „Od pergaminu do e-Biblii” natomiast u ewangelików Biblię Brzeską z XVI wieku.
Powstające w Centrum Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na tegoroczną Noc Muzeów zaplanowało pokazy ciekawych, nie prezentowanych dotychczas publicznie eksponatów związanych z papieżem-Polakiem i Prymasem Tysiąclecia. Przy plenerowym stoisku muzeum (przed katedrą polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej), już od godz. 19 będzie można wysłuchać pogadanek na temat powstania, pozyskania, i konserwacji pamiątek ale także wziąć udział w quizie z nagrodami nt. papieskich pielgrzymek do Polski. Odwiedzający stoisko będą mogli zapoznać się również z projektem ekspozycji powstającego przy Świątyni Opatrzności Bożej muzeum.

Z kolei Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało na Noc Muzeów pokaz filmowy oraz wystawę pt. „Bohaterowie codzienności” promującą wolontariat. Ciekawie zapowiada się również akcja „Ty też jesteś dziełem sztuki”. Odwiedzający siedzibę Centrum przy ul. Foksal 11 będą mogli odtworzyć znane z historii sztuki rzeźby. Osoby ustawią się tak jak postaci z wylosowanej rzeźby, co następnie zostanie uwiecznione na fotografii. Przy pozowaniu uczestnicy akcji trzymać będą przygotowane kartony z cytatami Karola Wojtyły, mówiącymi o tym, czym jest piękno, jaka jest jego rola w życiu człowieka, oraz o kulturze.

W Noc Muzeów włączy się także stołeczna parafia ewangelicko-augsburska św. Trójcy. Luterański kościół Świętej Trójcy będzie można zwiedzać już od godz. 18 do 2 w nocy. Właśnie wtedy będzie można obejrzeć Biblię Brzeską z XVI wieku, naczynia i stroje liturgiczne ewangelickich duchownych oraz wysłuchać informacji nt. historii, nauki i duchowości tego Kościoła.

Ponadto od godz. 19 będzie można w kościele wysłuchać koncertów muzyki organowej, a w podziemiach kościoła, w tzw. Lutheraneum otwarta zostanie wystawa prac malarskich studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast o północy rozpocznie się nabożeństwo nocne w intencji miasta i uczestników Nocy Muzeów.

Parafia ewangelicko-reformowana rozpocznie Noc Muzeów biciem kościelnych dzwonów o godz. 19. W świątyni przy al. Solidarności 76 a zaplanowano koncerty organowej. Utwory klasyczne i improwizacje wykona Piotr Wilczyński. Koncerty rozpoczną się o godz.: 20, 21.30 i ostatni o 23. Natomiast pół godziny później – o godz. 23.30 – rozpocznie się ekumeniczna modlitwa wieczorna. Ponadto przez cały czas trwania imprezy będzie można zwiedzać kościół i oglądać prezentację Biblii Brzeskiej, wystawę o Janie Kalwinie i reformacji a także wystawę pt. „(nie)znani reformowani.

Natomiast w zborze Kościoła Chrześcijan Baptystów przy ul. Waliców 25 podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć wystawę zatytułowaną: „140 lat z historii Kościoła w Warszawie. Chrzest w wieku świadomym dzisiaj”. Od godz. 20 będzie można zwiedzić kaplicę i wziąć udział w prezentacji największego baptysterium.

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (przy ul. Foksal 8) swój udział w tegorocznej Nocy Muzeów zatytułował „Biblia wieczorową porą”. Od godz. 19 będzie można oglądać tam wystawę Pisma Świętego pt. „Od pergaminu do e-Biblii”. Stołeczni adwentyści zaplanowali także degustację zdrowej żywności i projekcje filmowe pt. „Biblia w starym kinie” a na godz. 21 koncert pieśni religijnej.

Podczas Nocy Muzeów w Warszawie, od godz. 22 będzie można także zwiedzać z przewodnikiem synagogę im. Nożyków. Ponadto dla zwiedzających będzie dostępna wystawa na babińcu synagogi.

Do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie zgłosiły się 204 placówki: muzea, galerie, domy kultury, biblioteki i kościoły.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w roku 1997, w 2001 przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności. Noc Muzeów w Polsce odbywa się od 2003 r. Wtedy po raz pierwszy zorganizowano ją w Poznaniu. Z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przyłącza się coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
awo / Warszawa
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 08 maja 2012
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz